Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]

Cod Warfare 2 İncelemesi

'Oyun İncelemeleri' forumunda ZeroSystem tarafından 18 Ara 2009 tarihinde açılan konu

1. ZeroSystem

ZeroSystem Level 5 TM Üye

0   0   0

185
    770
    58
    107

Sadece 0.90 TL, 2.5 TL, 3.5 TL veya 7.90 TL Ödeyerek Call of Duty, Mafia 3, Doom, Resident Evil 6 Gibi Steam Oyunları Alabilirsiniz! TURKMMO GÜVENCESİYLE! ANINDA TESLİM! ( YENİ STOKLAR GELDİ ) SINIRLI SAYIDA STOKLAR TÜKENMEDEN HEMEN TIKLAYIN!

Bilmiyorum Hollywood filmlerinde dikkatinizi çekiyor mu, eğer bir filmde bir terörist varsa ya o Müslüman biridir ya da Rus’tur. 11 Eylül saldırılarından sonra Amerikan toplumunda Müslüman eşittir terörist şeklinde bir kavram oluşturuldu ve bu çoğu filme, diziye hatta oyuna konu oldu. Amerikalılara göre ya da Hollywood yapımlarına göre desem daha doğru olur sanırım, teröristi çağrıştıran bir diğer topluluk ise Ruslardır. Genelde bu iki grup dışında filmlerde terörist yoktur, fakat daha da ilginç olanı bu teröristlerden insanlığı kurtaran hep tek bir ülke olmuştur o da Amerika, onlara bu kurtarma operasyonlarında tıpkı gerçekte olduğu gibi İngiltere gibi devletlerin de yardımı dokunabilir ancak asıl işi her zaman Amerikalılar yapar. Kendi ülkelerini yok etmeye çalışan teröristleri Amerikalılar etkisizleştirir, dünyayı yok etmeye çalışan teröristleri Amerikalılar halleder, hatta dünyaya saldıran uzaylılardan bile onlar sayesinde kurtuluruz (Transformers’ın ikinci filmi buna bir örnek olabilir). Amerika'nın elinde bulundurduğu film ve oyun sektörlerini kendi açılarından yıllardır son derece iyi kullandığı ve yıllardır bizlerin önüne kendi destansı kahramanlıklarını (!) sundukları bir gerçek. Eğer konuya bu açıdan yaklaşırsak Modern Warfare 2 için de tam bir Amerikan destanı diyebiliriz. Oyunun kalitesine diyecek sözüm yok, ancak oyunu oynarken size empoze edilmeye çalışılan düşünceleri de gözden kaçırmamanızı öneririm.

AMERİKAN RÜYASININ SONU MU?
    Sanırım yazının girişinde biraz konumuzdan sapmışız, ancak yeri gelmişken düşüncelerimi paylaşmak istedim. Her neyse gelelim oyunumuza. Modern Warfare 2, Call Of Duty 4'teki yaşanan olayların 5 sene sonrasını konu alıyor. Denizcilerin ve SAS biriminin tüm çabalarına rağmen Rusya'da aşırı milliyetçiler yönetimi ele geçirmiştir ve ilk oyundan hatırlayacağımız Zakhaev'i bir kahraman ve şehit olarak göstermektedirler. Bu arada Zakhaev'in eski sağ kollarından Vladimir Makarov'da Avrupa'da sayısız terör saldırısı düzenleyerek, Avrupa'ya karşı bir terör saltanatı kurmuştur. Oyunun geçtiği dönemdeki siyasi durum böyle, ancak oyunun asıl konusu Rus-Amerikan savaşı ve Amerika ile Vladimir Makarov sürtüşmesi. Savaşın nasıl patlak verdiğini spoiler olmaması için anlatmıyorum, zaten siz bunu oyun içinde bizzat göreceksiniz.

Oyuna ilk başladığımızda önümüze bir uyarı yazısı çıkıyor. Hatırlarsanız oyun çıkmadan önce yayınlanan bir videosunda havaalanındaki sivilleri öldürüyorduk. İşte bu uyarıda da o bölümü oynamak isteyip istemediğimizi soruyor. Ben zamanı gelince hatırlat seçeneğini seçtim ve o bölümü de oynadım. Oyunu henüz oynamayanların kafasında, "Oyunda asker yönetmiyor muyuz, sivilleri neden öldürüyoruz?" şeklinde soru işaretleri oluşabilir ancak yapımcılar bu duruma da kolay bir açıklama getirmiş, milyonlarca insanın ölmemesi için yüzlercesinin ölmesine göz yumulabilir. Her neyse seçeneklerden birini de seçtikten sonra oyuna başlıyoruz.

Modern Warfare 2'de 5 farklı karakteri yönetiyoruz. İlk olarak oyuna Afganistan'da bulunan U.S. Army Ranger biriminden Er Joseph Allen ile başlıyoruz. Joseph Allen'la bir Afgan bölgesini militanlardan kurtarıyoruz ve Allen ardından gizli bir görev için Rusya'ya transfer ediliyor.

Sosyal Medya