Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Bakan Günay'dan Yazıcıoğlu resti

Hakan811

Level 6
TM Üye
Üye
Katılım
3 Şub 2009
Konular
926
Mesajlar
1,426
Reaksiyon Skoru
31
Başarım Puanı
165
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
Bakan Günay'dan Yazıcıoğlu resti
Bakan Günay, Yazıcıoğlu'nun Tacettin Dergáhı'na defnedilmesiyle ilgili kararnameyi imzalamadığını söyledi.


Günay, Bakanlar Kurulu’nda sorun yaratan bu durum için "Duyarlılığım, Mehmet Akif Ersoy’a duyduğum derin saygının sonucudur" dedi.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun Tacettin Dergáhı’nın bahçesine defnedilmesi için Bakanlar Kurulu’nda açılan kararnameyi, sadece Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın imzalamadığı ortaya çıktı. Yazıcıoğlu’nun, Bakanlar Kurulu kararı olmadan Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan ve ünlü şair Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazdığı Tacettin Dergáhı’nın bahçesine defnedilmesi Bakanlar Kurulu’nda sorun yarattı. Mezarın dergáhın bahçesinde kalabilmesi için açılan izin belgesini Günay’ın dışında tüm bakanlar imzaladı. Günay, bir gazetede "Ertuğrul Günay, Yazıcıoğlu’nun defin kararını neden imzalamadı?" başlığıyla önceki gün yayımlanan ve "Günay, Yazıcıoğlu’nun dergáha defnedilmesiyle ilgili kararnameyi imzalamamış" denilen kulis yazısına, olayı doğrulayan yönde bir açıklama yaptı.

VİCDANİ YÜKÜMLÜLÜK

Günay, "Bu konudaki duyarlılığım, Mehmet Akif Ersoy’a duyduğum derin saygının sonucudur" diyerek şunları kaydetti: "Taceddin Dergáhı adıyla bilinen tarihi alanın, İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy merhumun bir süre yaşadığı yer olması nedeniyle onun adıyla özdeşleşmiş, bu anlamda müstesna nitelik kazanmış bir mekandır. Böyle bir mekanın bu mahiyeti ile muhafazası hepimiz için milli bir sorumluluk ve Mehmet Akif Bey’in aziz hatırasına karşı vicdani bir yükümlülüktür. Taceddin Dergáhı ile ilgili duyarlılığım, sadece bu sorumluluğun gereği ve Akif’e duyduğum derin saygının sonucudur."

GEREKİRSE KARAR ÇIKARIRIZ

Günay’ın imzası olmadığı için Yazıcıoğlu’nun Tacettin Dergáhı’nın bahçesine defnedilmesine ilişkin kararname tamamlanıp Resmi Gazete’de yayımlanamadı. Bakanlar Kurulu kararı çıkarılmadan defin gerçekleştirilmiş oldu.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Yazıcıoğlu’nun defnedilmesiyle bir karar çıkıp çıkmadığı sorusu yöneltildi. Çiçek, "Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan bir karar alındı. En evvel olması gereken budur. Gerekiyorsa Bakanlar Kurulu kararı alınır. Defin yapılıp yapılmamasına karar verecek olan kuruldur. Öbürü siyasi bir meseledir, işlemi tamamlayan" dedi.
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst