Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


SGK'lılar Dikkat!

Prodigy

Level 7
Fahri Üye
TM Üye
Katılım
18 Mar 2009
Konular
59
Mesajlar
1,747
Reaksiyon Skoru
54
Başarım Puanı
112
Yaş
25
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
SGK'lılar dikkat!Sağlık Bakanlığı, devlet hastanelerindeki yoğunluk ve kilitlenmeyi engellemek için düğmeye bastı.

Üst üste randevu aldığı halde tedaviye gitmeyen hastalara başka branşta da olsa bir daha sıra verilmeyecek. Ancak gününden önce randevusunu iptal edenler, aynı kimlik numarasıyla tekrar sıra alabilecek. Yeni uygulamanın amacı, gerçekten tedaviye ihtiyacı olan hastaların mağduriyetini gidermek.

Randevu aldığı halde muayeneye gitmeyen hastalara kötü haber

Üst üste sisteme giriş yaptırıp tedavi olmayan vatadaş, aynı kimlik numarasıyla bir daha sıra alamayacak. Ancak hastaneye gidip mazeretini bildiren dilekçeyi sunarsa, kara listeden çıkarılacak. Bu nedenle randevuların gününden önce telefon ya da internetten iptal edilmesi gerekiyor. Yeni uygulama sayesinde diğer hastaların mağduriyeti önlenecek.

Kamu hastanelerinde sağlık hizmetine ulaşımı kolaylaştırmak için 2006'dan beri hastalar, randevu sistemiyle muayene oluyor. Kuruluşlardaki gereksiz yoğunluğu azaltan uygulamadan vatandaş da memnun. Hastanelerde en geç 2 gün sonraya tarih verilirken, randevuların yüzde 75'i telefon, yüzde 25'i ise internetten alınıyor. Ancak bilinçsiz girişler, randevuya gidilmemesi ve aynı anda sisteme binlerce kişinin yüklenmesi sıkıntı oluşturuyor. Sağlık Bakanlığı, diğer hastaların mağduriyetini önlemek için randevusuna gitmeyen vatandaşa yaptırım uygulayacak. Farklı branşta da olsa aynı kimlik numarasıyla bir daha aynı hastaneden sıra alınamayacak.

İstanbul Sağlık Müdürlüğü Bilgi İşlem Sorumlusu Mustafa Güveli, "Buna mecburuz. Diğer türlü gerçek hastalar randevu alamadıkları için tedavi olamıyor." diyerek, yasağın gerekliliğini savunuyor. Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bilgi İşlem Sorumlusu Muhammed Alp Yılmazgil de günde 6 bin civarında randevu aldıklarını söylüyor. En geç 2 gün sonraya sıra verildiğini belirterek, "Sürekli randevu alıp da gelmeyenleri tespit ediyoruz. Mazeret bildirmediği takdirde o kişinin, kimlik numarasıyla randevu almasını süresiz olarak engelleyeceğiz." diyor. Devlet hastanelerinde tedavi olmak isteyen vatandaşların çoğu, yoğunluktan randevu alamadıklarından şikayet ediyor. Bunun en önemli sebebi sisteme gereksiz yüklenilmesi. Hastanelerde gece 24.00'ten sonra yeni gün randevuları veriliyor. Binlerce kişi bu saatte sıra almaya çalıştığı için kilitlenme yaşanıyor. Hastaların yer kalmaz düşüncesiyle hareket ettiğine dikkat çeken Yılmazgil, "Aslında dahiliye gibi branşlar dışında birçok alanda gün içinde de yer bulunabiliyor. Örneğin genel cerrahi ve cildiyede boş yerler var. Bu branşlarda sıra alacaklar gece yarısı yerine gün içinde alsa sisteme daha az yüklenme olur." bilgisini veriyor.

Bunlara dikkat edin

Hastaneden aldığınız randevuya mutlaka gidin. Ertelemeniz gereken randevuyu mümkünse telefon veya internetten iptal edin.Birçok branşta gün içinde de randevu alınabiliyor. Gece yarısı sisteme yüklenerek, kilitleme yapmayın.İnternet üzerinden test ve tahlillerinizi görebilirsiniz. Bu nedenle aldığınız protokol numaralı küçük kağıtları kaybetmeyin.
Aynı anda iki-üç hastaneden ve aynı branştan randevu almayın. Çünkü nisan ayından itibaren aynı branşta 10 gün içinde alınan ikinci randevunun ücretini devlet ödemeyecek.


MYNET'ten Alıntıdır.
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst