Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Kanser tedavisinde sevindiren gelişme

Hakan811

Level 6
TM Üye
Üye
Ticaret - 0%
0   0   0
Katılım
3 Şub 2009
Konular
926
Mesajlar
1,426
Beğeniler
31
MmoLira
0
DevLira
0
#1

Turkmmo Resmi Serverı Elym2, 10. Yılına Özel 1-120 Farm Serverı 18 Ocak Cuma 7000+ Online İle Açıldı! HEMEN KAYIT OLMAK İÇİN TIKLAYINAvrupa'da son yıllarda kanser tedavisinde başarı yüzdesinin arttığı bildirildi.
Avrupa Kanser Dergisi'nin bugünkü sayısında yayımlanan uzun süreli bir araştırmanın sonuçlarına göre, kanser tipleri ve ülkeler arasında farklılıklar olsa da 23 Avrupa ülkesindeki kanser kayıtlarına göre birçok yaygın kanser tipinde tedavi olan insan sayısı arttı.

Avrupa Kanser Kurumu Başkanı Alexander Eggermont, "1980'ler ve 1990'lar boyunca kanseri yenenlerin sayısında artış oldu" dedi.

Eurocare tarafından yapılan araştırmada 1998-90 dönemi ile 1997-99 dönemleri karşılaştırıldı ve akciğer kanserinde tedavi olanların oranının yüzde 6'dan 8'e, mide kanserinden tedavi olanların oranının yüzde 15'den 18'e ve kolorektal kanserde ise yüzde 42'den 49'a çıktığı belirlendi.

151 MİLYON VERİ KARŞILAŞTIRILDI

23 ülkeden 151 milyon kişiyi kapsayan verileri tarayan çalışmaya göre kanser tedavisinde başarı şansı, hastaların hangi ülkede yaşadıklarına da bağlı.

EN YÜKSEK ORAN İZLANDA, FRANSA VE FİNLANDİYA'DA

Bütün kanser türleri birlikte ele alındığında, erkekler arasında en yüksek tedavi oranının yüzde 47 ile İzlanda'da ve kadınlar arasında ise yüzde 59 ile Fransa ve Finlandiya'da olduğu belirlendi.

EN DÜŞÜK POLONYA

Polonya'da ise erkeklerde yüzde 21 ve kadınlarda yüzde 38 ile en az tedavi oranının yaşandığı ülke.

Akciğer kanserinde en düşük tedavi oranı yüzde 5 ile Danimarka, Çek Cumhuriyeti ve Polonya'da belirlenirken, Fransa ve İspanya yüzde 10'dan fazla ile bu kanser türünde en yüksek tedavi oranının gerçekleştirdiği ülke.

Göğüs kanserinde ise ulusal çapta sürdürülen tarama çalışmalarının bu kanser türünde tedavi şansını artırdığı belirtildi.

Polonya ve Çek Cumhuriyeti ile ulusal tarama programlarının uygulandığı batı Avrupa ülkeleri arasında, göğüs kanseri tedavisi oranlarındaki farkın 10 puan olduğu kaydedildi.

Tedavi oranlarındaki artışta, erken teşhis ve ulusal kanser tarama programlarının etkili olduğu bildirildi.
 
Üst