Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


YouTube sinema filmleri için çalışıyor

JoJoPaPi

Level 8
TM Üye
Katılım
29 Mar 2009
Konular
697
Mesajlar
2,980
Reaksiyon Skoru
120
Başarım Puanı
175
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
YouTube sinema filmleri için çalışıyor
İnternet üzerinden video izlemenin gündelik bir eğlence haline gelmesi, son olarak Sony Pictures'ı harekete geçirdi.

YouTube'un video paylaşım sitesi fonksiyonunun yanında büyük film stüdyolarının yasal dağıtım kanalı olma yolundaki adımları 2008'in Kasım ayında MGM'in tam uzunluktaki filmlerinin bir kısmını YouTube üzerinde yayınlayacağını duyurmasıyla duyulmaya başlamıştı.

YouTube'un izleyici kitlesinden yararlanmak ve site üzerinde korsan yayınları yerine lisanslı yayınlarının yer almasını isteyen firmalar kervanına Sony Pictures da katıldı. Son olarak Disney Grubuna ait ESPN, ABC gibi firmaların tanıtım yayınlarının YouTube üzerinden paylaşılacağı açıklanmıştı.

Sony Pictures, uzun metrajlı sinema filmlerinin YouTube üzerinden yayınlanabilmesi için işbirliğine sıcak bakıyor. Konuşulan anlaşmanın ilk etapta 15 kadar Sony Pictures lisanslı filmi YouTube içeriğine eklenmesi gündemde.

YouTube, her ne kadar dünyanın en popüler video paylaşım sitesi olsa da, içeriğinde bulunan yasadışı gösterimler nedeniyle açılan telif davaları, reklam modelinin yeteri kadar gelir getirememesi ve içeriğin tamamiyle ücretsiz sunulması gibi sebeplerden sahibi Google'a henüz arzu ettiği geliri getiremiyor.

YouTube, 2009 yılı içinde reklam gelirlerinin 500 milyon dolar düşeceğini tahmin ediyor. Bu farkı kapatmak için film stüdyoları ile yapılan anlaşmaların önemi büyük. YouTube'un sahibi olan Google, sinema filmlerinin yasal biçimde yayınlanabilmesi için geliştirilecek gelir modellerinin sitenin kar etmesi yolunda birçok engeli aşacağını düşünüyor.
 
Üst