Reklam vermek için [email protected]

Esinti_

TURKMMO ヅ
Super Mod
VIP Üye
Dergi Editörü
Ayın Üyesi
Paylaşım
Admin
Katılım
21 Nis 2021
Konular
824
Mesajlar
3,730
Reaksiyon Skoru
1,223
Altın Konu
231
Başarım Puanı
234
Yaş
46
TM Yaşı
7 Ay 20 Gün
Online Süresi
81d 20h 50m
MmoLira
1,359
DevLira
12
Takipçiler
8


Sunucu CPU Nasıl Seçilir?

Birçok işletme, bir sunucuya veya veri merkezine olan kritik ihtiyacı, işletmelerinin büyümesi için en önemli gereksinimlerinden biri olarak tanımlar. Bu, iş istasyonları, bir veri sistemi, bir web sitesi barındırma platformu veya başka herhangi bir sayıda kullanım şeklinde olabilir.

Herhangi bir yeni sunucu satın almaya başlamadan önce, ilk adım genellikle teknik ihtiyaçlarınıza göre bir sunucu CPU'su (Merkezi İşlem Birimi) seçmektir. Bu karar, sunucunun kritik bir performans öğesini etkilediği ve sunucunun ne kadar belleği destekleyebileceğini sınırladığı için önemlidir.

Ancak sunucu CPU'ları nedir ve normal masaüstü CPU'larından nasıl farklıdır? Merkezi İşlem Biriminiz, Anakartınızda talimatları yorumlayan ve yürüten, verileri işleyen ve veritabanı sorgularını çalıştırma, diğer programları yürütme ve web sayfası isteklerini işleme gibi çeşitli görevleri yerine getiren bir yonga setidir.

Bir masaüstü CPU'nun ticari veya kurumsal düzeydeki bir sunucu CPU'sundan nasıl farklı olduğunu bilmek önemlidir. Kurumsal sürümler genellikle her zaman yaklaşık %100 performans kapasitesinde çalışır ve tipik olarak ünitenin ömrü boyunca bunu yapmaya devam eder. Bu nedenle, sunuculardaki işlemciler, o sırada üretilen en kaliteli parçaları kullanır.

Bu yazıda, bir sonraki projeniz için sunucu CPU'sunun nasıl seçileceğini ana hatlarıyla anlatacağız.

Mükemmel Sunucuyu Seçmek İçin 5 Adımlı Rehberimiz

Anakart

Anakartlar hakkında bilgi sahibi olmak neden önemlidir? CPU sunucunuzun beyniyse, anakart bilgisayarınızın birincil devre kartıdır ve sisteminizin kalbi ve ruhu gibi davranır. RAM'iniz (L1, L2, L3 önbellek), çevresel konektörleriniz (PCIe), giriş/çıkış bağlantı noktaları, soket ve diğer önemli bileşenler dahil olmak üzere hesaplama mimarinizin ana teknik bileşenlerini barındırır.

İster masaüstü ister kurumsal olsun, her bilgisayarın bir ana kartı vardır ve rolü, etki alanı içinde bulunan çeşitli bileşenler arasındaki iletişimi kolaylaştırmaktır; verileri depolamak ve almak ve yazılım uygulamalarını desteklemek için gerekli hesaplamaları yapmak.

Bileşenler arasında CPU bulunur.

Bileşenler

Bu makale boyunca, sunucunuzu oluşturan çeşitli kritik bileşenlere referanslar okuyacaksınız ve en önemli özelliklerden biri Saat Hızıdır.


Saat Hızı gigahertz (GHz) cinsinden ölçülür ve bunu ölçmenin yolu oldukça basittir, sayı ne kadar yüksekse birim o kadar hızlıdır. İşlemciniz sürekli hesaplamalar yapacak ve saniyede milyarlarca bit veri işleyecektir. Yoğun kaynak kullanan uygulamalar çalıştırıyorsanız, daha yüksek saat hızlarıyla çok iyi yanıt vermeyi bekleyebilirsiniz.

çekirdekler
Çok çekirdekli işlemci, her biri program talimatlarını okuyan ve yürüten çekirdek adı verilen iki veya daha fazla ayrı işlem birimine sahip tek bir tümleşik devre üzerindeki bir bilgisayar işlemcisidir. Birden fazla çekirdek hızına sahip olmak işlem gücünüzü artıracaktır. Ev bilgisayarınızda zaten bir Intel çekirdeği kullanıyor olabilirsiniz.

Önceki neslin çekirdekleri, Intel gibi büyük teknoloji şirketleri çift çekirdekli (Core i3), ardından dört çekirdekli (Core i5), ardından altı ila sekiz çekirdekli (Çekirdek) kapasiteyi iki katına çıkarmadan önce tek bir çekirdeğe düşürüldü. i7) ve şimdi çok iş parçacıklı çekirdeğe sahibiz (Çekirdek i9 - on sekiz çekirdek ve 35 iş parçacığı). Çok iş parçacıklı bir uygulamada, iş parçacıkları, bilgi işlem birimlerini, CPU önbelleklerini ve çeviri ön arabelleğini (TLB) içeren tek veya birden çok çekirdeğin kaynaklarını paylaşır.

Bu nedenle, geçmişte, diyelim ki yüzyılın başında (2000) bir program çöktüğünde, tüm bilgisayarın çöktüğünü hatırlayabilirsiniz. Sebeplerden biri, işletim sistemlerinin daha az kararlı olmasıydı, ancak CPU da hatalıydı, bilgiyi işlemek için yeterli kaynağa sahip değildi. İşlemcinin yalnızca tek bir çekirdeğe sahip olması, aynı anda yalnızca bir uygulama çalıştırabileceğiniz anlamına gelir. Birden çok çekirdekle, aynı anda birden çok uygulamayı işleyebilirsiniz.

İş Parçacığı

Çekirdek sayısı, çipin kendisindeki fiziksel çekirdek sayısıysa, iş parçacığı sayısı, CPU'nun kendisinde aynı anda yürütülebilen bireysel uygulama iş parçacıklarının sayısıdır. Konular çekirdek sayısına benzer.

Bir sistemin önbelleği, işlemci ve RAM arasındaki talimatlara ve verilere erişim hızını artırmak için işlemci tarafından kullanılır.

Intel Xeon İşlemciler

Intel işlemciler gezegendeki en popüler işlemcilerdir, hem masaüstü bilgisayarlarda hem de ticari sınıf sunucularda kullanılırlar ve Xeon, Pentium, Core I7, Core I9, Celeron ve x86 gibi çeşitli modellerde gelirler. Her nesil farklı bir adla gelir ve Intel gölleri gerçekten sever. Bazı yinelemeler, sadece birkaçını belirtmek için Cascade Gölü, Kaby Gölü, Buz Gölü ve Skylake olarak adlandırılır.

Intel Xeon işlemciler şu anda çeşitli modellerde mevcuttur ve şu serilerde sunulur: Xeon E, Xeon W, Xeon D ve Xeon Scalable, her biri farklı iş yüklerini işlemek üzere geliştirildi.

Intel, Xeon işlemcilerini ilk olarak 1998'de piyasaya sürdü ve o zamandan beri ticari ve askeri sınıf sunucular için fiili endüstri standardı haline geldi ve piyasadaki en güvenilir serilerden biri haline geldi.

Xeon Ölçeklenebilir İşlemciler, mikroişlemciler için azaltılmış bir dizi bilgi işlem talimatı sağlayan, daha hızlı işlemeye ve daha dağınık bir veri yüküne izin veren ve optimum performans sağlayan bir mimari türünü temsil ettikleri için özel olarak anılmayı hak ediyor.

Intel Xeon sunucuları zengin özelliklere sahiptir, bu makineler yüksek kapasiteli turbo hızlara ve minimum 32 GB belleğe sahiptir.


Yazılımın Donanım Önerilerini İnceleyin


1.Sunucuda çalıştırmayı planladığınız birincil yazılım uygulamalarının bir listesini derleyin ve her geliştiricinin web sitesinde sunduğu donanım önerilerini gözden geçirin. Bu, iyi bir başlangıç noktası sağlayacaktır ve bazı geliştiriciler, yazılım için önerilen bir CPU veya saat hızı belirleyecektir.

Geliştiricinin herhangi bir önerisi yoksa, diğer kullanıcıların hangi donanımı kullandığını görmek için bir arama motoru ve forumlar kullanın.
Birden fazla çekirdek uygulama çalıştırıyorsanız, seçtiğiniz CPU'nun tüm uygulamalarınızı çalıştıracak kaynaklara sahip olduğundan emin olun.

2.Eşzamanlı Kullanıcı Sayısını Belirleyin

CPU yükü, sunucudaki eşzamanlı kullanıcı sayısına bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir. Bir web sitesi tek bir 2.0GHz çekirdeği ile cPanel üzerinde çalışabilirken, bir sunucuda bin site barındırmayı planlıyorsanız, buna göre önerilen CPU gereksinimlerini tahmin etmeniz gerekecektir.

Bir sunucuda çok sayıda kullanıcınız varsa, tüm kullanıcılarınızı tek bir sunucuya sığdırmaya çalışmak yerine CPU yükünü birkaç sunucu arasında bölmeyi daha ekonomik bulabilirsiniz.

3.Gelecekteki Büyümeyi Düşünün

Mevcut büyüme hızınıza bağlı olarak, 3-6 ay içinde sunucu tarafından kaç tane eşzamanlı kullanıcının barındırılması gerektiğine dair bir fikriniz olabilir. Gelecekte yeni kullanıcıları idare etmek için daha fazla sunucu eklemeyi düşünmüyorsanız, bu büyümeyi kaldırabilecek bir CPU seçtiğinizden emin olun. Hangi CPU'yu seçeceğiniz konusundaki kararınız muhtemelen en önemlilerinden biri olsa da, gelecekteki büyümeyi düşünürken diğer bileşenlere de bakmak isteyeceksiniz. Buna grafik işlemcisi, önbellek gereksinimi (L3 önbelleği, L1 önbelleğini besleyen, işlemciyi besleyen L2 önbelleğini besler), çözüm sağlayıcınızdan isteyeceğiniz destek düzeyi ve fiyat gibi öğeler dahildir.


4.Bir Uzmanla Konuşun

Önceki adımlar sizi somut bir CPU seçimine yönlendirmediyse, ücretsiz bir sunucu danışmanlığı rezervasyonu yaptırmayı düşünmelisiniz . Sunucu uzmanlarımız, kişisel ve kurumsal kullanıcıların her gün ihtiyaçları için doğru sunucu CPU'sunu seçmelerine yardımcı olur. Gereksinimlerinizi dinleyecek ve yılların deneyimiyle birlikte ihtiyaçlarınıza göre sizin için iyi performans gösterecek bir sunucu seçmenize yardımcı olacaklardır. Size doğru uyumu sağlamak için serideki çeşitli modelleri karşılaştırmanıza yardımcı olacaklardır.

En iyi sunucu CPU'su nedir?

Her proje benzersiz olduğundan, en iyi sunucu CPU'su yoktur. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun olanı bulmak için popüler adanmış sunucu CPU'larımızın bu açıklamalarını inceleyin . Bu sistemlerin her biri, New York, Los Angeles, Londra ve Montreal'de 10 Gbps Ağ hızında kullanılabilen çeşitli özelliklerle birlikte gelir. ve tümü ECC Belleği destekler.


 
Konu Sahibi
Konu Sahibi
Esinti_

Esinti_

TURKMMO ヅ
Super Mod
VIP Üye
Dergi Editörü
Ayın Üyesi
Paylaşım
Admin
Katılım
21 Nis 2021
Konular
824
Mesajlar
3,730
Reaksiyon Skoru
1,223
Altın Konu
231
Başarım Puanı
234
Yaş
46
TM Yaşı
7 Ay 20 Gün
Online Süresi
81d 20h 50m
MmoLira
1,359
DevLira
12
Takipçiler
8

Göktuğ UYANIK

Stand tall, even if that means standing alone
TM Üye
Üye
Katılım
3 Eki 2017
Konular
609
Mesajlar
4,371
Reaksiyon Skoru
1,655
Altın Konu
139
Başarım Puanı
262
TM Yaşı
4 Yıl 2 Ay 5 Gün
Online Süresi
90d 8h 9m
MmoLira
4,329
DevLira
47
Takipçiler
13
Paylaşım için teşekkürler.
 

DumanInc

𝒯𝓊𝓇𝓀𝓂𝓂ℴ
Telefon Numarası Onaylanmış Üye
Super Mod
VIP Üye
Ayın Yönetici
Admin
Katılım
19 Nis 2009
Konular
412
Mesajlar
1,792
Reaksiyon Skoru
809
Altın Konu
38
Başarım Puanı
259
TM Yaşı
12 Yıl 7 Ay 25 Gün
Online Süresi
54d 14h 2m
MmoLira
1,900
DevLira
9
Takipçiler
7
Paylaşımın İçin Teşekkürler
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst