Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Galatasaray Amblemi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

BoRa{TR}

Level 7
TM Üye
Üye
Katılım
26 Ocak 2009
Konular
745
Mesajlar
1,513
Reaksiyon Skoru
131
Başarım Puanı
175
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
Galatasaray amblemi nasıl doğdu?
Galatasaray lisesi talebelerinden ayet emin’in çizdiği Galatasaray amblemi, eski ve yeni türkçe şekli ile.

Galatasaray ' ın ilk amblemi, Şevki Ege tarafından çizildi. bu, ağzında futbol topu olan kanatları gerili bir kartaldı. "kartal", Galatasaray 'lıların üzerinde durduğu bir amblem örneğiydi. ancak, kartal adı benimsenmeyince, Şevki ege’nin kompozisyonu bir kenara itildi. sonraları , Galatasaray amblemi doğdu ve benimsendi.

Suat Başar,Galatasaray ambleminin nasıl doğduğunu şöyle anlatıyor:

Yıl 1923

O yıl biz "cinquieme" da, yani lise 1' deydik. arkadaşlarımızdan 74 ayetullah emin, sıra arkadaşı Şinasi (Şahingiray), ile birlikte her hafta "kara kedi" %90 nispetinde ayet’in inci gibi el yazısı ile yazılmıştır. ayet, bir taraftan mecmuasının yazılarını temize çekerken, bir yandan da sahifelerini ve bilhassa kapak vazifesi gören ilk sahifesini süslerdi. bir defasında bu kapakta hepimiz basit fakat zarif çizilmiş bir "gayin –sin" gördük. kırmızı gayin' ın içine sarı bir "sin" oturtulmuştu. hendesi çizgilerle ve muayyen ölçülerle resmedilmiş olan bu şekil , kulübümüzün, yalnız kulübün değil, bütün Galatasaray ' lılığın remzi olacaktı. ama, her şeyden evvel bu şekli kulübün kongresine teklif etmek lazımdı. bu teklifi kim yapacaktı? tasarladığımız arkadaş çekingendi ve kongre günü yaklaşıyordu. nihayet o gün geldi. 1923 yılında, bir gün mektebin resim sınıfında kalabalık bir kongre toplandı. ne ateşli, ne heyecanlı bir kongreydi o. kimler yoktu ki? belli ki Galatasaray yeni hamlelere hazırlanıyor, spor sahasında yeni inkilaplar yapacak, memlekette yeni çığırlar açacak. teklifler ve kararlar bibirini kovalıyor. Şinasi arkadaşımız ayet’den "gayin-sin" resmini almış, kongreye teklif edecek, ama o da çekingen,arka sıralarda oturmuş bekliyor. nihayet Şinasi’nin yanında oturan dr. namık (canko) merhum , söz alıp ortaya çıktı ve:
arkadaşlar, genç kardeşlerimizden Şinasi reşit, kongremize bir rozet şekli getirmiş, kulübümüzün remzi ven rozetimizin şekli olarak kabul edilmesini teklif ederim, dedi. büyük bir resim kağıdına çizilmiş ve renklerimizle boyanmış "gayin-sin" i ortaya çıkardı. teklif alkışlar arasında ittifakla kabul olundu. ayet, yalnız eski harflerle "gayin-sin" çizmekle kalmamış, aynı uslupla bir de "gs" yaratmıştı. bunların asılları ayet’in Şinasi’nin yardım ile çıkardığı haftalık el yazısı "kara kedi" mecmuasındadır. "gayın-sin" ilk defa 1925 de kurulan Galatasaray talebe sandığının hazırladığı mektup, kağıt ve zarflarına basıldı. yine, 1925 de kabul edilen lise kasketine ve daha sonra lise ceketlerine işlendi. bazı imkansızlıklar, rozetin yapılmasını geciktiriyordu. nihayet bunu da sıra gelince, şekiller o zaman eski İpek sinemasının kapısındaki dükkanlardan birinde besim koşalay ile birlikte tuhafiye mağazası açan nihat bekdik’e verildi. bir aksilik eseri bunlar kayboldu. o zamanki İdare heyetinin bastırdığı matbualarda ve yaptırdığı rozetlerde ayet’in eseri biraz şekil değiştirdi. gs nin yaratıcısı ayet emin’i 29 eylül 1931 de toprağa verdik. dr. namık ağabeyimiz 1933 yılında aramızdan ayrıldı. Allah Şinasi Şahingiray arkadaşımıza uzun ömürler versin. Galatasaray'ı gördükçe, her üçünü hatırlar, ebediyete tevdi ettiklerimizi rahmetle yadederim.


İşte Galatasaray'ın İlk Amblemi :


 
Konu Sahibi
Konu Sahibi
BoRa{TR}

BoRa{TR}

Level 7
TM Üye
Üye
Katılım
26 Ocak 2009
Konular
745
Mesajlar
1,513
Reaksiyon Skoru
131
Başarım Puanı
175
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
özür dielrim konu daha önce verilmiş kilitlendi.
 

kralmustafa

Level 8
Fahri Üye
TM Üye
Katılım
22 Eki 2008
Konular
243
Mesajlar
2,994
Reaksiyon Skoru
192
Başarım Puanı
137
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
Ellerine Sağlık.!!
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst