Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]

Mükemmel Bir Online Oyun : "Shaiya"

Ertugrulxmetin2tv

Level 3
TM Üye
Ticaret - 0%
0   0   0
MmoLira
0
DevLira
0
2007 yılında en iyi grafik sahibi online oyun olarak seçilen online rpg tarzı bir oyun. Özellikle Knight Online gibi oyundan çok işi ticarete dökmüş oyunlardan sıkılanlar için bire bir . Şahsen ben bu oyunla bu şekilde tanıştım . Oyundaki grafik tasarımı hemen dikkati çekiyor. En ince ayrıntıya kadar detaylı bir şekilde dizayn edilmiş.

Oyun içi özelliklere geçelim . Oyunda her zamanki gibi 2 taraf var : Light Side ve Dark Side.

Light Side 2 ırktan oluşuyor. Human ve Elf.
Dark Side da 2 ırktan oluşuyor . Vail ve Death Eater.

Karakterler :

Her tarafta 6 şar olmak üzere toplam 12 karakter mevcut . Light Side da:

Elfler : Mage - Ranger - Archer
Humanlar : Fighter - Defender - Priest

Dark side :
Vails : Oracle - Pagan - Assasin
Death Eathers : Warrior - Guardian - Hunter

Şunu da ekleyeyim: Mage = Pagan , Priest = Oracle , Ranger = Assasin , Defender = Guardian , Fighter = Warrior ve Hunter = Archer.

Oyunda 3 tane pvp ( player vs player ) alanı bulunuyor. lvl 1-15 , 20-30 ve 1-60. Her lvl için ayrı yaratıklar bulunuyor. Karakterlerin isimlerinden de anlaşılacağı gibi her karakter ismindeki özellikleri taşıyor. İyi bir defans isterseniz defender ve guardian , güçlü attacklar isterseniz mage ve pagan seçmelisiniz. Oyunda lvl atlamak gayet rahat ve eğlenceli. Oyundaki karakterlerin hareketleri çok estetik bu yüzden oyunda sıkıcı bir taraf bulmak zor.

Oyundaki silah ve zırhların gücü arttırmak için Lapis denilen taşlara ihtiyacımız oluyor. Her lapis ayrı bir özellik taşıyor. Str , dex , int gibi statlar için ayrı ayrı lapisler mevcut. Her lapisin de kendine özgü lvlleri var. Lv1 , lv2 , lv3 ,lv 4 ,lv5 ve lv6.Tabii Farklı özelliklere sahip farklı lapislerde var.
Örneğin sonic lapis sadece botlara takılıyor ve karakterin hareket hızını lapisin lvl i ile doğru orantılı olarak artırıyor. 1 lvlsa 1 lvl hızı artıyor vs. Tabii lvl arttıkca fiyatı ve gücü de o derecede artıyor. Yeni olarak oyuna eklenen dual lapis çeşidi lapisler geldi. Bu lapisler normal statlar yanında ekstra stat yada hp , mp , sp verebiliyor. Fiyatları yüksek ve giysilere takabilme olasılığı düşük.

Oyundaki critical attack denilen sistem gerçekten çok güzel olmuş. Luc ( Luck ) denilen stata ne kadar çok point verirseniz critical vurma şansınız o kadar yükseliyor. Özellikle okcular için bu çok büyük bir avantaj. Şunu da ekliyim : 5 luc stat = %1 critical vurma şansı. Hm de 7 , Um de 9 stat aldığımızı düşünürsek , critical vuran bir karakter yapmak daha karlı gibi görünüyor.

Priest , mage ve defender party için karakterlerdir. Genellikle tek başlarına lvl atlamaları zor olur. Bu yüzden "aoe" denen sistem geliştirilmiştir. Defender yaratıkları toplar priest defenderı healler ve mage alan ile yaratıkları keser.

Oyunda 4 mode mevcut : Easy Mode , Normal Mode , Hard Mode ve Ultimate Mode.

Easy mode u tavsiye etmiyorum çünkü lvl 30 a kadar yükselebiliyorsunuz ve özel skiller çalışmıyor.. Hard mode açabilmek için Normal Mode da 40 lvl olmanız gerekiyor. Ultimate Mode u açmak için ise Hard Mode içinde 40 lvl olmak gerekiyor
. Normal mode da 5 stat ve 3 skill point alıyorsunuz. Hard mode da 7 stat ve 4 skill point alıyorsunuz. Fakat hard mode içinde lvl atlamak için normal moddaki experience point in 2 katı fazlası gerekiyor.. Dolayısıyla oyunda Ultimate Mode olan çok az kişi var.( Artık Çok kişi var =) )

Oyunda binek hayvanı da iyi düşünülmüş. Lightlar at , kaplan , aslan gibi yaratıklara binerken darklar daha yırtıcı görünen ve tuhaf yaratıklara biniyorlar. Bu binek hayvanlarının en çok hoşuma giden yanı ise Hard Mode binek hayvanlarına 50 lvl de 2 kişi binilebilmesi
. Tabii Hard Mode binek hayvanlarının da fiyatı biraz daha yüksek
.

Benim anlatacaklarım bu kadar.
ben oyunda Hard Mode oldum ve hard mode olmadan oyunun pek zevki çıkmıyor. Yakında UM inşallah =).

Oyunun sitesi : http://shaiya.aeriagames.com/ <<---- bu siteden oyunu download edebilirsiniz ve üye olabilirsiniz. sistem gereksinimleri fazla yüksek değil fakat grafikler mükemmel. 256 ekran kartı 512 ram ve 2.0 işlemcide sorun çıkmadan oynayabilirsiniz.

oyundaki nicklerim : cihanTR , the_TURK_hm , Dark_Mare

Benden bir kaç foto

Yeni Fotolar : (edit : Resimler 12.01.2009 tarihi ile yenilenmiştir.)

http://img227.yukle.tc/image.php?id=7161Shaiya0130.JPG

http://img226.yukle.tc/image.php?id=6156Shaiya0116.JPG

http://img229.yukle.tc/image.php?id=4056Shaiya0113.JPG

http://img225.yukle.tc/image.php?id=1694Shaiya0110.JPG

Ayrıca oyunun sitesinden oyun içi video ları bulabilirsiniz.

oyunu oynamak isterseniz ve sorularınız olursa msn adresim : [email protected]

Her Türlü yardım edebilirim elimden geldikce..

Umarım yeterli bir anlatım olmuştur... İyi eğlenceler..

[ alıntı değil ]

Edit : Bayadır foruma girmediğimden dolayı yapılan yeniliklerden haberdar edemedim sizi. Hard Mode ve Ultimate Mode olma lvlleri 40 a düşürüldü. Hard Mode da lvl 25 ten sonra 4 delikli giysi görevleri açılıyor.

Oyunda 3 server var şu anda. Lailah , Teos ve Etain. Lailahtayım the_TURK_hm ile bana ulaşabilirsiniz. Oyunun tadı hala yerinde ve ko gibi olacağa benzemiyor.

Yazmışken delikli giysilerede değiniyim.

Tek delikli giysiler : Noble
Çift delikli giysiler : worship
üç delikli giysiler : Heroic diye geçiyor
4 delikli giysiler : Dread olarak
5 delikli giysiler : Legend olarak
6 delikli giysiler : goddess olarak geçiyor.

Ve bunları bulmak o kadar da kolay değil. Heroicler bir nebze ama dread ve legendler boss yaratıklardan ( patron ) düşüyor. Diğerlerine pek bir ihtiyaçta yok. =)

Saygılar. =)

( endipnot : Lütfen yazıyı okumadan msn eklemeyin . Yazıda yazanları soruyosunuz tekrar açıklamak zorunda kalıyorum direk msn görüp eklemeyin lütfen . 5 dk ayırıp okuyun =). )

gokcag5959

Level 1
Üye
Ticaret - 0%
0   0   0
MmoLira
0
DevLira
0
Bu oyunu ben de beğeniyorum kasması zevkli geliyor.Knight a göre grafikleri çok çok iyi.
Değişik bir oyun istiyorlar ise shaiya en iyisi. Silkroad la aralarında benzerlikler var ama yine de çok farkları da var...

zl024hihi079

Level 1
Üye
Ticaret - 0%
0   0   0
MmoLira
0
DevLira
0
20 mesajı olmayanlar foruma link koyamazlar. Virüs ve trojanleri engellemek için böyle bir kural uygulanmaktadır.

fatihkoyun

Level 1
Üye
Ticaret - 0%
0   0   0
MmoLira
0
DevLira
0
abiciğim bir şey soracağım .bu oyunu oynuorum ama nasıl at alınıor yardım ederseniz sevinirim