Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Taraftarın gerçek yüzü!

HiperiX

Level 8
Fahri Üye
TM Üye
Katılım
13 Mar 2009
Konular
1,134
Mesajlar
2,748
Reaksiyon Skoru
157
Başarım Puanı
175
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
Taraftarın gerçek yüzü!

Türkiye'de Reklam-Pazarlama sektörünün en saygın dergisi MediaCat, Mayıs sayısında tüketici olarak taraftarın portresini çizdi ve "Taraftarın gerçek yüzü" başlığıyla bir haber hazırladı. Derginin kapağında Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray başkanlarının rakip formalar giydirilmiş montajlı bir fotoğrafı da yer alırken; hem "15 yaşın üzerindekiler arasında en fazla taraftar kimde?" sorusu yanıt buldu, hem de taraftarların profili çıkarıldı.

MediaCat'in haberinde, Aralık 2008'de yapılan TGI Turkiye Araştırması kapsamında, 15 yaşın üzerinde olup takım tutanlar baz alınarak yapıldı. Haber şöyle:

Hem kulüplerin hem reklamverenlerin hem de medyanın uğruna ciddi yatırımlar yaptığı ‘taraftar’ı yeterince tanıyor muyuz? Örneğin en genç taraftar kitlesinin Galatasaraylılar olduğunu ya da en eğitimli taraftar kitlesine Fenerbahçe’nin sahip olduğunu biliyor muyuz? TGI verileriyle bu ve benzeri sorular ile belki de bu konudaki en can alıcı soruya cevap aradık: En çok taraftarı olan kulüp hangisi?

Aylık pazarlama iletişimi dergisi MediaCat, Mayıs 2009 sayısında TGI işbirliğiyle futbol taraftarlarının tüketici olarak profilini çıkardı. Taraftarın tüketim alışkanlıkları, spor etkinliklerine yaklaşımı ve hatta boş zamanlarındaki davranış biçimi, bu alana yatırım yapan reklamverenler ve reklamverenlerin mesajını bu kitleye iletmeye çalışan iletişimciler için çok önemli. Dolayısıyla mesleğine, yaşına, eğitimine, gelirine vs. bakmadan ‘bir’ olan bu kitleyi anlamak için taraftarı tanımak gerekiyor. TGI verileri tüm taraftarı özellikle de ‘Üç Büyükler’in taraftarını tanımak adına ilginç ve de bakış açınızı değiştirecek detaylar barındırıyor.

EN GENÇ TARAFTAR GRUBU
‘Üç Büyükler’in taraftarlarını yaş gruplarına göre incelediğimiz zaman en genç taraftar kitlesi olarak Galatasaraylılar karşımıza çıkıyor. Galatasaray’ı desteklediğini söyleyenlerin yüzde 22,20’si 15 – 20 yaş aralığında. Beşiktaş taraftarları arasında en kalabalık yaş grubu 25 – 34 iken, Fenerbahçelilerin yüzde 22,70’i 35-44 yaş aralığında.
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst