Reklam vermek için [email protected]

Saklikent Mll Parki

turkmmo

Level 1
Üye
Katılım
17 Eyl 2008
Konular
31,096
Mesajlar
0
Reaksiyon Skoru
206
Altın Konu
0
Başarım Puanı
711
TM Yaşı
14 Yıl 15 Gün
Online Süresi
0
MmoLira
9
DevLira
0
Takipçiler
127
İÇİNDEKİLER
1. KONUMU 1
2. ULAŞIM 1
3. KAYNAK DEĞERLERİ 2
4. GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER 2
5. KONAKLAMA 3
SAKLIKENT MİLLİ PARKI
1. KONUMU
Saklıkent Milli Parkı Muğla İli Fethiye İlçesi ile Antalya İli Kaş İlçesi sınırları içerisinde, Eşen çayının bir kolu üzerinde yer almaktadır.
2. ULAŞIM
Saklıkent’e, güneyden Kalkan – Yeşilova yol ayrımından Palamut Köyü yolu ile kuzeyden Kemer yolu ile ulaşılmaktadır.
3. KAYNAK DEĞERLERİ
Milli Parkın ana kaynak değerlerini, 1.00 – 1.100 metre yüzeyi içerisinde gelişen ve oldukça dik vadi yamaçlarına sahip Saklıkent Kanyonu oluşturmaktadır. Kanyon iki havza arasında uzanan Antesedan bir özellik sunmaktadır.
Yöredeki irili ufaklı kanyonların meydana gelmesinde tektonik emarelerin yanında karst oluşumunda önemli rol oynadığı görülmektedir. Özellikle Saklıkent Kanyonu içerisinde, bazı kesimlerin, karsttik tünellerin çökmesi sonucu, kanyonun oluşumuna katkıda bulunduğu gözlenmektedir. Bu tür yerler vadi yamaçlarının birbirine doğru hafif ters şekilde eğimlendikleri ve tabanda önemli oranda enkaz deposunun varlığı ile vadinin diğer kesimlerinden ayrılırlar.
Yöre tektonik kontrollü bir jeomorfolojik gelişime sahip olup, özellikle düşey yönlü tektonizma Saklıkent kanyonunda gelişme seyrini etkilemiş ve bugünkü görünümünü almasında litelojik yapıya önemli ölçüde yardımcı olmuştur.
Milli Park alanında Orman Formasyonu Kızılçam (Pinus brutia), Karaçam (pinus nigra) ve Sedir (Setrus libani) meydana gelmektedir. Bunlar sahadaki jeomorfolojik basamakların bulunduğu yükseltiye göre sırasıyla Maki, Kızılçam, Karaçam ve Sedir şeklinde sıralanmaktadır. Kanyon girişine yakın kesimlerde Kızılçam yaygınlık gösterirken, özellikle Milli Parkın güneydoğu kesiminde 1.000 metrenin üzerindeki zonlarda Karaçam, Dumanlıdağ ve yakın çevresinde ise anıt niteliğinde Sedirler etkileyici görüntüleri oluşturur. Ayrıca Aktar yaylasının güneydoğu kesimi, soğanlı bitkilerin (Sıklemenlerin) endemik olarak yerleştikleri ve yetiştikleri sahadır.
4. GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER
Mimli Park sahasında; Milli parka ismini veren ve ziyaretçileri vahşi yapısıyla çeken Saklıkent Kanyonu görülmeye değerdir. Ayrıca Milli park yüksek rakımlı bölgelerinde yer alan yayla gelişimleri hem sosyal – kültürel yaşam şekilleri ile hem de doğal güzellikleri ile ziyaretçilere doğanın sunduğu eşsiz değerleri oluştururlar. Dumanlıdağ mevkii gerek anıt niteliğindeki Sedir ağaçlarının etkisini bırakması gerekse denize açılan etkileyici manzara seyir noktası olması sebebiyle ziyaretçilerin mutlak uğraması gerekli noktalardandır.
5. KONAKLAMA
Fethiye İlçe merkezi ile Kaş İlçe merkezinde konaklama yapılabilir. Milli Park sahasında yer alan yayla yerleşimlerinde ise görüşmeler yapılarak konaklama sağlanabilir. Ayrıca Milli Park mahalli teşkilatının uygun gördüğü sahalarda geçici olarak çadır ve karavanla konaklama yapılabilir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst