Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Türkler'in kullandıkları takvimler

'Tarih ve İnkılap Tarihi' forumunda BoRa{TR} tarafından 17 Nis 2009 tarihinde açılan konu

 1. BoRa{TR}

  BoRa{TR} Level 7 TM Üye Üye

  0   0   0

  745
  1,514
  131
  175
  MmoLira:
  0
  MmoLira:
  0 (0 Banked)

  TURKMMO Güvencesiyle İtem, karakter, yang alın-satın. Sadece %6 komisyonla. Para çekmek ücretsiz, ödeme yapmak komisyonsuz, kazancınız aynı gün hesabınızda! HEMEN ÜYE OLMAK ve ÜCRETSİZ İLAN EKLEMEK İÇİN TIKLAYIN...

  Türkler'in kullandıkları takvimler
  Türklerin Kullandığı Takvimler:
  1- 12 Hayvanlı Türk Takvimi: Bu takvim Orta Asya’da güneşe göre düzenlenmiştir. Bu takvimin yılları Fare, Pars, Tavşan, Tavuk gibi 12 hayvanın adı ile anılıyordu.
  2- Hicri Takvim: Peygamberin 622’de Mekke'den Medine şehrine yaptığı göçü (Hicret) başlangıç almaktadır. Türklerin İslamlığı kabul etmesiyle birlikte kullanılmıştır. Halife Ömer zamanında düzenlenen bu takvim Ay’ın dünya etrafındaki 12 kez dönüşüne göre düzenlenmiştir. Bu takvimde 1 yıl 354 gündür.
  3- Takvim-i Celalî (Takvim-i Meliki): Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah adına düzenlenmiştir. Bu takvim,güneşin hareketlerine göre düzenlenmişti.
  4- Rumi Takvim: Osmanlılar döneminde Hicret takviminin güneş yılı kurallarına uyarlanmasıyla yapılmış, mali (parasal) işlerin düzenlenmesinde kullanılmıştır.
  5- Miladi (Gregoriyen) Takvim: Türkiye 1926 dan itibaren bu takvimi kullanmaktadır.
  JNOT: Dünyanın en eski takvimini ayın hareketlerine göre düzenleyenler Sumerlerdir.

  JNOT: Milat takvimi, Milattan önce (M.Ö) ve Milattan sonra (M. S) olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Milattan önceki olayların sayıları büyüdükçe günümüzden uzaklaşılır. Sayılar küçüldükçe günümüze yaklaşılır.
   

Sosyal Medya