Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Borderlands İncelemesi

ZeroSystem

Level 5
TM Üye
Katılım
1 Kas 2009
Konular
185
Mesajlar
770
Reaksiyon Skoru
58
Başarım Puanı
107
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
Her gün yeni oyunlar çıkıyor, ancak bunlardan çok azı yeterli kaliteyi oyunculara sunmayı başarıyor. Artık her türlü senaryoyu ve oynanışı tatmış oyun severler farklı tatlar aramaya başladılar. Artık FPS dendiğinde yalnızca eline silah tutuşturulmuş bir adamı yönetmek ve onun karşısına gelen düşmanları temizlemek bizleri tatmin etmiyor. Bizler özgün bir senaryoya, farklı bir oynanış yapısına, kaliteli grafiklere ve iyi bir girişe sahip oyunlar arıyoruz. Ve bu şartların tümüne nadir oyunlarda rastlıyoruz. İşte bu nadir oyunlardan biri de Borderlands.

Borderlands harika bir giriş videosuyla bizleri selamlıyor. İlk önce çocukluğu Pandora’nın hikayesini dinlemekle geçmiş birinden hikayeyi dinliyoruz ve ilk andan itibaren oyuna olan merakımız daha da artıyor, ardından da Hollywood yapımlarından fırlama bir başlangıç ve arka fondaki hareketli bir parçayla oyunda yönetebileceğimiz karakterleri kısaca tanıyoruz.

Oyunda seçebileceğimiz 4 karakter var Brick, Lilith, Mordecai ve Roland. İlk olarak bu 4 karakterden birini seçiyoruz ve ardından da maceraya atılıyoruz. Ancak her karakterin birbirinden farklı hikayeleri ve özel yetenekleri mevcut. Örneğin Hunter lakaplı Mordecai Pandora’ya Demosthenes isimli bir adamı aramak için geliyor ve onun öldüğünü öğrendiğinde nasıl ve neden öldüğünü araştırmaya başlıyor. Mordecai sniper konusunda uzman. Buna karşın örneğin Brick de fiziksel saldırılarda oldukça üstün ve patlayıcılarda uzman. Yani anlayacağınız bu 4 karakterden hangisini seçerseniz seçin oynanışa doğrudan etkisi oluyor.

Pandora haydutların kol gezdiği, sonuna kadar batağa batmış ve çölleşmiş, vahşi hayvanlarla dolu bir gezegen. Peki bu gezegende ne işimiz var? Efsaneye göre içinde zenginlikler, güç ve ileri düzey teknoloji barındıran Vault adındaki bir uzaylı yapısı Pandora'da bulunmaktadır. Ve haliyle bu da hazine avcılarının dikkatlerini bu gezegene yönlendirmektedir. Ancak şu ana kadar bu hazineyi kimse bulamamıştır, üstüne üstlük de Vault'u bulmak için yola çıkanlardan da haber alınamamıştır. İşte böylesi bir ortamda biz de bu maceraya katılıyoruz.

Karakterimizi seçtikten sonra gezegene iniş yapıyoruz. Bizleri burada Claptrap adında çöp kutusuna benzer bir robot karşılıyor ve bize bir nevi oyunu nasıl oynamamız gerektiğini öğretiyor. Borderlands tek düze işleyişe sahip bir oyun değil. Oyun FPS, RPG ve sandbox öğelerini içerisinde barındırıyor. Bizleri geniş bir harita ve görev alma tabanlı bir oyun bekliyor. Görevlerimiz her klasik oyunda olduğu gibi kolaydan zora doğru bir işleyiş yapısına sahip. Ayrıca oyunda ilerledikçe karakterimizin de gelişimi söz konusu.

Oyuna ilk olarak 2 silahla başlıyoruz ancak sonradan taşıyabileceğimiz silah sayısı 4'e kadar yükseliyor. Ayrıca oyunda ilerledikten kısa bir süre sonra koruyucu zırh da alabiliyoruz. Oyunun sağlık sistemi günümüz modasına uyuyor. Çatışma anında en önce zırhınız bitiyor, ardından da sağlığınız azalmaya başlıyor. Eğer ateş altında kaldığınızda derhal bir yere saklanıp biraz beklerseniz zırhınız tekrardan doluyor. Ancak çok yoğun ateş altında kalırsanız ve zırhınız tükenip, sağlığınız da azalmaya başlarsa; sağlığınızı doldurmak için etrafta sağlık paketi aramanız gerekiyor. Diyelim ki işler yolunda gitmedi ve sağlığınızı da tükettiniz, bu durumda oyun bizlere "Last Stand" adında son bir fırsat daha sunuyor ve bize karşımızdaki düşmanın işini bitirmemiz için kısa süreli bir şans daha veriyor. Eğer bu süre içinde karşınızdaki düşmanınızı öldürürseniz yolunuza devam ediyorsunuz, ancak bu şansı da değerlendiremezseniz oyuna en son savelendiği yerden tekrar başlıyorsunuz ve bu da sizin bir miktar para kaybetmenize sebep oluyor.
 
Üst