Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


LEGO : Star Wars

BoRa{TR}

Level 7
TM Üye
Üye
Katılım
26 Ocak 2009
Konular
745
Mesajlar
1,513
Reaksiyon Skoru
131
Online Süresi
0
Başarım Puanı
175
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
LEGO : Star Wars

LEGO, çocukluğumuzda oynadığımız şu birbirine geçerek; evler, araçlar vs. yapmaya çalıştığımız plastik oyuncaklar… Her ne kadar biz bu oyuncakları LEGO olarak bilsek de aslında bu bir oyuncak firması ve bu tür oyuncaklardan başka bir şey de yapmıyor. Haliyle, bu geçmeli oyuncakların adı da LEGO kaldı. Bunun yanında, LEGO’ların sayısız taklidi çıktı ve artık yavaş yavaş popülerliğini yitirdi. Tabii ki Lego Star Wars çıkana kadar bu böyleydi. Birazdan LEGO’dan neler yapılabildiğine şahitlik edeceğiz.

Adından da anlaşılabileceği gibi, oyun, Star Wars klasiğini konu alıyor. Üç ana bölümde, toplam on yedi farklı bölümü oynama fırsatımız var. Her biri filmlerden tanıdık gelecek kesitler içeriyor. Bol aksiyonlu bölümlerin yanı sıra, kafanızın karıştığı yerler de mevcut. Her ana bölüm, ayrı bir oyunmuşçasına hikaye edilmiş. Yani, sadece ana bölümler hikaye bakımından birbiri ile bağlantılı. Zaten komple bir bölümü bitirince “Credits” ekranı geliyor. Sonra da diğer bölümde maceraya devam ediyoruz. Bölümün başında olayları anlatan yazılarla ve küçük demolarla görevimizi anlamaya çalışıyoruz. Aslında oyunun en çarpıcı noktalarından biri, konusu değil de konuyu işleme şekli… İşin içine LEGO’lar girince, kimi noktalar oldukça esprili bir dille anlatılmış. Kötü karakterlerin bile komik hareketleri, çıkardığı sesler bazen gülümsemenize neden olabiliyor. Günümüzde sayısız ticari fırsata konu olan Star Wars’u bilmeyen yoktur herhalde. Dolayısıyla baştan sona hikayesini anlatmaya da gerek olmadığı bir gerçek. Kısacası Star Wars evreni, bu güne kadar hiç görmediğiniz bambaşka bir boyut kazanmış.

Oyuna şöyle bir baktığınızda, her şeyin LEGO olduğunu fark edeceksiniz. Karakterlerden tutun da, araçlara ve eşyalara kadar her şey bu meşhur oyuncakların görünümünde. Sadece çevre düzenlemesi normal bir görünüme sahip. Karakterler LEGO olmasına rağmen çok iyi çizilmişler; her birini ilk görüşte tanıyabiliyorsunuz. Diğer çizimler ve tasarımlar gayet sade ve bir o kadar da renkli ve eğlenceli. Bir yandan Star Wars’un o muhteşem bilim-kurgu atmosferini yaşatırken, bir yandan da LEGO’ların eğlencesi katılmış. Işık olayları, gölgeler vs. de unutulmamış. Daha önce çok az Star Wars oyununda görebileceğiniz ışın kılıcı efekti mevcut. Bir karakteri öldürdüğünüzde ya da eşyaları kırdığınızda etrafa saçılan oyuncak parçaları bile düşünülmüş. Genel olarak bakıldığında, oyunun grafikleri, tema ile çok iyi uyum sağlamış. Mesela, oyunun LEGO’lardan yapıldığını söylemiştik. Bu oyuncaklar katıdır, bu yüzden sadece oynar yerlerinden hareket edebilirler. Ancak oyunda böyle bir şey yapsalardı, asla bu kadar güzel animasyonlara sahip olamazdı. Karakterler esnek bir yapıya sahipler. Bu sayede ortaya oldukça etkileyici şeyler ortaya çıkmış. Özellikle oyunun son bölümlerinde Yoda karakteri ile oynadığınızda, bu esneklik başınızı döndürecek. Bunun yanında, en iyi oyunda bile karşılaşılabilecek bir sorun olan karakterlerin üst üste çıkması hadisesi, bu oyunda göremeyeceğiniz bir şey. Tek sorun ise, bazen yüksek çözünürlüklerde ekran kartınızla ilgili sorunlar çıkarması. Ama çözünürlüğü düşürünce bu sorun ortadan kalkıyor ve görümün kalitesinden de pek bir şey kaybolmuyor.

Müzikler Star Wars’ta duymaya alışık olduğumuz şeyler. Ara menüde çalan müzik biraz eski; fakat oyun içinde daha etkileyici şeyler duymak mümkün. Oyunda hiç konuşma yok, sadece belirli karakter sesleri iyi bir biçimde işlenmiş. Zaten konuşma olsaydı, çok tuhaf olacağı kesindi. Mesela R2-D2 robotunun klasik “bip” seslerini sık sık duymak mümkün. Özellikle de bir şey yapılması gerektiği anlarda çıkardığı seslerle ne demek istediğini anlayabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra, oyundaki en büyük duyumsal olguyu ses efektleri oluşturuyor. Işın kılıcını savurduğunuzda çıkan etkileyici sesten, paraların saçıldığında ortaya çıkan seslere kadar pek çok şey itina ile oluşturulmuş.
 

kralmustafa

Level 8
Fahri Üye
TM Üye
Katılım
22 Eki 2008
Konular
243
Mesajlar
2,994
Reaksiyon Skoru
192
Online Süresi
0
Başarım Puanı
137
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ellerine Sağlık.!!
 

PcManYaG-ı-

Level 6
TM Üye
Üye
Katılım
13 Mar 2009
Konular
129
Mesajlar
1,220
Reaksiyon Skoru
15
Online Süresi
0
Başarım Puanı
122
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
paylaşım için teşekkürler...
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst