Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


İşletme mühendisliği

Hakan811

Level 6
TM Üye
Üye
Ticaret - 0%
0   0   0
Katılım
3 Şub 2009
Konular
926
Mesajlar
1,426
Beğeniler
31
MmoLira
0
DevLira
0
#1

Turkmmo Resmi Serverı Elym2, 10. Yılına Özel 1-120 Farm Serverı 18 Ocak Cuma 7000+ Online İle Açıldı! HEMEN KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYINTanım
İşletme Mühendisliği, işletme ve mühendislik derslerinin beraber alındığı bir programdır. Mühendislik bakış açısına sahip işletmeciler yetiştirmeyi amaç edinir.

Basit bir tanımla İşletme ile Endüstri Mühendisliği programının ortasındaki program kabul edilebilir.

İTÜ İşletme Mühendisliği
Türkiye'de şu an sadece İTÜ İşletme Fakültesi bünyesinde bulunmaktadır. 1977 yılında İTÜ bünyesinde İşletme Mühendisliği adı altında başlanan program 1982 yılından beri mezun vermektedir.Programında temel mühendislik derslerinin yanında işletme dersleri olan Üretim Yönetimi, Pazarlama, İnsan Kaynakları, Muhasebe, Finans vb. dersleri ile İktisat ve Sayısal Yöntemler gibi dersler bulunmaktadır.

Teknolojide, her geçen günü bir öncekiyle kıyaslamakta zorlandığımız bir hız, dünya çapında engellenemez bir şekilde genişleyen sınırlar ve böylelikle ortaya çıkan küreselleşme iş yaşamında da etkilerini göstermekte ve ihtiyaçların tanımları yenilenmekte. Tanımlar; işletmelerde küçük resimlerin ayrı ayrı değerlendirilmesinden, büyük resme bakılmasına doğru değişiyor; endüstriler arası iletişimlerde çeşitli şekillerde eğitilmiş elemanlar arasında etkili olacak, hem mühendislerin hem de işletmecilerin dilinden anlayacak kişilere duyulan ihtiyaç da artıyor.

İşletme Mühendisliği Programı işte bu noktada; üretimden pazarlamaya, insan kaynakları yönetiminden muhasebeye, araştırma geliştirmeden finansmana kadar çeşitli alanlardaki birçok konuyu bilgi teknolojileri ve sayısal yöntemler kullanarak stratejik pozisyonlarda karar verme yeteneğine sahip yöneticiler yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. %23'ü temel bilimler, %21'i temel mühendislik, %34 ü matematik tasarımı ve %22'si sosyal bilimler alanındaki derslerle ve bilgi ve deneyimini paylaşmayı amaç edinmiş öğretim kadrosuyla öğrenmeyi öğrenmiş, kendine güvenen, mühendislik sistemlerini işletmelere uyarlayabilen İşletme Mühendisleri yetiştirmeyi hedef edinmiştir.

1982’de ilk mezunlarını veren İşletme Mühendisliği Bölümü kuruluşunun 26. yılını doldurduğu şu günlerde pazarlama, finans, üretim, halkla ilişkiler, reklâm ve yönetim gibi birçok departmanda önemli pozisyonlarda adını duyurmuştur.
 
Üst