Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Kleopatra'nın mezarı aranıyor

CrayzTurk

Level 7
TM Üye
Üye
Katılım
11 Şub 2009
Konular
463
Mesajlar
2,249
Reaksiyon Skoru
172
Başarım Puanı
155
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
Mısır Kraliçesi Kleopatra ile Romalı sevgilisi Marcus Antonius'un mezarlarının olabileceği 3 site kazılacak.

Arkeologlar, ünlü Mısır Kraliçesi Kleopatra ile Romalı sevgilisi Marcus Antonius'un mezarlarının olabileceği 3 sitede gelecek hafta kazı çalışmalarına başlıyorlar.

Mısır Antik Eserler Yüksek Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, Kleopatra ile Antonius'un mezarlarını arama girişimi çerçevesinde, Taposiris Magna tapınağının radarla incelenmesinin ardından 3 yer tespit edildiği belirtildi.

Söz konusu tapınağın İskenderiye yakınlarındaki Ebusir'de olduğu belirtiliyor.

Açıklamada, tapınakta 3'ü muhtemelen defin için kullanılan derin kuyular saptandığı, kazı yöneticilerinin Kleopatra ile Antonius'un da bulunanlar gibi derin bir kuyuda gömülmüş olabileceğine inandıkları ifade edildi.

Arkeologlar, söz konusu yerde Afrodit'in bronz heykeli, Kleopatra heykeli, Antonius'a ait olduğuna inanılan bir maske bulmuştu, daha sonra da Kleopatra resmini taşıyan paralar ortaya çıkarıldı.

KEOPATRA ÇİRKİN DEĞİLDİ

Bu arada yazılı açıklamada, Mısırlı arkeolog Zeki Havas'ın, heykel ile paraların Kleopatra'nın çirkin olduğu iddiasını yalanladığı, Kleopatra'nın alımlı bir yüze sahip olduğunu gösterdiği ifadesine yer verildi.
 
Üst