Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Web Sayfalarda Spam Riski Nasıl Ölçülür?

Er0in412

Tükeniyorum zamanla.
TM Üye
Ticaret - 0%
0   0   0
Katılım
18 May 2013
Mesajlar
2,190
Beğeniler
194
MmoLira
100
DevLira
27
#1

LuciMt2 - 1-99 EMEK SERVER. İLK 99'A 200EP ÖDÜLLÜ SERVERIMIZ'A HEPİNİZİ BEKLİYORUZ! HEMEN TIKLAYIN

Bu yazımızda sizlere bir web sitesinin Google’dan ceza alma riskinden ve ölçme yönteminden bahsedeceğim

Bu yazımızda sizlere bir web sitesinin Google’dan ceza alma riskinden ve ölçme yönteminden bahsedeceğim. Aslına bakarsak emsalsiz içerik oluşturan, black hat seo yöntemi kullanmayan webmasterı o denli da ilgilendirmiyordur herhalde. Sadece denetim etmekte yarar var. Konrol edeceğimiz site Open Site Explorer.

MOZ, 30 Martta “Spam Score” diye yeni bir metrik çıkardı. Bu metrik, web sitesinin Google’dan ceza alma riskini ölçüyor. 0 ile 17 içinde bir puanlama aralığı var. Buna bakılırsa puanı sıfır olan sitenin Google’dan spam cezası alma olasılığı %0,5. Öteki bir deyişle puanı sıfır olan 1000 sitenin 5’i spam cezası alabiliyor.Eğer puanınız 6 ise ceza alma şansı %16,2 oluyor. 13 ise bu ceza şansı %98,0’a çıkıyor. 14-15-16-17 ise ceza alma şansınız %100.

MOZ’un, blogunda yazdığına bakılırsa şöyleki bir durum var: Diyelim ki sitenizin puanı 6 çıktı. Bu durumda ceza alma olasılığınız %16,2. Sadece sitenize Google tarafınca spam cezası veridi. Bu durum puanlamanın hatalı bulunduğunu göstermiyor. Buna bakılırsa siteniz, ceza alan %16,2’lik payın içinde bulunuyor. 13 puan aldığını varsaydığımızda ise spam cezası alma şansınız %98. Fakat almayabilirsiniz de belli olmaz. Yeniden üstüne basalım, bu risk ölçen bir metrik. Sitenin ceza alıp almayacağını söylemez. Yalnız şunu söyler, “dikkat et ceza alabilirsin” yada “iyi görünüyor”. Fakat asla şöyle “spam yicen moruk” yada “asla sorun yok kafan rahat olsun kanka” demez. Şimdi tüm puanları ve olasılıkları tablo halinde paylaşayım:​

Normal olarak bunu tam olarak neye bakılırsa ölçtüklerini yazmamışlar, fakat seocuların üzerine basa basa “yapmayın” dedikleri şeyleri yan yana koyarsak bu ölçüm yöntemine dair kafamızda belirli bir sıralama oluşabilir. Mesela çılgınlar şeklinde tag yerleştirmek, hayvanlar şeklinde backlink kasmak şeklinde şeklinde. Bu metrik size niçin yüksek puan aldığınızı göstermiyor. Puanınız yüksekse şöyleki durup bir düşünmek gerekiyor, “Ben nerede hata yaptım?”. Normal olarak bunu, sistemin doğru sonuçlar verdiğini varsayarak yazıyorum. Bu alanda otoriter bir site sonuçta..

Biz’e tanım gerekmez sonuçta! Eee ne kopya yazı ne de fotoğraf kullanıyorum, backlink de kasmıyorum. İyi bu şekilde iyi. Milliyet’e baktım, puanı 2 çıktı. Eh birazcık spamladıkları doğrudur. Spam bir sitede tecrübe etmek isterim. Fakat aslına bakarsan Google neticelerinden kaldırıldıkları için derhal bulamam, birazcık webmaster sitelerini araştırıp onların da değerlerine bakmak isterim.

 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Ufuk POYRAZ

She isn't real...
TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Site Yetkilisi
Yönetici
Dergi Editörü
Hosting Yöneticisi
Ticaret - 0%
0   0   0
Katılım
28 Eki 2013
Mesajlar
9,014
Beğeniler
579
MmoLira
244
DevLira
0
#2
Konunuz uygun bölüme taşınmıştır.

Yazınız için teşekkür ederim
 
Üst