Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Age Of Conan Oyun İçi Bilgiler

Tranquillo

Zayiatsız muzaffer olunmaz.
Telefon Numarası Onaylanmış Üye
Site Yetkilisi
Co-Admin
VIP Üye
Turnuva Organizatörü
Yarışma Organizatörü
Paylaşımcı
Katılım
9 Mar 2014
Konular
5,362
Mesajlar
18,040
Reaksiyon Skoru
2,336
Başarım Puanı
440
MmoLira
643
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
Age of Conan - Free to Play - Ücretsiz olması - Bilgi
Massively-multiplayer RPG türünde oldukça iddialı bir giriş yapan fakat daha sonra bekleneni veremeyen Age of Conan sonunda aylık ücret politikasını kaldırarak, ücretsiz olarak oynanabilir hale geldi.


Funcom tarafından hazırlanan Age of Conan: Hyborian Adventures, bu yazdan itibaren yenidden start alarak oyunculara aylık ücret ödetmeden oyun keyfi yaşatmanın hesaplarını yapıyor. Konu ile ilgili daha fazla detaya Age of Conan'ın resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

]Age of Conan Karakterler
KRAL CONAN


Merhum Kral Numedides III tahttan indirilmesi ve sorunlu bir kaş dinlenme onun taç iddia Kimmerya of Conan Akilonya, tahtta oturur. Onun masalları, efsane ve masal bütün Hyboria olarak bilinir. Siyah Kingdoms veya Pictish Wilderness vahşi kabilelerin en karanlık ulaşır dışında, en az Conan yaşam duymamış bir ruh yoktur ve hayatı bazı kendi yansıtmayan bir maceracıdır.

Conan tahta onun huysuz bir yolculuğa birçok hayat yaşamıştır. Onun maceralarını Kimmerya acımasızlığına büyüyen bir barbar klan dı. Sadece onbeş yazları bile genç bir çocuk gibi, o Fort Venarium Aquilonian karakol görevden partaken vardı. O hem Vanir ve Hiperborealılar bıçakları geçiş, Aesir raider olarak bir yaşam sürdü. O bir emekçi ve köle gladyatör satış kılıç ve bir tutuklu olarak kanadı. O haram hazineleri ve "unutulan" madalyonun bir yaşam, Shadizar sokaklarında bir hırsız gibi yaşadı. Conan Akilonya kendisini kral olarak, sonunda bir paralı asker olarak, bir geminin kaptanı ve korsan olarak hukukun her iki tarafta yaşayan ve bir asker var. O karanlık, büyülü ustaların koruyucu hiçbir zaman, hayvanlar, canavarlar ve iblisler öldürülen vardır. Onun bıçak yüzlerce kan tadı vardır ve onun seyahatleri ligler binlerce arasında götürdü. Ama bütün maceralarını bıçak ve kan doğmuştur.

O mücadele gibi O da şiddetle sevilen. Birçok topraklarından Kadınlar onun seyahatleri boyunca onun dikkatini kazandık, birkaç, hatta bir zaman-hatta belki de daha uzun Conan itiraf etmek istiyorum daha için kalbi tuttuğu bazı söylüyorlar. Hayır, onun geçmiş seviyor ve fetihler ne olursa olsun, hayatını paylaşmak ve eşi Kraliçe olacaktı Zenobia.

O Akilonya Nemedia, Ophir ve Koth kendi krallığına düşmanlara karşı orduları yol açmıştır; Sınır Kingdoms kendi cihazlarını sol olmayacak bir mesaj göndererek. Artık göz ardı etmek bu kırık topraklarda dökülen çok fazla kan olmuştur. O kral gibi Conan ileri girişim değil, bu yüzden onun yerine onun sağlam vücutlu ve sadık konularda terk etmelidir. O başarıları duymak için sabırla beklemesi gerekir, kanlı bir kılıç kabzası arkasında gün bir serseri, seyahat ve heyecan günlük hayattan zevk. Onun rolü, her zamankinden daha Tarantia ve Akilonya kaderi daha bağlı, daha yapılandırılmış haline gelmiştir. Taç, onun için ağır olmamıştı.

O izlemeye ve vurmaya hazır kobralar gibi onun kural arka arka bir tehdit olarak tensely bekliyor Tarantia tahtına oturur. O binmek için daha başka bir şey, ama o bir kral olarak onun ayak izlerini takip eden cesur maceracılar için bunun yerine cant bitirme gereken gibi ve bir savaşçı olarak savaşta, bu düşmanları karşılar. Efsaneler kaynağı olmuştur nerede, Kral Conan, bu yeni çağ kahramanları onun müjdesini hikayeleri, uzun zaman geçti, kendi maceralarını mirasçılarına sahiptir.

Yine onlara katılmayı Özlemiş ...


KEAİRA
O, Conanın yakın bir müttefiki. Vanir işgalciler geçmiş yıllarda baskın bir kampta onu kurtardı, o güçlü barbar sadakat kopmaz bir bağ oluşturdu.

Ya da öyle görünüyor. Yıllar boyunca bu bağ, profesyonel bir ilişki haline büyüdü ve şimdi casusların, hırsızların ve katillerin bir metro ağına yol açıyor. Onun şehvetli bir görünümü sizi yanıltmasın, o yatak odasında vahşi olsa da, o kadar ölümcüldür.


THOTH AMON

Dünyanın en güçlü büyücü Lord Black Ring ve Set konuşmacı, bu heybetli esmer tenli bir adam, yılan tanrı Stygia kült yolunu açar.

Usta bir sihirbaz olsa da, onun Stygia kardeşleri yukarıda onun çürütülemez olan konumunu yükseltmekte yardımcı olduğu için Onun gücüne hakim olacak ve şehvet onun ateşli inanç takviye ve onun sinsi tanrı tarafından beslenecek.

Yüzü bilinmeyen, ve burada onun kölelerinin biri tarafından gösterilmiştir.


KALANTHES


Yüksek rahip ile ilgili birçok söylenti ve halk masalları vardır, bazı karanlık tanrı inancını savaşı anlatmak, yıllardır geri kapsayan. Ibis çok Öte yandan, Kalanthes, çok uzun bir süre için karanlıkla mücadele eder.

Kalanthes macera Conan birkaç kez ile yolları kesişti. Hayatları tehlikede hemen hemen her zaman vardı, ancak kader, onları tekrar tekrar yedek gördüm. Set ajanları bile en felaket ve güçlü bir başarıyla sadece birkaç hiç övünebilir bu dünya feat yüksek rahip almak için koyamadık. Onları kullanmayı tercih ihsan onun inanç ve hediyeler komut, göz kamaştırıcı ve gizemli. Ibis yüksek rahip kendini normal bir Nemedian adam düşünmek istiyorum, ama onu yok saymak için kader niteliği çok iyi bilir.

Kalanthes çok müttefike yapılan ve yakın arkadaş olarak sayar. Bu onun eski dostu ve yoldaşı olan Kral Conan gibi, o Set karşı savaşta ön saflara geri çekti, gibi görünüyor. Orada kendi büyülerini az haber ve yılan tanrısı etkisi azaldı. Ancak, birkaç huzurlu bir emeklilik yeri diyebileceğim Tortage bir adanın plajları çevresinde benzer bir açıklamayı uygun bir adam bir görüldüğüne olmuştur. O birisi için bekliyor gibiydi...


KERN WOLFEYE


Conall Kullanıcı Vadisi'nin kuşatılmış ve bitkin Kimmer savaşçılar arasında savaş lideri Kern Wolfeye adını çatışan bir nefret ve saygı karışımı ile konuşulur. Diğer klan liderleri avukatı sabır ve güçlerini kademeli birikimi iken, Kern, kendi halkının vatanlarına geri almak için mücadele yoksa ölü olarak iyi olduğunu bilir.

Gün ay dönüşmesi gibi, güçlü ve Kimmerler, daha koyu büyümeye Vanir. Kern mızrak üzerinde kazığa halkının cesetlerini görüyor, o köylerde kömürleşmiş kül yanmış ve kayalık bir zemin üzerinde rüzgar dağınık görür; Alan kutsallığını bozup iyi silahlanmış Vanir devriyeleri görür Dead ve o öldürmek istiyor Vanaheim çok geç önce vadide her savaşçı.

Onun adı çok uzak kuzey Ymirish insanlar gibi ürkütücü sarı gözleri, gelen. Çok güvensizlik diğer Kimmer reisleri ile omuzlar onun ürkütücü gözler, bir bronzluk koyulaştırır asla onun soluk eti ve sarı saç, önyargı geldiğini onun Ymirish kan gerçekleri ifşa. Kern masal ilgili her hikayeci ve rumormonger ile farklı bir konu üzerinde Cul Chieftain tarafından sürgün kendi klan, bir sürgün, çünkü İlişkiler daha da gergin.

Wolfeye beceri ve komuta etmek üzere doğmuş bir adam bütünlüğü olmasına rağmen, isteksiz bir savaş lideri. Onun hırsları, makyaj ya da güç bir açlık ortaya çıkan, ancak hiçbir şey artık Vanir mücadele yapılmadığı takdirde, son şansını kaybetmiş olacaktır ve Kimmerya Bilgi sonra düşecek.

[h=2]Age of Conan - PVE[/h]

Oyun içerisinde toplu halde yapılan veya tek baışna yapıla bilen Guestler ve Raid lerden oluşmaktadır.Bu almış olduğunuz Guestleri bazıları tek başınıza yapabilrisiniz,bazıları ise Grup Guestleridir 6 veya daha fazla oyuncuya ihtiyaç duyulmaktadır.Bu Guestlerin zorluk dereceleri de şu şekildedir
Guest zorluk dereceleri :
Gri Renkli Guestler : Yapılması sizin için en kolay Guestlerdir.Hiç zorlanmadan yapa bilirsiniz.
Yeşil Renkli Guestler :Yapılması kolay olan Guestlerdir.Bu tür Guestleride hiç zorlanmadan yapa bilirsiniz.
Sarı Renkli Guestler : Yeşil olan Guestlere oranla bu Guestleri yaparken biraz zorlana bilirsiniz.Ama yapamıyacağınız anlamına gelmez.
Turuncu Renkli Guestler :Bu renkteki Guestler gerçekten zor yapılabilen Guestlerdir.Mümkünse yardım alarak veya Grup halinde bu Guestleri yapmaya çalışabilrisiniz.
Kırmızı Renkli Guestler : Bu tür Guestler genellikle Bir Raid takımının yapa bileceği türden Guestlerdir.Bu guestleri Raid takımı benzeri topluluklarla yapmanıza imkan vardır.Tek başınıza asla yapamazsınız.
Bu almış olduğunuz Guestleri haritadan göre bilirsiniz.Guestin tam bulunduğu Noktada ( X ) İşaretiyle işaretrlenmiş noktaya gitmeniz gerekmektedir.Almış olduğunuz Guestlerin hangi yönde olduğunu veya hangi haritada bulunduklarını Guest penceresinden baka bilirsiniz.Almış olduğunuz Guestlerin hangi yönde olduğunu anlamak için Harita üzerinde çıkan Oku takip edebilirsiniz.Ok sizi direkt olarak Guestin bulunduğu noktaya götürecektir.? : Soru işareti olan bölgeler aldığınız ve bitirmiş olduğunuz Guestlerin teslim yerlerini Göstermektedir.
! : Ünlem işareti ise haritada size Guest verebilecek olana NPC lerin yerini Göstermektedir.
Mavi Nokta : Öldüğünüz anda tekrar oyuna döne bileceğiniz yerleri Göstermektedir.Bunlar haritada gezdikçe ortaya çıkmaktadır.
Yeşil Nokta : Haritada belli başlı noktaları göstermektedir.
Girişler : Sarı renkli ve yata vaziyette olan sekillerdir.Haritaya giriş ve çıkışlar ayriyetten zindan Grişlerinide göstermektedir.
Büyüteç : Bunu kullanarak haritayı istediğiniz sekilde yakınlaştırıp uzaklaştırabilrisiniz.
Gri Yuvarlak alanlar : Size Guestin tam yerini göstermez.Sadece Guestin o daire içerisinde olduğunu anlatmaktadır.


Age of Conan: Unchained - Hakkında - Detaylı AnlatımAge of Conan: Unchained

Age of Conan: Unchained hikaye tabanlı ilerleyen ve kendine özgü savaş sistemi olan bir MMORPG oyunudur. Oyundaki grafiklerin gerçekçiliği ve oynanıştaki yenilikler sizi kendisine hemen bağlıyor. Age of Conan: Unchained 12 değişik karakter sınıfı ile büyük dünyasında düşmanlara ve diğer oyunclara karşı saşamamız da olanak sağlıyor. Oyunu Steam üzerinden de oynayabiliyorsunuz. Bilgi olması açısından oyun genel itibari ile erişkin insanlar için tasarlanmıştır.Yayıncı: Funcom
Tür: MMORPG
Dil: İngilizce
Durum: Final
Yayın Yılı: 2013
Boyutu: İndirilebilir 30 GB
Geliştirici: ...
Tema: Fantastik
PvP: Sınırsız
Ödeme: Bedava, Dükkan
Grafik: 3 Boyutlu, Yüksek Grafikli
Platform: Steam, WindowsAge Of Conan Sınıf Tablosu ( Tümü )
AquilonianKimmerStygianKhitanDüzenbaz

  • Katil
  • Korucu
  • Barbar
Düzenbaz
  • Korucu
  • Barbar
Düzenbaz
  • Katil
  • Korucu
Düzenbaz
  • Katil
  • Korucu
Rahip
  • Mitra Priest
Rahip
  • Bear Shaman
Rahip  • Set Tempest
Rahip  • Bear Shaman
Sihirbaz  • Büyücü
  • Xotli habercisi
  • Demonologist
Sihirbaz  • Büyücü
  • Xotli habercisi
  • Demonologist
Asker  • Vasi
  • Koyu Templar
  • Fatih
Asker  • Vasi
  • Koyu Templar
  • Fatih
Asker  • Vasi
  • Koyu Templar
[Age Of Conan'da Kullanılan Teknolojiler

Teknoloji
   • 'Çita'. Shader -yönelimli sahipli motor işlemek bir özelliği Funcoma sıfırdan yeniden yazılmış Phongpiksel aydınlatma sistemi başına. Bu motor geliştirilmiş grafikler ve atmosfer sağlar. Bu bir ile birleştiğinde trapez tüm nesneleri her şeyin üzerine gölge sağlar gölge sistemi, Funcoma tarafından geliştirilen bir in-house sistemi.
   • 'Perlin gürültü tabanlı bulut üretim sistemi'. Beş katmanlı usul dinamik bulutların çoklu katmanlar sağlar sistemi; Böylece, görsel gerçekçi bulut davranış. [SUP][[/SUP]
   • ' SpeedTree '. Yüksek kaliteli sanal üretmeyi hedefliyor programlama paketi yaprakları gerçek zamanlı olarak.
   • 'DreamWorld'. Grafik motoru Funcom dolaylarında 2000 tarafından geliştirilmiştir Funcom Age of Conan geliştirmeye başladı:. Hyborian Adventures, şirket mevcut teknoloji tabanını inceledim ve bir üçüncü taraf lisans aksine kendi özel DreamWorld motorun daha evrim odaklanmaya karar verdi motor gibi birçok online RPG şirket yapmak. Bu nedenle, Funcom genel tasarımı ile motor yeniden teçhiz başladı. Boru Hattı ve uygulama süreci dikkate alınmıştır. Bu değişikliklerin ışığında, DreamWorld motor Age of Conan için yeniden inşa edilmiştir: Hyborian Adventures yeni özellikler, özel efektler ve optimizasyonlar ile.
   • 'DirectX 10'. DirectX API önemli bir güncelleme. GameBox reklamı rağmen, oyun lansman sırasında DirectX 10 desteği içermiyordu. DX10 İstemci nihayet Mart 2009 sonlarında tüm canlı sunucular için piyasaya sürüldü. [SUP][[/SUP]
   • 'Umbra'. Kötek tarafından geliştirilen GPU hızlandırmalı tıkanıklığı itlaf yazılım Umbra yazılım Ltd Kötek amacı fazla çizimin bir sürü büyük dünyaların render hızlandırmaktır.
Sistem Gereksinimleri / Oyunun Hikayesi / Birkaç İpucu

Min. Sistem:
Windows Vista/XP, 3 Ghz Pentium 4, 1 GB RAM, Shader Model 2.0 Geforce 6600, 32 GB HDD AlanıŞunu bilin ki prensim kabaran okyanuslar, Atlantis'in görkemleri şehirlerini yutmasıyla o güne kadar görülmemiş bir çağ başlamıştı. Aryas'ın oğullarının doğduğu bu çağda, yeryüzündeki imparatorluklar, gökteki yıldızlar kadar, belirgin, ancak dağınıktı. İşte bu çağda, Kimmeryalı Conan geldi. Bu elinden kılıcını hiç bırakmayan, kara saçlı, şahin gözlü yiğit, bütün imparatorlukları, sandallı ayağı altında ezmek istiyordu...

Bir Nemedya Efsanesi

Conan'a ait her macera, bu şiirle başlar. Karakterin yaratıcısı Rober E. Howard'a göre, onun hikayesini en iyi özetleyen cümlelerden biriydi bu. Bu barbar, hırsız ve kiralık savaşçının hikayeleri Hiberya'da dilden dile dolaşır. Bomboş bir hayat yaşayan gençler, Conan'ın hikayelerini duydukça, ilham alır, hayata karşı ümitleri artardı. Robert E. Howard'ın yarattığı bu tarih öncesi dünya, bugün bile ilgimizi çekiyor. 1932'de yazılan Conan'ın popülaritesi hiçbir zaman eksilmedi. Tersine, yazarından bile uzun ömürlü şekilde, sürekli kendine yeni hayranlar ve farklı anlatım şekilleri buldu. Funcom tarafından geliştirilen Age of Conan oyunu sayesinde, 76 yıldan beri insanların hayallerini süsleyen bir şey gerçek oldu. Artık tarih öncesi, çağlarda geçen Conanın vahşi dünyasında özgürce dolaşmak mümkün. Bu özel tanıtım yazısını üç parçaya ayırdım. Özellikle, karakteri yeni tanıyanlar için çok yardımcı olacak. Çizgi roman ya da filmden aşina olanlar için ise, Conanı daha yakından tanıyabilecekler. İlk önce, karakterin yaratıcısı Rober E. Howard'ın hayatını anlatacağım. Howard'ın düşünceleri ve hayatını öğrendikten sonra Conan daha da anlamlı hale gelecek. Daha sonra ise, oyunun geçtiği tarihe yani Conanın krallığna kadar, karakterin başından geçenleri özetleyeceğim. Sanırım üçüncü kısım ise, herkesin en çok merak ettiği yer. Age of Conanın tanıtımı burada yer alacak...


Modern çağların, ilkel yazarı

Robert E. Howard 22 Ocak 1906'da Teksas'da doğdu. Tüberküloz hastası anne ve Doktor bir babanın çocuğuydu. Babasının mesleği nedeniyle, genç yaşında birçok şehri ve eyaleti dolaştı. Tüm bu şehirleri dolaşırken, oranın kendine has hikayelerini dinlemekten zevk alıyordu. Hayalet öyküleri, kölelerin yaşamı, kızıl derililerin savaşları. Amerikan İç Savaşı ve onun kanlı hikayeleri, Robert'ın hoşuna gidiyordu. Bu hikayeler sayesinde tarihe olan merakı artmaya başladı. Okumayı öğrendikten sonra, tarihi figürleri ve özellikle ilkel çağları incelemeyi başladı. Bu sıralarda, annesi ona şiir sanatını öğretti. Genç Robert 15 yaşındayken iş hayatına atıldı. Para kazanmak için, kartpostal sattı, gazetecilik ve avukat katipliği yaptı. 18 yaşına geldiğinde ise, yavaş yavaş aklındaki bu bilgileri harmanlayıp, kendi dünyasını içeren yazılar yayınlamaya başladı. Wierd Tales adlı dergiye, ilk olarak, elinden kılıcını hiç bırakmayan, acımasız ve savaşçı barbarların hikayelerini yolladı. Tarihe hobi olarak devam ederken, dikkatine, kovboylara has silahlı, düellolar ve dövüş sanatları çekmeye başladı. Buna, büyücülük, iyilik ve kötülüğün amansız savaşı gibi unsurlar da, eklenince, hikayeleri de bu yöne kaymaya başladı. Ancak hayatının bu döneminde, istediği başarıyı bir türlü yakalayamadı
İlerleyen yıllarda ise, fiziki dövüş becerisinin çok önemli olduğunu düşünmeye başladı. Bu yüzden bu tarz sporları inceledi. Özellikle boks büyük ilgisini çekti. Geçici süre barmen olarak çalıştığı bu dönemde, insanların para kazanmak için dövüştüğü yarı bar, yarı dövüş salonu mekanları tanıdı. Merakı ilgiye dönünce, kendi de boks yapmaya başladı. Pek parlak bir boksör olmasa da, teke tek dövüşün cazibesi hoşuna gitti. 20'li yaşlarının ortasında ise, kendi fantezi dünyasını iyice geliştirmeye başladı. Atlantis'in barbar kralı Kull'la ilgili şiirler ve kısa hikayeler yazdı. Daha sonra ise genç Barbar Conanın hikayelerini yarattı. Conan onun kısacık hayatında, tecrübe ettiği her şeydi. Bu dünyada barbarlar, farklı kültürlere sahip komşu ülkeler, dev yaratıklar, iyiler ve kötüler vardı. Conan hayata kalmak için, her zaman teke tek dövüşe girerdi. Conan hikayeleri yayınlanmaya başladığından itibaren büyük ilgi gördü. Robert Howardın Conan hikayeleri, Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi'nin sokaktan gelme rakibi olarak anılır. Tolkien hikayelerini yazarken, her ne kadar akademik araştırmalardan ve efsanelerden etkilendiyse, Howard ise sokaktaki insanların, yaşamlarından ve onların yarattığı hikayelerden etkilenmiştir...Bu başarılı dönemlerinde bile Robert, nedensiz bir bunalımın içindeydi. Kendini düşlediği hayatın uzağında hissediyor, başarılı olup olmadığı konusunda ciddi kuşkular duyuyordu. Conanın krallığa doğru giden hikayeleri yayınlanırken, Howardda başarısız intihar girişimlerinde bulundu. Hikayeleri sayesinde, Teksasın en zengin ve ünlülerinden biri olmuştu. Ancak 11 Haziran 1936'da annesinin ölümü sonucu bunalıma girdi. Yazı makinesinin önüne geçti, "Her şey olup bitti. Ölülerin yanacağı odunlar, üzerine yatırın beni. Ziyafet sona erdi, söndürün kandilleri". Son şiirini de yazdıktan sonra, 30 yaşında intihar etti. Trajik ölümü, Amerikadaki hayranları kadar, edebiyat çevresini de sarsmıştı. Son hikayesi ise, trajikomik bir şekilde ölümünden kısa süre önce, Wierd Tales dergisinde yayınlandı. Robert Howard, gerçekten yaşamak istediği hayatı, Conan hikayelerinde anlatmıştı. Genç yaşında ölmesine rağmen, bu hayat kendisi gibi olanları büyüledi ve adı hep ölümsüz kaldı. Yıllar içerisinde, hikaye hep canlı tutuldu. Çizgi romanlar ve filmlere konu oldu...

Conanın yaşadığı dönem ve Hiberya çağının ne zaman olduğu tam olarak bilinmez. Ancak yazar, Atlantis batışıyla, Antik devletlerin kurulması arasında geçen zamanda olduğunu söyler. Bu da bilinen tarihin öncesidir. Conanın macerası, doğumuyla birlikte başlar. Kimmeryalı bir demircinin oğlu olan Conan, Vanaheimlerle yapılan bir savaş sırasında doğar. Kimmeryalılar, savaş alanında doğan çocukların kaderinde kral olmak olduğuna inanırlar. Conanın daha doğuştan kaderi çizilmiştir.

Kimmerya kuzeyin karlı dağlarında kurulmuştur. Buradaki yaşa çok zordur. Kimmeryalı olarak doğan çocuk, her zaman güçlü olmalıdır çünkü, hem doğa, hem vahşi hayvanla hem de komşu kabileler onların düşmanıdır. Kimmeryalılar Croma taparlar. Crom dağında yalnız yaşayan savaşçı bir tanrıdır. Kullarının kendisine yalvarmasını istemez. Onlara her zaman güçlü olmaları öğüdünü verir. Crom ancak, kulları yeterince güçlü olursa ve savaş alanında büyük, başarılar kazanırsa, daha büyük zaferler için yardım eder. Kimmeryalılar bu ortam içinde en büyük savaşçılar olarak yetişirdi. Conan Savaşta Doğan olarak anıldığı için hiçbir zaman çocukluğunu yaşayamadı. Arkadaşları onu kıskanır ve yanlarını almazlardı. Bu yüzden o da büyüklerin yanına gider ve onların savaş öykülerini dinlerdi. Özellikle, tüm dünyayı dolaşan dedesi ona farklı kültürleri ve bir barbarın hayal bile edemeyeceği medeniyetlerden bahsetti. Bir Kimmeryalı için hayat, doğmak, çalışmak ve ölmeye değer bir savaşta can vermekten ibaretti. Neredeyse hiç kimse, köyünden ayrılmazdı. Genç Conan ise daha 15 yaşındayken yetişkinliğe ulaşmıştı. 1.95 boyunda ve 85 kilo ağırlandıydı. Vanaheim savaşına katıldı ve burada büyük kahramanlıklar gösterdi. En yeteneklilerin bile öldüğü bir savaşta o hayata kalmıştı. Böylece Conan tıpkı, yazarı gibi hayata atılmış oldu. 17 yaşına geldiğinde ise kahramanlıkları köyüne yetmez oldu. Bir yandan kıskanılıyor bir yandan da saygı duyuluyordu. Conan hep merak ettiği Hiborya dünyasını görmek için yola çıktı. Tıpkı Robert E. Howard gibi, farklı kültürler görecek, insanları hayrete düşüren ve kanını donduran hikayeler dinleyecekti. Bazen ise bu korkunç yaratıklarla karşılaşacak, hatta onları öldürecekti.

Conan çok merak etitği medeniyete ulaşmaya çalışırken, Vanehiemle savaşan Aesir çetelerine katıldı. Bu ufak savaşlar sırasında, Kimmeryalıların pek hoşlanmadığı ve hayvan gibi gibi gördükleri Aesirlerin de aslında kendilerine benzediğini öğrendi. Yıllar boyunca, her macerada ve tecrübe ettiği olayda, kendine has bir felsefe geliştirdi. En önemlisi her zaman kazanılamayacağını öğrendi. Yenilgi kesinse, kaçmak ve yeterince güçlenince intikam almak en iyisiydi. İnsanları köle haline getiren Maymun adamlara karşı, düzenlenen isyana liderlik yaptı. Daha sonra ise Vanirli köle tüccarlarının eline düştü. Hayata kalmak için ölüm çukurlarında dövüşen gladyatörlerden birisi oldu. Buradan kurtulduktan sonra ise yolculuğuna devam etti. 18 yaşına geldiğinde ise ilk medeniyeti gördü. Buradan başta çok etkilendi. Hayata kalmak için hırsızlık yapmaya başladı. Ünlü Fil Kulesi macerasında, hırsızlık tutkusu başına ilk belasını açtı. Fil şeklindeki bilge bir ırktan geriye kalan, son kişiye de yardım ettikten sonra yolculuğuna devam etti. Zamanla medeniyet onun için, sadece ikiyüzlüler ve zayıf insanların yuvası olacaktı. Her daim yabana kaçmaya gayret etti. Ancak medeniyeti de sürekli sevdi. Hırsızlık yaparken, iskeletlerle ve güçlü büyücülerle karşılaştı. Kadınlara ve içkiye olan tutkusu, çoğu zaman kazandığı paraların, çalınmasına neden oldu. Hiboryanın acımasız şehirlerinde, bazen Conan bile kendi parasını koruyamıyordu.

Daha sonra ise, Hirkanya savaşlarına kiralık kılıç olarak katıldı. Artık biraz daha büyümüş olan Conan, kendisi gibi bir başka ünlü karakterle Kızıl Sonja ile karşılaştı. Kızıl Sonja, ancak kendini yenecek bir erkekle, sevgili olacağına dair yemin etmişti. Conanda bunu başaran tek erkekti. Kahramanlıkları sayesinde, Turan kralının dikkatini çekti. Bir süre onun korumalığını yaptı. Buradan da sıkılınca, dünyayı tekrar dolaşmak için, Türklerden esinlenip yaratılan Turanlardan da ayrıldı. Conan dış dünyadan sıkıldıkça, Kimmeryaya geri dönerdi. Buradaki yaşam onu sıkmaya başlayınca ise yolculuklarına devam ediyordu. Güneye gidip, kılıç sanatını öğrendi. Başı yasalarla derde girince ise, bir süre için kendini denizlere attı. Korsanlar Kraliçesi Beliti etkileyen Conan onun sevgilisi ve en iyi savaşçısı oldu. Sayısız deniz savaşına katıldı. Bu maceraları sayesinde, Amra yani aslan olarak ün saldı. Belitin ölümüyle birlikte, korsanlar arasındaki macerası da sona erdi. Tekrar dünyayı dolaşırken, kiralık asker olarak birçok savaşa katıldı.

Peşi sıra yaşadığı maceralar boyunca, zaferler kadar, yengililerde gördü. Düşmana tutsak düştü. Ölmesi için çarmığa gerildi. Ancak her seferinde kendini bekleyen kaderi sayesinde kurtuldu. En sonunda, Akilonya ordusuna katıldı. Buradaki başarıları sayesinde general oldu. Kendisini uzaktan izleyen, Akilonyanın deli Kralı Numedisesin dikkatini çekti. Conandan korkan ve kıskanan kral, onu ortadan kaldırmak için bir plan yaptı. Conana ilaçlı şarap verdi ve onu idam edilmek üzere Demir Kuleye hapsetti. Kraldan rahatsız olan, ülkenin ileri gelenleri Conanın zindandan kaçmasını sağladı. Daha sonra ise, krala karşı yapılacak bir isyanın lideri olması için Conanı ikna ettiler. Savaş alanında Conan Numedisesi öldürdü ve en sonunda kaderini gerçekleştirip, Akilonya kralı olmayı hak etti

Conan çağı başladı...

Funcomun Age of Conan: Hyborian Age ile ilgili bir çok vaat vermişti. Özellikle dövüş sistemi konusunda firma kendinden çok emin. Senaryo olarak ise tüm Conan hikayelerini gözden geçirip, çizgi romanlarda incelenmiş. Sonucunda iki taraf için de uygun bir hikaye bulunmuş. Age of Conan piyasaya normal ve Koleksiyon Versiyonu (Collector Edition) olarak sunuldu. Kısaca Collector Edition, özellikle Conan fanatikleri için doyurucu bir içerik sunuyor. Kutusu bavul denilebilecek büyüklükte. Üzerinde hologramla resmedilmiş bir aslan arması, yani Kral Conanın simgesi var. Kutu bir kitap ya da taş kaideye benzetilmeye çalışılmış. Kısacası ikisine de benziyor. Açılınca, ilk önce solda Kral Conanın tahtında oturmuş görkemli bir resmi karşılıyor bizleri. Sağ tarafta ise, Conanın medeniyet ve barbarlıkla ilgili söylediği felsefi sözleri var. İçerik olarak, suni deri üzerine yapılmış, Hiborya haritası, oyundaki hemen her şey hakkında kısa bilgiler ve detaylı resimler içeren Consept Art book ve dört DVDden oluşan set var.

Bu dört DVDin ikisi, oyunun kurulumu için gerekli. Üçüncü DVD ise Bonus Disk. İçerik olarak gayer doyurucu, oyunun yapım belgeselli, yapımcıların röportajları. Age of Conanın gelişim sürecinde geldiği evreler. Konsept resimleri, ve 80 level oyuncular için özel tasarlanmış, dungeonları analatan videolar var. Son DVD ise 25 parçalık oyunun enfes müziklerini içeriyor. Ayrıca oyun sırasında /claim komutunu kullanıp, tüm tavernalarda bedava içki veren pelerin ile, belirli bir levele kadar, öldürülen düşmanlardan daha fazla XP alınmasını sağlayan, yüzüğe ulaşılıyor

Uzun süren bir yükleme aşamasından ve 1 GB'a yakın bir patch macerasından sonra, nihayet oyun başlıyor. Bizi ilk karşılayan şey, Kral Conanın taht odasında geçen kaliteli bir video. Oyunun ana konusunun anlatıldığı bu videoda en çok dikkat çeken ise Conanın modellemesi. Genel olarak çizimlere ve kitaptaki tasvirlerine benziyor. Ancak bundan fazla ilgimi çeken ise, Conanın üzerindeki sayısız kesik yarası oldu. Tüm ömrü savaşlarla geçmesine rağmen, genelde çizgi roman ve çizimlerde Conan sağlam gösterilir. Ancak burada gerçeğe uygun halde tasvir edilmiş. Aquloniaın dört bir yanı düşmanlar tarafından kuşatılmış halde. Ancak Conanın emrinde yeterli adam yok. Bu krizden kurtulmak için Kral Conan tam kendine yakışır bir karar veriyor. Eli silah tutan ve işe yarar herkesi toplayıp, düşmana karşı savaşmak gerektiğini düşünüyor. Tabii ki bu işe yarar kişi grubu ise biz oyuncular oluyoruz. Video bittikten sonra login olup, ana menüye geçiyoruz. Sağ taraftaki serverlardan birisi seçildikten sonra, sol taraftan karakter yaratılmaya başlanıyor.

Age of Conanın karakter yaratma ekranı bir mmporga göre gayet detaylı. Önce karakterimizin cinsiyetini seçiyoruz. Daha sonra ise her iki cins için verilmiş onlarca farklı tip kombinasyonları seçebiliyor. Sert, yumuşak, yaşlı, yorgun gibi yüz seçenekleri var. Her biri gayret detaylı modellenmiş. Zaten oyunun istediği yüksek sistem sayesinde bu anlaşılıyor. Kadınlar için, makyajın türü ve miktarı erkekler için ise onlarca sakal ve bıyık türü var. Özellikle, Türklere has pala bıyık ve sarkık bıyık benim hoşuma gitti.

Karakterin oyunda kullanacağı ses, boyu ve vücut yapısı gibi detaylar da buradan ayarlanabiliyor. Daha sonra ise, göz rengi saç modelleri ve renkleri de seçiliyor. Yüz boyası, yaralar, kılıç ya da vahşi hayvan izler, dövmeler gibi aksesuarlarda karakter yaratma ekranında mevcut. Bir de bana bu kadar detay yetmez diyenler için, Gelişmiş Detaylar bölümü var. Burada karakterin yüzündeki, gözlerinin kısıklığı, burun büyüklüğü, dudakları gibi her türlü detay ayarlanabiliyor. Biraz uğraşıldıktan sonra, kendinize en uygun tipi seçebilirsiniz. Kadınlarda ise, bacak kalınlığı, bel genişliği, göğüs büyüklüğü, karnın boyutu gibi birçok detay var. Her ne kadar karşılaştırmak uygun olmasa da, Funcomun özellikle World of Warcraftın eksikliklerini araştırıp, onlar üzerinde çalıştığı daha bu ekrandan belli oluyor. Özellikle diğer dikkat çeken, bu tamamlama çalışmalarını ise yazının ilerleyen bölümlerinde dikkat çekeceğim...

Oyunda seçile bilir üç ırk var. Bunları kısaca özetlemek gerekirse...

The Aquilonians: Conan tarafından yönetebiliyorlar. Her ne kadar din konusunda serbest olsalar da genelde bu topraklarda Mitra inancı vardır. Mitra Hiboryadaki en barışsever ve kullarını mutlu etmeye çalışan tanrıdır. Akilonyalılar büyük şehirlere ve medeni bir kültüre sahiptir. Ancak bu ufak detaylar onların savaşçı ruhlarına gölge düşürmez. Doğuştan Soldier (Asker) sınıfına yeteneklidirler. Oyunda seçebildikleri sınıflar ise, Tüm Soldiler Classlar ve Priestler arasında ise Mitra Rahipleri.

The Cimmerian ( Kimmaryalı) Kuzeydeki dağlarda yaşayan bu ırk bağımsızlığına düşkünlüğüyle tanınır. Tarih boyunca kendilerini boyunduruk altına almaya çalışanları, pişman etmişlerdir. Savaşçı ve acımasız tanrı Croma taparlar. Cromun onlardan istediği, güçlü birer savaşçı olmaları ve her daim işlerini kendileri görmeleridir. Kimmeryanın zorla hayat koşulları sayesinde, ufak yaşta hayata atılan bu insanlar, doğuştan savaşçı ve izci özelliklerine sahiptir. Tüm yeteneklerine karşın, Conanın ırkdaşları medeniyetten nasiplerini almamışlardır. Irklarına büyü yasak olduğu için Mage olamazlar. Her türlü Soldier Classını seçebilirler. Bear Shaman olabilirler ya da bir Rogue olarak Ranger ve Barbarian olma şansları vardır.

The Stygian: Kadim ve büyü üzerinde doğuştan yetenekli bir ırk. Karanlık tanrı Sete taparlar. Onun için insan kurban ettikleri de olmuştur. Bu ırkın güçlü büyücüleri Conanın başına her zaman bela olmuştur. Yine de bu zor savaş durumunda onlarında yardımına başvurabilir. Yılan tanrının emriyle, Stygianlar rahip ve büyücü sınıfı üzerine yoğunlaşmıştır. Priest olarak Tempest of the Seti seçebilirler. Büyücü olarak tüm yollar onlara açıktır, Necromancer, Horalds of Xotli ve Demonologits seçebildikleri Mage classlarıdır. Rogue olarak ise Assassin ve Ranger olurlar.

Yaratma ekranın arka planı bir gemi olarak tasarlanmış. Oyundaki yaşamımız burada başlıyor. Erkek karakterler, kürek çeken esirlerken, kadınlar ise harem kısmında bulunan köleler. Çıkan bir fırtınayla gemi alabora oluyor. Yaratığımız karakter ise ufak bir boğulma deneyiminin sonucunda kıyıda kendine geliyor. Burada Conan hikayelerinden tanınan.Rahip Kalanthes tarafından uyandırılıyoruz. Bize bulunduğumuz adanın genel durumunu anlatıyor. Oyundaki ilk 20 level için durağımız, özel eğitim bölümü Tortage. Kısaca burada, hem oyunu öğrenirken hem de Age of Conanın genel anlamda bize sunacaklarını tecrübe ediyoruz. Bu kısım biraz daha oyunun single player özelliklerini ön plana çıkartıyor. İlk önce dikkat çeken unsur NPClerle diyalog kurabilmemiz. Bu önemli bir özellik, yaratığımız karaktere daha fazla kişilik sunmamızı sağlıyor. Ayrıca oyuna katılımımız da artıyor. Ancak bu özellik orta derecede İngilizce bilmeyenler için, bazen kabus olacak. Oyunun ilerleyen levellerinde karakter diyalogları önemli yer tutuyor. Eğer her önüne gelen karakterle ters konuşup, bela ararsak, cidden buluyoruz. Ancak düzgün konuşup daha yardım sever bir oynanış tarzı kullanırsak, quest yapmak kolaylaşıyor. Oyunun 18 yaş sınırı olması, ve Hiboryanın vahşi topraklarında olduğumuz için, NPClerle diyaloglarımız da tehditler ve küfürler de yer almış...

Peki Funcomun çok iddialı olduğu dövüş sistemi nasıl olmuş? İlk bakışta farklılığı hemen dikkat çekiyor. Bilgisayara aktarılmış RPGler her ne kadar grafiklerle süslenmiş de olsa, masaüstü RPGlerin temel kurallarını sürdürmeye devam ederler. Yani dövüşlerde klasik zar atma usulü vardır. Oyuncu rakibine vururken, bilgisayar zar atar ve çıkan sonuca göre damage değerlerini oyuna yansıtır. Age of Conan öncellikle, oyuncuları bu atmosferden kurtarmaya çalışmış. Bunun için ise, 1-2-3 tuşlarıyla etkinleşen dövüş hareketleri geliştirilmiş. Rakibe, soldan, sağdan ve ortadan vurulabiliyor. Dövüş moduna oyun direk kendisi geçmiyor. Rakibe tıkladıktan sonra, bu üç tuşu kullanıp vuruyoruz. Eğer biz tuşlara basmazsak, karakterimiz rakibe vurmuyor. Buradaki amaç tabii ki, oyuncuların dövüşe kendilerini daha çok kaptırmaları ve etkileşeme geçmeleri. Rakibin üzerinde, zırhının güçlü noktalarını gösteren ok işaretleri çıkıyor. Eğer sol tarafta ve ortada koruması daha fazlaysa, sağdan hamle yapıldığı zaman, düşmanlar daha çok darbe alıyorlar. Bu şekilde, teke tek kılıç dövüşlerinin temel prensipleri oyuna aktarılmış. Dövüşler Hiboryaya yakışır şekilde, kanlı ve şiddetli olmuş. Dövüş sistemin yeniliği ise combo sistemi. Oyunun şiddeti bu sistemle kat be kat artıyor. Level atladıkça kendi kendine gelişen bu combolar, dövüş sırasında rakibe daha fazla damage verdiği gibi, bitirici vuruş olarak da kullanılıyor. Doğru sırayla yapılan kombolar, classın özelliklerine göre, rakibe en acılı ölümü veriyor. Kılıç ile kafa kesme, bıçak ile gırtlak parçalama, kalp sökme, vücut organlarını kesme sadece birkaç basit örnek. Dövüşlerdeki bu şiddet dozu sayesinde, Conan hikayelerine has vahşeti birebir yaşamış oldum. Özellikle Conanla haşır neşir olanlar bu sistemi çok sevecekler. Bir çok rakibinin aksine Age of Conan kandan fedakarlık yapmamış. Dövüşler sırasında, vücut parçaları kopuyor ve etraf kan gölüne dönüyor. Bitirici vuruşlar yapılınca ise, sıçrayan kanlar ekrana yapışıyor. Oyuncunun şiddetti yaşaması için her şey yapılmış. Dövüş sistemine alışmak biraz zor olsa da, konu aldığı dünyanın ruhunu yansıtıyor...

Karakterin giydiği kıyafetler ve kullandığı silahların ise yer yer hataları olsa da çok detaylı modellenmiş. Karaktere zoomladıkça, kıyafetlerin detayları da artıyor. Kıyafet tasarımları, çoğunlukla çizgi romanlar ve diğer görsel Conan materyalleri referans alınarak yaratılmış. Irklar ve classlar, kültürlerini yansıtacak kıyafet türlerini giyebiliyor. Giysilerin, verdiği özellikler ise combo ve damageları artırıcı şekilde ayarlanmış.

Gelelim oyunun harita sistemine. Harita konusunda oyunda ilginç bir sistem uygulanmış. Lag ve yoğunluk sorununu çözmek için geliştirilen bu sistem şu şekilde çalışıyor. Bir bölgede yoğunluk varsa, oyun sıfırdan yeni bir harita yaratıyor ve oyuncular buraya geçiyor. Ancak arkadaşlarıyla aynı bölgede oynamak isteyen oyuncular için sorun yaratmış. Her ne kadar haritanın üzerinden bölgeler ayarlanabilse de, şimdilik vaat ettiği şeyleri tam olarak yerine getiremiyor. Bunun dışında oyunun harita sisteminin parça parça olması hemen dikkat çekiyor. Özellikle World of Warcraftda olduğu gibi, bir şehirden çıkıp, yürü yürüye tüm dünyayı dolaşmak imkansız. Bir şehirdeyken bir eve girdiğiniz, hemen ufak bir yükleme ekranı çıkıyor. Bittiği zaman ise bu mekanın içindeyiz. Bunun nedeni ise açık, oyunun sahip olduğu fazla gelişmiş grafikler, yukarıda bahsettiğim bölge sistemi, oynanışa bu tarz sınırlar getirmiş. Bunların yüklemesini yapmak için, bu ekranlar şart olmuş. İlerleyen zamanlar da buna çare gelir mi bilemem ama, Age of Conan dövüş sistemindeki yaratıcılık ve gerçekliği, harita sisteminde yansıtamamış. Ancak bu göze batan ufak bir ayrıntı.

Şehirlerin tasarımı ise bulunan bölgenin kültürünü yansıtıyor. Hiborya bela dolu ve tehlikeli bir yer. Şehirlerde korumalar, hırsızlar, yerine göre korsanlar dolaşıyor. Bunlara bulaşmamak için dikkatli olmak lazım. Grup halinde dolaşmakta başka bir çözüm. Etrafta dolaşan belalı NPClerle dalaşınca, hemen arkadaşları yardıma geliyor. Ne olduğunu anlamadan, oyuncu kendini bir bar ya da sokak kavgasının ortasında buluyor. Rol yapma açısında ortam güzel yansıtılmış. Ancak bazı buglardan dolayı, şehirlerde duvar kenarları ve iskele altları gibi yerlerde yönettiğimiz karakter takılabiliyor. Mini map sistemimde ise ilginç yenilikler gelmiş. MMPORGlardan alışık olunduğu üzere, etraftaki, NPCler Quest verenler ve Vendorlar mini map üzerinde gözüküyor. Oyunun getirdiği yenilik ise daha çok questleri kolaylaştırmak üzerine. Bir quest alındığı zaman, haritada onun yapılacağı yer beliriyor. Böylece arayıp bulmaya gerek kalmadan, o yöne doğru gidip quest rahatça yapılıyor. İyi yanı insanı uğraştırmıyor, kötü yanı ise daha çok araştırma ve macerayı sevenler için bu imkan ellerinden alınmış olması...

Tavernalar ve barlar oyunda büyük yer kaplıyor. RPG gereği, burası bir çok görevin başlangıç noktası. Ayrıca güzelleşmek isteyen oyuncular burada bol bol içebiliyorlar. Karşı cinsteki NPC karakterlerle etkileşime geçmek mümkün. NPCleri dövdükçe, altın diş gibi ganimetler düşüyor. Hoş ve güzel bir ayrıntı. Bu ganimetleri etraftaki vendorlara satmak mümkün. Daha değerli eşyalar ise, açık artırma yolluyla satılıyor. Şehirlerde bulunan açık artırmacılara silahlar verildikten sonra, oyuncu bunlara bir fiyat biçiyor. Eşyalar satılırsa, oyuncuya haber geliyor. Tekrar aynı açık artırma yapan vendora gidip, kazanılan para rahat rahat alınıyor. Kolay pratik bir açık artırma sistemi.Ancak kurallara ve bazı değişikliklere ihtiyacı var.

Age of Conanın sunduğu Single ve Multiplayer özellikleri görevlerin daha rahat yapılması için yaratılmış. Başta garip gelse de alışınca sorun kalmıyor. Özellikle ana hikayeyi anlatan görevleri single playerda yapılabiliyor. Etrafta questinize karışan oyuncular olmadan, rahat rahat görevinizi yapabiliyorsunuz. Artılar olduğu kadar normal MMPORG kurallarına alışık olanlar için eksileri de var. Oyun özellikle rol yapma unsurlarını ön planda tuttuğu için Rogue sınıfına bağlı oyuncular içinde özellikler getirilmiş. Rogueların gündüzleyin şehirlerde dolaşması pek akıl karı değil. Geceleyin ya da single player modunda şehirlerde dolaşıp, rahat rahat hırsızlık yapabilirler

Lootlama sistemi ise şu şekilde işliyor. Bir NPC ile dövüşürken, diğer oyuncuların ona saldırma hakkı var. Ancak oyun lootları onlar için kilitli gösteriyor. Düşmanı yenince, yere çanta düşürüyor. NPClerin üzerini aramak yerine, bu çanta yada sandıkların içini açıp lootlama yapılıyor. Oyunun dövüş sistemi, çok dövüşleri desteklediği için, genelde etrafta birden fazla çanta bulunuyor. Ancak ekranın altında bulunan kısa yol tuşuna tıklanınca, bu çantaların hepsi lootlanabiliyor. Belirli bir süre açılmayan yada oyuncunun, beğenmeyip bıraktığı lootlar, diğer oyunculara açık hale geliyor. Lootlama sisteminin en rahatsız edici yanı, sahip olduğumuz kısıtlı bag alanı. Etrafta dolaşıp hemen her şeyi alamıyoruz. Bulduğumuz ya da satın aldığımız bazı yiyecekler ise buff özelliği verilmiş.

Quest sistemi genelde, şunu döv, bunu soy, bundan şu kadar toplama, şu adamın kafasını kır şeklinde ilerliyor. Ancak oyunun esas desteklediği şey, çoklu oyuncular ve kullanıcılar arası savaş olduğu için bu gayet normal. Hiborya tehlikeli bir dünya, burada hayata kalmak için mutlaka sıkı dostlara ya da bir guilde ihtiyacınız var. Zaten oyun sistemi de bunu destekliyor. Biriyle gruba girmek çok kolay. Başka bir oyuncunun yanına gidince, alta onunla etkileşeme girmek için kısa yollar çıkıyor. Konuşmak, arkadaş listesine eklemek ve gruba girmek kısa yollarla kolay hale getirilmiş. Guild ve grup bulmak için ise oyunun özel bir arayüzü var. Burada ilgili formlar doldurulduktan sonra, arayüz oyuncular arası iletişimi sağlıyor. Tabii yine şehrin ortasına gidip, guild ve grup arıyorum demekte bir seçenek. Oyunun PvP sisteminin bire birden başlayıp, guildler arası savaşa giden bir düzeni var. Guildler kendilerine bölge satın alabiliyor burayı istedikleri gibi döşeyebiliyorlar. Aynı şekilde oyuncular, kendilerine mancınık ve koç başı gibi silahlar yapabiliyor. Bu sayede guildler arasında devasa savaşlar yaşanıyor. Ne de olsa savaş zamanı. Bire bir PvPlerde ise her ırkın ve classın kendine has özellikleri ön planda. Bu artılar ve eksiler savaş becerisiyle birlikte PVP sistemini oluşturuyor. Bir taraf gizlenirken, diğer taraf ise gizlenenleri görebilme özelliğine sahip. Hiborya tekin yer değil o yüzden PVP Serverlarında dikkat etmek lazım. Özellikle oyunda bulunan PVP-RP Serverlarında daha da dikkatli olmak gerekli. Oyuncular o çağı yaşamak için, daha da vahşi olacaklardır. Hem NPClerle hem de oyuncularla uğraşmak zor olacak. Ancak PVP sistemi hala gelişme aşamasında ve yer yer büyük eksikliklere sahip

Oyunun Level sistemi ise şu şekilde işliyor. Klasik olarak dövülen her NPC ve yapılan her quest XP yani tecrübe puanları veriyor. Bu puanlar biriktikçe olgunlaşıp karakterimiz Level atlıyor. Oyundaki kombolar ve büyüler, sistem tarafından otomatik olarak veriliyor. Oyuncuya tek kalan şey bunları kısa yollara atamak. Kısa yolları daha da etkili kırmak için, bunların bulunduğu çubukları da değiştiren kısa yollar geliştirilmiş. Level atladıkça skill puanları ve Feat geliştirme şansımız oluyor. Skileri geliştirdiğimi karakterin özelliğine göre veriyoruz. Mesela bir savaşçı karakter için, dayanıklılık ve güç önemliyken, Roguler için, tırmanma ve hızlı hareket etme daha faydalı. Bol kaseden dağıtabileceğimiz skill puanları var. Featler ise her level için bir tane. Kombolara yatırım yapacağımız Featler olduğu gibi, karakterin gücünü geliştirenler de var. Oyunun Level sınırı 80. Zaten 20ye kadar eğitimle geçiyor, esas eğlence 50. Levelden sonra başlıyor. 80 Level olanlar için ise, özel Dungeonlar ve savaşlar var. Halk arasındaki diliyle Harvester olanlar için ise bir sisten geliştirilmiş. Daha çok özendirici yanı olan sistem her gün için 10 öldürme limitine sahip. 10 tane bos öldürünce, oyun daha fazla XP puanı veriyor. Ancak sistem, minion ve düşük NPClerde çalışmıyor. 3

Age of Conanın Hiborya çağına uygun bir binek sistemi var. Üstelik bu binek sistemi, dövüşlere ve PVP sistemine de uygun hale getirilmiş. Oyuncular at, deve, katil gergedan ve savaş mamutu kullanılan binekler. Bu bineklerin savaşlarda bir birlerine karşı artı ve eksileri var. At ve Deve daha çevik ve hızlı dövüş sunarken, mamut ile gergedan, daha çok yıkıcı özelliklere sahip.
Grafikler ve sesler Age of Conanın en büyük artıları. Ancak yine grafikler oyunun en büyük eksisini de sağlıyor. Bir çok MMPORGun aksine AoC yüksek bir sistem istiyor. Bu da onun her türlü oyuncuya hitap etmesini engelliyor. Gerçi son sürümü hazırlanırken, pazarlama hamlesi olarak, açıklanan sistem özelliklerinin altında da çalışacak hale getirildi. Ancak oyun hala düşük sistemlerde rahat çalışamıyor. Görkemleri grafikleri değil de oyunu yaşamak isteyenler, hala rahat bir nefes alamadılar. Öte yandan oyunun Directx 10 desteği de hala hazır değil. Sesler grafiklerin detayları altında ezilmiyor. Onları tamamlayan bir araç olmuş. Dövüşlerdeki sesler, NPClerin profesyonel dublajları ve müzikler insanı büyülüyor. Dövüşlerde ki savaş çığlıkları, ayrıca rakibin vücudunu keserken çıkan sesler gayet gerçekçi.


Kısacası, Age of Conan: Hyborian Adventure, yanlış pazarlama taktikleri yüzünden bir çok şey kaybediyor. Yapımcılar üst üste gelen, erteleme haberlerinin yarattığı, olumsuz tepkileri silmek için, oyunu ön sürüm olarak piyasaya sürdü. Ancak her yerde karşılaşılan buglar, grafik hataları, tam oturmamış oyun sistemi, oyuncuları deli edebiliyor. Ancak Funcom teknik destek servisi, oyunun gelişimi ve hataların giderilmesi konusunda çok titiz davranıyor. Daha şimdiden 1 gb'a yakın patchler sürüsü yayınlandı. Oyuna başladığım andan bugüne kadar, geçen kısa sürede bile oyunda bir çok değişiklik yapıldı. Yapımcılar, oyuncuların desteğiyle, hataların düzeltileceğini ve yazın büyük yenilikler getireceğini vaat ediyor. Age of Conan bu haliyle, müthiş potansiyele sahip, tüm zorlukların üstesinden gelecek gibi duruyor ancak, ne olacağı belli de olmaz. Eğer Conanı seviyorsanız, Hiborya ortamında kılıç sallamak en büyük hayalinizse bu oyun tam size göre. Ancak MMPORG sever olarak, yeni heyecanlar arayışındasınız bu oyuna olan tahammülünüz sizin sabrınızın sınırları kadar olacaktır. her şeye rağmen, Age of Conan tüm rakiplerini sandallı ayakları altında ezemese de, kendine has dövüş ve savaş sistemi sayesinde, en iyi online RPGlerden bir tanesi.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

oKARADAYIo

Varlığın bile Tanrıya iltifat , Ederim itiraf
Fahri Üye
TM Üye
Katılım
10 Ocak 2015
Konular
3,713
Mesajlar
21,013
Reaksiyon Skoru
6,058
Başarım Puanı
450
MmoLira
32
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 100%
2   0   0
[FONT=&quot]Paylaşımın İçin Teşekkürler
Eline Sağlık. [/FONT]
:ka19::ka19:
 

Nirvana ^

They Call Me *Alpha
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Fahri Üye
VIP Üye
TM Üye
Paylaşımcı
Katılım
17 Haz 2010
Konular
2,742
Mesajlar
16,949
Reaksiyon Skoru
3,226
Başarım Puanı
405
Yaş
24
MmoLira
71
DevLira
14
En İyi Cevap Puanı
32
Ticaret - 0%
0   0   0
Güncellendi.
 

klopatra

Level 3
TM Üye
Üye
Katılım
29 Tem 2009
Konular
2
Mesajlar
160
Reaksiyon Skoru
9
Başarım Puanı
72
MmoLira
54
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
teşekkürler
 
Üst