Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Rocket League İnceleme

5.00 yıldız(lar) 1 Oy

doganemirhan

Level 4
Telefon Numarası Onaylanmış Üye
TM Üye
Üye
Katılım
17 Tem 2018
Konular
35
Mesajlar
322
Reaksiyon Skoru
39
Online Süresi
14d 21h 53m
Başarım Puanı
74
MmoLira
199
DevLira
6
En İyi Cevap Puanı
0
Arabalarla futbol oynamak aslında o kadarda parlak bir fikir değil! Yani ilk bakışta çok saçma bir fikir gibi geliyor kulağımıza ama oyunun içine girince öyle olmadığını fark ediyorsunuz. Evet, Rocket League'den bahsediyorum.

Son günlerin popüler oyunlarından bir tanesi olan Rocket League, 2008 yılında çıkan ve Psyonix tarafından geliştirilen Supersonic Acrobatic Rocket-Powered Battle-Cars isimli oyunun devamı niteliğinde. Yine aynı stüdyo tarafından geliştirilen Rocket League, son zamanların en eğlenceli oyunlarından bir tanesi.

Oyunda amacımız aslında çok basit: Kontrol ettiğimiz süper güçlü arabalarla mekanik bir topu kaleye doğru göndermek. Eğlencesi de burada başlıyor zaten. RC tipli küçük araçları kontrol etmek çok basit olmadığı için zorlu dakikalar yaşayabiliyorsunuz. Örneğin; tam topa vuracağım diye hızlanırken, küçük bir joystick hareketiyle topu teğet geçmeniz mümkün.
İncelemeye başlamadan önce Supersonic Acrobatic... isimli eski oyunu da deneme fırsatı buldum. Aslında eski oyunla aralarında çok büyük bir fark yok. En büyük farkı top dinamikleri olarak gösterebilirim. İlk oyunda daha küt bir top var. Daha mekanik hareketler yapıyor ve zor ilerliyor. Ancak Rocket League'de topun verdiği tepkiler gerçekten bir futbol topu gibi. Bunun yanı sıra ilk oyuna göre çok daha iyi stadyumların ya da sahaların olduğunu söyleyebilirim.

Oyunun mekaniklerinde sahaların yeri de çok önemli. Halı saha mantığıyla işleyen oyunda, duvarları pas vermek için kullanabiliyorsunuz. Hatta yeteri hıza ulaşırsanız tavana kadar arabanızı çıkarmanız da mümkün. Bununla birlikte sahada çeşitli noktalar var. Bu noktaların üstünden geçtiğinizde hızlandırmalar alıyor ve "turbo" kullanabiliyorsunuz. Tüm bu mekaniklere son olarak da diğer rakiplere çarpabileceğinizi söyleyelim. Onlara çarparak yolundan etme ve infilak ettirme yoluna gidebiliyoruz.

Oyun Modları

Oynanış özelliklerinden aslında yukarıda bahsettik. Bu sebeple oynanış diye bir başlık atmaktansa seçebileceğimiz oyun modlarını anlatmak istedim. Oyunun en başında bizleri bir alıştırma modu karşılıyor. Bunu kesinlikle oynamanızı tavsiye ediyorum. Aslında alıştırma bölümleri her oyun için önemli olsa da Rocket League için olmazsa olmazlardan bir tanesi. Oyunun mekaniklerini iyice çözdükten sonra çok daha rahat oyunlar çıkartabiliyorsunuz.

Oyunu tek kişi ya da çok kişi oynayabiliyorsunuz. Dört kişiye kadar oyuncu desteği olan Rocket League'i aynı evden oynamanız mümkün. Eğer yeterli sayıda oyuncunuz yoksa botlara karşı oynama imkanı da sizlere sunulmuş durumda. Özellikle 2v2 maçların çok eğlenceli sonuçlandığını söylemem gerek.

Daha önemli olan mod ise multiplayer kuşkusuz. Rocket League'in zevki asıl burada çıkıyor. Ama tek kişilik modlarla oyunu iyice öğrendikten ve kavradıktan sonra multiplayer tarafına geçmenizi öneririm. Yoksa benim gibi büyük dayak yiyebiliyorsunuz. Zaten çok oyunculu moda ister istemez geçiyorsunuz. Tek başına aynı şeyi yapmaktan çabucak sıkılabiliyorsunuz. Bu yüzden çok oyunculu taraf kurtarıcınız olabiliyor.

PC ve Playstation 4 için çıkan oyunun oldukça güzel bir özelliği daha var: Cross-play. Yani PC ve PS4 kullanıcıları aynı sunucularda oynayabiliyor. Böylece arkadaşınız PS4 üzerinden oynarken, siz PC üzerinden ona karşı oyuna çıkabiliyorsunuz.
Grafikler ve Tasarım

Unreal Engine 3
kullanılarak geliştirilen oyunun en dikkat çekici özelliği kaplamaları olsa gerek. Gerçekten yüksek kaliteli kapmalara sahip oyun ve gözümüze hoş geliyor. Bunun yanı sıra sahaların çok başarılı hazırlandığı üstüne basa basa söylemek istiyorum. Ortamı güzelleştiren bu sahalar, müthiş tasarımlara da sahip. Yukarıda da dediğim gibi eski oyuna göre bu, Rocket League'in artılarından bir tanesi.

Sahip olduğumuz arabaların da çok farklı tasarımlara sahip olduğunu söyleyelim. Dahası bunları kendi zevklerimize göre değiştirebiliyoruz. Hatta Türk bayrağı bile dikebiliyoruz arabaların üstüne. Sonuç olarak Rocket League oldukça hoş grafiklere ve tasarımlara sahip bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.

Karar

Rocket League incelemesi yine aynı cümlelerle son bulacak: Oyun çok saçma görünüyor olsa bile inanılmaz eğlenceli. Co-op olarak oynayıp, bu kadar eğlendiğim başka bir oyun daha olmamıştı. Daha doğrusu Towerfall Ascension'dan bu yana bu kadar eğlendiğim başka bir oyun karşıma çıkmamıştı.

Playstation 4'te PS Plus ile birlikte ücretsiz olarak gelen oyun, PC için Steam'den 31TL karşılığında satın alınabiliyor. Verdiğiniz paraya değeceği ise kesin!
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst