Reklam vermek için [email protected]

Replicant

Süper Yönetici
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Yönetici
VIP Üye
Dergi Editörü
Yarışma
Paylaşım
Admin
Katılım
7 May 2010
Konular
10,118
Mesajlar
52,819
Reaksiyon Skoru
8,923
Altın Konu
399
Başarım Puanı
656
TM Yaşı
11 Yıl 8 Ay 25 Gün
Online Süresi
136d 17h 10m
MmoLira
18,765
DevLira
466
Takipçiler
185

Nileya2 ortaokul /kolay emek Global bir sunucudur, PvP ve PvM içeriği kapsamlıdır, özel kostümler ve diğer özellikler sunucuyu ayırt eder Hemen tıkla, aramıza katıl!

nvidia-logo-on-phone-feature.jpg

Oyunlarınızın daha iyi görünmesini mi istiyorsunuz? Yeni bir grafik kartına yığınla para harcamak istemiyor musunuz? Nvidia'nın sizin için çözümü var: Görüntü Ölçekleme.

2021'in sonlarında, dünyanın önde gelen grafik kartı üreticisi, Image Scaling teknolojisini açık kaynağa dönüştürdü; bu, herhangi bir grafik kartına sahip olan hemen hemen herkesin oyun içi görsel deneyimlerini artırmak için kullanabileceği anlamına geliyordu.

Peki oyun kalitenizi artırmak için Nvidia Image Scaling'i nasıl kullanıyorsunuz ve başlangıçta nasıl çalışıyor?

Nvidia Görüntü Ölçekleme Nedir?

İlk olarak, Nvidia Image Scaling yeni değil. En büyük fark, Nvidia'nın artık Image Scaling SDK'sını isteyen herkese sunması ve geliştiricilerin buna erişmesine ve onunla uğraşmasına izin vermesidir. AMD'nin FidelityFX Süper Çözünürlüğü ile gördüğünüz gibi, doğrudan oyunlarda yerleşik Nvidia Görüntü Ölçekleme seçeneklerini görmeye başlayabilirsiniz.

Peki, Görüntü Ölçekleme nedir ve ne işe yarar?

Görüntü Ölçekleme, başka bir grafik kartı moda kelimesi olan Derin Öğrenme Süper Örnekleme (DLSS) ile yakından ilişkilidir, ancak bunlar bir ve aynı değildir. Kısacası, DLSS, gerçek zamanlı olarak AI yükseltme sağlamak için Nvidia'nın güçlü çip üzerindeki Tensor çekirdeklerini kullanır. Sonuç, daha az görsel hata, yapaylık veya başka bir şeyle daha keskin, daha canlı video çıkışıdır.

Artık Görüntü Ölçekleme, görüntüleri yükseltmek için AI kullanmıyor. Bunun yerine, Görüntü Ölçekleme, görüntüyü aynı anda algılamak, büyütmek ve keskinleştirmek için uyarlamalı keskinleştirmeye sahip yönlü bir ölçekleme algoritması kullanır ve görüntünün daha yüksek bir çözünürlükte çalışıyor gibi görünmesini sağlar. Görüntü Ölçekleme teknolojisi, bazı durumlarda önemli ölçüde video çıkışını iyileştirir, ancak DLSS kadar net değildir.

Görüntü Ölçeklendirmeyi etkinleştirdiğinizde araç, yerel monitör çözünürlüğünüze dayalı olarak beş yeni ölçeklendirme çözünürlüğü oluşturur. Görüntü Ölçeklendirmeyi etkinleştirdikten sonra (aşağıya bakın), yeni çözünürlükler oyun içi ayarlardan seçilebilir.

nvidia-image-scaling-percentage-and-resolutions.jpg

Nvidia'nın Image Scaling'in artık açık kaynaklı olduğunu açıklaması, AMD'nin eşdeğer teknolojisi FidelityFX Super Resolution'a doğrudan bir rakip eklediğinden önemlidir.

AMD'nin FidelityFX Süper Çözünürlüğü sık sık Nvidia'nın DLSS'sine bir alternatif olarak lanse edilse de, gerçek şu ki DLSS, altta yatan AI tabanlı teknolojisine ve Nvidia'nın güçlü Tensor çekirdeklerini performansı artırmak için kullanma yeteneğine kadar sadece bir adım önde.

Nvidia Görüntü Ölçekleme Nasıl Kullanılır

Nvidia'nın Görüntü Ölçeklendirmesi ile ilgili en iyi haber, artık kullanmanın ve bulmanın çok daha kolay olmasıdır. Daha önce, Görüntü Ölçekleme menülere gömülüydü. Ama şimdi Nvidia, Görüntü Ölçeklendirmeye erişmenin iki farklı (ve basit!) yolunu ekledi.

Nvidia GeForce Experience (Oyun İçi) aracılığıyla

İlk seçenek Nvidia GeForce Experience ayarlarında bulunur. Grafik kartınız için en son sürücüleri indirmeniz ve uygulama içinde potansiyel olarak deneysel özellikleri etkinleştirmeniz gerekecek.

Aşağıdaki talimatlar bir Windows makinesi içindir.

nvidia-geforce-experience-image-scaling-option.jpg

  1. Sisteminizde kurulu değilse, Nvidia's indirin ve kurun.
  2. Kurulduktan sonra (veya zaten kuruluysa), Başlat menüsü arama çubuğunuza GeForce Experience yazın ve En İyi eşleşmeyi seçin.
  3. Yeni bir kullanıcıysanız, kaydolmanız ve bir hesap oluşturmanız gerekir. Bitirdikten sonra, Ayarlar menüsünü açmak için sağ üst köşedeki dişli simgesini seçin.
  4. Genel sekmesini seçin . Görüntüyü ölçekleme seçeneği bu sayfada bulunur.
  5. Görüntü Ölçekleme seçeneğini görmüyorsanız, sayfanın üst kısmındaki Deneysel özellikleri etkinleştir seçeneğini bulun ve yanındaki kutuyu işaretleyin. GeForce Experience, bazı ek verileri indirecektir. Tamamlandığında, GeForce Experience otomatik olarak yeniden başlayacak ve yeniden başlatıldığında Görüntü Ölçekleme seçeneği belirecektir.

Nvidia Denetim Masası

Nvidia Kontrol Paneli, GPU ayarlarınıza evrensel bir genel bakış bulacağınız yerdir. Buradan, sisteminizdeki çoğu program ve oyun için ayrı grafik kartı ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Nvidia, Görüntü Ölçekleme seçeneklerini program bazında belirtebileceğiniz 3D Ayarlarını Yönet menüsünde Görüntü Ölçekleme seçeneğini kullanıma sunmuştur.

nvidia-control-panel-image-scaling-option.jpg

  1. Başlat menüsü arama çubuğunuza Nvidia Denetim Masası'nı girin ve En iyi eşleşmeyi seçin.
  2. Kontrol Paneli açıldığında, 3D Ayarları > 3D Ayarlarını Yönet > Program Ayarları'na gidin .
  3. Şimdi, Görüntü Keskinleştirme ayarlarını değiştirmek istediğiniz programı seçmek için açılır menüyü kullanın. Ardından, aşağıdaki ayarlar kutusunda ayarları beğeninize göre değiştirirsiniz.
  4. İşiniz bittiğinde Uygula'yı seçin .
Nvidia Kontrol Paneli seçeneği kullanışlıdır ve yalnızca GeForce Experience aracılığıyla erişilebilen seçeneklere sahip olanlar için değil, herhangi bir oyun için Görüntü Ölçekleme seçeneklerini ayarlamanıza olanak tanır.


Görüntü Ölçekleme Oyunların Daha İyi Görünmesini Sağlar mı?

Nvidia Image Scaling , oyunların daha iyi görünmesini sağlayabilir, ancak sonuçlar biraz isabetli ve özlüdür. Aşağıdaki video, Nvidia Image Scaling ile AMD FidelityFX Süper Çözünürlüğünün yan yana karşılaştırmasını göstermektedir.Gördüğünüz gibi, 1080p yerel video yakalamadan, 42FPS'den sabit bir 60FPS'ye yükselen kesin bir görsel artış var, ancak bu tek, nispeten statik bir konumda yapılan bir yakalama. Ayrıca, grafik kalitesindeki iyileştirmenin yanı sıra, Nvidia'nın ve AMD'nin ilgili görüntü ölçekleme yazılımını ayırt edecek çok az şey olduğunu da belirteceksiniz, bu da tüketiciler için harika bir haber.

Başka yerlerdeki görsel farkı ayırt etmek bazen zordur. Forza Horizon 5'te Meksika'yı patlatırken Görüntü Ölçekleme'yi çalıştırdım, ancak donanımım zaten Ultra ayarlarında 60FPS'de çalışmasına rağmen çok az karşılaştırmalı değişiklik oldu. Aşağıdaki Assetto Corsa Competizione karşılaştırması da, Nvidia Image Scaling çalışırken ve olmadan çekilen çok benzer kare hızları ve genel video kalitesi ile fazla bir şey ortaya koymadı.

Büyük bir fark bulacağınız yer, daha yüksek çıkışlı monitörlere sahip olanlar. Oyununuz için daha az talepkar bir çözünürlük seçmek ve Görüntü Ölçeklemenin grafiklerinizi güçlendirmesine izin vermek, aracın amacıdır.

side-by-side-assetto-corsa-competizione-comparison.jpg

Nvidia Görüntü Ölçeklendirme ile Oyun Deneyiminizi Artırın

Nvidia Image Scaling, daha büyük ve daha güçlü kardeşi DLSS ile aynı görsel revizyonu sağlamaz, ancak belirli durumlarda bir fark yaratabilir. Ayrıca, Nvidia Image Scaling, çok çeşitli GPU'larda mevcuttur ve şu anda yalnızca sınırlı sayıda oyunla çalışan AMD'nin görüntü ölçekleme aracının aksine, attığınız herhangi bir oyunda çalışır.

Hepsinden iyisi, Görüntü Ölçekleme tamamen ücretsizdir. İndirin, deneyin ve sizin için işe yarayıp yaramadığını görün. Her iki şekilde de kaybetmezsiniz.
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 2, Üye: 0, Misafir: 2)

Üst