Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Bir Gün Bizim Sitemizinde Başına Gelebilir...

Hakan811

Level 6
TM Üye
Üye
Ticaret - 0%
0   0   0
Katılım
3 Şub 2009
Konular
926
Mesajlar
1,426
Beğeniler
31
MmoLira
0
DevLira
0
#1
'Pirate Bay' kurucularına hapis cezası
İsveç'te bir mahkeme, dünyanın en büyük paylaşım sitelerinden The Pirate Bay'in kurucularını suçlu buldu.
Başkent Stockholm'de görülen telif haklarıyla ilgili davada, mahkeme heyeti, internette dünyanın en büyük dosya paylaşım sitelerinden biri olan TPB'nin (Korsan Körfezi) yöneticileri Peter Sunde, Gottfrid Svartholm Warg, Fredrik Neij ve Carl Lundstrom'u, milyonlarca internet kullanıcısının internetten bedava müzik, film ve bilgisayar oyunları indirmesine yardımcı olarak İsveç'in telif hakları yasasını ihlalden suçlu buldu.

Sunde, Warg, Neij ve Lundstrom'u 1'er yıl hapse mahkum eden mahkeme, ayrıca bu kişilerin, Warner Bros, Sony Music Entertainment, EMI ve Columbia Pictures'ın da arasında bulunduğu eğlence sektörünün şirketlerine 3,6 milyon dolar ödemesine karar verdi.

Savunma avukatları bu dörtlünün suçsuz olduğunu, çünkü TPB'nin kendi sunucularında telif hakkıyla korunan hiçbir içeriği vermediğini, bunun yerine kullanıcılarına içerikleri ''torrent dosyaları'' olarak indirmesi için bir forum sağladığını söylediler.

İsveç mahkemesinin kararı, müzik ve sinema şirketlerinin, internet kullanıcılarının yasa dışı olarak müzik ve film indirmeleri nedeniyle milyonlarca dolarlık kaybını karşılamalarına yardımcı olmada atılmış bir adım olarak değerlendirildi.

İsveç polisi 2006 yılında, TPB'nin ofislerine birkaç kez baskın yapmış ve internet sitesini kapatarak, şirketin iki yüz kadar sunucusuna el koymuştu. İsveçli yetkililer, TPB'ye yönelik baskıları nedeniyle ABD yönetimine boyun eğmekle ve ABD sinema sektörünün baskısı nedeniyle TPB'ye karşı dava açmakla eleştirilmişti.

Geçen yıl savcılık makamı, Sunde, Warg, Neij ve Lundstrom'u, TPB'yi finanse ederek, programlayarak ve yöneterek, site kullanıcılarının telif haklarını ihlal etmesini sağlamakla suçlamıştı.

Warner Bros, MGM, Columbia Pictures, 20th Century Fox Films, Sony BMG, Universal ve EMI, kayıplarını tazmin etmek için 12 milyon dolardan fazla zarar talebinde bulunmuştu.

Pirate Bay'in dünya çapında 22 milyon kullanıcısının olduğu tahmin ediliyor.
 
Üst