Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


IRON MAN \ PC [İnceleme]

Hakan811

Level 6
TM Üye
Üye
Katılım
3 Şub 2009
Konular
926
Mesajlar
1,426
Reaksiyon Skoru
31
Başarım Puanı
165
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0


Oyun dünyası ile yakından ilgili olanlar iyi bilirler ki, oyun yapmak emek isteyen, büyük yatırım isteyen, zaman isteyen, zor bir iştir. Tabii ki eğer piyasada adını duyurabilecek ve iddialı bir oyun yapmak istiyorsanız.

Gelin görün ki, adı zaten yeterince bilinen bir ismi kullanıyorsanız ve bu popülerlikten yararlanabilme gibi bir avantajınız varsa, işler belki biraz daha kolay olabilir. Fakat Hollywood filmlerini birkaç ay içinde video oyun olarak çıkartabilen yapımcıları biraz uyarmak lazım artık. Çünkü daha iyi yerlere ulaşabilecek isimleri böylesine çabuk harcamak, üzücü oluyor.

İşte bir kurbanımız da Mayıs ayında gösterime girip iyi bir gişe hâsılatı elde eden Iron Man (Demir Adam) oldu. Filmi beğenip etkisinde kalanların heveslerini devam ettirmek için de hemen bir oyunu çıkartıldı. Hem de neredeyse PC dâhil aklınıza gelebilecek tüm platformlara. Fakat en başta söyleyelim, hangi platform olursa olsun, birbirinin kopyası olduğu için sadece bu yazıyı bile okumanız, tüm sürümler için geçerli olacaktır.

Altın sarısı ve kırmızı karışımı…

Oyunun ismi Iron Man olsa da, filmle ayrı bir seyirde işliyor. Kendine has bir konusu ve senaryosu var ve dolayısıyla filme nazaran daha birçok düşman, füze ve uçaksavarla mücadele ediyorsunuz. Hatta filmde bulunmayan, Whiplash ve Titanium Man de oyunda karşınıza çıkan süper kötülerden.

Seslendirmeler ve sinematikler yine filmdeki kadroyla yapılmış (Robert Downey Jr. ve Terrence Howard). Ama başarılı olduğunu söyleyemeyiz.

Filmle benzer bir şekilde oyuna başlıyoruz. Kaçırılıp esir tutulan Tony Stark, mağarada ilk zırhını yapıyor ve onu kaçıranlarla savaşıyor. Böylece ilk görevimizi oyuna alışma ve kontrolleri öğrenme olarak yapmış oluyoruz. Daha sonra da görevler, bizi yok etmek isteyenleri durdurmak olarak dallanıp budaklanıyor.

Hakkını verelim, oyunun güzel ve eğlenceli noktaları bulunmakta ve pek de teknik detay peşinde olmayıp, Iron Man rolünü üstlenerek keyifli dakikalar geçirmek isteyenler için de yeterli olabilir durumda… Düşmanlarınızla karşılaştığınızda Tony Stark’ın tüm ‘oyuncaklarına’ erişiminiz oluyor, yani zırhın tüm kontrolü sizde. Her görev öncesi, zırhtaki çekirdek sistemi, güç ünitesi, ana silah sistemi, ek silahlar, mobil eklentiler gibi birçok özellik üzerinde ayarlama ve oynama yapabiliyorsunuz. Yani örneğin daha hızlı bir mitralyöz mü istiyorsunuz ya da daha güçlü bir iyon silahı mı istiyorsunuz burada ayarlayabilirsiniz. Görevlerde ilerledikçe daha çok para kazanıyorsunuz ve daha üstün teknoloji eklemeler açabiliyorsunuz (Tony Stark’ın Dolar milyarderi olduğunu düşünürsek, gereksiz olmuş böyle bir amaç.).

D-Pad aracılığı ile Iron Man’in sahip olduğu enerjiyi belirli bir bölgede yoğunlaştırabiliyor ve orayı daha güçlü hale getirebiliyorsunuz. Örneğin ekstra hızlı uçmak istiyorsanız jetlerinize enerjiyi verip, ses hızına çıkabilirsiniz veya güçlü bir yumruk atmak istiyorsanız ellere gücü vererek sert bir yumruk patlatabilirsiniz; hepsi size kalmış.

“Ortalıkta süper kahraman olduğuma dair spekülasyonlar varmış…”

Ne yazık ki görevler hep aynı konseptte olduğundan oyun kendini tekrar edip duruyor. Görevlerden önce bir ara sahne izliyorsunuz, sonra Iron Man’in görev bölgesine geldiğini görüyorsunuz ve turuncuyla gösterilen görevleri yapıp devam ediyorsunuz. Sonra tekrar aynı süreç başa sarıyor. Bu görevler içerisinde de yardımcınız Jarvis’le sürekli iletişim halinde oluyorsunuz ve size bilgiler aktarıyor.

Süper bir zırhla donatılmış ‘yenilmez’ bir kahraman olabilirsiniz ama görevlerde yine de dikkatli olmanız gerekiyor. Tanklarla, uçaksavarlarla, düşmanlarla mücadele ederken görev boyunca hiç artmayan dört canınızdan olup, ara kayıt noktaları olmayan oyunda görevi en baştan oynamak zorunda kalabilirsiniz. O yüzden görevler içindeki alt görevlerin hepsini yapamayabilirsiniz. Aslında bu oyunun güzel bir özelliği denilebilir. Kahramansınız diye tüm dünyayı aynı anda kurtarmaya zorlamıyor sizi oyun ve Tony Stark’ın da karakterine uygun olarak bazen bencilce kendinizi düşünüp kaçabiliyorsunuz.

“Bakalım bu şey ne kadar yükseğe çıkabiliyor…”

Iron Man’in en önemli özelliği, uçabilmesidir. Başarılı bir şekilde oyun bu özelliği size yeterince tattırabiliyor. Gezindiğiniz yerlerde bulutların üzerinde uçarak, güneş ışığının yarattığı parlamayı görerek, gerçekten uçsuz bucaksız bir dünyanın içinde hissediyorsunuz kendinizi. Elbette ki haritanın bir sonu var ama o son pek de yakınlarda değil. Özellikle peşinize takılan roketlerden yüksek hızlarda kaçmak oyunun en keyifli anlarından biri olmuş.

Teknik özelliklere bir miktar değinelim ki neyle karşı karşıya olacağınızı bilin. Öncelikle ara sahnelerden bir şey ümit etmeyin. Çılgın bakışlı karakterler, donuk yüzler, sözlerle uyuşmayan dudak hareketleri ara sahneleri başarısız hale getirmiş fakat yine de izlenebilir haldeler. Ancak oyun içi görüntüler için aynı başarısızlığı söyleyemeyiz. Oyunu oynarken görüntülerin gerçekten güzel olduğunu görüyorsunuz ve ışıklandırma, parlama efektleri, modellemeler gibi noktalara en azından bir miktar zaman harcandığını anlıyorsunuz. Fakat maalesef oyun, fizik sistemi açısından biraz başarısız olduğundan grafiklerde iç içe geçmeler, anlamsız hareketler gibi anlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Oynanabilirlik konusunda rahat bir ara yüz yapıldığından bir sıkıntı çekilmiyor. Özellikle D-Pad özelliği ile gücü belirli yerlere dağıtabilmemiz, rahat dövüş sistemi ile zırhın tüm nimetlerinden yararlanabilmemiz ile de oyun açıklarını bir miktar da olsa kapatabiliyor. Dövüş ve savaş sistemi biraz daha heyecanlı yapılabilirdi ama Iron Man’in bazı düşmanlarını yok etme animasyonları da ilgi çekici olmuş. Helikopterlerin ortasını yararak geçmesi, tankları parçalaması, roketleri yakalayabilmesi bunlardan bazıları… Ama bir binayı birkaç yumrukla yerle bir edebilmesi maalesef oyunun yine anlamsız noktalarından.

Oyunu tekrar tekrar oynayabilmeniz için bir de özel bölüm eklenmiş. Bu özel bölümde birçok düşmanla belirli bir süre içinde dövüşmeniz ve onları yenmeniz gerekiyor. Bu sayede de daha fazla para kazanıp zırhınızı geliştirebiliyorsunuz.

“Evet ben Demir Adam’ım!”

Özetle, artısıyla eksisiyle Iron Man orta seviyede bir oyun. Iron Man veya Marvel süper kahramanlarını seviyor ve/veya filmin etkisinde kaldıysanız, zırhınızla bulutların arasında özgürce uçup oraya buraya konmak istiyorsanız ya da en azından ayrıntılara takılmadan oynayabileceğiniz keyiflik oyunları seviyorsanız, Iron Man tavsiye listesinde yer alabilir ve size keyifli anlar yaşatabilir; ama her saniyesinde ağzınızın açık kalacağı hayatınızın dönüm noktası olacak bir oyun arıyorsanız ne yazık ki listenin sonunda bile yer alamaz… Oyunu almak isteyenler, diğer oyunlarda da olduğu gibi en uygun fiyat ve taksit imkanıyla 'dan oyunu temin edebilirler.
 

PcManYaG-ı-

Level 6
TM Üye
Üye
Katılım
13 Mar 2009
Konular
129
Mesajlar
1,220
Reaksiyon Skoru
15
Başarım Puanı
122
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
paylaşım için teşekkürler...
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst