Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


'Sonbahar' Amerika yolcusu

Hakan811

Level 6
TM Üye
Üye
Ticaret - 0%
0   0   0
Katılım
3 Şub 2009
Konular
926
Mesajlar
1,426
Beğeniler
31
MmoLira
0
DevLira
0
#1

Turkmmo Resmi Serverı Elym2, 10. Yılına Özel 1-120 Farm Serverı 18 Ocak Cuma 7000+ Online İle Açıldı! HEMEN KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYINÖzcan Alper filmi 'Sonbahar' New York'ta düzenlenen 'New Direktors/New Films' festivalinde gösterilecek.


Filmin yönetmeni Özcan Alper.
Yönetmen Özcan Alper'in senaryosunu da yazdığı filmi ''Sonbahar'', merkezi New York'ta bulunan The Film Society of Lincoln Center ve New York Modern Sanatlar Müzesi'nin (MOMA) ortaklaşa düzenlediği ''New Directors/New Films'' festivaline katılacak.

Film, Walter Reade Theater ve MOMA sinema salonlarinda gerçekleştirilecek festival kapsamında 2 kez sinemaseverlerle buluşacak. Onur Saylak, Megi Koboladze, Serkan Keskin ve Gülefer Yenigül'ün rol aldığı filmin konusu özetle şöyle:

''Yusuf, 1997 yılında 22 yaşında üniversite öğrencisiyken girdiği cezaevinden 10 yıl sonra sağlık nedenleriyle tahliye edilir. Yusuf'u, cezaevinden çıkıp geldiği Doğu Karadeniz'deki köyünde bir tek yaşlı ve hasta annesi karşılar. O cezaevindeyken babası ölmüş, ablası ise evlenip büyük bir kente taşınmıştır. Ekonomik nedenlerle sadece yaşlıların kaldığı bu dağ köyünde Yusuf, sadece çocukluk arkadaşı Mikail ile görüşmektedir. Sonbaharın kendini yavaş yavaş kışa teslim ettiği günlerde Yusuf, Mikail ile gittiği bir meyhanede fahişelik yapan genç ve güzel Gürcü kızı Eka ile karşılaşır. Farklı dünyalardan gelen bu 2 insanın birlikteliği için ne zaman ne de koşullar uygundur. Yine de Yusuf için aşk son bir kez hayata tutunma ve kendi yalnızlığından sıyrılma çabasına dönüşür. Eka içinse Yusuf bu dünyadan çok uzakta, hatta şimdiki zamanda yaşamayan, Rus romanlarından kaçmış bir karakterdir.''

İzleyiciyle 19 Aralık 2008'de buluşan ''Sonbahar'', yurt içinde ve dışında bir katıldığı birçok festivalden ödülle döndü. Montreal, Bangkok, Saraybosna, Selanik, Locarno, Estonya gibi önemli festivallerde gösterilen film, Tiflis Film Festivali'nde ''Gümüş Promoteus'', ''Sofya Film Fest''te ''En İyi Yönetmen'', Adana Altın Koza Film Festivali'nde ''En İyi Film'', ''Yeşilçam Ödülleri'' kapsamında verilen ''Turkcell İlk Film'' ve Fransa'nın Angers kentinde düzenlenen film festivalinde ''En İyi Film Müziği'' ödüllerini aldı.

Film, son olarak 20. Ankara Uluslararası Film Festivali'nin ''Ulusal Uzun Film Yarışması'' bölümünde, ''En İyi Film'', ''En İyi Yönetmen'', ''En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu'', ''En İyi Görüntü Yönetmeni'', ''En İyi Kurgu'' ile Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) ''En İyi Film'' ve Film Yönetmenleri Derneği (FİLM YÖN) ''En İyi Yönetmen'' ödüllerini kazandı.
 
Üst