Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Efsane Öldü Diyenlere, Gecikmiş Yanıt: GOTHİC 3

Ertugrulxmetin2tv

Level 6
TM Üye
Katılım
13 Mar 2009
Konular
578
Mesajlar
1,263
Reaksiyon Skoru
80
Başarım Puanı
165
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0İlk gothic oynunu tam olarak oynamasamda, serinin ikinci oynunu bir kaç defa bitirmiş ve oyundan gayet iyi tatlar almış biri olarak söyliyebilirimki serinin son oyununu büyük bir hevesle beklemiştim. ki bir çok gothic hayranınada göre oldukça vasat, seriye yakışmayan bir oyun olarak nitelendirilmişti Gothic 3.

Gel gelelim biraz ön yargılardan, birazda fetish seviyesine ulaşmış gothic 2 hayranlarını (ben denizde bu grupdayım kokmayın...!) bir kenara bırakarak serinin son oyunnuna bir göz atalım...

Ne Yaptın Buralara Xardas...!

Gothic'teki karakterlerimizden Xardas adlı, zati muhterem diyemiyeceğim kendisi için. Necromancer abimiz serinin 2. oynunuda bize inceden kendi safını (dark side) olduğunu biraz belli etmişti. Herkez 3. oyunda xardasın kötü yüzü görünecek diye atıp tutarken, bizde orklar tarafından istila edilmiş bi yarım ada kılıklı haritada direkt ork doğruyarak oyuna başlıyoruz. yazımın girişinde de belirttiğim gibi, ön yargılardan kurtulamıyanlar daha ilk dakka da kendisini gösterip
''-Bu ne biçim kontroller kardeşim nerde eski gothic''
diyerek ahlanıp vah lanırken siz hiç istifinizi bozmadan oyuna devam edin. Kanımcada oyunun tek eksi tarafı gerçekten kontroller, önceki serilerde oluğu gibi yetenek gerektirmiyo. habire kılıcımızı savuruyoruz malumunuz Aİ de hiç beklemeden o sallanan kılıca bi zahmet kafasını uzatıyor. Ve daha ilk golü yemenin etkisinden kurtulamayan gothic sever bünye kalesinde 2. gölü görüyor OPTİMİZASYON...! Gerçektende yerlerde sürünen bir optimizasyon sorunu var oyunda. bir çok sağlam para yatırılmış sistemleri bile ağlatabiliyor.

Eee ! Hani Efsane Ölmemişti

Ve şimdiye kadar aralıksız giydirdiğim ve bütün sorunlarını anlattıktan sonra, efsaneyi ayağa kaldırmanın zamanı gelmiştir. zannımca bir çok kişidende defalarca duyduğum
-''benim makinemde oblivion 'u çok rahat oynayabiliyorum bu gothic te niye kasıyo oyunu iyi optimize edememişler bak oblivion'a''
diyenlere tek cevabım LOADİNG olacaktır ki oyundaki belkide en güzel özellikte budur (Serinin 1. ve 2. oyununda da bu vardı) oyunu ilk yükleyişten sonra eğer ölmez iseniz, ki bu çok zor ama var sayalım bir daha hiç loading ekranı görmüyorsunuz obliviondaki gibi her kapı, eşik ,vb 'den sonra giren load lar yok harita bir seferde yükleniyor ve bi daha yüzünü bile görmüyorsunuz tamamen özgür bir rpg için, bence bu çok önemli bir nokta. yeni nesil oyunların sırf bi kapıdan geçecez diye saatlerce load ekranı izlememizi varsayarsanız gerçektende bulunmaz nimet.
Oyunun senaryosu ve oynanabilirliğine gelince gothic burda bize inanılmaz bir evren sunuyo harita 3 bölüme ayrılmış kuzey ve karlı bölüm olan Nordmar , haritanın ortasi bol yeşillikli ,çiçekli böcekli kısmı olan Myrtana ve güney kısımda çöl ve vahalardan oluşan ve buram buram arap kültürü kokan, Varant.

Kuzey kısmı yani Nordmar bir nevi cüceler mekanı gibi; yanlız dwarf lar yerine gayet boylu poslu iri yapılı arkadaşlarımız mevcut sadece konsept olarak benziyo çok iyi birer savaşçılar ve kılıç yapımında uzmanlar.

Myrtana ise şovalyelerin mekanı diyebilirz ama tamamen orklar tarafından kuşatılmış. eee otamatikman şovalye abilerimiz ve iş birlikçileri Rebels olarak yer altlarındaki sığınaklarda yaşamaktalar.

Güney bölüm Varant ise deminde belirttiğim gibi bir nevi arap kültürünün hakim olduğu bir yer ve buradaki abilerimiz genellikle Hashishin olarak anılıyorlar (Sırf hashishin ismin nerden geldiğini merak edenler için yönlerdirme zihniyetinde bir kitabı okuyabilirler SEMERKANT) Hashishinlerden de belli olduğu üzere oyunun art, ar-ge 'sine gerçektende önem verilmiş durumda

Gelelim oyun sistemine ve senaryoya ; Gerçektende çok hoş bir oyun sistemi mevcut oyunun 3 değişik sonu bulunmakta ve bu 3 değişik sonda tamamen sizin kararınızla sonuçlanıyor. Dahil olmak istediğiniz gurubun,
(ÖRN: rebels ,hashishin,orc,vb) verdikleri görevleri yaparak bir nevi minnettarlık ve güven puanı kazanıyosunuz her bir gurup için bu puanlar ayrı ayrı yazılıyo. önemli kişiler, zırhlar ve bazı görevler için bu puanınızın sayesinde o kişiyle görüşebiliyosunuz veyahut zırhı alabiliyosunuz yani seçeceğiniz gurubu iyi belirlemeniz lazım.
İnventory ise oldukça kullanışlı aradığınız herşeyi burada bulmak mümkün aldığınız görevler, görev alırkenki konuşmalar her türlü alet edevat türüne göre sınıflandırılmış bi şekilde bulunmakta ve 2 çeşit harita bulunmakta 1. genel harita 2.ise şehirleri ve bölgeleri gösteren ve bu bölgelerdeki güven ve minnettarlık puanınızı size sunan bi harita mevcut.
Yaşayan Bir Dünya Hayal Edin !

Şunu söylemeden geçemiyeceğim, serinin bundan önceki oyunlarında olduğu gibi gerçektende yaşan bir dünya mevcut. Rakibi diğer oyunlarda olduğu gibi tamamen buz gibi sabit duran, sadece iki adım öne bir adım geriye atan NPC ler yerine gerçektende o dünyaya var olan bir sistem mevcut. Bir kez konuştuğunuz ve görev aldığınız bir NPC yi 5 dakka sonra yerinde görememek; bir 15 dakka aradıktan sonra bir kaç sokak arka tarafta oturmuş sigara içerken bulabiliyosunuz ve yahut ıssız bir ormanda giderken bi anda karşı taraftan bir bufalo sürü önünüzden geçebiliyor, gece olunca ormandaki hayvanların bir çoğu uykuya dalıyor ve çok ses çıkarmadan yanınından geçtiğiniz zamansa uyanmıyor.
şehirlerde ise gece olunca korumlara dışında kimseler ortalıkta gözükmüyor, sabah ise demirci ocağını yakmaya başlıyor ve sizi gerçektende yaşayan bir dünya vaat ediyor.
Fakat ingilizce durumu pek iyi olmayan arkadaşlar gerçektende zorlanabilirler çünkü obliviondaki gibi haritada görevi işaretleme mevcut deyil, görev alacağınız kişiyi iyi dinlemeniz gerekiyor (gerçi inventory deki görev bölümünde konuştuklarınız not ediliyor ki buda hoş bi özellik) ve bir bölgeye gidecekseniz genellikle sora sora bağdat bulunur felsefesinde ilerliyorsunuz. oblivion'a alışmış bünyeler için epey bi zorlayıcı olacak.


Ve Müzikler :Bochum Symphony

Gelelim işin ses kısmına ,burada da yapımcıları tebrik etmemek imkansız gerçektende. her bölgeye ait ve usta ellerden çıktığı belli olan müziklerle karşılaşıyoruz ve müzik geçişleride çok hoş, oynayanlara hiç hissettirmeden yumaşak geçişler yapıyor ve atmosferden hiç koparmıyor.
seslendirmelerde ise gene tam puan alıyor muadili obliviondaki gibi tek düze ses tonları yerine gerçektende her karektere ait sesler, konuşma ve ses tonunana bakarak bile karekter tahlili yapmak mümkün.

Ve Son Nokta.

Efsane Ölmemiş, Sadece Şekil Değiştirmiş...

Son olarak gothic fanlarını tam olarak memnun etmesede, gerçektende günlerinizi hatta aylarınızı rahatça ve zevkle geçirebiliceğiniz bir oyun ortaya çıkmış. bir kaç handikapını görmezden geldiğiniz taktirde sizi kendi dünyasına rahatça çekebilecek ve atmosferine sokabilecek bir oyun.
Şu suralar piyasada 29.90YTL gibi bir fiyata bulabileceğiniz ve gerçektende arşiv için önemli bir değere sahip bu oyunu raflarınıza yerleştirebilirsiniz.
Keşke yapımcılar aceleye getirmeyip üstünde biraz daha uğraşsalarmış der ve piranha bytes selam ederim.

NoT:eek:yunu 1.2 patch yüklenmiş haliyle oynadım ve hgayet tatminkar bi sonuç yakaladım son olarak oynamak isteyenlerin oyunla ilgili yaklaşık 150 mb büyüklüğünde bir pach yığınını yüklemelerini tavsiye ederim.

Platform :pc
Tür :Rpg
Yapımcı :piranha bytes
Dağıtımcı :Jowood 

JoJoPaPi

Level 8
TM Üye
Katılım
29 Mar 2009
Konular
697
Mesajlar
2,980
Reaksiyon Skoru
120
Başarım Puanı
175
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
efektler güzel ama böyle bir oyunun orjinali için fiyatı ucuz ^^
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst