Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz

Behzat Ç...

5.00 yıldız(lar) 1 Oy

LichKinq

Deneme Moderatör

Doğma büyüme has ankaralıyım. Öyle çok fazla dizi izleyen takip eden birisi değilim. Ama kaçırmadan seyrettiğim tek dizi idi...

Öyle diğer karakterlerin hepsi çok iyi ama beni etkileyen dizinin karakteri behzat ç...

Biraz tanıyalım kimdir behzat ç ?

Behzat Ç., dizinin ana karakteridir. Polis Akademisi'nden 1985 yılında mezun olmuş; dönem arkadaşlarının çoğu polis teşkilatında daha üst görevlerde bulunduğu hâlde almış olduğu cezalar nedeniyle hep başkomiser olarak kalmıştır. Ekibinde yer alan diğer polisler Harun, Hayalet, Akbaba, Eda, Selim ve Cevdet ile beraber Ankara'da yaşanan cinayet olaylarını çözmeye çalışmaktadır. Kendisine has sorgu yöntemleri, zanlılara karşı şiddet içeren davranışları olmakla birlikte samimi, dürüst, dost canlısı, ekibini her türlü olumsuz durumdan koruma amacı güden bir tavıra sahiptir. Gençlerbirliği taraftarıdır. Dönem arkadaşlarınınkine eş imamesinde "A" harfi bulunan ve hiç elinden düşürmediği bir tespihi vardır. Yakın çevresindeki iş arkadaşlarına, karısına, abisine, Şule'ye olan sevgisini asla belli etmez fakat onları çok sever ve korumak için elinden geleni yapar.

Soyadı

Behzat'ın makam odasındaki masasında isimliği ancak soyadının ilk harfi olan Ç harfine kadar görülebilir. Gerisinin üzerine yapışık Gençlerbirliği rozeti bulunur. Ayrıca Berna'nın mezarı, telefon rehber kayıtları, imzalarda da Ç.'nin gerisi görülmez. İmza atarken, isim yazarken bir aksilik olur (kalem biter vb...). Herhangi bir evrakta soyadı buzlanır. Dizide ise soyadının bahsi geçmemiştir. Yazar Emrah Serbes'in dostu olduğu bilinen Murat Uyurkulak'a göre, şair Ayhan'a, babasının ismi olan Behzat Çağlar'dan dolayı bir saygı duruşudur.

Geçmiş İlişkileri

Behzat, Ceyda'dan ayrılınca pavyonda şarkıcılık yapan Gönül ile beraber olmaya başlamıştır. Gönül'ü her zaman koruyup kollamaktadır. Gönül sosyal normları önemsemediğinden evli/nişanlı/ilişki içinde olup olmadığını önemsemez. Behzat çok sonra eski sevgilisi Bahar ile karşılaşır. Ona evlenme teklifi eder ve Bahar bunu reddeder. Behzat Ç. 30. Bölüm'de Savcı Esra ile birlikte olmaya başlar. Bahar belli bir süre sonra diziden ayrılır. İkinci sezonda, Behzat Esra ve Gönül ile birlikte olmaktadır. Gönül'ün Esra'dan haberi vardır. Fakat önemsememektedir. Esra ise Gönül'ü bilmemektedir. Behzat'ın Esra ile ilişkisi ise normal bir ilişki gibi gitmemektedir. Daha sonra Esra öldürülür ve Gönül ise Ankara'dan taşınır.

Amirimin Unutulmaz Sözleri

-“Sizi sahipleneni kaçırdıysanız, ölün la. Sahiplenmişse, takılmalık değil ömürlük ol demek istemiştir. Ama goca gafalıysanız anlamazsınız.”

-“Giden insan bağırıp çağırmaz. Öfkelenmez, sessizce gider. Eğer bağırdıysa, gitmemiştir. Anla istiyordur.”

-“Ben sevmesini bilmiyorum herhalde. Kimi sevdiysem bana düşman oldu.”

-“Bir insan rakıyı bırakmışsa, içkiyi bırakmış sayılır.”

-“Acılarımız da birbirine benziyor artık kızım. Birbirine benzeyen parmaklar gibi; ama her birinin eşsiz bir izi var.”

-“Bazı günler uyandığımda hangi günde olduğumuzu bir türlü hatırlayamıyorum. Pazartesi, perşembe, pazar… İnsan hayatında günlerin bir anlamı olmalı.”

-“İyiler ilk görüşte tanınmaz.”

-“Çünkü sahici bir sarsıntı, sahte bir dengeden iyidir.”

-“Kendine zarar vermiş bir insana niye diye sorulmaz. Zaten birilerine anlatabilseydi, zarar vermezdi kendine.”

-“Benim çok güzel bi kızım vardı, küçücüktü. Canım ne zaman sıkılsa benim, onu düşünürdüm hep. Şu dünyada cinayetle uğraşmak dışında üşenmediğim tek şey Berna’nın saçlarını taramaktı.”

-“Seni intihar ettiğin gün tanıdım kızım, seninle o gün barıştık. Şimdi sadece geceleri yapayalnız ve yalınayak anlayabildiğim şeyler var. Şimdi benim de yalanlara inanmaya ihtiyacım var, bütün çaresiz insanlar gibi, dağılan bir okul gibi.”

-“Unutmak kelimesi undan çıkmış. Bildiğimiz un yani, hamur işi; öyleymiş. Unutmak için, un ufak etmek gerekiyormuş.
Birini bütün olarak unutamazmışsın zaten, öyle pat diye unutamazmışsın. Öyle yavaş yavaş gidermiş, yavaş yavaş unuturmuşsun.
Gözleri, kaşı, burnu ile kulağı, sesini yavaş yavaş unuturmuşsun.
Unuttuğun zaman da o kişi olmazmış, hatırlamazmış.
Sonra unuttuğunu unuturmuş.
Ben unutmak istiyom la.
Her gün ne zaman unutucam diye soruyom ben kendime, her sorduğum zaman da her şeyi yeniden hatırlıyorum ben, daha net.
Unutamıyom ben.”

-“Zaten bir kadın sevmiyorsa seviyorum demez. Sevdiği zaman sevmiyorum dediği olmuştur ama o konuyu kafana takma sen.”

-“Sonra herkes sevdiğine kavuşacak dediler, başladık ölümü beklemeye.”

-“Kimileri sevmediğini anlayınca, kimileri aşık olduğunu anlayınca gider.”

-“Seni kimse benim gibi sevemez diyenler olacaktır. Onlara benden bahset.”

-“Benim içime tam bir parlamenter sistem hakim. Yani her kafadan başka bir ses çıkıyor. Ama ben ne dersem o oluyor.”

VEEEE... SAVCI ESRA... SAVCI ESRA KİMDİR ?

Savcı Esra: Bilmiyorsun… Tabi nereden bileceksin. Sen ancak birisi öldüğünde duygusal yaklaşıyorsun. Senin duygu radarına girmek için illa ölmek mi lazım Behzat?

Behzat: Yok, hayır. Yapamam ben.

Savcı Esra: Haklısın. Cesaretin olmadan ne yapacaksın ki? Hayatımda tanıdığım en korkak adamsın. Herkese meydan okuyorsun ama kendi duygularından korkuyorsun. Geçmişe saplanıp kalmışsın. En büyük felaketler senin başına gelmiş dimi? En büyük acıları sen çekmişsin, ben hiç bir bok bilmiyorum ki. Acı nedir? Bilmem. Yalnızlık nedir? Bilmem. Dünyanın ekseni kaydı Behzat, 12 cm yerinden oynadı sen bana 1 cm bile yaklaşmadın! Saplantılısın…

Behzat: Hee, ne güzel söyledin. Saplantılıyım ben. Benden bir bok olmaz, biz seninle hep kavga ederiz, mutsuz oluruz biz seninle.

Savcı Esra: Mutsuz olalım, ne var! Biz de mutsuz oluruz. Ben seninle mutsuzluğa da varım.

Esra Bulut (evlendikten sonra Esra Ç.) cumhuriyet savcısı ve Behzat Ç.'nin ikinci karısıdır.

35-40 yaşlarında, sarışın, mavi gözlü güzel bir kadındır. Hukuka sonuna kadar güvenir ve gözünü hiçbir şeyden sakınmaz. Otoriter ve mütehakkim kabuğunun altında Karakızıl tribününde Gençler atkısıyla yerini alabilen, Behzat'a bizzat açılan biraz şuh çokça harbi bir kadındır.

İlk bölümlerde bitmek üzere olan bir evliliği olan Esra, kocasıyla boşandıktan sonra 30.bölümde resmen Behzat'a açılmıştır. Bir süre flört ettikten sonra, gelen tepkilerin de etkisiyle 2. Sezonda resmen nikahlanan çiftin evliliği, Esra'nın bir keskin nişancı tarafından Sincan Cezaevi nizamiyesinde katledilmesine kadar sürmüştür. Annesi ve babasının yanı sıra Esra bir de Savaş isimli erkek kardeşe sahiptir. Bizzat hırsızlık davasından tutuklattığı ve herhangi bir torpil yapmadığı için kardeşi ona kızgındır.

Eğer, daha önce Behzat Ç. dizisini seyretmediyseniz veya yarım yamalak seyrettiyseniz, gerçekten kaybettiğiniz şeyler var demektir. Beni bir abi-kardeş olarak gören kardeşlerime tavsiyemdir. İlk 3 sezonun 96 bölümün tamamı + yeni sezonun çıkan tüm bölümlerini (şuan 4 çıktı 5 fragman yayında) izlemenizi tavsiye ederim.​

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)