Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Ninja Blade İncelemesi

ZeroSystem

Level 5
TM Üye
Katılım
1 Kas 2009
Konular
185
Mesajlar
770
Reaksiyon Skoru
58
Başarım Puanı
107
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
İki başarılı oyunu bir araya getirirseniz ortaya çıkacak oyun başarılı olur mu? Bu incelememizin sonunda bu sorunun cevabını sanırım az çok bulmuş olacağız. Ninja Gaiden Xbox efsanesi… God Of War PS2 efsanesi… Şimdi bu iki oyundan da çeşitli özellikleri alıp bir araya getirin. Bu birleşim sonucunda ortaya çıkan yeni oyunun adı ise Ninja Blade. Yalnız hemen heyecanlanmayın, oyun her ne kadar 2 efsaneden alıntılar yapmış olsa da, kalite bakımından pek onların yanına yanaşamıyor.

TEK ÇARE KEN OGAWA
2010 yılında küçük bir köy bilinmeyen yaratıkların saldırısına uğrar. Hayatta kalanlar, gözlem altında tutuldukları bir araştırma tesisine yerleştirilirler. Bu tesise yerleştirilmiş insanlarda bir takım cilt bozuklukları meydana gelir. Bilim adamları araştırmalarda ilerledikçe sınıfı belirsiz bir kurtçuk türü keşfederler ve bu yeni türü "Alpha-worm" olarak nitelendirirler. Sıradan ilaçlar hastalar üzerinde hiçbir olumlu etki yaratmamaktadır. Alpha kurtçukları hastaların kan akışlarına karışarak onlarda genetik kusurlar ortaya çıkartmaktadır, kurbanlarının şekillerini bozmakta, fakat aynı zamanda onların güçlerini artırarak, onlara çabuk iyileşme özelliği katmaktadır. Bu durum enfeksiyon kapmış insanları, sıradan insanlardan daha dayanıklı bir hale getirmektedir, fakat onlardan düşünme yetilerini almakta ve onları şiddet eğilimli birer canavara dönüştürmektedir. Çok geçmeden virüs serbest kalır ve araştırmacılara saldırır. Bu saldırıdan birkaç araştırmacı sağ kurtulur, fakat onlarda enfeksiyon kapmıştır. İşlerin daha da kötüleşmemesi için hükümet askeriyeyi bölgeyi arındırması konusunda zorlar. Tesise bir saldırı düzenlenir ve bütün enfeksiyon izleri ile Alpha kurtları yok edilir. Ancak virüs çoktan yayılmıştır. Panik olmaması için dünya hükümetleri Alpha kurtçuklarını bir sır olarak tutarlar ve salgının görüldüğü yerlerde G.U.I.D.E takımını kullanırlar. G.U.I.D.E takımı 2015 yılına kadar görevlerini başarıyla yerine getirmiştir. 2015 yılında ne oluyor diye sorarsanız, buradan sonrasında kontrol bize geçiyor.

Oyunda yönettiğimiz karakterin adı Ken Ogawa. Kendisi oldukça karizmatik, aynı zamanda oldukça da güçlü bir ninja. Tip olarak Ninja Gaiden’dan tanıdığımız Ryu Hayabusa’yı andırsa da kullandığı silahlarıyla God Of War’ın kızgın karakteri Kratos’u daha çok andırmakta. Yapımcılar oyuna biraz da mizah katsalarmış bu kıyaslamalara Devil May Cry’ın sempatik iblisi Dante’yi de ekleyebilirdik, ancak Ken’in içinde olduğu durumu göz önünde bulundurduğumuzda zaten espri yapacak bir konumda olmadığını da anlıyoruz.

Oyunda G.U.I.D.E takımının bir üyesi olsak da her şey bize bağlı. Tokyo şehrini ve içindeki sivillerin yaşamı Ken’in elinde. Zaten bu klasik bir durum. Klasik olmayan ise oyunun bize sunduğu oynanış şekli. Ninja Blade sıradan ilerlemeli oyunların aksine daha çok boss savaşlarına dayandırılmış bir oyun. Yapımcılar oyuna Hollywood süsü vermek için böyle bir yola başvurduklarını söylüyorlar ve bu yolu uygulamada da oldukça başarılı olduklarını söyleyebilirim. Ancak bu yöntem oyunun aksiyonunun da bir hayli düşmesine sebep olmuş. Oyunda sık sık ara videolar ve aktif ara videolar izliyoruz. God Of War’dan hatırlayacağımız “doğru zamanda doğru tuşa basma” aksiyonu Ninja Blade’in temel oynanışını oluşturuyor. Örneğin helikopterden atladınız ve hava da karşınıza düşmanlar çıkıyor. Ekranda gösterildiği anda doğru tuşa basıyorsunuz ve yaratıkları biçe biçe bu şekilde ilerliyorsunuz. Oyunun temelini işte bu olay oluşturuyor. Bölümlerde karşınıza birkaç düşman çıkıyor, biraz ilerliyorsunuz ve sonra bossla karşılaşıyorsunuz. Bossu normal bir dövüşle öldürme noktasına kadar getiriyorsunuz ve ardından aktif ara videomuz başlıyor. Karşımızdaki canavara göre bu işlemlerin uzunlukları da değişiyor. Örneğin karşınızda büyük bir canavar varsa, üst üste en az 15-20 tane doğru zamanda doğru tuş kombinasyonu yapmanız gerekiyor. Ancak bu işlemler anında avantajlı bir yanımız var. Diyelim ki yanlış tuşa bastınız, o an oyun tekrar sizi birkaç hamle ötesinden başlatıyor. Yani yapımcılar bize bütün aksiyona en baştan başlama gibi bir kötülük sunmamışlar.

Oyundaki boslar genelde boyumuzdan bir hayli büyük oluyorlar. Koca solucanlar, salyangozlar, örümcekler… Bu yaratıkların işini bitiriş şekillerimizde Hollywood yapımlarını aratmıyor. Örneğin dev bir örümceği öldürmenin en iyi yolu nedir? Elbette ki onun kafasını vinç topuzuyla ezmek. Zaten başka bir yolu da olamazdı (!) değil mi arkadaşlar? Oyunda bu tür fantastik öldürüş şekilleri de mevcut.
 

ByLyric

Level 1
Üye
Katılım
27 Ağu 2010
Konular
0
Mesajlar
4
Reaksiyon Skoru
0
Başarım Puanı
39
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
Eline sağlık.Güzel inceleme.
 
Üst