Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


"Kürdistan" Haritasının Önünde Konuştu!

Prodigy

Level 7
Fahri Üye
TM Üye
Katılım
18 Mar 2009
Konular
59
Mesajlar
1,747
Reaksiyon Skoru
54
Başarım Puanı
112
Yaş
25
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
'Kürdistan' haritasının önünde konuştu!İngiliz milletvekilleri ve bazı bakanlar ile görüşmek üzere Londra'ya gelen DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, ziyaretinin ilk gününde Kuzey Londra'da bulunan Haringey Kürt Toplum Merkezi'nde bir konuşma yaptı. Türk, konuşmasını arkasında Aşıdi ve Azadi isimli öldürülen terör örgütü mensuplarının büyük posterleri ve sözde Kürdistan haritalarının asılı olduğu bir salonda gerçekleştirdi.

Ahmet Türk konuşmasında DTP'ye karşı başlatılan operasyonları ağır dille eleştrirerek, yerel seçimler ve bunu ışığında yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi.

Son seçimlerin hemen ardından DTP'ye karşı başlatılan eş zamanlı operasyonlarıda ağır dille eleştrien Türk, "Parlemento'da olmaya çok meraklı değiliz. Demokratik siyaseti yapabilrsek yapabiliriz. Bize siyaseti kapatırsanız o zaman Diyarbakır'ın sokağında Mardin'in sokağında Nusaybin'in sokağında halkımız ile oturup tartışacağız. Eğer bunu da çok görürlerse cezaevine de hazırız" dedi.

Batılıların Türkiye'nin demokratikleştiğine dair bazı söylemlerinin kesinlikle gerçeği yansıtmadığını iddia eden Türk, "Ben sıkıyönetimleri yaşadım. Bakıyoruz ki o dönemde bile gözaltına alınan insanların yüzde 60 veya 70'lik kısmının serbest bırakılıyordu ancak DTP'ye karşı düzenlenen operasyonlarda yüzde 70'e yakın kısmı tutuklanıyor. Bu nasıl bir iyileşmedir. Şu an ırkçı ve milliyetçi yaklaşımın geliştiği tehlikeli bir süreç yaşıyoruz. Bu yaşananlara elimiz kolumuzu bağlayarak sessiz kalmayacağız" şeklinde konuştu.

''BATI YAKASINDA YENİ BİRŞEY YOK''
Türk, 14 Nisan'da Genelkurmay Başkanı İker Başbuğ'un yaptığı açıklamaları da değerlendirdi. Başbuğ'un açıklamalarının tüm Türk televizyonlarından canlı yayınlanmasının Türkiye'nin ne kadar demokratikleştiğinini bir göstergesi olduğunu savunan Türk, "Bir yazarın da dediği gibi batı cephesinde yeni birşey yok, Başbuğ'un söylediklerinde demokrasi açısından hiçbişey yok. Kültürel birlik olacak ama grup kimliği olmayacak, yani Türkiye'deki anayasa gibi sosyal, demokratik hukuk devleti der ama, "amalar" ile demokratikliği de, sosyalliği de siler atar" dedi.

''MANDELA GİBİ ÖCALAN DA MUHATAP ALINMALIDIR''
Türk ayrıca eski GüneyAfrika lideri ile Öcalan arasındaki kıyaslaması için yapılan yorumlara da konuşmasında yer verdi. Türk, şöyle konuştu: ''Nelson Mandela'nın koşulları değiştirilmeseydi, daha özgur yaşam sağlanmasaydı Güney Afrika sorunu çözülmezdi. Sayın Öcalan da daha barışçı bir çözüm için çaba sarf ediyor. Muhatap almak zorundasınız. Her projeye dürüst yaklaşmak lazım anahtar nerde iyi bakmak lazımdır. Sonuçta bize dönüp geleceksiniz ya şunu dese şunlar olur mu? Şöyle derse PKK neder. Dürüst yaklaşmassanız Kürt sorunu daha ışin içinden çıkılmaz hal alır."

Berabedinde DTP Milletvekili Şerafettin Halis de bulunan Ahmet Türk, 23 Nisan etkinlikleri dolayısıyla ziyaretini planlanan süreden kısa tutarak, Londra'da bazı sivil toplum örgütlerinin düzenleyeceği toplantılara katılacak.

Think thank kuruluşu Chatham House'da bir konuşma yapacak olan Türk, Kürt sorununun çözümüyle ilgili bazı bakan, milletvekilleri, lord ve hukukçularla biraraya gelecek.

İHA


MYNET'ten Alıntıdır.
 
Son düzenleme:

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst