Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Hac Nasıl Yapılır

BoRa{TR}

Level 7
TM Üye
Üye
Ticaret - 0%
0   0   0
Katılım
26 Ocak 2009
Konular
745
Mesajlar
1,514
Beğeniler
131
MmoLira
0
DevLira
0
#1

Turkmmo Resmi Serverı Elym2, 10. Yılında Beklediğiniz Özelliklerle 1-120 Farm Yeni Serverıyla Geliyor! 18 Ocak Cuma Saat: 21.00`da Yeni Sunucu Atlas Açılıyor! DETAYLI TANITIM İÇİN TIKLAYIN 500 TL Değerinde Kristal Ödüllü Çekilişe Katılmak İçin BURAYA TIKLAYINHac Nasıl Yapılır


Hac için bazı hazırlıklar yapılır. Haccedecek kişi kendisini buna hazır hâle getirir.
Hac sırasında yapılan her davranışın bir anlamı ve insanı eğitici bir yönü vardır. Bu durumun bilincinde olanlar hac ibadetinden istenen sonucu alabilirler.
Haccedecekler, banyo yapıp temizlenirler ve Mikat denilen yerlerde ihrama girerler. Böylece hac ibadeti başlamış olur.
Daha sonra, “Allah’ım senin rızanı kazanmak için haccetmek istiyorum. Onu bana kolaylaştır ve kabul buyur.” diyerek niyet edilip Telbiye duası söylenir.
İhrama giren kimse ihramlıya yasak olan şeyleri yapmaz. Her fırsatta dua eder. Telbiye söyler. Mekke’ye varıp kalacağı yere yerleştikten sonra, mümkünse boy abdesti yoksa normal abdest alır, sonra Kâbe’yi tavaf eder.

Kurban Bayramı’nın arefe günü vakfe için Arafat’a gidilir.

Arefe günü güneş battıktan sonra Müzdelife’ye hareket edilir. Akşam ve yatsı namazları yatsı namazının vaktinde burada birlikte kılınır.

Bayram günü yani zilhiccenin 10. günü sabah namazı Müzdelife’de kılınır. Hava aydınlanıncaya kadar dua edilir. Güneş doğmadan Mina’ya hareket edilir. Mina’da şeytan taşlanır. Bu sembolik bir eylemdir.

Haccedenler kurbanlarını burada keserler. Aynı gün vakit kaybetmeden Mekke’ye gidilir ve Kâbe’de haccın ikinci farzı olan “ziyaret tavafı” yapılır.

Kâbe son bir kez daha tavaf edilir. Buna “veda tavafı” denir. Böylece hac tamamlanmış olur. Haccedenler eğer Mekke’ye gelmeden önce ziyaret etmemişlerse, gerekli yerleri ziyaret etmek için Medine’ye hareket ederler.
 

JoJoPaPi

Level 8
TM Üye
Ticaret - 0%
0   0   0
Katılım
29 Mar 2009
Konular
697
Mesajlar
2,980
Beğeniler
120
MmoLira
0
DevLira
0
#3
...:::Ellerin Dert Görmesin:::...
...:::Ellerine Sağlık:::...
 
Üst