Türkiye'nin ilk Cross-Platform OldSchool MOBİL & PC 1-99 Sunucusu Lamira2 6 Kasım'da Açılıyor! Büyük Açılışı Kaçırma HEMEN TIKLA!
M3 Stuart
Stuart'ın kolay hareketini doğru kullanmak
M3 Stuart, M2 hafif tank ailesine göre daha iyi motor, biraz güçlendirilmiş koruma ve geliştirilmiş aktarma düzeni sunar. Bu özellikler, savaş alanında konum değiştirmenizi kolaylaştırır. Yeni başlayan oyuncu için önemli olan, bu hareket kabiliyetini yalnız daha hızlı ileri gitmek olarak görmemektir. Düşmanın hangi yönden geleceğini gözleyebilir, bir açıklığa hazırlanabilir veya uygun olmayan bir çatışmadan uzaklaşabilirsiniz. İyi hareket, hangi mücadeleye gireceğinizi seçmenize yardımcı olduğunda değer kazanır.
Bir noktaya erken ulaştığınızda çevresini kontrol edin. Önde olmak, yanınızda yeterli takım desteği bulunmadığında kolayca yalnız kalmak anlamına da gelebilir. Stuart'ın hızını korunaklı bir konumla tamamlamak gerekir.
37 mm M5 ile kısa atış aralıkları
Ana silah 37 mm M5'tir ve toplam 103 mermi taşınır. Doldurma süresi mürettebata bağlı olarak 3,7 saniyeden 2,9 saniyeye değişir. Bu kısa aralık, ilk isabetten sonra yeni bir fırsat değerlendirmenizi sağlar. Ancak hızlı doldurmayı etkisiz bir bölgeye sürekli ateş etmek için kullanmayın. Merminin hedefte ne yaptığını izleyin; rakibin koruması seçtiğiniz noktayı aşıyorsa, daha uygun yüzey aramak veya açı değiştirmek gerekebilir.
M74 AP ile M51B1 APCBC mühimmat seçenekleri bulunur. Farklı mermileri yalnız adlarından dolayı eşdeğer saymayın. Hedefin konumu ve atış mesafesi, kullanacağınız seçeneği düşünürken dikkate alınmalıdır.
Dikey stabilizasyon ve arazi
Topta dikey stabilizasyon bulunur. Ayrıca aşağı doğru 10, yukarı doğru 20 derecelik yöneltme alanı vardır. Bu donanım, hareketli bir hafif tankta atış hazırlığını destekler; fakat nişanın her durumda kendiliğinden doğru noktaya oturacağını varsaymayın. Bir arazi kıvrımından çıkarken hedefi ve nişangâhın durumunu kontrol etmek gerekir. Aceleyle yapılan ilk atışın boşa gitmesi, hızlı doldurucunuz olsa bile rakibe karşılık fırsatı verebilir.
Engebeli alanda gövdeyi fazla açmadan hedefi görebileceğiniz yerler arayın. Küçük bir yükseklik avantajı, bütün tankı açıkta bırakan bir tepenin üstünde durmaktan daha kullanışlı olabilir. Silahın eğimini korumayla birlikte değerlendirin.
Hafif saldırı ve gözlem arasında
Stuart, hafif saldırı veya düşman hareketini gözleme görevlerine uygun bir başlangıç aracıdır. Bir rakibi fark ettiğinizde mutlaka hemen düelloya girmeniz gerekmez. Konumunu anlayıp daha iyi bir açıya geçmek veya takımın o bölgeye hazırlanmasına katkı vermek de yararlıdır. Steel Generals güncellemesiyle gelen M3, savaş döneminde geliştirilen ve başka araçlara da temel olan bir şasinin ilk sürümüdür. Oyunda onun güçlü tarafı, oyuncuya hareketli bir tankın seçeneklerini öğretmesidir. Topun kısa atış aralığını, dikey stabilizasyonu ve manevrayı birlikte kullanın; biraz gelişmiş zırha güvenerek açıkta beklemek yerine çatışmanın yerini seçmeye çalışın.
Araç kimliği ve araştırma
Özel donanım ve algılayıcılar
Koruma ve dayanıklılık
Hareket kabiliyeti
37 mm M5 top
7.62 mm M1919A4 makineli tüfek
4 x 7.62 mm M1919A4 eş eksenli makineli tüfek
Ekonomi ve mürettebat maliyetleri
37 mm M5 top mühimmat bilgileri
7.62 mm M1919A4 makineli tüfek mühimmat bilgileri
4 x 7.62 mm M1919A4 eş eksenli makineli tüfek mühimmat bilgileri
Mühimmat, tapa ve donanım ayrıntıları
M74 shot · 37 mm M5 top
M51B1 shot · 37 mm M5 top
Standart · 7.62 mm M1919A4 makineli tüfek
Standart · 4 x 7.62 mm M1919A4 eş eksenli makineli tüfek
Araç modifikasyonları
- Kademe: I
- Araştırma ülkesi: ABD
- Sınıf: Hafif tank
- Araştırma maliyeti: 2.900 RP
- Satın alma bedeli: 700 SL
- Muharebe derecesi (BR): Arcade: 1,7; Gerçekçi: 2,0; Simülatör: 2,0
Özel donanım ve algılayıcılar
- Dikey stabilizatör: Hareket sırasında topun dikey eksendeki salınımını azaltır.
Koruma ve dayanıklılık
- Gövde: 44 / 25 / 25 mm
- Taret: 38 / 25 / 25 mm
- Görünürlük: 88 %
- Mürettebat: 4 kişi
Hareket kabiliyeti
- İleri hız: Gerçekçi: 50 km/h; Arcade: 56 km/h
- Geri hız: Gerçekçi: 6 km/h; Arcade: 7 km/h
- Güç/ağırlık oranı: Gerçekçi, geliştirilmiş: 20,6 hp/t; Gerçekçi, temel: 18,3 hp/t; Arcade, geliştirilmiş: 39,4 hp/t; Arcade, temel: 32 hp/t
- Motor gücü: Gerçekçi, geliştirilmiş: 262 hp; Gerçekçi, temel: 232 hp; Arcade, geliştirilmiş: 500 hp; Arcade, temel: 406 hp
- Ağırlık: 12,7 t
37 mm M5 top
- Cephane: 103 mermi
- Doldurma süresi, temel mürettebattan as mürettebata: 3,7 → 2,9 s
- Dikey yöneltme sınırı: -10 / 20°
- Yatay yöneltme hızı: Gerçekçi, geliştirilmiş: 14 → 20 °/s; Gerçekçi, temel: 11,9 → 17 °/s; Arcade, geliştirilmiş: 26,4 → 37,6 °/s; Arcade, temel: 19 → 27,2 °/s
- Dikey yöneltme hızı: Gerçekçi, geliştirilmiş: 2,8 → 4 °/s; Gerçekçi, temel: 2,2 → 3,2 °/s; Arcade, geliştirilmiş: 9,8 → 14 °/s; Arcade, temel: 6,3 → 9 °/s
7.62 mm M1919A4 makineli tüfek
- Cephane: 2.000 mermi
- Şerit kapasitesi: 250 mermi
- Doldurma süresi, temel mürettebattan as mürettebata: 10,4 → 8 s
- Atış hızı: 500 atım/dk
- Dikey yöneltme sınırı: -10 / 70°
- Yatay yöneltme sınırı: -60 / 60°
- Yatay yöneltme hızı: Gerçekçi, geliştirilmiş: 63 → 90 °/s; Gerçekçi, temel: 53,6 → 76,5 °/s; Arcade, geliştirilmiş: 118,6 → 169,4 °/s; Arcade, temel: 85,7 → 122,4 °/s
- Dikey yöneltme hızı: Gerçekçi, geliştirilmiş: 63 → 90 °/s; Gerçekçi, temel: 50,4 → 72 °/s; Arcade, geliştirilmiş: 220,5 → 315 °/s; Arcade, temel: 141,1 → 201,6 °/s
4 x 7.62 mm M1919A4 eş eksenli makineli tüfek
- Cephane: 8.250 mermi
- Şerit kapasitesi: 250 mermi
- Doldurma süresi, temel mürettebattan as mürettebata: 10,4 → 8 s
- Atış hızı: 500 atım/dk
Ekonomi ve mürettebat maliyetleri
- Arcade tamir bedeli: 100 → 129 SL
- Gerçekçi tamir bedeli: 87 → 112 SL
- Simülatör tamir bedeli: 114 → 147 SL
- Mürettebat eğitimi: 200 SL
- Uzman mürettebat: 1.000 SL
- As mürettebat: 20 GE
- As mürettebat araştırması: 96.000 RP
- Ödül çarpanı (Arcade / Gerçekçi / Simülatör sırası): 10 / 10 / 10 % SL
- Ödül çarpanı: 100 % RP
- Toplam modifikasyon maliyeti: 2.970 RP
- Toplam modifikasyon maliyeti: 890 SL
- Tılsım maliyeti: 190 GE
37 mm M5 top mühimmat bilgileri
| Mühimmat | Tür | 10 m deliş (mm) | 100 m deliş (mm) | 500 m deliş (mm) | 1000 m deliş (mm) | 1500 m deliş (mm) | 2000 m deliş (mm) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AP | 77 | 74 | 64 | 53 | 44 | 36 |
| APCBC | 86 | 83 | 71 | 59 | 49 | 40 |
7.62 mm M1919A4 makineli tüfek mühimmat bilgileri
| Şerit | Şerit sırası | 10 m deliş (mm) | 100 m deliş (mm) | 500 m deliş (mm) | 1000 m deliş (mm) | 1500 m deliş (mm) | 2000 m deliş (mm) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AP/T | 13 | 12 | 7 | 3 | 2 | 0 |
4 x 7.62 mm M1919A4 eş eksenli makineli tüfek mühimmat bilgileri
| Şerit | Şerit sırası | 10 m deliş (mm) | 100 m deliş (mm) | 500 m deliş (mm) | 1000 m deliş (mm) | 1500 m deliş (mm) | 2000 m deliş (mm) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| AP/T | 13 | 12 | 7 | 3 | 2 | 0 |
Mühimmat, tapa ve donanım ayrıntıları
M74 shot · 37 mm M5 top
- Kalibre: 37 mm
- Mühimmat ağırlığı: 870 g
- Namlu çıkış hızı: 870 m/s
| Mesafe | 0° deliş (mm) | 30° deliş (mm) | 60° deliş (mm) |
|---|---|---|---|
| 10 m | 77 | 58 | 29 |
| 100 m | 74 | 56 | 28 |
| 500 m | 64 | 49 | 25 |
| 1000 m | 53 | 42 | 21 |
| 1500 m | 44 | 36 | 18 |
| 2000 m | 36 | 31 | 15 |
M51B1 shot · 37 mm M5 top
- Kalibre: 37 mm
- Mühimmat ağırlığı: 870 g
- Namlu çıkış hızı: 870 m/s
| Mesafe | 0° deliş (mm) | 30° deliş (mm) | 60° deliş (mm) |
|---|---|---|---|
| 10 m | 86 | 65 | 29 |
| 100 m | 83 | 63 | 29 |
| 500 m | 71 | 55 | 25 |
| 1000 m | 59 | 46 | 22 |
| 1500 m | 49 | 38 | 19 |
| 2000 m | 40 | 32 | 16 |
Standart · 7.62 mm M1919A4 makineli tüfek
| Mesafe | 0° deliş (mm) | 30° deliş (mm) | 60° deliş (mm) |
|---|---|---|---|
| 10 m | 13 | 10 | 5 |
| 100 m | 12 | 9 | 5 |
| 500 m | 7 | 6 | 3 |
| 1000 m | 3 | 3 | 1 |
| 1500 m | 2 | 1 | 1 |
| 2000 m | 0 | 0 | 0 |
Standart · 4 x 7.62 mm M1919A4 eş eksenli makineli tüfek
| Mesafe | 0° deliş (mm) | 30° deliş (mm) | 60° deliş (mm) |
|---|---|---|---|
| 10 m | 13 | 10 | 5 |
| 100 m | 12 | 9 | 5 |
| 500 m | 7 | 6 | 3 |
| 1000 m | 3 | 3 | 1 |
| 1500 m | 2 | 1 | 1 |
| 2000 m | 0 | 0 | 0 |
Araç modifikasyonları
- Paletler (Tracks): Paletlerin tutuşunu ve aracın arazi üzerindeki hareketini iyileştirir. Araştırma: 150
RP; Satın alma: 45
SL; Alternatif satın alma: 40
GE.
- Süspansiyon (Suspension): Salınımı azaltarak hareket sırasındaki atışa ve gövde kontrolüne yardımcı olur. Araştırma: 165
RP; Satın alma: 50
SL; Alternatif satın alma: 45
GE.
- Fren sistemi (Brake System): Frenleme etkinliğini artırır. Araştırma: 165
RP; Satın alma: 50
SL; Alternatif satın alma: 45
GE.
- Filtreler (Filters): Filtre bakımıyla motorun performansını iyileştirir. Araştırma: 250
RP; Satın alma: 75
SL; Alternatif satın alma: 70
GE.
- Aktarma organları (Transmission): Aktarma kayıplarını azaltır ve aracın hareketini iyileştirir. Araştırma: 320
RP; Satın alma: 95
SL; Alternatif satın alma: 85
GE.
- Motor (Engine): Motorun bakımını veya yenilenmesini sağlayarak performansı iyileştirir. Araştırma: 320
RP; Satın alma: 95
SL; Alternatif satın alma: 85
GE.
- Geliştirilmiş tamir donanımı (Improved Parts): Sahada hasarlı parçaları onarmak için geliştirilmiş tamir donanımı sağlar. Araştırma: 150
RP; Satın alma: 45
SL; Alternatif satın alma: 40
GE.
- Geliştirilmiş yangın söndürme donanımı (Improved FPE): Yangın söndürmeyi hızlandırır ve ikinci yangında kullanım imkânı sağlar. Araştırma: 165
RP; Satın alma: 50
SL; Alternatif satın alma: 45
GE.
- Mürettebat ikmali (Crew Replenishment): Savaş sırasında mürettebat ikmalini açar. Araştırma: 250
RP; Satın alma: 75
SL; Alternatif satın alma: 70
GE.
- Yatay yöneltme mekanizması (Horizontal Drive): Topun veya taretin yatay dönüşünü iyileştirir. Araştırma: 150
RP; Satın alma: 45
SL; Alternatif satın alma: 40
GE.
- M51B1 shot: M51B1 APCBC mühimmatını açar. Araştırma: 150
RP; Satın alma: 45
SL; Alternatif satın alma: 40
GE.
- Atış ayarı (Adjustment of Fire): Top ayarını iyileştirerek atış doğruluğunu artırır. Araştırma: 165
RP; Satın alma: 50
SL; Alternatif satın alma: 45
GE.
- Dikey yöneltme mekanizması (Elevation Mechanism): Topun dikey yöneltme hızını ve hassasiyetini iyileştirir. Araştırma: 250
RP; Satın alma: 75
SL; Alternatif satın alma: 70
GE.
- Topçu desteği (Artillery Support): Belirlenen bölgeye topçu desteği çağırma imkânı verir. Araştırma: 320
RP; Satın alma: 95
SL; Alternatif satın alma: 85
GE.
Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 0, Üye: 0, Misafir: 0)
Benzer konular
- Cevaplar
- 1
- Görüntüleme
- 5
- Cevaplar
- 1
- Görüntüleme
- 12
- Cevaplar
- 1
- Görüntüleme
- 3
- Cevaplar
- 1
- Görüntüleme
- 11
- Cevaplar
- 1
- Görüntüleme
- 8