Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz

FiveM RolePlay Terimleri

5.00 yıldız(lar) 5 Oy

b_b

Discord.gg/5BtpxQ8
In Character (IC) Nedir ?
Karakter içi anlamına gelmektedir. Karakter ile alakalı olayları ilgilendirir. Gerçek dünya ile bağları kopuktur. Mesela gerçekte arkadaş iseniz oyunda ayrı dünyaların insanısınız.

Out Of Character (OOC) Nedir?
Karakter dışı olayları kapsar. Örneğin rol ortasında biri oyundan düştü veya bilerek çıktı. "/ooc Nereye gitti bu" gibisinden role dahil olmayacak yazıları yazmak için kullanılır.

Random DeathMatch (RDM) Nedir ?
Sebepsiz rolsüz bir şekilde adam öldürmek. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)


Vehicle DeatchMatch (VDM) Nedir ?
Sebepsiz rolsüz bir şekilde araçla adam ezmek. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir. )


Mixing Nedir ?
Rolleri karıştırmaktır. Örneğin; Doktorken, mafya rolü yapmaktır. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)

Meta Gaming Nedir ?
Rol dışında öğrendiğimiz bilgileri role dahil edip rolde saçmalamaktır.

New Life Rule (NLR) Nedir ?
Ölünce, öncekini hayatını unutup yeni bir hayata başlamaktır. (Bunun roleplayde yapılması ZORUNLUDUR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)


Fear RP Nedir ?
Rol anında, birileri tarafından kaçırıldığında gerçek hayattaki gibi korkuyla tepki vermektir. Sizi kaçıran adamlar, size silah çekmiş ise karşılık veremezsiniz.


CombatLog Nedir ?
Roldeyken oyundan çıkmaktır. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)


Revenge Kill (RK) Nedir ?
Birisi seni öldürdükten sonra tekrar canlanıp intikam peşinde koşamazsın. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)


Gun Out Of As (GOOA) Nedir ?
Çanta olmadan üstünden büyük silah çekmek. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)


Power Gaming (PG) Nedir ?
Gerçek hayatta yapamayacağınız şeyleri oyunda yapmaktır. Örneğin; Bir araba sizi ezdikten sonra kalkıp koşa koşa oyuna devam etmenize powergame denilir. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)


Bunny Hopping Nedir ?
Size ateş edilirken art arda zıplıyarak kaçmaktır. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)

Fail RP Nedir ?
Rol içerisinde yapamayacağımız hareketler yaparak rolü bozmaktır. (Örn: Biri size silah tutuyor ve elleriniz havada, bu durumda silah çekip adamı vurursanız Fail RP yapmış olursunuz.)

Problock Nedir ?
Araç ile bina giriş çıkışlarını kapatmak. (Bunun roleplayde yapılması YASAKTIR, aksi takdirde yöneticiler ceza verebilir.)


Copbait Nedir ?
Polise karşı yapılamayacak hareketleri yapmaktır. Örneğin, polis görünce drift yapıp ilgi çekmeye çalışmak gibi gibi..


RP First Bitch Later:
Kendimizden güçlü bir karaktere veya gruba saldırıp savaşı kaybetmeniz durumunda rolü kabullenmemenizdir.


Bug Abuse:
Oyun içerisindeki açıkları, IC karakterimizin gelişimi adına kullanmaktır.


Non RP:
Rol yapmayıp, freeroam tarzı takılmaktır.


Retarted RP:
Rol içerisinde yaptığımız her hareketin bir sebebi bulunmalıdır. Yoldan geçerken birini görüp durup dururken yanına yaklaşıp saldıramayız. Gerçek hayatta olduğu gibi her hareketimizin bir dayanağı olmalı.


Car Ramming:
Sebepsiz yere insanlara ve araçlara çarpıp hasar vermektir.


Ninja Jacking:
Role girmeden araç çalmaktır.


Refuse RP:
Role girmeyi reddetmek anlamına gelir.Eksik gördüğünüz veya yeni çıkan terimleri konu altından beni etiketleyerek yazarsanız konuya eklerim. İyi Forumlar^^
 
Son düzenleme:

En Çok Reaksiyon Alan Mesajlar

Noob DM Nedir ? -- Yumrukla Emotesiz Sebepsiz Yere insana Vurup Öldürmek

Snip DM Nedir ? -- Sniper ile Adminden izinsiz Ve Sebep Adam Öldürmek Sniper Kullanmak için adminden izin almalısınız.

Yasaklı Rol Nedir ? -- İsmindende Anlaşılacağı Gibi Yasaklı Rol İşte Yasaklı Roller; Aşırı Agresiflik rolu,Refleks Rolleri ,Kötü Oluşum rolu((KOR)), Protez Parmak-Yanık Surat,Çanta Arkasına Silah Saklamak,Kiralik Katil Rolleri,intihar Rolleri.

CR Car Ramming Nedir ? -- Araçtayken Sebepsiz Yere Oyunculara ve Araçlara Çarpmak

CP Car Parking Nedir ? -- Araçla Oyuncunun Üzerinde Durup Öldürmek.

Çoğu RolePlay sunucusunda Sniper yasaklı oluyor, sizin oynadığınız Server'da serbest sanırım ve oradan almış olabilirsiniz. Genel RolePlay terimlerine eklenmesine gerek yok bence.

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 6, Üye: 0, Misafir: 6)

Üst