Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Hitman: Blood Money

Hakan811

Level 6
TM Üye
Üye
Katılım
3 Şub 2009
Konular
926
Mesajlar
1,426
Reaksiyon Skoru
31
Online Süresi
0
Başarım Puanı
165
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ajan 47, ilk oyunu ile kazanmış olduğu büyük ünü, (aslında kötü karakter olarak kazandığı büyük ünü dersem daha iyi olur sanırım) her yönü ile hak eden bir karakter oldu. Ardından gelen ikinci oyunu bir çırpıda oynayıp pek fazla değişiklik olmadığını gördük. Artık önümüzdeki oyunlara bakacağız dedik kendi kendimize. İşte o an geldi, Hitman: Blood Money yine konsollarımızı ve bilgisayarlarımızı meşgul edecek başarılı bir oyun olmuş.

Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 800x600 ve %3$sKB ) Buraya Tıklayın


OYNANILIŞ

Eğer serinin daha önceki oyunlarına aşikar iseniz, oyunda ölümcül bir suikastçıyı kontrol edeceğinizi biliyorsunuzdur. Eğer suikastçımızın neden ajan 47 olduğunu bilemiyorsanız, muhtemelen Hitman Silent Assassin yada Hitman Contracts oyunlarını oynamadınız. Bu genetik kodları ile oynanılmış mutantvari ölüm makinesinin geçmişini öğrenmek isterseniz eğer geri gidip serinin önceki oyunlarını oynamalısınız.

Verilen emirler doğrultusunda, listemizdeki kötü adamları öldürmekten başka, Hitman: Blood Money ‘de oldukça fazla yapay zeka unsurları da var. Önceki oyunlarda görülen yapay zeka unsurları elle tutulur ölçüde geliştirilmiş. Oyunun yeni özelliklerinin en başında para sistemi geliyor herhalde. Oyundaki vuruşlarınız, silahınızı ateşlemeniz, hangi silahı kullanacağınız hatta öldürme tekniğiniz kazanacağınız para ile doğru orantılı olarak değişiyor. Örneğin, öldürmeniz gereken kurbanın işini bitirdiniz fakat çok kalabalık bir ortamda. Yani bir çok görgü tanığının bulunduğu bir ortamda. Bu, alacağınız paranın bir hayli düşük olması demek. Yada kurbana gerektiği kadar acı çektiremediniz
bu da işinizi beceremediğiniz anlamına geliyor (keşke böyle olsaydı ama maalesef son verdiğim örnek tamamen benim hayal gücümle alakalı) Ayrıca, bazı yan görevlerde oyuna eklenmiş durumda. Bu görevleri hiç yapmadan da oyunu bitirebiliyorsunuz fakat, bu görevler para kazanabilmeniz için biçilmiş kaptan diyeyim.

Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 740x576 ve %3$sKB ) Buraya Tıklayın


Bu para sistemi, sadece ajan 47’nin en sevdiği rengin yeşil olmasıyla ilgili değil tabii ki. Oyunda kazandığınız paralar (dolarlar) ile, silah satın alabiliyorsunuz, çeşitli özellikleri geliştirebiliyorsunuz, bazı bölümlerde rüşvet vermek size yardımcı oluyor yada daha karizmatik görünebilmek için üstünüzü başınızı kazandığınız paralar ile yenileyebiliyorsunuz. Hitman: Blood Money’de daha önceki oyunlarda da olduğu gibi, bölümleri isterseniz sinsice isterseniz vahşice tamamlayabiliyorsunuz. Fakat şunu unutmamak lazım ki, maximum parayı kazanabilmeniz için, Sam Fisher gibi davranmanız gerekmekte. Ne kadar sessiz olursa o kadar çok para alırsınız.

Bir kiralık katil olarak, konsantre olmanız gereken diğer bir şey de, önemsiz insanları öldürme işlerine atlamamanız olmalı. Çünkü oyundaki ününüz, size gelen işleri de etkiliyor. Demek istediğim, sıradan insanları öldürmeniz rütbenizi pek fazla geliştirmiyor. Bunları zaman kaybı olarak görmeniz mümkün yani. Çünkü bir işi bitirebilmeniz için, tüm cesetleri gizlemeli, kan izlerini silmeli, manyetik aletlerle iz aramalı, ve cinayeti gören tüm sivilleri de susturmalısınız. Hatta cinayetinizde size yardımcı olan sivillerin bile işlerini bitirmezseniz yeterli para alamıyorsunuz. Ancak bu sayede ününüze ün katabiliyorsunuz. Hiç görgü tanığı olmadığı için, ancak iş vereninizin sizi başkalarına met etmesi ile yeterli üne kavuşuyorsunuz ve bu sayede daha kaliteli işler alıyorsunuz.

Tamamen profesyonel bir kiralık katil olduğunuz için, oyundaki yapay zeka motoru da oldukça geliştirilmiş. Tüm izleri silip silmediğiniz, işi yaparken ne kadar ses çıkarttığınız, kaç tane görgü tanığı kaldığı, hatta bir kurbanın boynunu kırarken (yada ona saldırırken) kaç defa tuşa bastığınız bile önemli. Oyundaki hemen hemen tüm atraksyonunuz analiz ediliyor ve buna göre cebinize girecek olan para ve namınızın duyulması buna göre ayarlanıyor. Para kazanmak için para harcamanız gerektiğini de söylememe gerek yok sanırım. Eğer tüm bir orduyu alarma geçirmeden bir generalin işini bitirmeniz gerekiyorsa, ve sessiz hareket edebilmeniz için gerekli teçhizata sahip değilseniz, paranıza kıyıp onları satın almanız en doğru karar olur sizin için.Oyun boyunca Amerika Birleşik Devletleri içerisinde uzun ve zorlu bir yol izleyeceksiniz. Ülkenin en ünlü yerlerine gizlice girecek, en çok ziyaret edilen yerlerinden bazı şeyler çalacaksınız. (tabii ki kimseye görünmemek temel amacınız olacak) Örneğin, New Orleans yada Las Vegas gibi yerlerde enteresan işler yapacaksınız diyerek daha fazla detaya girmeyerek kalanını siz
okuyucularıma bırakıyorum. Çünkü oyunun büyüsünü bozmak ve sizi karşılaşacağınız sürprizlerden alıkoymak istemiyorum.

KONTROLLER

Hitman: Blood Money’deki temel değişikliklerden birisi de kontrol sistemi. En önemli değişiklik, ajan 47 artık bowling ayakkabısı giyen takım elbiseli bir kelin buz üzerinde yürüdüğü gibi yürümemesi olmuş. Evet artık kahramanımız kaymıyor. Bununla birlikte hareketlerimiz çok daha keskin ve ölümcül vuruşlarımız da oldukça hızlı. (yakın dövüşlerde) Oyunda envanter çantamızı sürekli kullanma durumundayız. Serinin daha önceki oyunlarında, eğer ajanımızın elinde bir silah yokken bir düşmanla karşılaşırsak, ağır hasar almadan onun işini bitirebilmek oldukça zordu. Silah seçimi nişan alma derken birçok kere vurulmuş oluyorduk. Ama bu yeni oyunla birlikte düşmanı öldürmek için silaha ihtiyacınız olmayacak. Düşmanın suratına bakarak tek bir tuşa basmanız, onu ellerinizle öldürebilmenizi sağlıyor.Kontrollere getirilen diğer bir yenilik de, 47’nin çevikliği olmuş. Ajan 47 kendini bir seri katil olarak ilan ettiğinde çeviklik bakımından biraz zayıftı. Yeni oyunla birlikte, yeni nesil ajan 47
bazı minik yapıların üzerinden usta bir şekilde atlayabiliyor, binalardaki balkonlarından sıçrayabiliyor ve dar çıkıntılarda yürüyebiliyor. Tabii ki oyundaki hareketleri Prince of Persia ile karşılaştırmak doğru olmaz ama birçok platform oyununda gördüğünüz hareketleri gördüğünüzde şaşırmamalısınız. Buna ek olarak Hollywood filmlerinde görmeye alışık olduğunuz bazı şeyleri de oyunda göreceksiniz.

Oyundaki ateşleme sistemi pek değişmemiş. Tamamen manual olarak gerçekleşiyor. Fakat nişan alma asistanı yardımınıza yetişiyor. Kırmızı bir hedef göstergesini tek tuşa basarak görebiliyorsunuz. Silah seçimi için de yine tek tuş ile çok basit bir şekilde yapılıyor. Sonuç olarak oyunun kontrol sistemi olabildiğince basit hazırlanmış. Yeni hareketler ve bazı yeni unsurlar başarılı bir şekilde eklenmiş oyuna ve bunları uygulamak oldukça basit.

GRAFİKLER

Glacier fizik motoru, Hitman: Blood Money’yi kendi serisi içerisinde en iyi görünen oyun yapmış. Hele yeni neslin ilk örneği olan XBOX 360 versiyonundaki grafik kalitesi oldukça yüksek düzeyde. Patlama efektleri, kaplamalar 360’nın yüksek çözünürlük özelliği ile birleşerek görsel bir ziyafet sunuyor bize.Kötü olan her kaplama ya da basit karelerden oluşan her model, Glacier’ın müthiş gücünden yararlanılarak inanılmaz gösterilmiş bizlere. Hitman: Blood Money’deki ışık efektleri göz alıcı. Özellikle birine nişan aldığınızda güneşe cepheden bakıyorsanız ne kadar başarılı olduğunu çok daha iyi anlayacaksınız. Animasyonlar (yukarıda da söylediğim gibi) çok çok daha iyi. Bazı ara demolardaki animasyonları izlerken kamera açıları canınızı sıkabiliyor. Ama Hollywood filmlerindeki sanat direktörlerinin bu şekilde kamera açılarını kullandığını söylemeden geçemeyeceğim. Oyunda tasarlanan arka planlar, oldukça detaylı. Çevre modellemeleri gerçeğe çok yakın. Özellikle kaplamalar inanılmaz güzel olmuş.

SESLER

Serinin diğer oyunlarında da olduğu gibi, Hitman: Blood Money’deki sesler de hayal kırıklığı yaratmıyor. Ses efektleri oldukça güçlü, hele 5+1 ses sisteminiz varsa, oyuncu etrafına 360 derece yerleştirilmiş sesleri duyunca benim gibi sizde çok şaşıracaksınız eminim ki. Oyundaki müzikler de orta şekerli. Oyunu oynarken her zaman müzik duymayacaksınız. Fakat duyduğunuz yerlerde müzikler sizi sıkmıyor. Çok fazla aksiyonun içine çekmeyi de başaramıyor ama.

GENEL İZLENİM

Daha önceki bölümlere göre, yeni oyun için dizayn edilmiş olan oyun alanları, oldukça kullanılışlı. Kaymayan ve eli çabuk bir ajan 47, oynanılışı oldukça etkilemiş. Silah geliştirme sistemi, ün kazanma, para kazanma sistemleri hatta para kazanmak için extra görev yapma özellikleri de oyunu çekici kılıyor. Oyunun diğer bir özelliği düşmanların yapay zekası. Oyunun yapay zekasının ne kadar iyi olduğundan yukarıda bahsetmiştim. Fakat o söylediklerim oyunda karşınıza çıkan düşmanların zekası için geçerli değil. Hitman’in ilk oyunundan beri yapay zeka (düşmanların ve şehirde yaşayan sivillerin) benim için bir sorun. Gerçekte olmayacak işler yapıyorlar. Örneğin silah sesini duyduktan sonra on metre kaçtıktan sonra geri dönüp olay yerine gelebiliyorlar. Ya da kan lekesini bile görseler çok az şüpheleniyorlar ve ne yazık ki pek zeki olduklarını söyleyemeyeceğim
 

PcManYaG-ı-

Level 6
TM Üye
Üye
Katılım
13 Mar 2009
Konular
129
Mesajlar
1,220
Reaksiyon Skoru
15
Online Süresi
0
Başarım Puanı
122
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
paylaşım için teşekkürler...
 

dogucan yaln

Level 2
Üye
Katılım
18 Tem 2009
Konular
2
Mesajlar
79
Reaksiyon Skoru
0
Online Süresi
0
Başarım Puanı
50
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
İĞĞĞĞrenÇ bİ oyun 1yasinda olanlar İÇİn:)
 

VForce07

Level 8
TM Üye
Katılım
26 Mar 2009
Konular
640
Mesajlar
2,765
Reaksiyon Skoru
240
Online Süresi
0
Başarım Puanı
175
Yaş
27
MmoLira
-8
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Bu oyunu en az 7 kere 0 dan bitirdim hardda hemde hiç SIKILMADAN...

Herkese öneriyorum...
 

By_MiTNiCK

Level 4
TM Üye
Katılım
11 Kas 2009
Konular
8
Mesajlar
329
Reaksiyon Skoru
6
Online Süresi
0
Başarım Puanı
64
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
güzel oyun
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst