Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


FPS'nin gelişimi

dazu

Moderatör
Site Yetkilisi
Moderatör
Katılım
11 Nis 2010
Konular
2,933
Mesajlar
12,970
Reaksiyon Skoru
1,284
Online Süresi
3d 17h 6m
Başarım Puanı
353
MmoLira
235
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
91'den beri silahlar elimizde

Günümüzden yıllar sonrasında bir gün. Geçmişe ve gelecege dair isimsiz bir mektup…

Sanayi devriminin geride kalmasının ardından insanoğlu, teknolojiye yönelik yatırımlar yaparak büyük yol kat etti. Fakat gelişim yolunda ilerleyen farklı ülkeler, birbirlerine üstünlük kurma çabası içine girdi ve rekabet unsuru, kısa süre sonra yerini düşmanlık duygusuna bıraktı. Ikinci Dünya Savaşı sırasında (Medal of Honor) müttefik kuvvetler olarak, Nazileri alt etmek için mücadele ediyorduk. Gün geçtikçe operasyonlar daha da heyecanlı bir hâl almıştı (Call of Duty). Tek başına oynanışı bırakarak takım haline oynanışa geçsek de, her zaman için taktik yapma isteği (Brothers in Arms) ve bu sayede düşmana yaklaşma yöntemi, çok işimize yaramıştı. Her şeye rağmen Naziler, süper askerler hazırlayarak (Wolfenstein) tüm dünyayı kontrol etmeye kalktı, bu kez de bir ajan olarak bu engellenebilmişti.
90’lı yıllara geldiğimiz de ise, küçük çaplı ama etkili gruplaşmalar başladı (Counter Strike). Böylelikle terörist faaliyetler dünyayı tehdit ediyordu. Güvenlik güçleri (Rainbow Six) bu gibi tehlikelerle ilgilenirken, devletin gizli birimleri ise uzay araştırmalarını sıklastırmıştı bile (Half Life).Insanoğlu, uzaylı yaşam formlarının varlığını kanıtlamış, ama başarısız deneyler neticesinde bir felakete yol açmıştı. Gordon Freeman isimli genç bir bilim adamı sayesinde dünya kurtulsa da, bu huzurlu ortam fazla sürmedi. Uzaylılar bir kez daha dünyaya inmişti bile (Duke Nukem). Fakat bu kez, dünyanın tek koruyucusu ve kızların bir numaralı tercihi Duke Nukem çıktı sahneye. “Ben dünyanın kralıyım” diyen Duke, önüne gelen her uzaylıyı öldürdü ve dünya tarafindan saygıyla karşılanan bir savasçı oldu. 2100’lü yıllara geldiğimizde ise UAC isimli şirket, Mars’a bir üs kurdu ve bu kez uzaylı yaratıkların yanına cehennem zebanilerini de ekledi (Doom). Doomguy sayesinde tüm dünya bir kez daha kurtulsa da, görülüyor ki dünyanın başına daha çok olay gelecek ve bunların halledilebilmesi için ortaya nice yeni kahramanlar çıkacak...

Birinci sahis bakis açisi: Wolfenstein 3D

Eğer oynadığınız oyunda en azından "aksiyon" unsuru varsa, hayatta kalmak için mücadele etmek zorundasıniı demektir. Bakış açınız ne olursa olsun, karşınızda sizi öldürmek isteyen düşmanlar, sizin de halletmeniz gereken görevler vardır. Bu temayı kapsamlı veya yüzeysel olarak işleyen ve var olan dünyaya karakterimizin gözünden dâhil olduğumuz tür, FPS türüdür. Wolfenstein'daki esrarengiz kale ve Naziler sayesinde, ilk kez bir FPS oyunuyla karşılaşmıştık.

Dünyamıza 3 boyutu eklemek: DOOM

Platform oyunlarından alışık olduğumuz kamera açısını bir kenara bıraktıktan sonra, karşımızdan, yanımızdan veya arkamızdan gelebilecek düşmanların endişesine düşerek aynı zamanda heyecanlı mücadeleler içinde yer alabilmiştik ve yeni oyunlarda da bunu tekrarlıyoruz. Fakat yıllar öncesinde, hareket kabiliyetimiz sınırlıydı. Ta ki ilk Doom oyunu çıkana kadar. 360 derecelik dönüş açısı, birbirinden farklı seviyelerde oda ve dış mekân tasarımları, ışıklandırmalar ve dahası Doom ile oyun dünyasına adım atmıştı.


Bir amaç için film gibi bir macera yaşayabilmek: HALF LIFE

O ana kadar güzel konularda FPS oyunları yapılsa da, belki de sinematik atmosferi en iyi yansıtabilen ilk FPS oyunu Half Life'dı. Mükemmel grafikler ve her an değişen heyecan düzeyi, "acaba bir sonraki bölümde ne olacak" diye oyuncunun zihninde sorular oluşturuyor ve başlayan filmin, sonuna doğru artan temposu misali finaline kadar devam ediyordu. G-MAN gibi sırlarla dolu bir karakteri de kesinlikle unutmamak gerekli.
Kozlarınızı tüm dünya ile paylaşabilmek: QUAKE III

Doom ve Half Life gibi yapımlar, tek kişilik senaryo modlarının haricinde çoklu oyunculu bölümleriyle de ilgi görmeyi başarabilen oyunlardı. Öyle ki her biri çıktığı dönemin hit ürünleri olmayı bildiler. Fakat online arenayı baştan sona sarsan bir oyun gösterecek olursak, bence bu kesinlikle Quake III olmalıdır. İlk iki oyunuyla sağlam bir yer edinen seri, üçüncü oyunda bir online fenomen halini aldı. Oynayanlarına Quaker ünvanını kazandıran yapım, ayrıca bir turnuvada John Carmack'e de Ferrari marka otomobilini kaybettirmişti.


Var olan oyunla yetinmeyen, onu genişletebilen oyunculuk: Counter Strike

Half Life, multiplayer olarak da bilimkurgunun heyecanını oyunculara sunuyordu. Tabii ki bu alanda büyük yol kat eden Quake, yeni güncellemelerle yola devam edecekti, ancak oyuncuların boş durmaya tahammülü yoktu artık. Bu kez "gerçek dışı mekan ve silahların olmadığı, günümüze yakın bir zamanda geçen ve güvenlik güçleri ile teröristler arasında yaşanan çatışmaların konu edildiği bir oyun hazırlansa" diye yola çıkıldı. Sonuç olarak da Counter Strike doğdu. Bir mod, nasıl başlı başına bir oyuna dönüşür, bunu da en ciddi hali olarak Counter'da gördük. Tabii ki modun yapımcılarını da Valve gördü ve işe aldı.


Gelişim şart oldu: Deus EX

RPG oyunları, fantastik dünyalarının yanı sıra detaylı karakter ve araç gelişim sistemleriyle dikkat çekiyor. Zamanla iki türün bir oyunda birleştirilmesi, sadece sonuca gitme zorunluluğunu ortadan kaldırmış ve oynanışa zenginlik katmıştı. Türün en önemli temsilcilerinden Deus Ex, 2050’li yıllara gelindiğinde insanlığı tehdit eden amansız bir hastalığın varlığını ortadan kaldırmak için, oyuncuları göreve çağırıyordu. Düşman öldürdükçe seviye atlamak, görev tamamladıkça tecrübe puanı elde etmek ve daha gelişmiş silahlar kullanarak saldırabilmek, haliyle normal bir FPS oyunundan daha zengin bir içerik sunuyor.

Devasa haritalarda, özgür bir oynanış tarzı: Battlefield 1942, Far Cry

İlk zamanlarda sadece odalarda geçen mücadeleleri konu edinen FPS türü, ilerleyen yıllarda her yönden olduğu gibi harita konusunda da gelişim gösterdi. Günümüze yakın bir tarihe kadar önemsenmeyen “çizgisellik faktörü”, online arenada Battlefield 1942 ve tek kişilik oyuncu modunda Far Cry gibi oyunların çıkmasıyla birlikte artık önemsenir oldu. Bunlara bir de Delta Force serisini eklemek gerekiyor. Bu yapımlar çok büyük haritalar barındırmalarının yanısıra, çizgisel olmayan oynanışa da imkân tanıyordu. Yani hedefinize nereden gitmek istediğiniz, artık tamamen sizin kontrolünüzdeydi. Takip etmeniz gereken bir güzergâh zorunluluğu ortadan kalkmış oldu.

Takım oyunu şart: Rainbow Six, Brothers in Arms

Tek kişilik oynanış üzerine yapılan geliştirmeler, hep tek bir karakter üzerinden ilerleyen senaryolarla karşımıza geliyordu. Bir takım olarak ilerlemek, hem gerçekçi oynanışı artırabilecek hem de basit olsa da taktik yapabilme imkânını sağlayacaktı. Böylece kendi stratejilerimizi belirleyebilecek ve oynayışımızı zengin hale getirebilmek bizim elimizde olacaktı. Özel bir tim olarak operasyonlara katıldığımız Rainbow Six ve İkinci Dünya Savaşı temasına taktiksel bir bakış açısı katan Brothers in Arms, türde söz sahibi olan serilerden.

Bir düşmandan daha kötü bir şey varsa, o da akıllı düşmandır: FEAR

Tekrar FPS’nin köklerine indiğimizde, düz oynanış mantığı ve bununla beraber “öldür-geç” yönteminin hâkim olduğunu görürüz. Bize saldıran ve bizi öldürmek için hareket eden düşmanlarımız her zaman olmuştur, ama hiç biri detaylı bir saldırı yöntemi geliştirmemiştir. Ta ki Monolith’in Fear’ı piyasaya çıkana kadar. Yapımda yer alan askerler, hem birlikte hareket ediyor, hem de sizin hareketlerinizi izleyerek taktik belirliyordu. Bir düşmanı ön tarafta görseniz ve onu öldürmek için hareket geçseniz bile, bir de bakmışsınız ki düşmanınız da sizi gözlemiş ve arkadan saldırarak sizi öldürmüş.

Gelişim, multiplayer oynanışta da şart: Call of Duty 4: Modern Warfare

Deathmatch olarak başlayan çoklu oyuncu çılgınlığı, co-op olarak devam etmiş, akabinde de Capture the Flag ve Team Deathmatch gibi başlıca modlarla birlikte rayına oturmuştu. Quake, Unreal Tournament, Counter Strike, Battlefield, Halo gibi serilerle yol alan multiplayer kavramı, Call of Duty 4’ün piyasaya çıkmasıyla birlikte bambaşka bir kimliğe büründü. Artık Perk sistemi ve getirdiği muhteşem özellikler vardı. Karakterinizin kullandığı silahları modifiye edebiliyor, yeni silahlar ve saldırı çeşitleri elde edebiliyor, level atladıkça her konuda uzmanlaşma yolunda ilerliyorduk. Siz bir adamı vurup öldüremeseniz bile yine de asist puanı alabiliyor, gelişiminize katkı sağlayabiliyordunuz. Bu ve benzeri özellikler, FPS oyunlarındaki çoklu oyuncu yönünün önemini daha da artırmış oldu.


Görülüyor ki FPS türü, zaman geçtikçe kendini yenilemeye ve geliştirmeye devam edecek…
 

Karcemackers

Level 46
TM Üye
Üye
Katılım
28 Nis 2011
Konular
4,027
Mesajlar
56,079
Reaksiyon Skoru
5,784
Online Süresi
0m
Başarım Puanı
405
Yaş
36
MmoLira
-1
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Paylasım icin tesekkurler.
 

Kingofm2

Level 8
Fahri Üye
TM Üye
Katılım
4 Ağu 2009
Konular
694
Mesajlar
3,215
Reaksiyon Skoru
280
Online Süresi
0
Başarım Puanı
185
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Teşekkürler :)
 

FlyToStayAliveS

Level 7
TM Üye
Katılım
20 May 2011
Konular
496
Mesajlar
2,422
Reaksiyon Skoru
200
Online Süresi
0
Başarım Puanı
140
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Teşekkürler.
 

asil5454

Level 1
Üye
Katılım
13 Ara 2009
Konular
1
Mesajlar
22
Reaksiyon Skoru
5
Online Süresi
0
Başarım Puanı
47
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
roman havasııııı :D
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst