Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]

Atom Yapısı ve Orbitaller

'Kimya' forumunda BoRa{TR} tarafından 17 Nis 2009 tarihinde açılan konu

1. BoRa{TR}

BoRa{TR} Level 7 TM Üye Üye

0   0   0

745
    1,514
    131
    175
    MmoLira:
    0
    MmoLira:
    0 (0 Banked)

TURKMMO Güvencesiyle İtem, karakter, yang alın-satın. Sadece %6 komisyonla. Para çekmek ücretsiz, ödeme yapmak komisyonsuz, kazancınız aynı gün hesabınızda! HEMEN ÜYE OLMAK ve ÜCRETSİZ İLAN EKLEMEK İÇİN TIKLAYIN...

Atom Yapısı ve Orbitaller

Atom, merkezinde (+) yüklü çekirdek ve etrafında elektronlardan meydana gelmiştir. Atomlar elektrikçe yüksüzdür ve temel tanecikleri protonlar, nötronlar ve elektronlardan oluşmuştur.

Taneciğin Adı
    Sembolü
    Bağıl Yükü
    Yükü
    Kütlesi (g)
    Proton
    p
    +1
    1,6x10-19
    1,673x10-24
    Nötron
    n
    0
    0
    1,675x10-24
    Elektron
    e
    -1
    -1,6x10-19
    9,11x10-28

Bir elementin atom numarası (Z), proton sayısı (p) na eşittir. Yüksüz atomlarda, proton sayısı (p) elektron sayısına (e) eşittir.
    Kütle numarası (A) ise proton ve nötron sayılarının toplamına eşittir.

A= p + n

A

Z X şeklinde gösterilir.

Elektronları çekirdek etrafında bir bulut şeklinde göstermek mümkündür. Bulutların yoğun olduğu yerlerde elektronların bulunma olasılığı fazladır ve bulutlar orbital olarak adlandırılır. Orbitaller s, p, d, f harfleriyle isimlendirilir. Buna aynı zamanda açısal momentum kuantum sayısı denir ve l harfi ile gösterilir.

Baş kuantum sayısı (n) orbitalin temel enerji düzeyini, n2 ise orbital sayısını verir. Her orbitalde en fazla 2 elektron bulunur.

n =1 ise sadece s orbitali
    n = 2 ise s ve p orbitali
    n = 3 ise s, p, d orbitali
    n = 4 ve yukarısında ise s, p, d, ve f orbitali bulunmaktadır.

Orbitaller

s orbitali

S orbitali küresel simetrik bir yapı gösterir . En fazla 2 elektron alır. Baş kuantum sayısı büyüdükçe s orbitalinin enerjisi artar.

p orbitalleri

İkinci veya daha üst temel enerji düzeylerinde bulunur. Px, Py ve Pz olarak 3 orbitali vardır ve toplam 6 elektrona sahiptir.

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

d orbitali

Üçüncü ve daha üst temel enerji düzeylerinde bulunur. 5 orbitali ve toplam 10 elektronu vardır.

2. Troll Reyiz

Troll Reyiz Level 7 TM Üye Üye

0   0   0

149
    1,778
    337
    137
    MmoLira:
    0
    MmoLira:
    0 (0 Banked)

Teşekkürler.