Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


HitMan : Codename 47

BoRa{TR}

Level 7
TM Üye
Üye
Katılım
26 Ocak 2009
Konular
745
Mesajlar
1,513
Reaksiyon Skoru
131
Başarım Puanı
175
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
HitMan : Codename 47

RÜYAMDA BİRİnİ GÖRDÜM...

Hitman Codename 47 oyununda bir kiralık katili canlandırıyoruz. Ancak ucuz ve cahil kiralık katillerden biri değil sözünü ettiğimiz. Herhangi bir ismi yok. Özgeçmişi belli değil. Kel kafalı, ürkütücü tipli. Kafasının arkasında bir barkod bulunuyor.

Tomb Raider tarzı third person shooter olarak hazırlanan oyun, önünüze çıkana ateş edeceğiniz tarzda değil. Karşınıza çıkan engelleri aklınızı kullanarak çözmeli, hedefinize giden yolda kurnaz ve sessiz olmalısınız. İşinizi bitirdikten sonra da minimum çatışmaya girerek sessizce ortadan yok olmalısınız. Bir oyuna benzetmek gerekirse Thief'i örnek verebiliriz.

Adım attığınız yerde ne silah, ne cephane ne de ilk yardım çantası bulacaksınız. Görevler laptop'unuza geliyor. Ve görev esnasında [F1] tuşu ile istediğiniz zaman laptop'unuza göz atabiliyorsunuz. Göreve başlamadan önce size yapmanız gerekenler anlatılıyor ve hedefinizin vesikalık bir fotoğrafını görmeniz sağlanıyor. Ancak amacınız çoğu kez bir kişiyi öldürmekten ibaret olmayacak, çok daha kompleks görevler size kafayı yedirtebilecek. Ancak zaten topu topu 10 görev bulunuyor. Biraz çaba harcarsanız kolaylıkla bitirebileceğiniz bir oyun.

Görevlerden önce brifing ekranı olduğunu söyledik, ayrıca envanter seçimini de yapmanız gerekecek. Görevlerden önce yanınıza alacağınız silahları ve ek malzemeleri seçecek ve hepsi için ayrı ayrı para harcayacaksınız. Ama eğer Shotgun gibi büyük silahlar seçerseniz adamımız bunu cebine koyamayacak ve direk çatışmaya girmek zorunda kalacaksınız. Üstelik silahları almakla iş bitmiyor. Şarjör de almalısınız. Ve bunlar da ücretli oldukları gibi yanınıza ancak sınırlı sayıda alabiliyorsunuz. Uzun lafın kısası bu oyunda silahlarınızdan çok zekanıza güvenmeniz gerekecek.

Oyun esnasında öldürdüğünüz kişileri taşıyıp, tenha bir yere çekebiliyor, elbiselerini üzerinize giyebiliyorsunuz. Bu sayede kıdemli bir "guard" ın elbiselerini çalabilirseniz etrafta kaleşnikof tüfekle bile gezebilirsiniz. Ve de öldürdüğünüz herkesin silahını da alabiliyorsunuz. Oyun bu yönüyle güzel olmuş.

Öldürdüğünüz kişilerin elbisesini, silahını almak, kapıları açmak için action tuşu kullanılıyor. Ancak eğer bir nesne üzerinde yapılabilecek birden fazla olay varsa o zaman mouse'un sağ tuşuyla nesneye tıklamalı ve yapmak istediğiniz olayı "Page Up", "Page Down" tuşları yardımıyla seçmeli ve mouse'un sol tuşu ile onaylamalısınız. Tabii bunlar default tuşlar.

Oyunda silahları önceden sizin paranıza göre seçtiğinizi söylemiştik. Bu yüzden her görevde farklı silahlar kullanılıyor. Yani diğer oyunlardaki gibi 1-9 tuşları arasında önceden belirlenmiş silahlar yok. Her görev için ayrı silah, ayrı eşya...

Görevler boyunca Desert Eagle'dan Baretta'ya, Kaleşnikof'dan Sniper tüfeğine, bıçaktan Shotgun'a kadar birçok silah kullanacaksınız. Ve sadece silah bolluğu olsun diye konulmamışlar. Hepsinin gerekli olduğu zaman gelecek.

... RÜYASINDA BENİ GÖRÜYORDU...

Oyunun son derece basit bir arayüzü ve fazla özenilmediği belli olan bir ana menüsü var. Seçenekleri açıklayalım:

Credits: Oyunu hazırlayan kişiler.
Start Game: Oyuna başlamanızı sağlar. Önce bir profil yaratmalısınız.
Options: Oyunla ilgili ayarlamaları yapabileceğiniz seçenek.
Quit Game: Çıkış.

Options menüsünde üç seçenek karşınıza çıkacak. Bunlar; Sound&Music, Graphics ve Mouse&Keyboard.

Sound&Music: Bu bölümde ses ve müzikle ilgili ayarlara ulaşacaksınız.
Graphics: Grafikler ile ilgili ayarlar.
Mouse&Keyboard: Oyunun kontrollerini ayarlarsınız.

Görüldüğü gibi son derece basit. Derinden çalan bir müzik menüde size eşlik edecek. Doğrusu oyunun can sıkıcı, iç karartıcı bir menüsü var. İnsanı en baştan sıkıyor. En azından bana öyle oldu. Karmaşık olmaması durumu kurtarmaya yetmemiş. Bana göre gereğinden fazla sade bir havası var. Ancak çoğunuz oyuna uygun olduğunu düşünebilirsiniz.

Gelelim grafiklere. Bu tip oyunların en büyük kozlarından biri grafiklerdir. Grafikler ve yapay zeka. Oyunun grafik motoru IO Interactive tarafından hazırlanmış. Motoru hazırlayanlar ona "Glacier" diyorlarmış. İlk bakışta Unreal Tournament'ı ve az da olsa Quake III: Arena'yı andırıyor. Glacier motorunun etkisiyle oyunun grafiklerinde hoş detaylar göze çarpıyor. Ancak karakterlere zoom yapıldığında bazı keskin çizimler de göze çarpmıyor değil.
 

PcManYaG-ı-

Level 6
TM Üye
Üye
Katılım
13 Mar 2009
Konular
129
Mesajlar
1,220
Reaksiyon Skoru
15
Başarım Puanı
122
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
ellerine sağlık
 

¿KinqTurK¿

Level 7
Fahri Üye
TM Üye
Katılım
13 Mar 2009
Konular
332
Mesajlar
2,189
Reaksiyon Skoru
107
Başarım Puanı
155
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
Teşekkürler
 

PcManYaG-ı-

Level 6
TM Üye
Üye
Katılım
13 Mar 2009
Konular
129
Mesajlar
1,220
Reaksiyon Skoru
15
Başarım Puanı
122
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
yetkim olmadığı için düzeltemiyorum bazı yerlerde ciddi hatalar var onları düzeltirmisin?
 

OOSSMMAANN

Level 1
Üye
Katılım
12 Ağu 2009
Konular
3
Mesajlar
8
Reaksiyon Skoru
0
Başarım Puanı
45
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
lan mause ayarını yapmak için nerden gircez ayrıntılı anlatın şunu banane rüyandan
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst