Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


DooM 3

BoRa{TR}

Level 7
TM Üye
Üye
Katılım
26 Ocak 2009
Konular
745
Mesajlar
1,513
Reaksiyon Skoru
131
Online Süresi
0
Başarım Puanı
175
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
DooM 3

Mimaride mihenk taşı diye bir kavram vardır, kubbe inşaatında en üste konur. Bu taş kubbe içerisindeki en hayatı görevi yerine getirir. Tüm sistemin yükünü üzerine alır ve yine tüm sistemi bir bütün halinde tutar. Konuyu oyun sektörü yönünden ele aldığımızda da benzer bir tablo ile karşılaşırız. Tüm oyun türlerinin bir başlangıç oyunu vardır ve bu başlangıç oyunu ne kadar kaliteli olursa, tür de o kadar uzun süre bir bütün halinde kalabilir. Oyun sektörünün öncü mihenk taşlarından birisi kesinlikle Doom’dur. Oyun, kendi türünün ilk örneklerinden ve döneminin en kaliteli oyunlarından birisi olarak piyasaya sürüldüğü 1992, senesinde FPS türünün geleceğini de belirlemiş oldu. Çarpıcı oynanış şekli ve farklı konusu ile Doom, kısa bir sürede benzerlerinin yapılmasına neden olan bir tür yarattı. Bu tip bir başarı fazla sayıda oyuna nasip olmaz ve böyle bir başarı da asla unutulmaz.

yıl 2004 ve oyun sektörünün geldiği nokta ortada. Şu anki gibi bir ortamda Doom gibi bir oyunun üçüncü devam oyununu çıkartmak yürek isteyen bir iştir. Neden derseniz, Doom ismi çok büyük bir isimdir ve beklentileri en iyi şekilde karşılamak çok önemlidir. eğer beklentileri karşılayamazsanız koskoca bir ismi lekeleyip türün tüm karizmasını sarsabilirsiniz... İşte Doom 3, tüm bu olumsuzluklara ve büyük beklentilere rağmen yapılmaya başlandı. Yapım aşamasındaki pek çok sansasyonel olaya ve sayısız olumsuzluğa maruz kaldı ama her şeye rağmen, en sonunda biz oyuncuların masalarındaki yerini aldı.

Oyun 3 CD olarak piyasaya sürülmüş ve tüm oyun hard disk’e yüklenerek optimum kalitede bir oynanış sağlanmaya çalışılmış. Genel olarak bakıldığında göze çarpan ilk şey, üst seviyedeki sistem gereksinimi... Bu oyunun hakkını vererek oynamak istiyorsanız, çok kaliteli bir ekran kartına ve çok iyi bir sisteme sahip olmanız gerekiyor. Grafiklerdeki kalitenin neredeyse sonu yok gibi ve bu sonsuzluğu tatmanın yolu da maddiyattan geçiyor. Dediğim gibi, grafikler çok kaliteli ve ortamı tamamlamak adına hiçbir ayrıntıdan kaçınılmamış. Olayların tümü bir Mars üssünde geçiyor ve ortamdaki her şey size bir üsteymişsiniz hissini veriyor. Grafik özelliklerine ek olarak düzenlenmiş ışık ve gölge oyunları da gerçekçiliğe çok büyük katkı sağlıyor.

Ses efektleri oyunun diğer bir boyutu ve canlı ses efektleri ile oyun içerisindeki gerilim seviyesi sürekli kontrol altında tutulmuş. Oyundaki müzik olayı ise sadece menü açık iken devrede oluyor.

Oyun içerisinde ses ve grafik etkileşimi en üst düzeyde kullanılmaya çalışılmış ve bu sayede çok iyi bir gerçekçilik yakalanmış. Ayrıca, bu iki teknik özelliğin kaliteli birleşimi ile oyunun gerilim seviyesi her an değiştirilebilir bir hale getirilmiş.

Oyunu rahat bir şekilde oynamak için FX 5200 ayarında bir ekran kartı, 512 MB RAM ve 1.7 GHz bir işlemciye sahip olmanız yeterli. Tabii ki bu seviyedeki bir sistem ile oyundan ne kadar zevk alacağınızda size bağlı. Yukarıdaki gibi bir sistem ile oyunu 800*600 çözünürlükte ve orta seviye bir grafik kalitesi ile oynamak mümkün ve bu halde bile oyun içerisinde takılmalar meydana gelebiliyor. Ayrıca, oyun içerisindeki pek çok grafik ayrıntısı yerini yeşil boşluklara bırakıyor.

eğer oyunun hakkını vererek oynamak istiyorsanız kesinlikle FX 5700 üstü bir ekran kartına ve 2.5 GHz üzeri bir işlemciye sahip olmanız gerekiyor. Bu tip bir sistemle bile bu oyunu nasıl oynayacağınız tam bir soru işareti…
 

PcManYaG-ı-

Level 6
TM Üye
Üye
Katılım
13 Mar 2009
Konular
129
Mesajlar
1,220
Reaksiyon Skoru
15
Online Süresi
0
Başarım Puanı
122
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
ellerine sağlık
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst