Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Tropico

BoRa{TR}

Level 7
TM Üye
Üye
Katılım
26 Ocak 2009
Konular
745
Mesajlar
1,513
Reaksiyon Skoru
131
Başarım Puanı
175
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
Tropico
Güneş pencerenize sabahın ilk ışıklarını gönderirken biraz manzarayı seyrediyorsunuz. İşine yetişmeye çalışan çiftçiler, balıkçılar, madenciler ve birçok meslek grubu. Paralarını adanızda akıtmaya gelmiş turistler. yüzünüzde mutluluk ifadesi çünkü bu medeniyet sizin eseriniz. Tropico sizi bir El Presidente olmaya davet ediyor...

Bu davete kayıtsız kalmayın!

Bir oyunu Strateji grubunun içine sokmak kolaydır. Çünkü anlayışa göre bir FPS bile strateji oyunu olabilir. Counter Strike oynayan oyuncuların stratejik planlama yaptıklarını söyleyebiliriz mesela. Strateji ve planlama becerisi gerektiren birçok oyun var ve tabii ki bunlarının hepsinin "dozajı" farklı. Hızlı olmaya dayanan RTS türünün strateji ile anılması talihsiz bir durum olsa da sizi gerçekten zorlayacak, "zeka" çalıştıracak oyunları bulmak imkansız değil. Bu yazımda ekonomi-yerleşim stratejisi diye bir türe sokabileceğim Tropico ile size bu zeka çalıştıran oyunlardan bir örnek vermiş olacağım sanırım :)

Oyun ile ilgili daha derin bilgiler vermeden önce işin biraz teknik kısmına değinelim. Oyunun yapımcıları kendilerine garip bir isim vermiş olan PopTop Software! Gerçekten yaratıcılıktan uzak, lakayit bir isim heh! İsimleriyle daha fazla uğraşmak isterdim ama sanırım bu kadarı yeter. Belki de bu isim size tanıdık gelebilir. Railroad Tycoon 2'yi yapan ve ne şanssa benim yine oynayıp beğendiğim bir oyuna imza atan bir firma PTS. Demek ki iş isme bakmıyormuş. Şimdi alt satırlarda vereceğim bilgiler doğrultusunda oyunu beğenir ve almaya karar verirseniz dikkatli olun.

Tropico gerçekten fazlaca RAM ve İşlemci hızına ihtiyaç duyuyor. Grafikler ve ada eşrafının animasyonu gerçekten kaliteli yapılmış. Çözünürlüğü 1600*1200'e kadar yükseltmek mümkün. Sahip olduğunuz bir de "zoom" lüksü var oyunda. B&W gibi halkın retinasına kadar ulaşamasak da tatminkar bir seviyeye kadar zoom yapabiliyoruz. Ses olarak birşeyler söylemek gerekirse efektler yeterli müzikler çok iyi diyebilirim. Pek tarzım olmasa da latin müziği etkisiyle yapılmış şarkılar oyuna cuk! diye oturmuş. Özellikle bir şarkı benim favorim oldu.

Muz cumhuriyeti ileri!!

Tropico'nun oynanış mantığı hakkında daha fazla bilgi vermeye çalışalım. Açıklamasını okuduğunuz bir savaş stratejisi olmayıp daha öncede bahsettiğim gibi ekonomi-yerleşim stratejisi. eğer istediğiniz askerlerinizi alıp düşmanın üzerine yollamaksa aradığınız oyun Tropico değil. Gerçi Tropico'da da sizin müdahale edemediğiniz birkaç ufak çatışma oluyor yerine göre. Bu tür ufak ayrıntıları ilerleyen satırlarda bulabilirsiniz.

Daha önce SimCity, Caesar vb. oyunları oynadıysanız Tropico'da pek yabancılık çekmeyeceksiniz. Yine önünüzde sarp bir arazi ve inşaayı bekleyen birçok bina var! Ancak oyunumuz diğer türdeşlerine göre daha farklı ayrıntılar içeriyor. Presidente olmak kolay değil "Politika" ile de uğraş***ısınız. Herhalde çok az oyunda halkın "seçme ve seçilme" hakkı vardır. (Benim aklıma bir örnek gelmedi) Aman korkmayın yine de bu hakkı yani Demokrasiyi onlara siz veriyorsunuz. İster bir diktatör olun isterseniz de...

...Karakterinizi kendiniz yaratın! Oyuna başlamadan önce yapacağınız birçok ayardan yalnızca bir kaçından biri de karakterinizi belirlemek. İsterseniz Che Guevera ister Fidel Castro ister süleyman Demirel olun!

Şaka değil oyuna girince verdiğim isimlerden üçte ikisinin oyunda var olduğunu görürsünüz. Oyuna başlamadan önceki bu ekranlarda önce adayla ilgili coğrafi değerleri sonra sizinle ilgili karakteristik avantaj ve dezavantajları seçiyorsunuz. Hatta okuduğunuz üniversiteyi bile! Seçtiğiniz her şıkka göre belli konularda "+" ya da "-" puan alıyorsunuz. Örneğin dezavantaj olarak "Ugly-Çirkin" seçerseniz turizm reytinginiz düşüyor. Sanırım oyundaki kaliteyi daha bu örnekten farketmişsinizdir.
 

kralmustafa

Level 8
Fahri Üye
TM Üye
Katılım
22 Eki 2008
Konular
243
Mesajlar
2,994
Reaksiyon Skoru
192
Başarım Puanı
137
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
Ellerine Sağlık.!!
 

kralmustafa

Level 8
Fahri Üye
TM Üye
Katılım
22 Eki 2008
Konular
243
Mesajlar
2,994
Reaksiyon Skoru
192
Başarım Puanı
137
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
Ellerine Sağlık.!!
 

PcManYaG-ı-

Level 6
TM Üye
Üye
Katılım
13 Mar 2009
Konular
129
Mesajlar
1,220
Reaksiyon Skoru
15
Başarım Puanı
122
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
paylaşım için teşekkürler...
 
Üst