Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Rogue Warrior İnceleme

ZeroSystem

Level 5
TM Üye
Katılım
1 Kas 2009
Konular
185
Mesajlar
770
Reaksiyon Skoru
58
Başarım Puanı
107
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
Çok tutulan kitapları sinemaya uyarlamak artık günümüzde moda haline geldi. Özellikle Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi gibi serilerin beyaz perde de oldukça başarılı olması, bu uygulamayı bir hayli hızlandırdı. Dikkat ettiyseniz ülkemizde de romanlardan uyarlanma dizilerle sıklıkla karşılaşmaya başladık. Anlaşılan insanlar okuduklarını seyretmeyi de seviyorlar. Peki size okuduğunuz bir kitabın oyunu yapılsa onu oynamak ister miydiniz, diye sorsam. Herhalde birçoğumuz bunu isterdik. Rogue Warrior belki de oyun sektörüne bu açıdan bir yenilik getiriyor. Çünkü Rogue Warrior, bir romandan uyarlanmış, korkunç bir oyun.

RICHARD MARCINKO’NUN ÖLÜMSÜZ ESERİNDEN…
Rogue Warrior kendisiyle aynı adı taşıyan bir romandan uyarlanmış bir oyun. Oyunda Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki olası bir savaşı engellemeye çalışırken Kuzey Kore’deki düşman hatlarında pusuya düşürülen elit bir denizci birimin lideri olan Dick Marcinko’yu yönetiyoruz. Oyundaki amacımız ise sayıca azınlığımıza ve hiçbir desteğimiz olmamasına rağmen Kuzey Kore ordusunun varlığımızı anlamadan, ekibimizle birlikte Güney Kore’ye geri dönebilmek.

Rogue Warrior’ı anlatmaya nereden başlasam bilemiyorum. En iyisi ilk olarak oyunun en çok hoşuma giden (!) yönü olan yapay zekasından bahsedelim. Bildiğiniz gibi her insanın zekası bir değildir. Kimisine el bombası attığınızda onun üzerine doğru koşar, kimisi de ondan uzaklaşır; bir de üçüncü bir grup vardır, bunlar da örneğin sağına düşmüş bir el bombasından kaçmak için sağına doğru koşar ve haliyle el bombasının yanından geçerken bomba patlar ve o kişi ölür. İşte oyunun yapımcıları bu 3 zeka davranışını da oyunlarında kullanarak takdirimi kazandılar(!). Zeka yönünden bu kadar gelişmiş ve bu denli çeşitlilik gösteren düşmanlarla karşılaşacağımı doğrusu hiç ummazdım.

Rogue Warrior’daki düşman hareketleri bunlarla da sınırlı değil elbet. Düşmanla çatışmaya girdiğiniz anlarda oyunun asıl tadına varıyorsunuz. Sizi görüp de tetiğe basmayı akıl edemeyen ya da yürekleri el vermeyen düşmanlarınızı öldürürken içiniz acıyabilir, ama unutmayın buna mecbursunuz. Size tavsiyem çatışmalarda ne olursa olsun ortaya atılıp da kahramanlık yapmaya kalkmayın, çünkü 4-5 saniye gibi kısa bir sürede ölüyorsunuz. Bu da oyunun aksiyon dozajını bir hayli düşürüyor ve oynanışı oldukça bozuyor.

Oyundaki düşmanlarımız siper alma konusunda da oldukça çeşitlilik gösteriyorlar. Kimisi doğrudan üzerinize doğru koşuyor, kimisi siper arkasından çıkıp size ateş ediyor, kimisi de bir yerde sabit kalıp sizin onu öldürmenizi bekliyor. Bu gruplardan en tehlikelisi ise üzerinize doğru koşanlar. Normalde açık hedef haline geliyorlar ve sol köşedeki radar düşmanınızın yerini size gösteriyor ancak, dediğim gibi 4-5 saniye içinde ölüyor olmamız bu tür saldırıları karakterimiz için oldukça tehlikeli hale getiriyor.
 
Üst