Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Yıldırım Darbeleri Oluşumu Ve Korunulması

'Coğrafya / Uzay Bilimleri' forumunda Hakan811 tarafından 12 Nis 2009 tarihinde açılan konu

 1. Hakan811

  Hakan811 Level 6 TM Üye Üye

  0   0   0

  MmoLira:
  0
  MmoLira:
  0 (0 Banked)

  TURKMMO Güvencesiyle İtem, karakter, yang alın-satın. Sadece %6 komisyonla. Para çekmek ücretsiz, ödeme yapmak komisyonsuz, kazancınız aynı gün hesabınızda! HEMEN ÜYE OLMAK ve ÜCRETSİZ İLAN EKLEMEK İÇİN TIKLAYIN...

  1. Yıldırımın Tanımı
  Havanın Iyi Bir Iletken Olmaması Bünyesinde Yüksek Gerilimli Bulutları Oluşturur. Fiziki Sebeplerden ötürü, Bulutun Yüklenmesi Sırasında Yere Yakın Olan Kısmı Negatif Değerle şarj Olmuştur (%85 Ihtimal). Bu Sırada Yer De Bulut Boyunca Pozitif Yüklenir. Bazı Koşullarda Bunun Tersi Yüklenme De Olabilmektedir (%15 Ihtimal). Fırtınanın Artmasıyla Buluttaki Negatif Yük Oranı Ve Buna Bağlı Olarak Da Yerdeki Pozitif Yük Ayrışması Hızlanarak Devam Eder. Bulutla Yer Arasındaki Potansiyel Fark Arttıkça Aradaki Havanın Da Delinmesi Kolaylaşır Ve Belli Bir Değerden Sonra Havanın Delinmesiyle Oluşan Iletken Kanal Boyunca Buluttan Toprağa Veya Topraktan Buluta Deşarj Başlar.
  Bulutla Bulut Arasında Olan Deşarja şimşek Ve Bulut – Toprak Deşarjına Ise Yıldırım Denir.
  2. Yıldırımın Oluşumu
  Yıldırımın Oluşması Için öncelikle Yıldırım Bulutunun Oluşması Ve Sonrasında Bu Bulutun Elektriksel Olarak Yüklenmesi Gerekmektedir. Günümüzde Yıldırım Bulutunun Oluşumu Rahatlıkla Açıklanabilse De Bu Bulutun Elektriksel Olarak Nasıl Yüklendiği Konusunda Kesin Bilgiler Yoktur. Ancak Bu Durum Bazı Teoriler Ile Açıklanabilmektedir.
  2.1.1. Yıldırım Bulutunun Oluşumu
  Yıldırım Boşalmasının çıkış Noktası, Atmosferde Yüksek Miktarda Nem Bulunması Ve Sıcak Hava Akımları Yardımıyla Yüklü Bulutların Oluşmasıdır. Hava Akımları, Yere Yakın Hava Tabakalarının Iyice ısınması Ile Oluşur. çok Büyük Yüksekliklerden Aşağı Inen Soğuk Hava Ile Bu Hava Tabakası Yer Değiştirir. Nem Ise Yüksek Sıcaklıkta Buharlaşma Ile Meydana Gelir. Hava, Yukarı çıkışı Sırasında Soğur Ve Belirli Bir Yükseklikte Su Buharına Doyacağı Bir Sıcaklığa Erişir. Daha Fazla Yükselmesi Kondenzasyona Sebep Olur Ve Bulut Oluşur.
  Yıldırım Bulutunun Oluşumunda üç Aşama Söz Konusudur.
  Gençlik
  Olgunluk
  Yaşlılık
  Tekom Elektrik-elektronik Ve Hab. Sis. San. Ve Tic. Ltd. şti. 2
  Yıldırım Darbeleri Oluşumu Ve Korunulması 13.04.2002
  Gençlik Aşamasında Aşağıdan Yukarı Doğru Ve Kenarlardan Ortaya Doğru Hava Akımları Artar. Bu Durum Yaklaşık 10 - 15 Dakika Sürer.
  Olgunluk Aşamasında Yağmurlar Oluşur. Sıfıra Yakın Sıcaklık Derecelerinde Iyice Azalan Bulut Kaldırma Kuvveti şiddetli Yağmurlara Sebep Olur. Bu Sırada Yukarıdan Aşağıya Hareket Eden Soğuk Rüzgarlar Görülür. Bunlar Yere Ulaştıklarında Kısa Süreli, şiddetli Fırtınalara Sebep Olurlar. Bu Aşama Yaklaşık 15 – 30 Dakika Sürer.
  Yaşlılık Aşamasında Ise Hava Akımları Artık Son Bulmuştur. Yaklaşık 30 Dakika Sürer.
   
 2. [Rna]MajeziK

  [Rna]MajeziK Level 9 Fahri Üye TM Üye

  0   0   0

  837
  4,900
  714
  210
  MmoLira:
  0
  MmoLira:
  0 (0 Banked)


  Teşekkürler!!...
   

Sosyal Medya