Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Tarihte İlginç Gerçekler

BoRa{TR}

Level 7
TM Üye
Üye
Katılım
26 Ocak 2009
Konular
745
Mesajlar
1,513
Reaksiyon Skoru
131
Başarım Puanı
175
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
Tarihte İlginç Gerçekler
Firavunların Yönetim Sırrı

Halkı zulum ıle yoneten firavunlar,halkın uyanmaması için kendilerinde ilahi özelliklerim oldugunu ilan ederlerdi.Firavunlar bazı dönemlerde kendilerini ''tanrının oglu'' bazı dönemlerde ''tanrı'' bazı dönemlerde ise halk ile tanrı arasında ''aracı'' olarak tanıtmıslardır.Halkıda bu safsatalarına inandırmak için çaba harcamıslar;bu konuda putperes din adamlarının da destegini almışlardır.Tabi ki bu destek karşılıksız degildir.Din adamları da fıravunlardan istedikleri ayrıcalıkları kopararak lüks bir hayat sürmüşlerdir.


Firavunların Köleleri

Mısır halkının inancı adeta fıravunları yuceltmek ve onlara ebedıyen hızmet etmek uzere kurulmustu.Çünkü onlar halkın gozunde birer tanrıydı.Bu sapık inanıştan gücünü alan fıravunlar,dilediklerini yapmakta serbestlerdi.Ahali onlardan hesep soramazdı.Bu adeta saplantı haline gelmişti.

Mısırlıla firavun için her hizmeti en güzel şekilde yapmaya hazırdı.Muazzam piramitlerin yapılması halkın birçogunun firavunları koruma isteklerınden gelıyordu.Eski Mısırlıların ınancına gore fıravunların hukumdarlıgı oldukten sonra da devam ederdi.
Baskın Haberi

Eski yunan komutanlarından İfkrat, bir ovada ordugahta idi.Spartalıların gecebaskını duzenleyecegını ogrendı.Aksam saatlerinde ordusunu ordugahın yakınındakı bır bolgede gızledı.Ateşler yakılarak ordugahta asker oldugu gorunumu verıldı.Geceleyin Spartalılar bos ordugaha baskın yapınca yunan askerlerı gızlendıklerı yerlerden cıkarak Sparta ordusunu kusattılar.Kimin kıme baskın yaptıgı karıstı.Baskın yapmayı amaçlayanlar baskına ugrasmıslardır.


Flopinin Kıyafeti


Eski yunan generallerin Flopinin kılık-kiyafetine pek onem gostermezdı.Bir gun Atinalılardan bırının evıne yemege davet edıldı.Davet edıldıgı yere,ev sahıbınden once gıdınce pejmurde gıyınıslı generalı evın hanımı karsıladı.Evın hanımı Flopının'ı odunları kesmeye gelen kısı zannederek ona odunları kestırmeye basladı. Az sonra gelen ev sahıbı bu durum karsısında saskına dondu ve generale Ne yapıyorsunuz,general dıye sorunca pıskınlıgı bozmayan general Kıyafetsızlıgımın cezasını cekıyorum dedı.
Roma'da Babalık

Roma'nın eski dönemlerinde ailede,tam bir baba otoritesi vardı.Bütün aile üzerinde baba,mutlak otorite sahıbıydı.Çocuklarını ve esını ısterse kole olarak satabılırdı.Ogulları en üst makamlara bile gelseler varlık sahıbı olamazlar,butun varlıkları babalarının sayılırdı.Baba isterse yetıskın oglunu bıle kendı hukmu ıle oldurtebılırdi.Buna devlet karısmazdı.Baba olene kadar cocukları onun kolesı gıbıydı.


Tiberius'a saygı

Roma imparatorları kendılerını buyuk gorme egılımınde oldukları gıbı halkın da kendılerıne karsı olaganustu bır saygı gostermesını belkemıslerdır.Bazı donemlerde kendılerıne tanrı dıye hıtap edılmesını ısteyen ımparatorlar bıle cıkmıstır.

Devlet adamları sureklı olarak saygı gorme ve hatırlanma ıhtıyaclarından kaynaklansa gerek ulkenın cesıtlı yerlerıne heykellerını yaptırmıslardır.Onlar ıcın halk tarafından hatırlanmak cok onemlıydı.Unutulmak acı bır durumdu.hatıralardan sılınmenın bır ceza olarakda uygulandıgı gorulurdu.Mesela imparator Maximus,bu cezaya çarptırılanlardandır.

Eski Roma'da imparatorlara gosterılen saygı cok abartılmıstı.İmprator Tiberius zamanında,imparatorun adı ve resmı kazınmıs sıkkelerle tuvalete gırmenın cok buyuk cezası vardı.Buhareketı yapanlar,imparator aleyhtarı sayılır ve gorulduklerı yerde hemen yakalanıp hapsedılırlerdı

Damgalı Askerler

Çin imparatorlarından Çu Wen, askerlerınden yuzlerını kıtalarının numarası ıle damgalatıyordu.Boylece askerlıkten kacanlar kolaylıkla tespıt edılıp basları kesılerek olduruluyordu.Askerlerın alınlarını damgalatarak onlara işkence eden Çu Wen kendi oglu tarafından oldurulmustur.


Çin İnceligi

Çinlilerin en belirgin özelliklerinden bırı dusunce ve davranıslarda ıncelıge ozen gostermelerıdır.

Eski Çin'de ogretmen,talebenın omuzuna elını dayayıp kulagına bırşeyler soylemek ısterse,talebe elıyle derhal yuzunu kapatırdı kı nefesınden ogretmen rahatsız olmasın.

Çin halkı ince dusuncesı ve nezaketı ıle de bılınır.Zulmü ile ün salan yonetıcılerın davranıslarını butun halka teşmil etmek haksızlık olur.
 
Üst