Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]

Sıkça Sorulan Sorular[Sabitlik]

akdenizmetin2

Level 5
Katılım
16 Şub 2014
Konular
70
Mesajlar
818
Reaksiyon Skoru
43
Online Süresi
0
Başarım Puanı
72
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Takipçiler
3

Landom2 başlamanın TAM ZAMANI! Harika Paskalya Eventi başladı HEMEN OYNA!


1. KÖYÜNÜ GÜVENDE TUT

a. Oyunu Game Center (iOS) ile Kaydet

Köyünü kaybetmek ve Clash deneyimine en baştan başlamak istemiyorsan köyünü Game Center'a bağlamaya ne dersin?

Game Center, Apple cihazında oynadığın tüm oyunların ilerlemelerini kaydeden ve aynı zamanda arkadaşlarınla iletişim kurmanı ve birbirinize meydan okumanızı sağlayan bir uygulamadır.

Köyünün ilerlemesini kaydetmek oldukça basittir. Tek ihtiyacın olan cihazın, köyün ve kendi Game Center hesabındır. Nasıl yapılacağını gösteren eğitim videosuna bir göz at:b. Google+ Girişi ile İlerlemeni Kaydet (Android)

Oyundaki ilerlemeni yedeklemek için bir Google+ hesabı kullanman gerekiyor. Lütfen şunu unutma ki Google+, hesap başına sadece bir oyunu desteklemektedir ve diğer cihazlarda oynadığın her bir oyun için farklı bir Google+ hesabı gerekir.

Köyünü bağlamak için cihazında Google+ uygulamasını aç ve giriş yapmış olduğundan emin ol. Ardından Clash of Clans'i aç ve oyun içi ayarlara git. Google+ düğmesine basarak köyünü Google+'a bağla.

Google+'ı desteklemeyen cihazlar da yedekleme için kullanılamaz. Clash of Clans taklitleri desteklemez ve oyun tarafından desteklenmeyen bir Blackberry, Nokia X-Series, Kindle HD ya da diğer platformda oynuyorsan kaybolan köylerin kurtarılması mümkün olmaz. Nasıl yapılacağını gösteren eğitim videosu:c. Köyümü Başka Bir Cihaza Nasıl Aktarırım?

iOS-iOS (iPhone, iPad, iPod Touch)


Köyünün şu an açık olduğu cihazdaki Game Center hesabın ile ilişkilendirilmiş olduğundan emin ol. Sonra, köyünü aktarmak istediğin cihazdaki Game Center hesabına giriş yap. Clash of Clans'i başlattıktan sonra, eski köyünün yüklenmesi bildirilecek.


Android-Android


Önce ana cihazında köyünü bir Google+ hesabına bağlaman gerek. Sonra bu aynı hesabı, yeni cihazın ayarlarına eklemelisin (Kullanıcılar > Yeni Kullanıcı Ekle). Sonrasında Clash of Clans'ı başlat, "Google+ ile giriş yap"a dokun ve e-posta adresini seç. Aktarımı onaylayan bir açılır mesaj alacaksın.


iOS-Android ya da Tam TersiOyun içi ayarlardaki "Bir cihazı bağla" seçeneğini kullan. İki cihazı da elinin altında bulundur, oyunu iki cihaza da yüklediğinden emin ol, ikisinde de "Bir cihaz bağla" seçeneğine dokun ve ekrandaki talimatları izle.

d. Giriş Verini Asla Paylaşma

Hesabını suçlulara ve sorunlu kullanıcılara karşı koruman çok önemlidir.

"Korsanlık" adı verilen bu durumlar yalnızca bir kullanıcının bir şekilde kişisel oturum bilgilerinizi ele geçirmesi ile mümkündür, bu yüzden verinizi gizli tutmalısın.

Şu 3 basit kuralı aklında tutarsan hesabın güvende olacaktır:


Game Center, Google+ ID ve parolalarını biz de dahil kimseyle kesinlikle paylaşma! Supercell çalışanları asla oturum bilgilerini istemez.
Hesabına başka birinin cihazından giriş yapma. Bunu illa yapman gerekiyorsa, bitiminde Game Center veya Google+ hesabının oturumunu kapatmayı unutma!Oyun içi para birimi satın alacaksan, bunu yalnızca oyun içi mağazadan yap. İndirimli değerli taşlar sunan çevrimiçi para mağazaları bilgilerini seni ve diğer oyuncuları dolandırmak için kullanacaktır.

Lütfen bu haberi yay; sorumlu bir oyuncu ol!

e. Supercell Çalışanları Şifremi İster mi?

Supercell çalışanları oyuncuların şifrelerini asla istemez. Game Center, Google ya da Facebook şifrelerini veya diğer kişisel bilgilerini lütfen hiçbir şekilde kimseyle paylaşma.

Şüpheli bir e-posta alırsan lütfen bunu bize oyun üzerinden hemen bildir.

2. BAŞLARKEN

a. Çok Oyunculuk Nasıl Çalışır?

Clash'in çok oyunculu modu, başka gerçek Clash of Clans oyuncularının köylerini ziyaret etmeni ve onlara saldırmanı sağlar. Saldırarak altın, iksir ve daha yüksek seviyelerde kara iksir kaynaklarına el koyabilirsin. Maden ya da toplayıcılardan kaynak biriktirmektense köyünü bu şekilde çok daha hızlı kurabilir ve yükseltebilirsin. Çok daha eğlenceli!

Savaş kazanarak kupa kazanmaya başlarsın. Ne kadar çok yıldız kazanırsan o kadar çok kupa kazanırsın. Savaşı kaybedersen kupa kaybetme ihtimalin var. Yeterli sayıda kupa kazandığında çok daha kıymetli kaynaklar kazanmanı sağlayacak Kupa Liglerine girme hakkı kazanırsın.

b. Tek Oyunculu Sefer Nedir?

Tek oyunculu sefer seni her biri bir öncekinden daha zor 50 Goblin köyüyle karşı karşıya getirir. Bu sefer oyunun en başından itibaren tüm oyuncular tarafından kullanılabilir.

Köyü görüntülerken "Saldır" düğmesine dokunarak ekranın sağ üstünde yer alan Tek Oyunculu seferi bulman yeterli:
Her başarılı tek oyuncu savaşı sana altın ve iksir kazandırır ancak ganimet her seviyede sınırlıdır. Seferde ilerledikçe kazandıkların artar. Bir sonrakine geçebilmek için bir seviyede 1 yıldızlık zafer kazanmak yeterli. 150 yıldız kazanmak ve "Şu Goblinleri Yakala!" başarısının kilidini açmak için 50 seviyenin hepsinde 3 yıldız alman gerek.

Tek Oyuncu saldırılarının zaman sınırlaması yoktur ve kalkanını etkilemezler. Aynı zamanda bir oyuncu, tek oyunculu seferde hiçbir zaman kaybetmez ya da kupa kazanmaz. Bu savunmanın ne kadar zarar verdiğini öğrenmen için çok iyi bir yolken aynı zamanda birlikleri nasıl daha etkin kullanabileceğini öğrenebilirsin.

Şimdi git ve şu Goblinleri yakala!

e. Kupalar Nasıl Hesaplanır?

Clash of Clans seni uygun rakiplerle eşleştirmek için bir kupa sistemi kullanır ve saldırıda bulunduğunda seni bir Kupa Ligine yerleştirir.

Başarılı saldırılar ve diğer oyunculara karşı savunma yaparak kupa kazanırsın. Kazandığın veya kaybettiğin kupaların miktarı, senin ve düşmanının arasındaki farkla ilgilidir. Unutma:


  • Senden daha fazla kupası olan oyunculara saldırdığında ya da savunma yaptığında daha fazla kupayla ödüllendirilirsin.
  • Senden daha az kupası olan bir düşmana saldırır ya da savunma yapıp kazanırsan daha az kupa kazanırsın
  • Senden daha az kupası olan bir düşmana saldırır ya da savunma yapıp kaybedersen fazla sayıda kupa kaybedersin
  • Senden daha fazla kupası olan bir düşmana saldırır ya da savunma yapıp kaybedersen daha az kupa kaybedersin

İntikam saldırısı gibi bazı durumlarda hiç kupa kazanmaz ya da kaybetmezin. Bu, bir oyuncunun kupa sayısı ilk saldırıdan beri çok artmış ya da azalmışsa gerçekleşebilir.


f. Tek Oyunculu Savaşta Neden Kazandığımdan Daha Fazla Kupa Kaybediyorum?

Sistem daha yüksek sayıda kupası olan oyuncunun maçı kazanacağını düşünür. Örneğin (daha fazla kupası olan) A oyuncusu (daha az kupası olan) B oyuncusuna saldırır ve kaybederse, sistem kupaları A oyuncusundan B oyuncusuna aktarır. A oyuncusu bir daha saldırdığı zaman daha basit hedeflerle uğraşırken, B oyuncusu sıralamada daha yüksekte olan oyuncularla karşılaşır.

Bu yüzden daha az kupası olan bir oyuncuya saldırır ve kaybedersen kazandığında kazanacağın kupadan daha fazlasını kaybedersin. Daha fazla kupası olan bir oyuncu olarak hata yapmak, sıralamada daha düşük olan bir oyuncunun aynı hatayı yapmasından daha fazla zarar verir. Daha fazla kupası olan oyuncular kupaları ve sıralamalarını korumak için çok dikkatli oynamak zorundadır.

g. Ganimet Bonusu Nedir ve Nasıl Alırım?

Ganimet bonusu her başarılı saldırıdan sonra verilir; ganimet bonusuyla ödüllendirilmek için en azından bir yıldızlık bir zafer kazanman gerekir. Ligin ne kadar yüksekse o kadar fazla ganimet bonusu alırsın.

Zafer sezonun ilk zaferiyse ya da savaş bir intikam savaşıysa bonus ile ödüllendirilemeyeceğini unutma.

h. Çok Oyunculu Oyunda Rakiplerim Neye Göre Seçiliyor?

Çok oyunculu oyundaki çöpçatanlık sistemi her şef için aynıdır:


  • BB (Belediye Binası) seviye ya da ligin değil yalnızca kupalar baz alınır.
  • Bir rakip aradığında seninle neredeyse aynı kupa sayısına sahip bir oyuncuyla eşleştirilirsin. Lütfen aynı oyuncuyla birden çok eşleştirilebileceğini unutma.
  • Birden fazla kupası olan bir oyuncuya karşı zafer kazanmak senden daha az kupası olan bir oyuncuya karşı zafer kazanmaktan daha fazla kupa kazandırır.
  • Eşleştirme geniş bir kupa yelpazesine dayanmaktadır, bu yüzden herkes istediği zaman saldıracak birini bulabilir. Sistem her zaman senin için en iyi olabilecek en iyi eşleştirmeyi yapar.
  • Senin için doğru olan rakibi bulmak için istediğin kadar tarama yap! Her eşleşmede Altın kaybettiğini ve çöpçatanlık maliyetinin Belediye Binanı yükselttikçe arttığını unutma.
  • Çok fazla savaş kaybettiysen köyünün tasarımını ve havanlarının, toplarının vs. pozisyonunu geliştirerek akıncıları savuştur.


i. Ganimet Nasıl Hesaplanır?

Baskın yaparken mevcut ganimet, Belediye Binası seviyenle rakibinin Belediye Binası seviyesi arasındaki farka göre belirlenir.

Belediye Binası seviyeleriniz aynıysa yağmalanacak kaynak yüzdesi, fark bir ya da daha fazla seviye farklıysa büyüyecektir.

j. Kalkan Bekleme Süresi Nedir?

Köyünü saldırılardan korumak için mağazadan bir kalkan satın alabilirsin.

3 tür kalkan vardır:


  • Bir Günlük Kalkan
  • İki Günlük Kalkan
  • Bir Haftalık Kalkan

Bu kutuların sol alt köşesinde sarıyla bekleme süresi belirtilir. Bu süre, kalkanı tekrar satın almak için beklemen gereken süredir.
  • 5 Gün
  • 10 Gün
  • 35 Gün

1 günlük bir kalkan satın alırsan bu kalkanı tekrar satın almak için 5 gün beklemen gerekecektir. 2 günlük kalkanı satın alırsan 10 gün, 7 günlük kalkanı satın alırsan 35 gün beklersin. Bekleme süresi her kalkana göre değişiklik gösterirken, kalkanlar istiflenebilir de. Toplamda 10 gün için her kalkanı birleştirebilirsin ve son beş gününde 1 günlük bir kalkan satın alabilirsin.

Klan Savaşları hiçbir durumda kalkanın ya da kalkan bekleme süresinin üzerinde etkili olamaz.

k. Bana Saldıran Birinden Nasıl İntikam Alırım?

Savaş günlüğündeki İntikam seçeneğini kullanarak sana saldıran birinden intikam alabilirsin. Savaş günlüğüne erişmek için köy ekranındaki "zarf" düğmesine dokun. Ardından Savunma Günlüğü sekmesini seç ve İntikama bas.

İntikamla ilgili aklında tutman gereken birkaç nokta var:


  • İntikam düğmesi mevcut değilse ilk sen ona saldırdığın için sana intikam saldırısında bulunan bir oyuncu var demektir.
  • Kalkanı olan ya da çevrimiçi olan bir oyuncudan intikam alamazsın. Böyle bir durumda lütfen daha sonra tekrar dene!
  • Senin bir kalkanın varsa intikam saldırısında bulunarak kalkanını kaybedeceğin hatırlatılacak.
  • İntikam savaşında kupa kazanamama ihtimalin var. Normalde eşleştirme sistemi seni bu rakiple karşı karşıya getirmez ama oyuncunun ya da senin saldırı sebebiyle hala intikam alma seçeneğiniz var. Şu an rakibinden çok daha fazla kupan varsa oyun zaferin zaten kesinleşmiş olacak ve bu sebeple herhangi bir ödül ya da kupa alamayacaksın.
  • Bir oyuncudan intikam aldığında intikam düğmesi kaybolacak çünkü intikam tekrarlanamıyor.
  • Ligde olsan bile başarılı bir intikamdan ganimet bonusu alamayacaksın.3. KLANLA İLGİLİ ŞEYLER

a. Bir Klana Nasıl Üye Olabilirim veya Nasıl Bir Klan Oluşturabilirim?

Bir klana katılmadan önce, öncelikle klan kalesini tekrar kurmalısın!

Haritanda eski, terk edilmiş bir Klan Kalesi göreceksin. Üzerine dokun ve "Tekrar Kur"u seç; 40.000 altın ödeyeceksin. Klan Kalesi tekrar kurulduğunda "Klan" üzerine dokun ve katılabileceğin mevut bir klanı arama ya da kendi klanını oluşturma seçeneklerini gözden geçir.

b. Birileri Klanımızdan Üye Atmış! Ne Yapabiliriz?

Büyük ya da daha yüksek statülerdeki otoriteler kendi derecelerinden aşağıdaki oyuncuları atabilirler. Büyükler Üyeleri atabilirken, Yardımcı Lider Üye ve Büyükleri atabilir.

Oyuncuların otoriteyi rahatsız etmesi elbette hoş değildir ancak buna karşı düzenlenen bir kural bulunmuyor. Buna karşı en iyi savunma seni klana alanı sınırlamak. Klanının "herkes katılabilir" olarak ayarlıysa, kimin katılabileceğini sınırlamak için "yalnızca davetle" kısıtlamasını getirmek isteyebilirsin.

Ayrıca bu gibi davranışları sınırlamak için, bir oyuncuyu klandan attıktan sonra 20 dakikalık bir bekleme süresi ekledik. Bu bekleme süresini, üyelerin güçlerini kötüye kullanması halinde, klanın geri kalanının harekete geçmesine zaman tanıması için ekledik.

Ancak maalesef klandan atılan klan üyelerini geri alamıyoruz. Büyükler ve Yardımcı Liderler önbildirim olmaksızın insanları klandan atabileceği için, terfileri yaparken dikkatli olmanı öneriyoruz.

c. Nasıl Birlik Bağışlarım?

Klan üyelerinden biri yardım isteğinde bulunduğunda klan sohbetinde bir mesaj görünür:"Bağış Yap"a tıkladığında hangi birlikleri klan arkadaşlarının Klan Kalesine göndereceğini seçebilirsin:Birlikler klan arkadaşının Klan Kalesinde görünür ve senin kampından azalırlar. Birlik bağışı yaptığında deneyim puanları da kazanırsın.

Klan Savaşında savunacak birliklerin her zaman ayrı şekilde bağışlandığını unutma.

c. Bir Savaşı Kazanmak İçin Ne Kadar Zarar Vermek Gerekir?

Bir savaşı kazanmak için en az bir yıldız alman gerek. Yıldız alabilmek için:Köyün ya da Belediye Binasının %50'sini yok etme = 1 yıldızKöyün ve Belediye Binasının %50'sini yok etme = 2 yıldızHer şeyi yok etme (%100) = 3 yıldız


d. Kalkan Nedir ve Nasıl Çalışır?

Oyundan çıktığında köyün, diğer oyuncuların saldırılarına açılır. Kalkan, sen çevrimdışıyken köyünü diğer oyunculardan gelecek saldırılardan koruyan tek şeydir.

Oyunun en başında tüm oyunculara 3 günlük kalkan verilerek köylerini kurmaları sağlanır. Ardından ya oyun içi mağazadan değerli taşlarla kalkan satın alabilirsin ya da bir saldırıdan çok zarar görerek ayrıldığında kazandığın ücretsiz kalkanları kullanabilirsin. Hasarın boyutuna göre, bir kalkan açılarak sonraki 12 ila 16 saat boyunca köyünü saldırılardan korur.

Çok oyunculu oyunlara katılırsan ya da "İntikam" düğmesini kullanarak başka bir köyü ziyaret edersen kalkanın süresi otomatik olarak dolacaktır. Ancak Klan Savaşlarına katılabilir ya da kalkanını kaybetme korkusu yaşamadan tek oyunculu sefer oynayabilirsin.


d. Klan Rolleri Nedir ve Nereye Göre Ayrılırlar?
Bir klanda 50'ye kadar oyuncu bulunabilir ve her oyuncunun bir derecesi vardır. Kazanabileceğin dört derece var. Klanında bulunan belli bir kişinin üzerine dokunduğunda belli derecenle kontrol edebileceğin seçenekleri göreceksin.

Örneğin, bir Yardımcı Liderin üzerine dokunduğunda klan Liderinin göreceği şey şudur:Her derecenin kontrol edebileceği sorumluluklar şunlardır:

Üye
Bir klana katıldığında ya da tekrar katıldığında otomatik olarak üyelik kazanırsın. Büyük, Yardımcı Lider ya da Lider başka bir klanda ya da daha önce de aynı klanda olsan her zaman Üye olarak başlarsın.

Büyük
Büyük, bir Üyeden daha fazla, Yardımcı Liderden daha az sorumluluğa sahiptir. Büyüğün yapabilecekleri:

  • Oyuncuları klana katılmaları için davet etmek
  • Oyuncuları klana kabul etmek
  • Klan Üyelerini atmak (20 dakikada bir)


Yardımcı Lider
Yardımcı Lider, bir Büyükten daha fazla, Liderden daha az sorumluluğa sahiptir. Yardımcı Liderin yapabilecekleri:

  • Oyuncuları klana davet etmek
  • Oyuncuları klana kabul etmek
  • Klan büyüklerini terfi ettirme ve rütbesini indirmek
  • Yeni Yardımcı Liderleri terfi ettirmek
  • Klan Üyelerini ve Büyükleri atmak
  • Bütün klana mesaj göndermek (Bir mesaj daha yazmadan önce 12 saatlik bir tekrar şarj olma süresi olduğunu unutma.)


Lider
Klan Lideri en fazla sorumluluğa sahip olan ve en fazla karar veren kişidir. Liderin yapabilecekleri:

  • Oyuncuları klana katılmaları için davet etmek
  • Klana katıla isteklerini kabul etmek ve reddetmek
  • Üyeleri Büyüklüğe terfi ettirmek
  • Klan büyüklerini terfi ettirme ve rütbesini indirmek
  • Kendilerini Liderliğe düşürmek ve Yardımcı Liderlere liderlik vermek. Tüm liderlik sorumluluklarını kaybedeceğin için dikkatli davran.
  • Bütün klana mesaj göndermek (Bir mesaj daha yazmadan önce 12 saatlik bir tekrar şarj olma süresi olduğunu unutma.)


e. Artık Bir Klana Katılamıyorum!

Bir klandan ayrıldıktan sonra, sistemin bunun kaydını tutması biraz zaman alabilir. Bu durum da başka bir klana katılmanı geciktirebilir. Ayrıca atıldığın bir klana tekrar katılmaya çalışıyorsan, aynı klana yaklaşmadan önce 24 saat beklemen gerekecektir.

Yalnızca davetle girilebilen bir klana katılmaya çalışıyorsan, lütfen aynı anda yalnızca bir klana davet isteği gönderebileceğini unutma. Hâlâ bir klana üyeysen veya önceki isteğin reddedilse bile bu klanın sohbet ekranında görünüyorsa, başka bir istek gönderemezsin. Klan lideri veya klan büyüğünden doğrudan bir davet alırsan, bir klana anında katılabilirsin.

Dahası, her Klana tek seferde maksimum 10 beklemede katışma isteği gönderebilirsin (sonrasında gönderilen istekler tam işlemden geçmeyecektir).

Sadece biraz daha dayan; sen fark etmeden başka bir klana tekrar katılabileceksin.

f. "Yalnızca Davetle" Katılabilinen Bir Klana Nasıl Girerim?

Klan, klanlarına kimlerin katıldığını kontrol etmek için klan Lideri ya da Yardımcı Lideri tarafından "Yalnızca davetle" almaya ayarlanabilir. İstek göndererek (yeterli sayıda kupan varsa) bir klana katılma isteğinde bulunabilirsin. İsteğin gönderdikten sonra klan sohbetinde görünür. Yalnızca lider, yardımcı liderler ya da büyükler katılma isteğini onaylayabilir ya da geri çevirebilir.

İsteğin klan sohbetinde göründüğü sürece o klan ve herhangi bir diğer klana yeni bir istek gönderemezsin. İsteğinin kaybolması ya da reddedilmesini beklemek ya da birinin seni bir klana direkt olarak çağırmasını beklemek durumundasın.

g. Klanım İçin Yeni Üyeleri Nereden Bulabilirim?

Yeni klan arkadaşları yetiştirmek için birkaç ipucu:

  • Facebook, Game Center veya Google+ arkadaşlarını ekle. Kupa düğmesine dokun ve Arkadaşlar sekmesinden arkadaşını seç ve "davet et"e dokun (Unutma, yalnızca klanında olmayan oyuncuları davet edebilirsin)
  • Forum ve Facebook Sayfamızı ziyaret ederek buradan klana katılmak isteyen oyuncular bul!
  • Oyunun Küresel Sohbetini kullanarak yeni üyeler yetiştir. Ancak yetiştirme için Küresel Sohbeti çok fazla kullanırsan diğer oyuncular tarafından bildirilebileceğini unutma.


h. Klan Puanları Nasıl Sayılıyor?

Klan puanları şu tabloya göre hesaplanıyor:Bu da klandaki ilk 10 üyenin kupalarının, toplam Klan puanını belirleyen en önemli etken olduğu anlαmına gelir. Başında çok güçlü oyuncuların ve düşük sıralarda zayıf oyuncuların olduğu Klanların hala çok iyi bir skora sahip olabilecekleri anlαmına gelir.

i. Belli Bir Klanı Bulamıyorum

Normal bir arama ile aradığın klanı bulamıyorsan gelişmiş arama işlevimizi kullanarak sonuçları klan boyutu, klan kupaları ve diğer ayrıntılar şeklinde daraltabilirsin.

Ayrıca daha kesin sonuç alınması için klan etiketlerini de ekledik. Her klanın profil sayfasında bulunan aranabilir kendine özgü bir klan etiketi bulunuyor. Aramak için bunu kullanırsan aradığın şeyi her zaman bulabilirsin.

Kullanım kolaylığından taviz vermeden sürekli arama işlevini geliştirmek için çalışıyoruz ve umarız son geliştirdiğimiz özellikler işe yaramıştır.

j. Klan Kalesi Birliklerim Ortadan Kayboldu!

Klan Kalen birlik dolu olması gerekirken boşsa savaş günlüğünü kontrol ederek saldırı ya da savunma için kullanılmadıklarından emin ol. Bir de yanlışlıkla silip silmediğine bak.

Yalnızca birkaç birliğin eksikse ya da kalen dolu olmasına rağmen artık bağış kabul etmiyorsa, bunun sebebi Klan Kalene sığabileceğinden fazla birlik bağışlanmış olmasıdır. Kalene sığmayan birlikler sıraya girer ve içindeki birlikleri kullandıkça Klan Kalene girerler.

k. Klanımızdaki Bir Oyuncu Rahatsız Edici Davranıyor, Yardım Edin!

Aşağıdakileri yapan bir oyuncuyla ilgili sorunlar yaşıyorsan lütfen bize bu olayların bir ekran görüntüsünü g önder. Sohbet penceresi sayımız oldukça fazla ve senin yardımın olmadan bu işi takip etmemiz zor.


  • Rahatsız edici konuşmalar (küfür, sövme, etnisite ya da ırkla ilgili yorumlar veya uygunsuz laflar etmek
  • Başkalarını tehdit etmek)
  • Kişisel bilgi ya da Game Center/Google+ giriş bilgilerini istemek

An itibarıyla klan sohbetinde herhangi bir filtre mevcut değil, bu nedenle bir klana katılırken veya insanları kendi klanına davet ederken dikkatli olmalısın. Klanının ayarları "herkes katılabilir" olarak ayarlıysa klanına kimin katılabileceğini kontrol etmek için bu ayarı "yalnızca davetle" veya "kapalı" olarak kısıtlamak isteyebilirsin. Ayrıca bir oyuncu klandan atıldığında oyuncunun 24 saat boyunca klana geri katılamayacağını unutma. Katılma isteği reddedildiyse oyuncu yeni bir istek göndermeden önce 24 saat beklemek zorundadır. Bunun, kötü niyetli oyuncuların klanları rahatsız etmesine yardımcı olacağını umuyoruz.

Herhangi bir uygunsuz davranışla ilgili eylemlere karşı gerekli önlemi alacağımızdan emin ol.

l. Geçersiz Klan Adı

Bir klan oluşturmaya çalışıyorsan ancak oyun sana adın geçersiz olduğunu söylüyorsa başka bir ad denemen gerekiyor demektir. Kullanmaya çalıştığın ad ya özel bir karakterle (veya bir hashtag ile) ya da Clash of Clans'ın desteklediği çok sayıda dilden birinde kara listeye alınmış bir sözcük içeriyordu.

Sana klan adı seçme konusunda bolca özgürlük tanımak isteriz. Küresel oyuncu tabanımız düşünüldüğünde, ad seçimleri işlenirken çeşitli dilleri ve kültürleri de göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Farklı kombinasyonlar denemeye çalış, eminim klanına uygun bir kombinasyon bulabilirsin.

m. Tekrar Paylaşma

Saldırdıktan sonra veya saldırıya uğradıktan sonra, klanınla tekrarlarını paylaşabilirsin.

Bunu yapmak için saldırı veya savunma günlüğüne giderek oyuncunun adının yanında bulunan yeşil menüye dokun, Tekrarı Paylaş'a bas ve seçtiğin tekrar, arkadaşlarının görüntüleyebilmesi için klan sohbetinde görünür olsun. Bir tekrarı paylaştıktan sonra, aynı işlemi tekrar yapabilmek için en az 30 dakika beklemek zorunda olduğunu unutma.

n. Bağışlama Sayısı Neden Çalışmıyor?

Bir klandaki birlik bağışı için bağış sayısı iki haftada bir gibi her lig sezonundan sonra sıfırlanır. Aynı zamanda Klan Savaşı bağışları normal köy bağışlarında sayılmaz.

4. KLAN SAVAŞLARININ TEMELLERİ

a. Klan Savaşı Nedir?

Klan Savaşı, senin ve Klanın için tüm oyun topluluğuna savaş alanını kimin yönettiğini tek seferde göstermeyi sağlar.

Klan Savaşı rastgele eşleştirilen Klanlar arasında gerçekleşen stratejik bir savaştır. Her iki klan da klanında aynı sayıda üyeye ve kıyaslanabilir güce sahiptir.

Bir Klan Savaşının iki aşaması bulunur:

1) Hazırlık Günü

Liderler başlattıktan sonra Klan Savaşı ilan edilmesiyle birlikte Klanının ve senin savaşa hazırlanmak için 24 saatiniz bulunur. Bu süre boyunca asıl savaş başlamadan önce düzeltme ve değişiklikler yapabilirsin. Savaş Üssünün düzenini değiştirebilir ve Klan üyelerine birlik bağışlayabilirsin.

Klan Savaşı sırasında Savaş Üssün üzerinde yaptığın değişiklikler köyünü savaş dışında korumayacaktır. Bu aynı zamanda Savaş Üssüne bağışlanan birliklerin kendi köyünde ve karşı tarafın köyünde mevut olmayacağı anlαmına gelir.2) Savaş Günü

24 saatlik Hazırlık günü sonra erdiğinde klanın hazır ve zafere aç olmalıdır! Her katılımcı Savaş günü boyunca iki kere saldırabilir, bu yüzden her saldırının işe yaramasını sağla. Savaşın sonunda saldırılarda en fazla yıldızı kazanan Klan savaşı kazanır.


Unutma, Klan Savaşlarına başlamak ve katılmak ücretsizdir ve normal çok oyunculu savaşların aksine Klanlar savaşa gidip gitmeyeceklerine karar verebilirler. Klanlar, Klan Savaşlarına katılmak zorunda değildir.

b. Klanım Bir Klan Savaşını Nasıl Başlatır?

En az 10 üyesi olan bir klanın Lider ve Yardımcı Liderleri, Klan Savaşı ekranını açıp "Savaşı Başlat" düğmesine basarak Klanlarını savaşa götürebilir.

Bu şekilde rakip klan arama başlatılır. Eşleştirme sistemi sayesinde Klanın (hem saldırı, hem de savunma açısından) eşit Güçte ve Klan üyesi sayısı aynı olan bir Klanla eşleştirilir. Klan Savaşı uygun rakip bulunur bulunmaz başlar.

Rakip bir Klan bulmak uzun dakikalar alabilir ancak eşleştirme ekranında beklemene gerek yok. "Eve Dön" düğmesine basarak oynama devam et; rakip bulunduğu zaman bildirim alırsın.

c. Bir Klan Savaşı'na Nasıl Hazırlanabilirim?

Klan Savaşlarında hazırlık o kadar önemli ki ilk günün hepsini sadece hazırlığa ayırdık. Hazırlık Günü, eşleştirme sistemi üzerinden bir eşleşme bulunur bulunmaz başlar.

Öncelikle Savaş Üssünün savunma için hazır olduğundan emin ol. Savunma önemli çünkü kullanıcının üssü ne kadar fazla yok edilirse o kadar yıldız kazanırsın ve yalnızca yıldızlar Klan Savaşlarında zaferi belirler. Sadece bir kullanıcının Belediye Binasının kapısını çalmak bir yıldızlık bir zaferdir, bu sebeple Savaş Üssünün düzenini Savaş Üssü düzeltme aracı ile en uygun hale getir. Savaş Üssünü yalnızca Hazırlık Gününde düzeltebileceğini unutma. Gün bittikten sonra düzen Savaş Günü için kilitlenecek ve bir sonraki Klan Savaşının Hazırlık Gününe dek aynı şekilde kalmaya devam edecek.

Savaş Üssün normal köyündeki aynı binaları içerir. Ancak köyüne her yeni bir bina eklediğinde, bu binayı "yerleştirmek" için Savaş Üssü envanterine gitmen ve Savaş Üssü düzenini kaydetmen gerek. Oyun, Savaş Üssünde herhangi bir yeni inşaatlar için rastgele bir yer seçmeyecek; her şeyin nerede olacağına sen karar vereceksin. Savaş Üssü envanterinde yeni bir bina bırakırsan Savaş Günü sırasında Savaş Üssünde görünmeyecek.Savaş Üssünde birlik eğitemeyeceğini unutma. Saldırıda kullandığın tüm birlikler normal köyünden gelir. Köyündeki birlikleri ister Hazırlık Günü ister Savaş Günü sırasında normal bir saldırıymış gibi eğit.

Bir başka önemli adım da birlik bağışı. Savaş Üssündeki Klan Kalesi, köyündeki Klan Kalesinden farklıdır ve ayrıca doldurulması gerekir. Savaş Üssüne bağışlanan birlikler, gün boyunca gelecek olan tüm saldırılara karşı savunma olarak kullanılacaktır, bu yüzden bu bağışları iyi değerlendir. Kendi saldırıların için Savaş Üssüne bağışlanan birlikleri kullanamazsın.Son olarak, savaşa gitmeden önce düşman üslerini gözetleme fırsatını kullanman zorunludur. Bu; saldırı stratejilerini, ordu ekipmanını ve bağışlama gereksinimlerini belirlemende yardımcı olur. Senin için en iyi olan rakibe yoğunlaşmak için keşifi kullan, böylece onları yenmede sana düşen kısmı daha sonra yapabilirsin.

d. Klan Savaşlarına Nasıl Katılırım?

Bir Klan Savaşına katılmak için bir lider ya da Yardımcı Liderin "Savaşı Başlat" düğmesine bastığında klanın parçası olman gerek. Başlatıldıktan sonra Klana katılırsan izleyici olursun ve etkin olarak Klan Savaşında yer alamazsın.

Savaş sırasında Klanından ayrılmada özgürsün ancak ayrılsan da Savaş Üssün savaş haritasında görünür kalmaya devam eder. Klanı terk etmek devam eden savaşı etkilemez.

Ancak asıl Klanın hala savaşıyorsa diğer bir Klana katılarak başka bir Klan Savaşına giremezsin. Diğer oyuncular hala bitmemiş bir savaşın bir parçası olduğunu profiline bakarak görebilirler. Bir önceki Klan Savaşı sonuçlanmadan başka bir savaşa katılması uygun değildir diye işaretlenirsin.

e. Bir Klan Savaşı Nasıl Kazanılır?

Klan Savaşının sonucu savaş sırasında en çok yıldızı alan klana göre belirlenir. Birden fazla kullanıcı, verilen üsse saldırırsa yalnızca güçlü olan saldırı klanının final puanı olarak sayılacaktır. Yani, klan üyelerinden biri zaten düşmanın savaş üssünden 3 yıldız aldıysa aynı üsse saldırmak savaşı kazanma ihtimalini yükseltmeyecektir.

Benzer şekilde, eğer zaten 2 yıldızlı olan bir üsse saldırmayı düşünüyorsan saldırılarak elde edilebileceğin yalnızca bir yıldız kalacaktır (ve bu da orayı tamamen temizlemenle gerçekleşebilir).

Klan Savaşlarını kazanmak planlama ve taktik gerektirir. Klan üyelerinin saldırı gücünün en fazla nasıl kullanılabileceğine karar vermek senin elindedir. Klan arkadaşlarınla sohbet et, uygun olan rakibi ara ve her saldırının işe yaramasını sağla. Oyun herkese tavsiye edilen hedefler sunarak uygun bir rakip bulmana yardımcı olacaktır.

Klan Savaşı sırasında başarılı bir saldırı yapan her klan üyesi savaşın sonunda bonus ganimet kazanır ancak yalnızca kazanan klan tam Savaş Kazanma Bonusunu alabilir.

f. Klan Savaşı Sırasında Köyüme Ne Oluyor?

Köyün Klan Savaşı sırasında saldırıya uğramaz çünkü bu savaşlar normal oyundan farklı bir bölgede gerçekleşir.

Savaş Üssü köyünün neredeyse kopyası bile olsa Klan Savaşlarında kullanılan bu Savaş Üssü senin köyünden farklı bir oluşumdur.

Bu, iki "köyün" olduğu anlαmına gelir: bir normal köy ve Klan Savaşları için bir Savaş Üssü. Savaş Üssünde yaptığın değişiklikler normal köyünü etkilemez.

Oyuncular normal köyleri yerine kendi Savaş Üslerinde hazırlanır ve Savaş Üslerine saldırırlar. Köyünün kaynakları, Kupalar ve Kalkan, Klan Savaşı sırasında riske edilmez.

g. Klanım Klan Savaşı Kazanarak Ne Elde Etmiş Oluyor?

Klanın zafer şerefi ve diğer klanların saygısını kazanacak, nesillerce devam edecek büyük bir gücü kutlayacak.

Bunlara ek olarak klan, "Kazanılan savaşlar" istatistiğine klan tanımında da görülebilecek yepyeni bir puan ekleyecek.

Kişisel bir seviyede ise kazanan klanın katılan tüm üyeleri, galibiyetle sonuçlanan saldırılarında biriktirdiği tam bonus ganimetiyle anında ödüllendirilecekler. Bu bonusu yalnızca saldırarak ve düşman Savaş Üslerini yıkarak biriktirebileceğini unutma.

h. Klan Savaşları İçin Kaç Üye Olmalı ve Kaçıncı Seviyede Olmak Gerekir?

Bir Klanın savaşa girebilmesi için gereken tek şey en az 10 üyedir.

i. Klanım Yenilirse ya da Geri Çekilirse Ne Olur?

Klanın kaybederse devrilme ve katledilme utancını yaşarsın, bundan çok daha iyi olan zamanlarının anısı küle döner ve klan adın unutulur. En azından bir sonraki Klan Savaşına dek.

Savaş kaybeden klanın üyeleri savaş bonuslarını kazanmak için katı bir penaltı alırlar; bunlar, savaş sırasında yapılan şanlı saldırılar sırasında Savaş Üslerinden toplanan ganimetlerdir. Bonus hala alınır ancak bu tam toplamın küçük bir kısmı olur.

Savaş Gününün sonunda iki klan da eşit derecede yıldıza sahipse Savaşın sonucu çekilişle hesaplanır. İki klan üyeleri de Savaş bonus ganimetleriyle ödüllendirilir ancak bunlar gerçek bir zafer olmadığı için bir penaltıyla alınır. Penaltı kaybetmek kadar kötü olmasa da büyük bir kesinti anlαmına gelir.

j. Klan Savaşlarında Klanlar Neye Göre Eşleştirilir?

Klanlar üyelerinin toplam gücü baz alınarak eşleştirilirler. Güç her üyenin saldırı gücüne (birlikler, ordu kampı kapasitesi, büyüler ve kahramanlar) ve savunma gücüne (savunma binaları, duvarlar, tuzaklar ve kahramanlar) göre belirlenir. Çok oyunculu modun aksine, klanların eşleştirilmesinde kupalar rol oynamaz.

Farklı düzenler ve üs tasarımları gücü etkilemez. Bir üyenin gücünü değiştirecek tek şey birliklerini, savunmasını, büyüsünü vs. yükseltmesidir.
k. Hangi Klana Savaş Açacağımı Seçebilir miyim?
Hayır, arkadaşının klanı gibi saldıracak belli bir klan seçemezsin.

Tüm Klan Savaşlarının birbiriyle neredeyse eşleşen klanlar arasında gerçekleştiğinden emin olmak istiyoruz. Seçim, büyüklüğü ve gücü seninkiyle aynı olan diğer savaşan klanların olduğu havuzdan rastgele olarak seçilir.

l. Bir Klan Savaşını İptal Edebilir miyim?

Rakip bir Klan bulunmadan önce eşleştirmeyi "İptal" düğmesine basarak iptal edebilirsin.

Ancak bir rakip bulundukta sonra Klan Savaşı iptal edilemez. Hazırlık Günü hemen başlar. Cayma (teslim olma) seçeneği bulunmaz.

5. KLAN SAVAŞLARINDAKİ SORUNLARI GİDERME

a. Neden Bir Klan Savaşı Bulamıyorum?

Klan Savaşlarında klanlar, onları benzer güç ve Klan üyesi sayısına göre karşı karşıya getiren eşleştirme algoritması sayesinde birbirlerine rakip olurlar. Bu büyük uğraş sebebiyle eşleştirme, oyundaki normal bir saldırı süresinden daha uzun vakit alır çünkü sana uygun bir rakip bulduğumuzdan emin olmak isteriz.

Eşleştirme sistemi bir süredir arıyorsa arka planda onu açık bırakmak mantıklı olacaktır. Bu sırada normal Clash of Clans oyununa devam edebilirsin. Eşleştirme ekranının sol alt köşesinde kalan "Eve Dön" (1) simgesini seçerek eşleştirme sürecini durdurmadan köyüne geri dön. Not: Klan Savaşları eşleştirme penceresindeki "İptal" düğmesine (2) basmak aramayı durdurur ve aramaya en baştan başlamak zorunda kalırsın.Bir rakip bulunduğunda Klan Savaşları simgesi üzerinde bir bildirim alırsın. 24 saatlik Hazırlık Günü bir eşleşme bulunur bulunmaz başlar.

b. Klanım Savaşta ama Ben Katılamıyorum. Neden?

Bir Klan Savaşına katılmak için bir Lider ya da Yardımcı Lider "Savaşı Başlat" düğmesine bastığında klanın parçası olman gerek. Savaş başladıktan sonra Klana katılırsan savaşa katılamazsın ama izleyebilirsin.

Ayrıca iki klan neredeyse aynı boyutlardaysa en düşük sayıda kupa sahibi olan klan üyeleri savaşa katılamaz. Bu şekilde eşit sayıda Savaş Üssü savaşmış olur ve denge sağlanır.

c. Bir Klan Savaşı Başlatmaya Çalışıyorum ama Yapamıyorum. Sorun Ne?

Bir Klan Savaşı başlatmanın temel gereklilikleri en az 10 üyesi olan bir klanda olmak ve bir Yardımcı Lider ya da Lider olmaktır.

Klan Savaşı simgen gri olduğu için hala bir savaş başlatamıyorsan veya "Klan savaşları hala yükleniyor, lütfen tekrar dene" mesajını alıyorsan, muhtemelen daha fazla bant aralığına ihtiyacın var demektir. Klan Savaşı yüklemek bir sürü veri aktarıyor olmak demektir bu sebeple güçlü bir 3G/4G ya da güvenilir bir ağı olan WiFi bağlantısı kullanmanı öneririz.

d. Yeni Binam Savaş Üssünde Yok

Köyüne yeni bir bina eklediysen ve Savaş Üssünde bu binayı göremiyorsan, savaş üssü envanterinden o binayı muhtemelen çıkarmamışsın demektir.

Savaş Üssün normal köyündeki aynı binaları içermek zorundadır. Ancak köyüne her yeni bir bina eklediğinde, Hazırlık Günü sırasında bu binayı "yerleştirmek" için Savaş Üssü envanterine gitmen ve Savaş Üssü düzenini kaydetmen gerek. Oyun, Savaş Üssünde herhangi bir yeni bina için rastgele bir yer seçmeyecek; her şeyin nerede olacağına sen karar vereceksin. Savaş Üssü envanterinde yeni bir bina bırakırsan Savaş Günü sırasında Üste görünmeyecek.

Bu kuralın tek istisnası, senin Savaş Üssü düzenleme modunu hiç kullanmamış olup düzenini kaydetmiş olman. Durum böyle ise Savaş Üssü düzenin, normal köyünde olanın aynısını yansıtmaya devam edecektir.

e. Klan Savaşı Sırasında Etkin Olmayan Üyelere Ne Oluyor?

Klan Savaşları sırasında etkin olan ve olmayan üyelere aynı şekilde davranılıyor.

Düşman üsleri tarafından hedef alınabilir ve bağışlanmış klan birlikleri alabilirler.

Ancak etkin olmayan Klan dostları saldıramayacakları için potansiyel bir sorumluluk olurlar ve Klanın zafer kazanmasına yardımcı olamazlar. Buna ek olarak, savaş sırasında köyünü pasif bırakırsan kazandığın takdirde ganimet alamayacaksın.

Bu sebeple klan dostlarını ideal sonuçlar için etkin olmaları konusunda desteklemelisin.

f. Klan Savaşlarındaki Birlik Bağışları Başarı Olarak Sayılır mı?

Klan Savaşlarındaki birlik bağışları Muhtaç Arkadaş başarısı olarak sayılmaz (ya da TP yerine geçmez).

Klan arkadaşlarının Klan Savaşlarına birlik bağışlama sebebinin sadece Savaşı kazanmak olduğundan emin olmak istiyoruz. Clash oyuncularının kazanmak için motive olmasını istiyoruz, değerli taş ve başarı için değil. Her oyuncunun hiç düşünmeden birlik bağışaması gerek demiyoruz (çoğu Clash'çi sadıktır) fakat başı boş oyuncular sadece başarı sıralamasında yukarı çıkmak için en ucuz askerleri (Goblinler gibi) bağışlayabiliyor.

Artık istenmeyen Klan Savaşı birliklerini bırakabileceğin için, Klan Savaşlarında bağışlamalar arasında bekleme süresi olmadığını da düşününce bunu başarmak çok daha kolay olacak.

Tekrar söylüyoruz, Clash'çilerin çoğu centilmen tavır sergiler ancak bazı oyuncular boşluklardan yararlanmaya çalışabiliyor. Adil oyuncuların hak etmedikleri şeylere maruz kalmasını istemiyoruz. Bunun mantıklı bir çözüm olduğunu düşünüyoruz.

g. Klan Savaşlarında Eşleştirme Ne Kadar Sürer?

Rakip bir klan bulunamaması durumunda klanın eşleştirmede maksimum üç saat kalır. Bu süreç bittiğinde eşleştirme sona erer ve klanının lideri ya da yardımcı lideri "Savaşı Başlat!" düğmesine tekrar basmalıdır. Bir rakip bulunduğunda Klan Savaşları simgesi üzerinde bir bildirim alırsın. 24 saatlik Hazırlık Günü bir eşleşme bulunur bulunmaz başlar.

Not: Klan Savaşları eşleştirme penceresindeki "İptal" düğmesine basmak aramayı durdurur ve aramaya en baştan başlamak zorunda kalırsın.

h. Bir Rakip Klanımızı Gözetliyor! Bu Hile Sayılır mı?

Rakip klanı gözetlemek centilmence olmasa da Clash of Clans kurallarını ihlal etmez.

Oyuncuların böyle bir şey yapması canını sıkabilir ancak Klan Savaşları ciddi iştir. Bazı klanlar zafer kazanmak için aklına gelmeyecek şeyler yapabilirler. Klanına kimleri soktuğuna dikkat et çünkü savaşta her şey olur. Klanını "Yalnızca davetle" ya da "Kapalı" olarak ayarlayarak istenmeyen üyelerden koruyabilirsin.

6. BİNALAR VE YÜKSELTMELER

a. Bir Yükseltmeyi Nasıl İptal Ederim?

Bir yükseltmeyi her iptal edişinde maliyetin yalnızca yarısını geri alabileceğini lütfen unutma. Yükseltme iptal edildiği zaman iptali geri almak ya da geri ödeme almak mümkün değildir. Aşağıdaki yönergeleri izlemeden evvel devam eden bir yükseltmeyi iptal etmek isteyip istemediğini lütfen iyi düşün.

Ayrıca, bir yükseltmeyi her iptal edişinde maliyetin yarsını değerli taş olarak değil kaynak olarak geri alabileceğini lütfen unutma. Yükseltme için değerli taş kullanmış olsan da bu şekilde gerçekleşecektir.[*]Devam eden yükseltmeni bul ve "İptal"e dokun
[*]"Tamam"a dokunarak iptali onayla. Tekrar ediyoruz, yükseltme için kullandığın kaynağın yalnızca %50'sinin sana geri ödeneceğini lütfen unutma.b. Bina ya da Öğeleri Nasıl Satarım?

Şu an oyunda binaları satmak ya da silmek mümkün değil ancak yerlerini değiştirebilirsin. Fakat herhangi bir dekorasyonu daha düşük bir fiyata satmak mümkün. Satmak istediğin öğenin üzerine tıkla ve "sat"ı seç:

Bir öğeyi sattığın zaman ücretinin tamamını alamayacağını unutma. Onay mesajında belirtildiği üzere yalnızca bir kısmı hesabına geçecek.

Örneğin Rüzgar Gülü 10.000 iksire satın alınabilir ve 1.000 iksire satılır.

c. İnşaatçı Kulübesi Ne Kadar Mal Oluyor?

Her inşaatçı kulübesiyle birlikte bir inşaatçı gelir. İnşaatçılar yükseltme, inşa ve yapıları tekrar inşa ettikleri için oyunda çok önemlidirler.

İnşaatçının ücreti ek satın alımlarla yükselir. Maliyetler şu şekilde:
[*]İlk inşaatçı: Oyuna ilk başladığında ücretsiz
[*]İkinci inşaatçı: 250 taş (eğitim sırasında elde edilir)
[*]Üçüncü inşaatçı: 500 taş
[*]Dördüncü inşaatçı: 1.000 taş
[*]Beşinci inşaatçı: 2.000 taş
Oyunda fazla sayıda inşaatçıya sahip olmak birikimli bir avantajdır ve bu sebeple inşaatçıların ücretleri yükselir.

d. Duvarları Yükseltmek İçin Neden Bir İnşaatçıya İhtiyacım Var?

İnşaatçıların duvarları inşa etmek ve yükseltmek için yapılmış büyülü bir çekici var. Bu sebeple yükseltme anında gerçekleşse bile duvarlarını yükseltmek için ücretsiz bir inşaatçıya ihtiyacın var.

Laboratuvarımı Yükseltmeye Başladım ve Birlik/Büyü Yükseltmem Kayboldu!

Birliklerini ya da büyülerini yükseltirken Laboratuvarını yükseltmeye karar verirsen birlik ve büyü yükseltmeleri Laboratuar yükseltmesi bitene dek durdurulur. Endişelenme, sonunda ikisi de bitecektir.
e. Yükseltme İçin Ödediğim Ücret Şuan Daha Düşük. Geri Ödeme Alabilir miyim?

Clash sürekli gelişen bir oyun; büyüyor ve daha karmaşık hale geliyor. Satın alınan diğer ürünlerin çoğu gibi bazen Clash ücretleri düşürerek ekonominin genel dengesini kurmaya çalışır. Ücretlendirmedeki herhangi bir değişiklik çok dikkatli gözlemler ve araştırmalar sonucu gerçekleştirilerek doğru kararın verilmesi sağlanır.

Şu an tüm ücret ve yükseltme süreleri herkes için aynıdır. Bu sebeple oyuncuların daha önce yaptıkları satın alımlarının zararını karşılayamıyoruz.

f. Tuzakların Etrafında Güvenli Bir Alan Var mı?

Düzgün binaların aksine, dekorasyon, bomba, tesla ve tuzakların etrafında "güvenli bölge" bulunmuyor.

Güvenli bölgeler, binaları taşırken onların çevresinde görünen beyaz alandır; bu bölgenin içine birlik yerleştirilemez.

Tuzaklarını ve dekorasyonlarını nereye koyacağını iyice düşünmelisin. Köyün dışına ya da bina veya duvarlardan çok uzağa yerleştirirsen bir aralık oluştururlar ve rakiplerin, birliklerini tam bunların üzerine konuşlandırabilir.

g. Kimse Bana Saldırmıyor. Sorun Ne?

Savunmaların güçlüyse, depoların oldukça boşsa veya kupaların azsa etkin bir kalkana sahip olmasan bile köyünün saldırıya uğramaması elbette mümkündür. Bir gün nihayet bir noktada saldırıya uğrayacağından emin olabilirsin.

h. Bir Şeyleri Yükseltmek İçin Yeterli Kaynak/İnşaatçım Yok

Tüm inşaatçıların meşgulse ve yeni bir yükseltme ya da binaya geçmek istiyorsan iki seçeneğin var: ya inşaatı hemen bitirmek için değerli taşlarını kullanacaksın ve inşaatçını boşa alacaksın ya da değerli taşlarını başka bir İnşaatçı Kulübesi satın almak için kullanacaksın (maksimum beş kulübe sınırına erişmediysen).

Bu örnekte Ordu Kampı 2500 iksir ediyor ve depoda hiç iksir yok. Olmayan iksiri satın almak için değerli taşları kullanmak isteyip istemediğini soran bir açılır pencere göreceksin.Kabul ederek değerli taşlarını yükseltmenin hemen bitmesi için kullanmış olursun. Değerli taşların anında olmayan kaynağa (bu durumda iksir) dönüşür ve yükseltme başlar.Ancak, tüm inşaatçıların meşgulse, inşaatçını boşa almak isteyip istemediğini soran başka bir bildirim alırsın. "Evet"i seçersen bu değerli taşlar düşülecek ve yükseltme başlayacak.

j. Kupalarım Neden Tatlı Zafer Başarısına Eklenmedi?

Tatlı Zafer başarısı, oynamaya başladığından beri sahip olduğun tüm zamanların kupa kaydını gösterir. Şu ana dek kazandığın tüm kupaları değil, yalnızca erişebildiğin en yüksek kupa sayısını gösterir.

Örneğin:

  • Tüm zamanlara ait yüksek kupa sayın (Tatlı Zafer başarısında 1.000 görünür)
  • Sonra bir savaşta 20 kupa kaybederek güncel kupa sayını 980'e düşürürsün (Tatlı Zafer sana hala 1.000 kupa gösterir çünkü bu puanın, hala tüm zamanların en yüksek puanıdır)
  • Sonra bir savaşta 15 kupa kazanarak güncel kupa sayını 995'e yükseltirsin (Tatlı Zafer sana hala 1.000 kupa gösterir çünkü bu puanın, hala tüm zamanların en yüksek puanıdır)
  • Sonra bir savaşta 25 kupa kazanarak güncel kupa sayını 1.020'ye yükseltirsin (Tatlı Zafer artık 1.020 kupa gösterir çünkü bu puanın, yeni tüm zamanların en yüksek puanıdır)

Kaybettiğinden daha fazla kupa kazanmaya devam edersen, sonunda yetişirsin.

k. Seviyesi Benden Çok Daha Yüksek Oyuncular Tarafından Saldırıya Uğradım

Eşleştirmeler tamamen kupalar üzerinden yapılır. 10. seviye Belediye Binası olan bir oyuncunun az kupası varsa bu oyuncu bir sürü oyuncuyla eşleştirilebilir.

Aynı zamanda eşleştirmede kupa çeşitliliği geniş tutulur ki oyuncular her zaman bir rakip bulabilsin. Bu, iki şekilde de çalışıyor; bazen çok güçlü bir rakip tarafından saldırıya uğruyorsun, bazen seninle boy ölçüşemeyecek bir köye saldırma şansı yakalıyorsun.

Sen ve rakibin arasındaki kupa seviyesi çok farklıysa bunun sebebi muhtemelen İntikam maçıdır. Savaş Günlüğündeki İ ntikam düğmesine tıklayarak köyüne saldıran intikam oyuncularından intikam alabilirsin. Bu düğmeyi kullanarak saldırıda bulunmak eşleştirmeyi atlar ve arada çok büyük kupa farklı olan eşleştirmelere sebep olabilir.

İntikamla yapılan saldırıları daha açık şekilde anlatabilmenin yolları üzerinde çalışıyoruz, bizden ayrılma!

8. KAYNAKLAR, TAŞLAR VE ÖDEMELER

a. Ismarladığım Değerli Taşlar Gelmedi

Değerli taşların teslim edilmemesi çok nadirdir, genelde sorun teslimattaki yavaşlıktır. Biraz daha beklersen değerli taşların eline geçecektir.

Ayrıca değerli taşlarını doğru köyden ısmarladığına emin ol. Ismarlananlar hangi AppleID ya da Google hesabı kullandığını hesaba katmadan, her zaman değerli taşların ısmarlandığı köye teslim edilir. Satın aldıktan 24 saat sonra değerli taşların hala gelmediyse lütfen şu adımları izle:

iOS
Siparişinin ne durumda olduğunu öğrenmek için iTunes ile iletişime geç ve geri ödemenin mümkün olup olmadığını sor.

ANDROID
wallet.google.com adresinden siparişinin durumunu kontrol et. Yapıldıysa bize Google Play Store faturasının tam kopyasıyla birlikte yardım isteği gönder (başka bir fatura türü kabul edemiyoruz).

b. Siparişim Yüksek Riskli Bulundu. Ne Yapacağım?

Korkmana gerek yok, bu yalnızca paranla büyük ölçüdeki yetkisiz veya istenmeyen satın alma işlemlerinin yapılmasını önlemek için eklenen bir güvenlik katmanıdır. Google ödeme hesabına hala bir yetki koymuş olabilir ancak bu otomatik olarak kalkacaktır.

Bu arada Google hesabında (wallet.google.com) olan fatura adresi ve isim bilgilerinin, kredi kartını veren kuruluşun dosyasındaki bilgilerle tamamen aynı olup olmadığını kontrol et.

Değerli taş alırken "yüksek risk" uyarısı almaya devam ediyorsan, lütfen daha fazla yardım için .

c. Nereden Ücretsiz Değerli Taş Alabilirim?

Oyunda ücretsiz değerli taş edinmenin pek çok yöntemi var:

- Başarıları tamamlayarak değerli taş kazan
- Köyündeki ağaç ve kayaları temizleyerek gizli değerli taşları bul. Bunların bazılarının geri büyüdüğünü unutma, yani sürekli kontrol et!
- Facebook yarışmalarına katılarak değerli taş elde et (resmi sayfasında olduğundan emin ol)
- Köyünde ara sıra ortaya çıkan taş kutusunu aç

Kişisel girişi bilgilerin ya da şifren karşılığında ücretsiz değerli taş teklif eden sitelere asla güvenme.

d. Ücretsiz Değerli Taş ve Kaynak Almak İçin Hile Var mı?

Hayır, oyuncuların ücretsiz değerli taş, altın, iksir ya da kupa kazanmaları ya da çok yüksek birlik sayısı ya da seviyesiyle saldırmalarını sağlayacak "hileler" yok. Clash'in kurallarını değiştirmeni sağlayacak araç ya da uygulamalar yok çünkü bunlar çok güvenli oyun sunucularımız tarafından korunuyorlar.

Oyunu bir arada tutmak içi engelleme teşebbüsleri üzerine hala sıkı çalışıyoruz. Sportmenlik, Clash of Clans'ın önemli değerlerinden bir tanesidir ve oyunun kurallarını bozmaya çalışanlara en az senin kadar sinirleniyor ve rahatsız oluyoruz.

e. Kaynak Toplayıcılarım Bakım Sırasında Durmadılar

Bakım sırasında gerçekleşen otomatik artırma duraklatması, sadece Büyü Fabrikası, Kahraman, Karanlık ve normal Kışla artırması gibi kısa süreli artırmalara uygulanır. Bakım sırasında bile kaynak toplayıcıları kendilerinden beklenen şeyi yapmaya devam edeceği için onlar duraklatılmaz, bakım arası sona erdiğinde alman için sana değerli kaynaklardan toplar.

f. Satın Alma Geçmişimi Nerede Bulurum (iOS ve Android)?

ANDROID

  • wallet.google.com'a git ve aynı satın alımında kullandığın Google hesabıyla giriş yap.
  • Bu Google hesabındaki tüm Play Store siparişlerinin geçmişinin solunda kalan "İşlemler"e tıkla.
  • Bir girdiye tıklayarak faturanın kopyasını aç.


Bazı ülkelerde Google Wallet uygulamasını kullanarak şunu yapabilirsin:

  • Aynı satın alımında kullandığın Google hesabıyla giriş yap.
  • Menüden İşlemleri seçerek satın alımlarını görüntüle


iOS

  • Bir Mac ya da PC'de iTunes'u aç ve iTunes Store'a girdiğinden emin ol
  • Üzerinde kullanıcı adının olduğu düğmeye tıkla ve "Hesap"ı seç
  • "Satın Alım Geçmişi"ne gidip "Hepsini Gör"e tıklag. Değerli Taş Satın Almaya Çalışıyorum Ama iTunes'la İletişime Geçmem Gerektiğini Söyleyen Bir Mesaj Alıyorum. Ne Yapacağım?

Mağazadan değerli taş satın almaya çalıştığında bu açılır mesajı alıyorsan satın alımınla ilgili bir sorun ortaya çıkmış demektir.Oyun için satın alımları kendi özel Apple Kimliğin ve Şifreni kullanarak gerçekleştirebilirsin çünkü Clash of Clans'in tüm ödemelerini iTunes işler; bu konuda maalesef sana yardımcı olamayacağız. Yardım için .

h. Taş Kutusu Nedir?

Taş Kutusu, değerli taşlarla dolu gizemli bir engeldir! Bu kutu rastgele zamanlarda köyünde ortaya çıkar ve bir İnşaatçı tarafından kaldırıldığında sana 25 değerli taş verir. Oyun tek seferde yalnızca bir adet Taş Kutusu almana izin verir bu yüzden bir sonrakine yer açmak için kaldırmayı unutma.

Taş Kutuları düşman saldırıları sırasında çıkarılamaz. Ayrıca tüm oyuncular farklı zamanlarda ortaya çıksalar da eşit sayıda Taş Kutusu alır.

i. Yanlışlıklar Değerli Taşlarımı Harcadım! Geri Alabilir miyim?

Onay adımları ekleyerek oyun içinde yanlışlıkla satın alım yapılmasını engellemek için elimizden geleni yapmış bulunuyoruz. Değerli taşlarla satın alım yaparken her zaman bilgilendirilirsin ve değerli taş harcamadan önce devam edip etmeyeceğin sorulur. Bu tarz durumları engellemede çok işe yaramıştır.

Oyun canlı olduğu ve birden çok oyuncuyla çevrimiçi oynandığı için değişiklikleri tersine çevirmek, iletişime geçtiğin diğer oyuncuları da etkileyecektir. Birinin oyundaki ilerlemesini geri alamadığımız ya da özellikleri kaldıramadığımız için değerli taş iadesi yapmak, köyüne bedava bir şey vermiş olmamız anlαmına geliyor ki bu da kendi değerli taşları ya da oyunlarıyla yükseltme yapan diğer Clash oyuncularına haksızlık oluyor.

j. Oyun Dışında Değerli Taş Satın Alabilir miyim?

Yükseltmelerini bitirmek ya da öğe satın almak için Clash of Clans oyununda değerli taş satın almanın tek yetkili ve güvenli yolu, bunu oyun içi mağazalar olan iTunes ve Google Play üzerinden yapmaktır.

Clash of Clans için oyun içi para teklif eden pek çok üçüncü parti site var ancak bunlardan hiçbiri güvenli değil ve Supercell tarafından yürütülmüyor. Bu üçüncü partiler genellikle Game Center ya da Google+ giriş bilgilerini ister. Bunun anlamı oyununa erişim sağlayacaklarıdır ve bu durumda artık hesabının güvenliğini sağlayamıyoruz.

Oyun dışında bir yerden değerli taş satın aldıysan, bu Hizmet Koşullarımızı ihlal ettiği için maalesef sana daha fazla yardım edemeyiz. Üçüncü parti sitelerden değerli taş satın alan oyun hesaplarını yasaklama hakkına sahibiz.

Bu eylemi "iptal" edersen bu değerli taşlar düşülmeyecek ve yükseltme başlamayacak. Binayı bitirmek için kaynaklara harcadığın değerli taşlar geri ödenmeyecek ve satın aldığın kalan kaynakları ekstra kaynak olarak tutabileceksin.

7. SALDIRI VE SAVUNMA

a. Çok Fazla Bir Birlik Kullanan Kullanıcı Tarafından Saldırıya Uğradım. Hile mi Yapıyor?

Birlik sayısıyla ilgili karışıklığın sebebi genelde savaşa çıkarılan Klan Kalesi birlikleri oluyor.

Savaş günlüğünde birimlerin yanında görünen klan göstergesi, düşmanının Klan Kalesi birliklerini saldırıda kullandığını gösterir. Klan Kalesinden gelenler dahil olmak üzere savaşta kullanılan tüm birliklerin, "savunma günlüğü" listesinde birlikte görüneceğini hesaba kat. Bu, oyuncunun sana en fazla 240 birlik artı Klan Kalelerindekilerle (35'a kadar) birlikte saldırabileceği anl***** gelir.
Klan Kalesi birlikleri ayrı ayrı listelenmez, onun yerine otomatik olarak kalan birliklere eklenir.

b. Konuşlandırdıktan Sonra Birliklerimi Nasıl Kontrol Ederim?

Clash'te saldırıda bulunmak, birliklerini savaş alanında stratejik olarak konumlandırmaktır. Konuşlandırıldıktan sonra kendi kendilerine saldırırlar ve oyuncu tarafından yönlendirilemezler.

Birimler, yeteneklerine ve tercih edilen hedeflerine göre saldırır; savaşta ne yapabileceklerini ve en çok nasıl işe yarayacaklarını öğrenene kadar her birimin bilgi sayfasına göz at.

c. Kahraman Yetenekleri Nedir ve Nasıl Çalışırlar?

Barbar Kral'ın Demir Yumruğu
Demir Yumruk on kadar Barbar çağırır ( maksimum yetenek seviyesinde) ve Barbar Kral'a yükseltilmiş zarar verme ve hız verir. Aynı zamanda sağlık çubuğu dolu değilse sağlık desteği de alır.

Demir Yumruğu savaş sırasında etkinleştirmek için önce Barbar Kral'ı savaş alanına konuşlandırman gerek. Ardından Barbar Kral Simgesine dokunarak yeteneği etkinleştirmen yeterli.Okçu Kraliçe'nin Kraliyet Pelerini:
Kraliyet Pelerini yeteneğini kullanırken Okçu Kraliçe görünmez olur ve bir süre için hedef alınamaz; saldıran her savunma durur ve yeni hedefler bulur. Bunlara ek olarak bir grup gözü pek Okçu da Kraliçenin etkinleştirilmesiyle yardıma çağırılır. Barbar Kral'da olduğu gibi zarar aldıysa Kraliçe de sağlık desteği alır.

Kraliyet Pelerini'ni etkinleştirmek için konuşlandırdıktan sonra Okçu Kraliçe'nin simgesine dokun.d. Neden Yalnızca Benden Düşük Kupa Seviyeleriyle Eşleştiriliyorum?

Belli bir kupa sayısına ulaştıktan sonra sistem senin kupa seviyene uygun bir eşleştirme bulmada zorlanabilir. Bunun sebebi muhtemelen senin kupa sayına yakın olan diğer oyuncuların çevrimiçi ya da etkin kalkanları olmasıdır.

Zaman geçtikçe ve daha fazla yeni oyuncu senin kupa sayına yaklaştıkça daha çok eşleşme bulabileceksin.

e. Bazı Birliklerim Savaştan Sağ Çıktı. Nereye Gittiler?

Birliklerini konuşlandırdıktan sonra bir daha geri dönemezler. Bu, senin oyunun taktiksel yönünü iyice düşünmeni sağlamak için kondu; olabilecek en iyi sonuca ulaşmam için bu savaşta kullanabileceğim en az birlik sayısı nedir? Birliklerini konuşlandırmadığın sürece savaştan sonra kampa geri dönerler.

Tek oyunculu seferde saldırı stratejilerini çalış. Bu şekilde farklı birlik konuşlandırmalarının işine ne kadar yaradığını gereksiz yere birlik kaybetmeden görebilirsin! Farklı teknikleri ve birlik birleşimlerini dene. Her birimin kendine has güç ve zayıflıkları var.

f. Aynı Oyuncu Tarafından İki Kere Saldırıya Uğradım!

Aynı oyuncu tarafından iki kere saldırıya uğrama, sen ve rakibin yaklaşık olarak aynı kupa sayısında iseniz ve etrafta bu sayıya yakın çok fazla çevrimdışı oyuncu yoksa gerçekleşebilir. Rakibinin aynı oturum sırasında başka bir saldırı için çok hızlı birlik eğitmiş ve sonrasında seni arayıp bulmuş olabilir.

Endişelenme, hile yapması söz konusu olamaz. Arama hala rastgele ve rakibin kime saldıracağını seçemiyor.

g. Biri Birliklerini Nasıl Benim Duvarlarımla Konuşlandırabildi?

Köyüne yeni bir bina ya da duvar yerleştirdiğinde, çevresinde beyaz görünen güvenli bir bölge olur. Bu bölge, sen başka bir oyuncuya saldırdığında kırmızıya döner. Bu bölgenin içine birlik yerleştirilemez, ancak duvarları binalardan çok uzağa yerleştirirsen duvarlar ve birlikler, duvar ve binalar arasındaki aralıkların içinden saldırabilir (aşağıdaki resmi incele).Tuzakların, Bombaların ve Gizli Teslaların güvenli bölgeye sahip olmadığını unutma; bunları binalar ve duvarlardan çok uzağa yerleştirmen, düşmanın üzerine birliklerini konuşlandırılmasına izin veren boş alanlar oluşturur.

h. Birlikleri Köyümü Savunmak İçin Nasıl Kullanabilirim?

Birliklerinin değerli köyünü savunmaları için önce bir klan oluşturmalı ya da bir klana katılmalısın, ardından birliklerden birlik isteyebilirsin. Mesela klanındaki diğer üyelerden Klan Kalene birlik bağışlamasını isteyebilirsin. Bu bağışlanan birlikleri kendi saldırın için kullanabilirsin ya da onlar otomatik olarak konuşlanarak köyünün bir düşman ünitesi tarafından saldırıya uğraması durumunda Klan Kalesinin "tetikleme alanına" girerler.

Oyuncuların Ordu Kamplarında bulunan kendi birliklerini savunma için kullanması mümkün değildir. Onlar yalnızca saldırıya odaklanmış durumdadırlar.


 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Konu Sahibi
Konu Sahibi

akdenizmetin2

Level 5
Katılım
16 Şub 2014
Konular
70
Mesajlar
818
Reaksiyon Skoru
43
Online Süresi
0
Başarım Puanı
72
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Takipçiler
3
Logo Eklenmiştir.
 

Star Village

Level 4
Katılım
11 Ara 2015
Konular
61
Mesajlar
389
Reaksiyon Skoru
30
Online Süresi
10d
Başarım Puanı
68
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Takipçiler
1
Fotoğraflar oldukça eski
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst