Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


İranlı 'hacker'lar Twitter'ı utandırdı

'Güncel' forumunda admin tarafından 18 Ara 2009 tarihinde açılan konu

Moderatörler: xAsasinato, yahyatrd
 1. admin

  admin Administrator Telefon Numarası Onaylanmış Üye Doğrulanmış Üye Özel Üye Site Yetkilisi Admin Hosting Yöneticisi Developer Paylaşımcı

  0   0   0

  20,315
  34,307
  13,168
  690
  MmoLira:
  109
  DevLira:
  0
  Konuyu Yukarı Taşı ( 1 Kullanım )
  Yetkili Mesajı

  Steam Cüzdan Kodlarında ve Google Play Bakiyelerinde %5 İNDİRİM! Anında Teslimat, TURKMMO güvencesiyle. HEMEN TIKLAYIN
  En büyük mikrobloging ağı Twitter, dün gece İranlılar tarafından 'hack"lendi. Iranian Cyber Army adlı hack grubunun eyleminde, Twitter'a giren herkes politik mesaj veren başka bir siteye yönlendirdi. Twitter, güvenlik açıklarını gözden geçiriyor.The Guardian ve BBC web sitelerinde yer alan haberlere göre, yaklaşık 30 milyon kullanıcısı olduğu tahmin edilen Twitter'ın "hacklenmesinin" ardından, gidilen harici web sitesi dışında Twitter ağının birkaç saat kullanılamadığını, sayfaya giriş yapılamadığını ya da mesaj gönderilemediğini bildirdi.
  BBC web sitesinde yer alan habere göre, gidilen sayfada kırmızı ve siyah bir ekran üzerinde yeşil renkli bir bayrağın ortaya çıktığı, ayrıca İngilizce ve Farsça sloganlar yer aldığı belirtildi. Ekranda şu yazının yer aldığını kaydetti:

  "Bu site, İran siber ordusu tarafından hacklenmiştir. ABD, internet erişimini kontrol ettiğini ve yönettiğini düşünüyor ama yönetmiyor. Biz, gücümüzle interneti kontrol ediyoruz ve yönetiyoruz, dolayısıyla İranlıları kışkırtmaya çalışmayın."
  Gazete, iki saat sonra sitenin normale döndüğünü belirterek, site yetkililerinin "planlanmamış bir arıza süresinin yaşandığını" bildirdiğini yazdı. Ancak olay, Twitter gibi dev bir internet yatırımının bile ne denli ciddi güvenlik açıkları olduğunu göstermesi açısından ilginç.
  İran'da geçen haziran ayında yapılan cumhurbaşkanı seçimlerinin ardından da Twitter'ın ilgi odağı olduğunu hatırlatan Guardian, ABD yönetiminin Twitter'ı İran'daki cumhurbaşkanı seçimleri sonrasında yapılan protestoları duyurmaya ve yaymaya çağırdığını kaydetti.
  Twitter'ı "hackleyen" grup hakkında çok az bilgiye sahip olunduğuna, ancak sayfaya bırakılan mesajların kafa karıştırdığına dikkati çeken gazete, şu yorumu yaptı:
  "Her ne kadar hackerların bıraktığı mesaj Amerikan karşıtı olsa da sayfaya yerleştirilen yeşil renkli bayrak, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın muhalifi Hüseyin Musavi'nin 'yeşil hareketini' akla getiriyor."
   
Moderatörler: xAsasinato, yahyatrd

Sosyal Medya