Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Mmofps Nedir ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

admin

Administrator
Site Yetkilisi
Admin
Katılım
13 Eyl 2008
Konular
20,493
Mesajlar
34,789
Reaksiyon Skoru
14,378
Online Süresi
61d 9h 1m
Başarım Puanı
825
Yaş
31
MmoLira
1,581
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
7
Massively Multiplayer Online First Person Shooter’ın kısaltması olan MMOFPS’yi Türkçe’ye devasa çok oyunculu çevrimiçi birinci şahıs gözünden oynanan oyun şeklinde çevirebiliriz. Bu tür oyunlarda karakterinizin içindesinizdir. Bu yüzden sadece kollarınız ve bacaklarınızı görürsünüz.

Fps oyunlar dev bir ekonomik pazara dönüşen dünya oyun sektörünün en önemli türünü oluştururlar. Bilgisayar donanımlarındaki gelişmelere paralel olarak sürekli daha gerçekçi grafiklere sahip oyunlar piyasaya çıkar. Yeni oyunları oynayabilmek isteyen bilgisayar kullanıcıları da daha çok ram, daha büyük hardiskler, daha güçlü ekran kartları alarak bilgisayar sektörünün devamlı ilerlemesine olanak sağlarlar. Düşünecek olursanız eğer bu oyunlar olmasaydı grafik tasarım, video işleme gibi işlemlerle bir işiniz yoksa yani normal bir bilgisayar kullanıcısıysanız ne daha çok ram’e ne de güçlü ekran kartlarına ihtiyacınız olurdu.

Fps oyunlarının en bilineni hiç kuşkusuz 1998 yılında piyasaya çıkan ve 2007′ye kadar tüm zamanların en çok satan oyunu olan Half Life’tır. 11 yıldan beri bıkmadan usanmadan oynadığımız Counter Strike, Half Life’ın bir modudur. 2007′den itibaren tüm zamanların en çok satan oyunu ünvanını eline geçiren Call of Duty 4 de çok bilinen başka bir fps oyundur.

Mmofps, internet bağlantımızın şu anki hızlara ulaşmasıyla ortaya çıkmış bir türdür. Bu oyunlarda bilgisayara karşı değil de dünyanın herhangi bir yerinden bağlanan gerçek insanlara karşı mücadele edersiniz. Günümüzde para verip satın aldığınız hemen hemen bütün fps oyunların internet üzerinden oynayabileceğiniz online modu vardır. Fakat internet üzerinden ücretsiz olarak dağıtılan ve yine sunucular üzerinden ücretsiz oynanmasına izin verilen oyunlar gün geçtikçe artmaktadır. WarRock, Combar Arms, Urban Terror, Cross Fire bu oyunlara örnek gösterilebilir. Bu oyunlara sahip olmak ve internet üzerinden oynamak için para ödemeniz gerekmez, oyunu indirip kendinize bir kullanıcı adı ve parola seçtikten sonra oynamaya başlayabilirsiniz. Fakat değişik silahlara, zırhlara sahip olmak, isminizi renkli yazdırmak, clanınıza logo almak gibi ek özellikler isterseniz belli bir ücret ödemeniz gerekir. Oyun yapımcısı firmanın gelirlerini de bu satışlar oluşturur.

Mmofps oyunlar mmorpg oyunlar kadar bağımlılık yapmaz. Fakat bu tür oyunları ilk defa oynuyorsanız özellikle karakterinizle bir evin içinde odadan odaya koştururken belli bir süre sonra başınızda bir dolgunluk hissi ve midenizde bulantı hissedebilirsiniz. Eğer iyi bir ekran kartınız olmadığından grafikleriniz çok kötüyse bu rahatsızlıkları daha fazla hissedebilirsiniz.

Ülkemizde bir çok oyun firması mevcut. Firmalar artık yurt dışında belli bir kitleye ulaşmış oyunların Türkçe versiyonlarını ülkemize getiriyor. MMOFPS ülkemizde git gide yaygınlaşıyor. Her geçen gün gelişen ve sürekli yeni oyunların yayınlandığı Türkiye Dünya’da MMOFPS türünün gelecekteki merkezi olarak gösteriliyor.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst