Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]

Vektör Grafik Nedir?

sefagenc55

bu terste bir işlik var !!
Katılım
20 Haz 2009
Konular
3,236
Mesajlar
16,557
Reaksiyon Skoru
1,763
Online Süresi
79g 11s 46d
Başarım Puanı
425
Madalyalar
2
MmoLira
328
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
9
Takipçiler
272
Ticaret - 0%
0   0   0
 • 1. Komik Resim Yarışması
 • Turkmmo 2009 Yılının En Aktif Üyesi

Landom2 1-120 emek server "Kadirland & RedLab Games" ortaklığında 21 Şubatta sizlerle.DETAYLI TANITIM İÇİN TIKLAYIN


Vektör Grafik Nedir?

Vektör grafikler çözünürlükten bağımsız, herbir nesne matematiksel ifadelerle oluşturulan ve en önemlisi detay kaybetmeden herhangi bir boyuta yeniden ölçeklendirilebilen grafik türüdür. Aşağıda görüldüğü üzere vektörel nesne büyütüldüğünde herhangi bir bozulma gerçekleşmiyor.


Vektör grafikler hangi programlarla oluşturulabilir?

Vektör grafik üretmek için yapılan birçok program mevcut. Bunların arasında en çok bilinen ve benimde severek kullandığım program olan Adobe Illustrator bulunuyor. Adobe Illustrator’un dosya uzantısı .ai’dir. Öte yandan ülkemizde özellikle baskı alanında kullanılan ve bence Illustrator kadar kullanışlı olmayan Corel Draw bulunuyor. Corel Draw’ın dosya uzantısı .cdr’dir. Yine ülkemizde pek bir popüler olan ve kullanımı diğer programlara nazaran daha basit olan fakat geleceği biraz meçhul olan Macromedia(Adobe) Freehand bulunur. Freehand’in dosya uzantısı .fh(X)’dir. Bu ticari programların yanısıra arabirimi Corel Draw’a benzeyen ve açık kaynaklı, ücretsiz bir program olan Inkscape‘de denenmeye değer bir program olduğunu söylemeden geçmeyelim. Inkscape ile çok sağlam çalışmalar yapıldığını gördüm ve Inkscape çoğu işletim sisteminde çalışır durumdadır. Inkscape’in kullandığı dosya uzantısı .svg’dir. Son olarak yukarıda bahsettiğim programlar kadar gelişmiş olmasada web grafikleri için kullanabileceğiniz, vektörel çizim yeteneğine sahip olan Macromedia(Adobe) Fireworks‘dan da bahsedebiliriz. Öte yandan Fireworks bitmap çizim yeteneklerine de sahip. Bunun için Muhammet Sevim‘ in hazırlamış olduğu yazıyı gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Fireworks’un kullandığı dosya uzantısı ise .png’dir.

Bahsettiğim bu dosya uzantılarının yanısıra .svg, .eps, .wmf gibi dosya uzantılarını da yukarıdaki programlar ortak olarak kullanabiliyorlar.


Bitmap grafik nedir?

Bitmap türü grafiği tanımlayacak olursak, ilgili imajı oluşturan ve herbiri renk bilgisi içeren piksel veya noktaların yanyana ve alt alta dizilmesiyle oluşan grafik türüdür. Piksel’den kısaca bahsetmek gerekirse bir bitmap görüntüyü oluşturan en küçük noktadır. Aşağıdaki nesneye yakından bakıldığında piksellerden oluştuğu görülüyor ve büyütüldüğünde görüntü kalitesinde kayıp yaşanıyor.


Bitmap grafikler hangi programlarla oluşturulabilir?

Bu tür grafikleri oluşturmak için en bilindik ve en popüler olan, yine benim kullanıyor olduğum Adobe Photoshop‘u ilk başta sayabiliriz. Sonrasında uzun zamandır Adobe Photoshop’a alternatif olarak gösterilen Corel PaintShop Pro‘dan bahsedebiliriz. Yine bir açık kaynaklı ve ücretsiz bir program olan Gimp‘i de duymuşsunuzdur. Eğer Gimp’in arayüzüne yabancı iseniz GimpShop‘u deneyebilirsiniz. GimpShop’daki menüler ve kısayol tuşları Adobe Photoshop ile hemen hemen aynı yapılmaya çalışılmış böylece bir nebzede olsa Adobe Photoshop kullanıyor gibi Gimp’i kullanabiliyorsunuz. Bitmap grafiklerde en çok kullanılan uzantılardan bahsetmek gerekirse .jpg, .png, .gif, .bmp gibilerini sayabiliriz.

Vektör grafiklerin avantajları
 • Vektör grafikler farklı boyutlar ve farklı renklerde üretilmesi gereken çalışmalarda kullanmak için idealdir. Örneğin bir vektörel görsel çalışması büyük bir ilan tahtası için büyütülüp kullanılabilir. Aynı zamanda istenilen derecede küçültülüp kalite kaybı olmaksızın bir kartvizit üzerine de basılabilir. Çalışmanın görsel olarak detaylarıı her iki durumda da kayıba uğramaz.
 • Vektör grafikler gerektiğinde bitmap haline kolaylıkla getirilebilir.
 • Vektör grafikler istenildiğinde büyütülebilir, nesneler yeniden renklendirilebilir, nesneler yeniden şekillendirilebilir.
 • Dosya boyutu olarak daha az yer kaplarlar.
Vektör grafiklerin dezavantajları
 • Vektörel grafik çalışmalarında görsel olarak fotoğraf kalitesinde üretim yapamassınız.
 • Vektörel grafik çalışmaları web üzerinde bitmap olarak çevirmeden kullanamassınız. Yalnız son zamanlarda .svg diye bir dosya türü ile bu mümkün gibi görünsede bu konu hakkında tam olarak bir bilgim yok.
Bitmap grafiklerin avantajları
 • Bitmap grafikler milyonlarca renk değişimi alabilir.
 • Bitmap grafiklerde piksellerin herbirine müdahale edebilirsiniz. Bu sayede fotoğrafçılar veya sayısal sanatçılar fotoğraflara rötüş işlemi veya manipüle edebiliyorlar.
Bitmap grafiklerin dezavantajları
 • Bitmap grafiğin sahip olduğu çözünürlükten daha yükseğe getirildiğinde keskinliğini yitirir ve görüntüde bozukluk meydana gelir. Aynı zamanda sahip olduğu çözünürlükten daha aşağı hale getirildiğinde de pikseller kaldırıldığı için orijinal görüntüsünü kaybeder.
 • Bitmap grafikler özel dosya biçimlerini saymassak(Photoshop gibi programların kullandığı .psd dosya türü gibi) katman bilgileri içermezler. Bu yüzden düzenlenmesi vektör grafiklere nazaran zordur.
 • Bitmap grafikler vektör grafiklere nazaran bilgisayarda dosya boyutu olarak daha fazla yer kaplar.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Konu Sahibi
Konu Sahibi

sefagenc55

bu terste bir işlik var !!
Katılım
20 Haz 2009
Konular
3,236
Mesajlar
16,557
Reaksiyon Skoru
1,763
Online Süresi
79g 11s 46d
Başarım Puanı
425
Madalyalar
2
MmoLira
328
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
9
Takipçiler
272
Ticaret - 0%
0   0   0
 • 1. Komik Resim Yarışması
 • Turkmmo 2009 Yılının En Aktif Üyesi
Vektör Art Nedir Nasıl Yapılır ?

Vektör art freehand, illustrator ya da photoshop kullanarak yapılabilir . Tabi ki vektör art a başlamadan önce vektör art'ın ne olduğuna kısaca değinmemiz gerekebilir. Vektör art koordinatlarla iki boyutlu objeler tasarlama sanatınıdır renk ve koordinat tanımlamada verdiğiniz detaylar yaptığınız vektör art'ın kalitesini ortaya koyar.


Bir Vektör Art Örneği

Vektör artta en çok kullanacağınız araç hangi programı kullanırsanız kullanın . Adobe Photoshop yada Illustrator daki Pen tool ve ya diğer programlar için pen tool a eşdeğer araçlar olacaktır.

İlk kez pen tool'u kullanacaklar için pen tool'un kullanımı zor gelebilir. Bu aracı kullanma yeteneğiniz vektör arttaki başarınızı da büyük oranda etkiler. Pen tool için hazırlanmış bir kaç video seyrederek bu aracın ne olduğu hakkında aklınızda birşeylerin canlanmasını sağlayabilir. Pen tool hakkında bilgi edindikten sonra biraz internetten faydalanarak çeşitli kaynaklardan vektör art ile yapılmış imajlara ve yapım aşamalarına bakabiliriz.


Örnek Vektör uygulaması

Bunun gibi fotoğraflardan başlamak yerine daha basit fotoğraflardan da başlayabilirsiniz.

Vektör art'ın kalitesini belirleyen ögelerden birinin detaylar olduğunundan bahsetmiştik.


Kalite detaylarda gizli

Vektör Artı'n kullanım alanları ise çok geniş. Günlük hayatımızda her gün defalarca karşılaştığımız bu sanat tişört baskılarında, çeşitli sanal karakterlerin yapımında, ürün logolarında (örneğin; nasa ,coca cola , pepsi vs... ) internet sitelerinde, genellikle flash ağırlıklı tasarımlarda kullanılabiliyor. Kullanım alanlarını artırmak mümkün. Sadece sanat özelliği taşıdığı için de yapılabilir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

RawenClaw

Level 6
Katılım
24 Haz 2010
Konular
35
Mesajlar
1,058
Reaksiyon Skoru
54
Online Süresi
0
Başarım Puanı
92
MmoLira
-1
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Takipçiler
13
Ticaret - 0%
0   0   0
Teşekkürler...
 

tolgahan1910

Level 5
Katılım
7 Tem 2009
Konular
101
Mesajlar
828
Reaksiyon Skoru
41
Online Süresi
0
Başarım Puanı
107
MmoLira
-1
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Takipçiler
12
Ticaret - 0%
0   0   0
Teşekkürler güzel konu :)
 

ahmet64

Level 5
Katılım
18 Eyl 2009
Konular
120
Mesajlar
769
Reaksiyon Skoru
59
Online Süresi
0
Başarım Puanı
107
MmoLira
-1
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Takipçiler
9
Ticaret - 0%
0   0   0
Teşekkürler qüzel
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst