Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Batıran, çıkardı

Cagataye95

Kozmik - Eşduyum
Fahri Üye
TM Üye
Katılım
13 Mar 2009
Konular
3,413
Mesajlar
16,839
Reaksiyon Skoru
1,474
Başarım Puanı
403
MmoLira
242
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
Orhan Yıldırım'dan bomba gibi bir yazı
Hep konuşulur, 'teknik direktörün takıma katkısı nedir' diye... Yaptığımız bir dizi görüşmeye istinaden ortak kanı şu; saha dışında yüzde seksen beş, içinde ise yüzde on en fazla on beş... Yani hem hocalar, hem de oyuncular, maç esnasında hocanın fazla hamle şansı bulunmadığında hemfikirler. İşte bu yüzden büyük takım teknik direktörü olmak öyle kolay iş değil. Yıllardır şampiyonluk özlemi çeken Beşiktaş, Ertuğrul Sağlam'ı değil, Lucescu'yu göreve getirsin diye feryat ettik. Bir sürü hakarete varan eleştiri hatta tehditler aldık. Sonuçta Rumen hoca Kadıköy'e UEFA finali için gelirken, Beşiktaş yine kayıp yıllar geçirdi. Bu dünyanın her yerinde böyledir. Döneminde iyi futbolcu olmak, küçük takımlarda sıçrama yapmak, büyükler için yeterli kriter değildir. İşte Bayern Münih'te Klinsmann örneği ortada. Tıpkı Beşiktaş'ta olduğu gibi arkasına teneke bağlanıp gönderilen Felix Magath, Wolsburg gibi sıradan takımı Bundesliga'nın zirvesi çıkardı.

Başkan Demirören'in bütün bu ve benzeri veriler ortadayken, Sağlam tercihi siyasi baskı sonucu olsa da, ne kadar yanlış ise, Denizli o kadar doğruydu. Daha önce Galatasaray ve Fenerbahçe'de şampiyonluk yaşayan tek yerli hoca olan Denizli, kendine has 'çeşme' hastalığını Beşiktaş'ta da sürdürdü. Bir türlü kadro istikrarı kuramadı. Yanlış tercihler yüzünden, Trabzon, Sivas, Konya, Bursa ve her iki Fenerbahçe maçlarında puanları ikram etti. Derbi sonrası ise saha dışındaki yeteneğini konuşturdu. Moral çöküntüsü içindeki takımı tutup ayağa kaldırdı. Ankaraspor önünde ideal on bir ve yerinde değişiklik yaparak Kartal'ı liderlik koltuğuna oturttu. Kendi batırdığı gemiyi yeniden kurtarıp, ufuklara yelken açtı.

Geriye kalan sadece dört maç... Eğer Denizli yine bastığı dalı kesmezse, bu takım önce kupayı kaldırır. Ardından kalan üç maçı da kazanarak şampiyonluğu göğüsler.

Ancak asıl olay ondan sonrası. Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılacak olan Beşiktaş'ın bu kadrosu, Devler Ligi'nde averaj takımı olur! Hem kupa, hem de UEFA'dan gelecek büyük paralarla öyle Sağlam-Engin ikilisinin aldırdığı sıradan değil, 3-4 tane kaliteli transferle en az çeyrek final oynar. Çifte kupaya giderken, başkan ve hocanın planlaması bunun üstüne olmalı.
 
Üst