Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Tiyatro Tarihi

'Sinema / Tiyatro / Tv' forumunda kralmustafa tarafından 17 Nis 2009 tarihinde açılan konu

 1. kralmustafa

  kralmustafa Level 8 Fahri Üye TM Üye

  0   0   0

  243
  2,994
  192
  137
  MmoLira:
  0
  MmoLira:
  0 (0 Banked)

  TURKMMO Güvencesiyle İtem, karakter, yang alın-satın. Sadece %6 komisyonla. Para çekmek ücretsiz, ödeme yapmak komisyonsuz, kazancınız aynı gün hesabınızda! HEMEN ÜYE OLMAK ve ÜCRETSİZ İLAN EKLEMEK İÇİN TIKLAYIN...

  Tiyatro Tarihi


  Bir öyküyü[​IMG] sahne olarak ayrılmış bir yerde[​IMG] oyuncuların söz ve hareketleriyle canlandırma sanatı.
  Tiyatro sözcüğü Yunanca'da "seyirlik yeri" anlamına gelen theatron'dan türetilmiş[​IMG] dilimize İtalyanca'daki teatro sözcüğünden geçmiştir. Günümüzde modern bir tiyatro binası başlıca üç bölümden oluşur.
  1 - İzleyicilerin oturarak oyunu izlediği oditoryum;
  2 - Oyunun sergilendiği sahne;
  3 - Sahnenin iki kenarında ve arkasında[​IMG] çeşitli dekor ve gereçlerin bulunduğu sahne arkası yada kulis.  TİYATRONUN KÖKENİ

  Tiyatro da başka sanatlar gibi dinsel törenlerden doğmuş[​IMG] sonra dinden bağımsızlaşarak sanatlaşmıştır. Kökeninde[​IMG] ilkel insanın doğa olaylarını kendi bedensel hareketleriyle simgesel olarak temsil etme çabaları yatar. Avrupa'da Üst Paleolitik Çağdan (İ.Ö 40-10 bin yıl önce) kalma mağara resimlerinde[​IMG] ellerine ve yüzlerine hayvan postları geçirmiş insanların ritmik hareketler yaptığı görülmektedir. Bunlar[​IMG] maske ve köstüm kullanımının[​IMG] dolayısıyla tiyatronun ilk örneği sayılır. Maske[​IMG] kişinin kendi kimliğinin aşarak başka kimlikleri ve daha genel varlık biçimlerini temsil etmesinin en etkin yollarından biridir.
  İlkel toplulukların animist inançlarına göre[​IMG] yinelenen doğal olayların ruhları[​IMG] kişilikleri vardı; bu kişiler[​IMG] sonradan tapınma nesnelerine[​IMG] tanrılara dönüştü.
  İnsanlar[​IMG] belli zamanlarda yapılan törenlerde bu tanrıları temsil eden maskelere bürünerek kendi yaşamlarını etkileyen doğa olayları üzerinde denetim kurmaya çalıştılar. Yağmur yağdırmak ya da avda başarılı olmak için yapılan törenler danslar[​IMG] Kurallı oyunun ilk örneğiydi. Eski inançların hemen hepsi görülen "ölme ve yeniden dirilme" teması da[​IMG] insanlara verdiği kılık değiştirme ve kişileştirme olanaklarıyla[​IMG] tiyatronun çıkış noktalarından biriydi. Mevsimlerin dönüşü[​IMG] kışın bahara dönüşmesi gibi yinelenen doğa olayları[​IMG] eski yılı temsil eden kralın yeni yılın kralın karşısında yenik düştüğü bir törensel boğuşmayla temsil ediliyordu.
  Başlangıçta canlı insanların kurban edildiği bu boğuşma ve ölümler zamanla simgeleşti[​IMG] iki ayrı gücün çatışması da yerini tek bir gücün ölüm ve yeniden dirilme törenine bıraktı.
  Bazı başka kuramlara göre ise tiyatronun kaynağı şamanist inançlardır. Şamanist törenlerin özelliği[​IMG] izleyici ya da katılımcılara[​IMG] tanrısal gücün simgesi yerine kendisini göstermesiydi. Bu törenlerde belirli kurallara uygun davranışlarla kendinden geçen şaman[​IMG] öte dünya ile bu dünya arasında bir aracı rolü üstlenmektedir.
  Tiyatro[​IMG] bugün de kökenindeki bu iki eğilimin izlerini taşır[​IMG] bu iki eğilim arasındaki gerilimden güç alır: Bir yanda doğa güçlerini simgesel olarak canlandırma[​IMG] temsil etme işlevi; öte yanda[​IMG] doğaüstü güçlerin görünmesine aracılık etme işlevi.
  Doğaya öykünme kuramına göre[​IMG] tiyatronun en önemli öğesi kılık değiştirmedir.
   
 2. Cagataye95

  Cagataye95 Kozmik - Eşduyum Fahri Üye TM Üye

  0   0   0

  3,411
  16,824
  1,447
  361
  MmoLira:
  14
  MmoLira:
  14 (0 Banked)


  Teşekkürler.
   
 3. cream836

  cream836 Level 1 Üye

  0   0   0

  0
  21
  0
  44
  MmoLira:
  0
  MmoLira:
  0 (0 Banked)


  20 mesajı olmayanlar foruma link koyamazlar. Virüs ve trojanleri engellemek için böyle bir kural uygulanmaktadır.
   
 4. xxmemoxx

  xxmemoxx Level 6 TM Üye Üye

  0   0   0

  MmoLira:
  0
  MmoLira:
  0 (0 Banked)


  Teşekkürler!
   
 5. santra24

  santra24 Level 1 Üye

  0   0   0

  0
  15
  0
  39
  MmoLira:
  0
  MmoLira:
  0 (0 Banked)


  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
   

Sosyal Medya