Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


The Lord of the Rings: Return of the King ( Tam Çözüm )

Ertugrulxmetin2tv

Level 6
TM Üye
Katılım
13 Mar 2009
Konular
578
Mesajlar
1,263
Reaksiyon Skoru
80
Başarım Puanı
165
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
Return of the King’in oyunu da, filmi kadar çarpıcı ve güzel oldu. Oyunun özelliği, sizi gerçekten oyunun içine sokup, “orada, Orta Dünya’da savaştığınız” hissini veriyor olmasıydı. Ancak oyun zor, gerçekten zor. Bu yazı da, bu güzel oyunu daha rahat oynayıp, Frodo ile yüzük’ü Mount Doom’a yollamanızı kolaylaştırmak için yazıldı...

Oyun, bildiğiniz gibi, üç ana yoldan geçiyor; Büyücünün Yolu, Kolcu’nun Yolu ve Hobbit’in Yolu. Büyücünün Yolu’nda 7000 yaşındaki usta büyücü Ak Gandalf ile oynuyoruz. Kolcu’nun Yolu’nda Aragorn, Gimli veya okun ve çift kılıcın ustası Legolas ile oynuyoruz. Hobbit’in Yolu’nda ise sadık ve dürüst Sam ileyiz...

EXPERIENCE sİSTEMİ:
Oyunda öldürdüğünüz her yaratıktan belli bir miktarda exp. puanı kazanıyorsunuz ve belli bir puanınız olduğunda seviye atlıyorsunuz. Öldürme stilinize göre az ya da çok puan alıyorsunuz ve aşağıdaki bar dolunca “Perfect” Mod’a geçiyorsunuz, yani hem daha fazla hasar veriyorsunuz, hem de öldürdüğünüz yaratıklardan maksimum puan alıyorsunuz.

Bölüm bittiğinde ise bu deneyim puanlarınız ile değişik saldırı stilleri satın alabiliyor, veya karakterinizi geliştirebiliyorsunuz. Her karakterin kendine has birkaç özelliği var (Aşağıda tüm Upgrade’leri satın alınmış halleri yazılıdır);

Gandalf: Etrafında koruyucu bir kalkan oluşturabiliyor. Menzilli saldırısı büyü. Son seviyeye geldiğinde attığı büyü “okları” hem düşmanlarını yakıyor, hem de onların içinden geçiyor.

Aragorn: Yakın dövüşçü. Menzilli saldırısı o k. Son seviyeye geldiği zaman o kları düşmanları yakabiliyor ve Hızlı Saldırısı (İleride açıklayacağım) daha hızlı ve güçlü oluyor.

Gimli: Yakın dövüşçü. Menzilli saldırısı balta. Son seviyeye geldiği zaman baltaları düşmanları yakabiliyor ve Güçlü Saldırısı (İleride açıklayacağım) daha hızlı ve güçlü oluyor.

Legolas: Sandığınızın aksine yakın dövüşçü. Menzilli saldırısı o k. Son seviyeye geldiği zaman attığı o klar hem düşmanını yakıyor, hem de içinden geçiyor. Aynı zamanda Elven Bow Mastery özelliği ile iki hedefe birden aynı anda o k atabiliyor.

Sam: Değişik özelliklere sahip. Yakın saldırıda da, menzilli saldırıda da iyi. Aynı zamanda bir süreliğine görünmez olabiliyor. Görünmezken birini sırtından bıçaklayabiliyor. Son seviyede görünmez kalma süresi uzuyor ve sırttan bıçaklama ile verdiği hasar inanılmaz artıyor.
Düşmanlarınıza birkaç şekilde vurabiliyorsunuz, bunlar;

Menzilli Saldırı: Her karakterin 30 “mermisi” vardır. “Mermileri” ölen düşmanlarınız düşürür. Size menzilli saldırı yapan Orc’lara karşı kullanın.
Hızlı Saldırı: Basit saldırı. Kalkanı olmayan düşmanlarınızı bu özellik ile rahatça yok edebilirsiniz. Adı üstünde, hızlıdır ve ardı ardına darbe indirebilirsiniz.

-Özellik: Swift Justice: İleri seviyelerde alabileceğiniz bu özellik, kalkansız düşmanlarınızı hızlı hareketlerle kesmenizi sağlıyor. Özellikle Black Gate bölümünde ihtiyacınız olacak...

Güçlü Saldırı: Size saldıracak olan dört tür yaratık var oyunda; Kalkansız yaratıklar, o kçular, kalkanlı yaratıklar ve mini-boss’lar. Mini-Boss’ları üstlerinde beliren sağlık bar’ından tanıyabilirsiniz. Kalkanlı yaratıklar ve Mini-Boss’lar, onları arkadan vurmadığınız sürece saldırılarınızdan etkilenmezler. Güçlü Saldırı burada devreye girer -bu saldırı ile düşmanlarınızın kalkanlarını kırar ve Mini-Boss’ların korunma gereçlerini düşürürsünüz. Daha sonra hızlı saldırı ile onları alaşağı edebilirsiniz. Ancak Güçlü Saldırı yavaştır ve toparlanma süresi uzundur, genelde sizi saldırıya açık bırakır.

-Özellik: Helm’s Hammer: Yine ileri seviyelerde alabileceğiniz bu özellik ile karakteriniz düşmanına doğru silahını (kılıcını, kılıçlarını, baltasını vs...) çevirerek “dansetmeye” başlıyor. Dans etmek diyorum, hareketleri izlerseniz ne demek istediğimi anlarsınız. Bu hareketi üstünüze gelen birkaç tane kalkanlı düşman, veya tam karşınızda duran bir Mini-Boss varsa kullanın. Kalkanları anında parçalıyor ve tutturabilirseniz Mini-Boss’ları rahatlıkla öldürüyor.

Fiziksel Saldırı: Etrafınızı sarmış olan düşmanlara karşı kullanmanız gereken bir saldırı. Düşmana zarar vermez, sadece onları geri uçurur. Aynı zamanda kalkansız bir yaratığın gardını düşürmek istediğinizde de kullanabilirsiniz.

-Özellik: Warrior’s Bane/Bane of Sauron: Vakit alan, ama güçlü bir özellik. Bu özellik ile size saldıran düşmanınızı bloklayabilir ve tek hamlede öldürebilirsiniz.

sırada, bölümler ve onların tam çözümleri var.

Miğfer Dibi:
Açık söyleyeyim, filmin ne zaman bitip bölümün ne zaman başladığını anlayamıyorsunuz! Gandalf, Orc'ların arasına sıçrıyor, birden filmden oyuna geçiyorsunuz. Ben film devam ediyor sanıp en yakın Uruk-Hai’den temiz bir kılıç darbesi yemiştim.

Bölüme başladığınız zaman, etrafınızda orklar olacak. Siz dövüşmeye başlayın, birkaç ork öldürdüğünüzde Legolas sizin yardımınızı isteyecek. Bu bölümde zaman limiti yok, bu yüzden size tavsiyem öldürebildiğiniz kadar ork öldürmeniz. Canınız azaldığında veya ork öldürmekten sıkıldığınızda merdiveni kullanarak Legolas’ın yanına çıkın. Size nasıl menzilli saldırı yapacağınızı öğretecek. Karışınızda duran Orc grubunu menzilli saldırılarınızla yok edin.

İşiniz bittiğinde Aragorn sizin yardımınızı isteyecek. Legolas ile beraber iple duvardan aşağıya inin. Orc’ların Miğfer Dibi’nin kapısına ilerlediklerini göreceksiniz. Onlara doğru ilerlediğinizde de mancınıkları göreceksiniz. Üç tane mancınık var, önce soldakini, sonra ortadakini, son olarak ta sağdakini kullanın. Orc’lar temizlenecek ve bölüm bitecek.

Büyücü’nün Yolu

Isengard’a Giden Yol:
Bu bölümde Gandalf ile Fangorn Ormanı’na kaçan Uruk-Hai’leri kovalıyoruz. Biz savaşırken Saruman da sizi yolunuzdan vazgeçirmeye çalışıyor. Bu bölümde gidebileceğiniz tek bir yol var zaten, yolda da arada bir Uruk-Hai’ler ile dövüşüyoruz. Bir ara Gandalf, bir Ent’e “Hasten to Isengard!” diyor. Ondan sonra sizi iki Orc ve bir kütüğün içine girmiş olan bir okçu karşılıyor. Bu noktada, ileride, içinde beyaz küreler yığılı olan dev bir kutu göreceksiniz. Bu kutuya ateş ettiğinizde kutu patlıyor ve etrafındaki her şeye zarar veriyor.

En sonunda bir tepeye geleceksiniz. Aşağıda iki-üç Ent önlerine gelen tüm Orc'ları öldürüyorlar. Sizden 75 Orc öldürmeniz isteniyor. Sorun değil, çünkü Ent’lerin öldürdükleri de sayılıyor. Yokuştan aşağı inin ve size doğru gelen dört orc’u öldürün. Daha sonra ise kaçanları menzilli silahla vurmaya başlayın, size doğru gelenleri de kılıcınızla halledin. Ent’ler Orc’ları kovalarken sizi de tepebiliyorlar, dikkatli olun.

75 Orc’u öldürdüğünüzde, bir yol açılacak. Bu yolu takip edin. Checkpoint’ten geçince bir sürü kule göreceksiniz. Orc’lar “Kuleleri koruyun!” diye bağıracak. Siz atılan o klardan kaçın ve kulelerin altlarında olan patlayıcı “kutulara” nişan alın. Tüm kuleleri uçurduğunuzda, sol tarafta kalan köprüdeki Uruk-Hai’leri öldürün ve köprüyü geçip yola devam edin. Yokuştan aşağı inin, arada bir Orc’lar, arada bir de o kçular size saldıracak. Hepsini öldürüp en aşağıya geldiğinizde bir Ent göreceksiniz, bu Ent barajı yıkmaya çalışıyor, ancak Orc o kçular ona ateş ettiğinde geri çekilmek zorunda kalıyor. Sizin tarafınızda bir Mini-Boss ve iki okçu, karşı kıyıda, yukarıda da üç tane okçu var. Kendi tarafınızdakileri halledin, karşı kıyıdakileri de büyüyle indirin. o kçuları öldürdüğünüzde Ent tekrar baraja yaklaşacak ve asılacak. Barajın canı yavaş yavaş düşecek, siz de ateş ederek işi hızlandırın. Bir süre sonra hem sizin tarafınıza, hem de karşı tarafa tekrar Orc’lar gelecek. Önce o kçuları halledin, ama Ent’in bir canı yok, Experience kazanmak için Ent’in yanmasına izin verebilir ve gelen Uruk-Hai’leri öldürebilirsiniz, çünkü okçular size saldırmıyor. Neyse, en sonunda Ent barajı yıkacak, bölüm bitecek.

Minas Tirith-Duvarın Üstü
İşte, oyundaki en sinir bölüm burası! o yüzden önce geçmiş olsun diyorum. Bu bölümde Gandalf ile Minas Tirith’i savunacağız. Ama Gandalf’ın sizi yanlış yönlendirmede üstüne yok, ne demek istediğimi biraz sonra anlayacaksınız. Bu bölümde Orc'lar surlara merdiven dayıyorlar, biz de onları Fiziksel Saldırı ile geri itiyoruz. Merdivenlerin nereye geldiğini anlamanın yolu mini-map, kırmızı kutular ve merdivenler. Bölüm kolay görünüyor, ama en büyük zorluğu sağ üstteki barda. o bar dolarsa, siz ne yaparsanız yapın Orc'lar Minas Tirith’i ele geçiriyor ve bölüm bitiyor. Siz merdivenleri itince bar birazcık geri gidiyor, sonra tekrar doluyor.

Şimdi, merdivenleri itmenin, en azından surun orta kısmındakileri itmenin kolay bir yolu var, savaşsız bir yol; bölüme başladığınızda orta surun üç yerinde kancalar göreceksiniz; Miğfer Dibi’nde surdan aşağı inmek için kullandığımız kancalar bunlar. Birinden inin, orta sur boyuca uzanan bir çıkıntının üstünde olacaksınız. İşin güzel tarafı, bu yerdeyken merdivenleri itebilirsiniz. Ama surun sol ve sağ tarafındakiler için maalesef bu yol işe yaramıyor.

Belli bir süre sonra, bir Troll’ü bir kuşatma kulesi iterken göreceğiz. Gandalf “Mancınıkları kullanın!!!” diye bağıracak. İşte bölümün en sinir kısmı burası. Haritada iki mancınık noktası görünüyor ama biri ortada yok! Diğeri ise, orta surun sol alt tarafındaki bir kulede. Bu kuleye merdivenle çıkın. Mancınığın yanına gidin ve “Use” halkasının (beyaz/açık mavi, etrafında rünler dolaşan bir halka) içinde durun ve Use tuşuna basın. Mancınık ateşlenecek, iki atışta kule yıkılıyor. İkinci kule diğer uçtan gelecek. Siz, normalde, onu vurabilmek için ikinci bir mancınık arıyorsunuz. uğraşmayın, sağ surun en ucuna kadar gidin, nişan alın ve kuleye ateş edin. 14 vuruşta kule yıkılıyor. İki kule daha gelecek, onları da yok edin, daha sonra Orc’lar koçbaşı ile saldıracaklar. Sağ sur ile orta surun bitiştiği yerde merdivenler. Oradan aşağı inin, orduyu takip edin ve bu bölümü bitirin.

Minas Tirith- Courtyard “Meydan”
Bu bölümde amacımız Gandalf ile kaçan Gondor insanlarını korumak. Sağ üstteki gösterge size kaç insanın kaçması gerektiğini ve kaç kişinin kaçtığını söylüyor. İşleri zorlaştırmak için kaçanları Orc’lar ve Troll’ler kovalayacak. Bölüm zor görünse de oldukça kolay. Yerinizden kımıldamayın, gelen Orc’lara menzilli saldırı yapın. Merminiz bittiğinde kılıcınız Glamdring’i çekin, gelen Orc’lara saldırın. Mutlaka biri mermi düşürecektir. Mermiyi alıp eski yerinize geri dönün.

60 Kişi kurtulduğunda, üstten patlayıcı şeyler düşmeye başlayacak, ama size bir sorun teşkil etmiyorlar.

100 Kişi kurtulduğunda, ilk Mini-Boss gelecek. Güçlü Saldırı ile zırhını düşürün, Hızlı Saldırı ile alaşağı edin.

120, 125, 130 ve 140 Kişi kurtulduğunda da Mini-Boss’lar gelecek. Paniklemeden aynı taktiği kullanın.

150 Kişi kurtulduğunda, paniklemek için iyi bir zaman, çünkü 3 tane Troll gelecek. Alanda mızraklar var, büyü yapmak yerine Troll’lere bu mızrakları atın. o kçular da size yardım edecek.

Buradan sonra sürekli Mini-Boss ve Troll’ler gelecek. Troll’lere mızrak atın, Mini-Boss’lara da anlattığım taktiği kullanın.

200 Kişi kurtulduğunda, Minas Tirith’te daha içe kaçacaksınız ve bölüm bitecek. Artık tek ümit, kayıp kral Aragorn ve yoldaşları Gimli ve Legolas’ta.

Kolcu’nun Yolu
Oynayabileceğiniz Karakterler: Aragorn, Gimli, Legolas

Ölülerin Yolu
Kısa bir videodan sonra kontrol bize geçecek. Bu bölüm oldukça kolay; dümdüz git, yoluna kim çıkarsa öldür. Ancak dikkatli olun, mavi sislerin içinden geçerken yavaşlıyorsunuz. Bu şimdilik bir sorun teşkil etmese de, sonraki bölümde işinizi zorlaştırıyor.

Yol boyunca, birden iskeletler fırlayacak ve önünüz kapanacak. Tahmin ettiğiniz gibi bu savaşlardan kaçma şansınız yok, tüm iskeletleri öldürünce önünüz açılıyor.

Kemik bir merdivenden tırmanacaksınız, ama ondan önce ilk Boss gelecek. Kendisi 600 xp. Ediyor. Onu öldürünce bir heykel göreceksiniz. Heykeli itin. Savaşarak karşıya geçin. Gördüğünüz gibi kapı kapalı. Sola gidin, aşağı iniyorsunuz. yıktığınız heykelin altından geçip kapıyı kontrol eden kolun olduğu yere gidin. 3 kere kolu “kullanmanız” gerek. Kapı açılınca aynı yolu takip ederek geri dönün.

Bir köprüden geçeceksiniz. Legolas “Ölülerin toplandığı yer burası. Burada büyük bir kötülük var” diyecek. Köprünün ortasında bir taş çıkacak ve yolunuz kapanacak. 35 küsür ölü size saldıracak. Onları öldürdüğünüzde (yine sağ üstteki bar dolduğunda) yol açılacak. Açılan yerden gidin ve bölümü bitirin.

Ölülerin Kralı
Bu bölüm zor ve iki kısımdan oluşuyor. İlk kısımda ölülerin kralı ile savaşacaksınız. Size saldırırken sizi itecek -geri geri gideceksiniz. Sakın korkmayın, oyunda düşme diye bir şey yok. o size saldırırken siz de ona saldırın, Blok kullanmayın. Ona hasar vermeye başladığınızda geri çekilecek ve kendisine yardım etmesi için ölüleri çağıracak. İlk seferinde basit ölüler gelecek. Onları öldürün, Kral size tekrar saldıracak.

Siz Kral’ın canını her azalttığınızda geri kaçıyor. İkinci kaçtığında yardım için o kçuları çağırıyor. Okçulara ulaşamadığınız için onları oklarınız (veya, Gimli iseniz, baltalarınız) ile indirin.

Kral’ın canı 3. kez azaldığında “Dağın Rüzgarı”’nı çağıracak. İşte bu tehlikeli. Kral ‘gerinecek’ ve hasar veren bir sis salacak. Kral gerinirken siz ona sÜREKLİ ok atın, sisi saldığında ise bir kayanın arkasına koşup saklanın.

Böyle böyle Kralı öldüreceksiniz. Elinizi çabuk tutarsanız iyi olur, çünkü, Kral, canı iyice azaldığında Boss’ları çağırmaya başlıyor. Ölüleri kılıçlarınızla, okçuları da oklarınızla indirin. Kral sis’i çağırdığında ise hemen bir kayanın arkasına saklanın.

Kral öldüğünde, Checkpoint olacak. Şimdi kaçıyorsunuz. Burada karışık bir şey yok, ancak takılmamanız gerekiyor. İzleyebileceğiniz tek bir yol var zaten. Bir yerde yolunuz kapanacak ve yine size saldıracaklar. Onları öldürdüğünüzde tekrar kaçıyorsunuz. Bu defa sislere girecek ve yavaşlayacaksınız. İşte burada ASLA bir yere takılmayın, yoksa ölüyorsunuz.

Sonunda bir odaya geleceksiniz. Yolunuz yine tıkanacak. Bir Mini-Boss ve ölüler saldıracak. Onları yenince 3 Mini-Boss birden gelecek. Bu savaşlar kolay. 3 Boss’u da öldürünce yolunuz açılacak ve kaçacaksınız.

Güney Kapısı
Ortalık fazla sessiz ve biz Gondor’a yardıma gidiyoruz. Kapıya doğru ilerleyin. Kapı kapanacak ve önünüze bir Troll sıçrayacak. Sonra da üzerinize yığınla Orc gelecek. Level için Orc’larla dövüşebilirsiniz ama buradaki Orc’lardan sağlık iksiri düşmüyor. Troll’e ise hiç bulaşmayın. Sol tarafta iki tane mancınık var. Onları ateşleyince surlara bir geçiş oluşturacaksınız. Sonra sağ tarafa gidin ve oradaki mancınığı ateşleyin. Troll’ün kafasına nokta atışı yaptıktan sonra yarattığınız geçişe gidin ve merdivenden tırmanın.

Burada, kafasına bir gülle yediği için sinirli olan Troll ve Orc’ları ile karşılaşacaksınız. Orc’ları umursamayın ve Troll’ü oklayın. 20 civarı okta ölüyor. Daha sonra Orc’ları öldürün. “Oh!” dediğiniz anda bir Fül gelecek. Hemen surda gezinip mermi alın. Mutlaka bir mermi paketi oluyor. Merminiz tekrar tam olduğunda Fül’ü o klayın. Üstündeki Harradrim’lerin size attığı alevli o klardan da kaçın. 5-6 okta Fül’ün üstündeki şey patlayacak ve Fül ölecek. Şimdi, Troll’ün koruduğu kapıyı aç***ıyız. Kolu çevirdiğimizde görüyoruz ki Troll kapıyı geri itiyor. Sorun değil, kolun sol tarafında iki tane kaynar yağ kazanı var. İki kazanı da dökün. Troll’ün canı bayağı düşecek. Biraz bekleyin ve yine ikisini birden dökün. Troll öldüğünde kolu 3 kere çevirin ve kapı açılsın. Kapıdan Orc’lar gelecek. Paniklemeyin ve yine iki yağı dökün. Geldiğiniz gibi merdivenlerden aşağı inin ve kapıdan geçin.

Pelennor Çayırları Savaşı
Bu bölümde direkt aksiyona dalıyoruz. Üstte “60”’ı gösteren bir bar var. Üzerinize yığınla Orc ve Haradrim gelecek. Arada Mini-Boss’lar da var. Mini-Boss’ları yine aynı taktik (Güçlü Vuruş + Hızlı Vuruş) ile indirin. Sayı 60’ı bulduğunda Eowyn’e saldırmaya Fül’ler gelecek. Hemen tepeye koşun ve Fül’ü oklayarak indirin. Bir Fül daha gelecek. Bu tepeden inin ve karşı tepeye gidin. Fül’ü oklayarak öldürün. Eowyn ve Merry’e saldırmaya Nazgul gelecek. Tepeden inin ve yukarı doğru yürüyün, kimseyle savaşmayın. Nazgul’ü ve bineğini göreceksiniz. sürekli ok atın. Nazgul uzaklaşınca yine farklı taraflardan Fül’ler gelmeye başlayacak. Her 2 Fül’de Nazgul geri geliyor. En sonunda Nazgul’ü düşüreceksiniz ve bölüm bitecek.

Kara Kapı
Bu bölümde de direkt aksiyona dalıyoruz. Kara Kule’nin Naib’i Mitril yeleği yere attığı anda ona saldırıyoruz. Güçlü Saldırı + Hızlı Saldırı ile onu alaşağı edince oyun boyunca göreceğiniz en korkunç manzarayı göreceksiniz; Kara Kapı açılacak ve devasa bir Orc ordusu size saldıracak. “Onlar sadece animasyon, nedir ki yani?” demeyin, Kara Kapı’dan çıkan HER Orc ve Haradrim ile savaşacaksınız.

Bölüm boyunca 6 tane Boss öldüreceksiniz. Arada, sayılmayan Mini-Boss’lar da gelecek. sürekli savaşacağınızdan genellikle Perfect Mode’da olacaksınız. Bu bölümü Gandalf, Legolas, Gimli ve Aragorn ile oynamak mümkün. Bölüm boyunca diğer karakterleri de korumanız gerekecek. Ben Legolas ile oynadığımdan Aragorn, Gimli ve Gandalf’ı korudum. Aralarından biri ölürse oyunu kaybediyorsunuz. Gandalf’ın canı çok çabuk düşüyor, o yüzden dikkatli olun.

Bir süre sonra Orc ve Haradrim’ler üç taraftan da gelmeye başlayacaklar. Stratejimizde değişiklik yok, yine arkadaşlarımızı koruyarak önümüze gelen Boss ve Mini-Boss’Ları öldürüyoruz. 6 Boss’u da öldürdüğümüzde 3 tane Nazgul geliyor. Nazgul’leri mızraklayarak ve Güçlü + Hızlı kombosunu kullanarak rahatça öldürebilirsiniz.

Gandalf tekrar “bu son şansımız” diyecek. Şimdi ise ümidimiz Frodo, Sam ve Gollum’da.

Hobbit’in Yolu
Oynanabilecek Karakterler: İlk üç bölümde Sam, son bölümde sadece Frodo.

Osgiliath’tan Kaçış
Oyundaki en uzun ve zor bölümler Hobbit’lerin görevleri. Bu görevlerde bilmeniz gereken iki ana şey var. Bir; F5 tuşuna basarak görünmez olabilirsiniz. İki; görünmez iken birinin arkasına geçer ve Space tuşuna basarsanız genelde tek vuruşta o kişiyi öldürürsünüz.
Bölüme yıkım içindeki Osgiliath’ta başlıyoruz. Frodo’yu Nazgul’den kurtarıp merdivenlerden aşağı iniyoruz. Sakın Sam’in dövüş kabiliyetini küçümsemeyin çünkü Sam diğer karakterler kadar iyi dövüşüyor.

Orc’ları öldüre öldüre Gollum’un gösterdiği yoldan gideceğiz. Merdivenlerden tırmandığımızda açık bir alana çıkacağız ve sağ üstte Nazgul ikonu yanacak. Bu ikon, siz açık alanda bulunduğunuz sürece artıyor ama gölgeli bir yer veya kapalı bir alana girerseniz azalıyor. Tamamlanırsa Nazgul Frodo’yu yakalıyor ve bölüm bitiyor.

Bu açıklıktan geçip, sonuna kadar gidip merdivenlerden indiğinizde güvendesiniz. Merdivenlerden inin. Bu bölümde gidebileceğiniz tek bir yol var, bu yüzden “sola dönün, dümdüz gidin” diye anlatmıyorum. Duvardaki bir delikten geçince Checkpoint’e geleceksiniz. Merdivenlerden çıkın, yine Nazgul alarmı. Yine savaşmamaya özen göstererek kaçın. Tahta köprüden geçip doğru ilerleyin ve merdivenlerden inin. Nazgul alarmı yine gidecek. Taş bir merdivenden tırmanınca dev bir çanın arkasına geleceksiniz. Çanı itin, merdivenlerden çıkan Orc’ları öldürecek ve duvarda bir delik açacak. Delikten geçin. Sağdaki merdivenlerden çıkın. Üçüncü ve son Nazgul alarmı. Yine savaşmadan doğruca giderseniz yolunuzu rahatça bulursunuz. En sonunda bir merdivene geleceksiniz. Merdivenden inince bir merdiven daha göreceksiniz. Oradan da inince Osgiliath’ın altındaki tünellere geliyoruz. Burada tek yol var, doğruca gidin. En sonunda güçlü bir Boss ve etrafında Orc’ları göreceksiniz. Arkalarındaki kapı kapalı, kol da Boss’un yanında.

Tavsiyem şu; tüm Orc’ları indirin, görünmez olun ve kolu 3 kere kullanarak kapıyı açın. Kapıdan geçip dümdüz ilerleyince bölüm bitiyor.

Shelob’un İni
Bu bölüm ufak bir labirentten oluşuyor. Önünüze gelen tüm örümcekleri keseceksiniz. Önce sağa gidin. Sonra sola. Sonra sağa, sonra da en sola. En sonunda ufak örümceklerin yolu kapadığı bir yere geleceksiniz. Yanınızdaki meşaleyi atarak örümcekleri dağıtın. İlerleyin. Birkaç örümcek ve yolunuzu kapatan bir ağ göreceksiniz. Örümcekleri öldürün, ağa da yine meşale atın. Ağ yanınca geçin. Bir odaya ve bir sürü Orc’a rastlayacaksınız. Görünmezlik ile sağ taraftan dolanın, yürüyün, içinde yanan kömürlerin olduğu şeyi devirin. Birkaç Orc yanacak. Kalanları da öldürün. Çıkıştan ilerleyin, bir Orc kampına daha geleceksiniz. Sam, “Ben buradan gizlenerek geçemem” diyecek. Paniklemeden görünmez olun ve sağ taraftaki tepeyi tırmanın. Tırmanınca yanınıza iki Orc gelecek. Onları öldürün ve yanınızdaki dev kaya yığınını aşağı itin. Aşağıdaki tüm Orc’lar ölecek. Geri inin ve yolunuza devam edin. Bir köprüye geleceksiniz, altınızdan Shelob geçecek. Onu umursamayın, zaten bir şey yapamazsınız. Köprüyü geçin, iki meşaleli bir yere geleceksiniz. İki meşaleyi de örümceklere atın ve yolu açıp devam edin. Bir sonraki yerde ilk meşaleyi atıp örümcekleri dağıtın, ikincisi ile de ağı eritip yolunuza devam edin.

Bir yere geleceksiniz, önünüzde yığınla bebek örümcek var, yolun sonunda ağ ile kaplı bir geçit, sağınızda ise bir tepe. Meşaleyi kullanarak yolu açın ve tepeye çıkın. Tepedekileri öldürünce, oradaki meşaleyi ağa atın ve geçişi açın. Geri aşağı inin ve örümceklere meşale atarak yolunuzu açın. Orc okçuları gelecek, bu yüzden blok kullanmayı unutmayın. Yolun sonuna geldiğinizde üç Orc’u da öldürün. Birkaç örümcek gelecek, onları da öldürün, yolunuza devam edin. İşte Shelob burada!

Oyundaki büyük Boss savaşlarından biri bu. Shelob size sürekli saldırıyor, tabi, siz de ona. Canını indirdiğinizde Sam bıçağını Shelob’un gözüne saplıyor. Shelob tırmanıyor ve size bir sürü örümcek yolluyor.

İşte burada bir püf noktası var. Örümcekleri öldürdüğünüzde Shelob üstünüze sıçrıyor ve canınızı azaltıyor. Son örümceği de öldürdüğünüz anda sürekli hareket eder ve geniş daireler çizerseniz Shelob tam anlamıyla yere yapışıyor ve birkaç saniye kıpırdamadan duruyor. Siz bu sırada onu Güçlü Saldırı ile alaşağı edebilirsiniz. Canı çok azalınca yine kaçacak ve yine örümcekleri yollayacak. Aynı taktik ile Shelob’u öldürün ve bölümü bitirin.

Cirith Ungol Kulesi
Bu bölümü geçebilmek için 80 Orc öldürmeniz gerekiyor. Kulağa zor gibi gelse de aslında kolay bir bölüm. İlk olarak odadaki Orc’ları ateşe doğru getirin ve ateş’i (kızgın kömürleri) dökün. Boss’a ise Güçlü Saldırı’larınızı kullanın. Kolu kullanarak köprüyü indirin, gelen Orc’ları öldürün, dümdüz ilerleyin, tünele gelin. Tünelde üstünüze Orc’lar gelecek. Bu Orc’ları da öldürün. Tünelin sonunda bir Boss var, onu da temizleyin. Tünelden çıkınca birbiri ile savaşan yığınlarca Orc göreceksiniz. Hemen yanınızda duran Orc’u mızrakla öldürün. Ufak merdivenlerden aşağı inin. Burada numara şu; tüm Orc’lar, kızgın kömürlerin yanında duruyorlar. Sadece sizi farkeden Orc’ları öldürün ve fırsat buldukça kızgın kömürleri devirin. Bu alanda hiçbir şey kalmayınca dümdüz ilerleyin, DEV bir alana geleceksiniz. Bu alanda bir sürü Orc birbiri ile dövüşüyor. Görünmezlik ile kenardan dolanıp merdivenlerden çıkın, en yukarıda bir Boss var, onu da Güçlü Kombo ile öldürün. Boss’un yanında bir ip var, Use deyin. Sam ipi kesiyor ve tavandaki dev tekerlek aşağıdaki Orc’ların kafasına iniyor. Aşağıdaki tüm Orc’lar ölüyor. Savaşarak merdivenlerden aşağı inin.

Kızgın kömürleri döktüğümüz yere geri gelin, bu defa sağa gidin, eğer canlı kalan Orc varsa öldürün. Birkaç Orc bir köprünün altında savaşıyorlar. Kolu çekip köprüyü indirin. Orc’lar ezilecek. Köprüden çıkıp devam edin, bir merdivenden tırmanacaksınız. Size arkası dönük olan iki Orc var. Onları öldürün. Sol tarafınızda patlayıcı variller var. Onları aşağı itince aşağıdaki Orc’lar ölüyor. Şimdiye kadar 80’i bulmuş olmanız lazım, eğer hala eksik varsa geri dönün ve her yeri arayın. Sayıyı tamamlayınca buraya geri dönün. Köprüden geçin. Orc’lar kulenin önüne kaçacaklar. Siz doğru ilerleyin ve dev arbaletin olduğu yere çıkın. Görünmezlik ile arbaleti ateşleyin, kulenin önündeki Orc’ları öldürün. Arbaletin hemen yanında bir Boss olduğundan görünmezlik kullandık, istiyorsanız onu da öldürebilirsiniz. Orc’lar öldüğünde kuleye gidin.

Bir Boss savaşı daha. Frodo’yu kurtarmak için bu Orc’la savaş***ıyız. Orc’a hiçbir şekilde hasar veremiyoruz silahlarımızla. Taktik şu;
Odanın iki tarafında mızraklar var. Orc size saldırıp hemen uzaklaşıyor. Saldırınca Blok edin, daha sonra hemen mızraklardan birini alıp atın. Orc’un kalkanı kırılacak. Diğer mızrağı da atınca sersemleyecek. Sersemlediği anda yanına koşup Güçlü Saldırı kombolarını kullanın. eğer Helm’s Hammer Kombosunu satın aldıysanız burada çok işinize yarayacak. Orc’un sersemlemesi geçince tekrar bir kalkan alacak.

Aynı taktiği kullanarak Orc’u öldürün, başka bir Orc’un Frodo’nun Mitril yeleğini kapıp kaçmasını izleyin ve Frodo’yu kurtarın.

Cehennem Dağları/Çatlağı
Oyunun son bölümü. Burada Frodo’yu kontrol ediyoruz ve Gollum ile savaşıyoruz. Silahlarımız Gollum’a etki etmiyor, o ise bizi gayet güzel dövüyor. Burada da zor ama etkili bir taktik var;

En kenara (kameraya doğru) gidin. Gollum da gelecek. En kenara geldiği zaman dengesini kaybettiğini göreceksiniz, çizgi filmlerdeki gibi kollarını sallamaya başlayacak. Fiziksel Saldırı ile Gollum’u itin, kenara tutunacak. Space’e basarak eline Sting’i indirin. Canı gidecek, ama tekrar tırmanacak. Stratejide değişiklik yok, aynı taktikle Gollum’u itin ve vurun. Arada bir sağlık iksirleri çıkacak, onlardan da yararlanın. Gollum’un canı bittiğinde bölüm ve bu muhteşem oyun da bitecek.

Oyun Sonrası
Oyun bitecek mi dedim? Yanlış söylemişim çünkü oyun tam olarak bitmiyor. Üç yeni karakter açılıyor; Faramir (özellikleri Aragorn ile aynı), Merry ve Pippin (özellikleri Frodo ve Sam ile aynı). Aynı zamanda artık istediğimiz karakter ile istediğimiz bölümü oynayabiliyoruz. Frodo ile Ölülerin Kralı’yla savaşabilir, Gandalf ile Gollum’u Cehennem Çatlağı’na itebilir ve Gimli ile Saruman’ı devirmeye gidebiliriz.

Bazı oyuncular, bitirdikleri bir oyunu hemen silerler, bazıları ise tekrar oynamak için silmezler. Siz ikinci tipteki oyuncularsanız ve Return of the King’deki karakterlerinizi “mükemmelleştirmek” istiyorsanız önerim şu;

Herhangi bir karakterle;

Önce Cirith Ungol Kulesi bölümünü oynayın. İyi oynarsanız ve tüm Orc’ları öldürürseniz bol miktarda level atlıyorsunuz.

Daha sonra Isengard’a Giden Yol bölümünü oynayın. Burada da 75 Orc kesmeniz gerektiğinden en az iki level atlarsınız.

En son olarak Güney Kapısı bölümünü oynayın. Burada mancınıkları bırakıp saldıran Orc’ları kesin.

Bu yolla ve zamanla tüm karakterlerinizi onuncu seviyeye çıkartabilirsiniz.

Saruman’ın Palantir’i
“Ben uğraşamam eski bölümleri tekrar oynamakla” diyorsanız, oyunu bitirdiğinizde üstte açılan “yıldızlardan” en soldakine gidin. Burada bir karakterle, tek başımıza, üstümüze saldıran yaratıklara karşı direniyoruz. 20 kere bir ordu büyüklüğünde yaratık geliyor, son 5 dalgada sürekli Boss’lar, son 3 dalgada da dev Troll’ler geliyor. Bu bölüm sırf oyuncular karakterlerine level atlatsın diye yapılmış.

Sauron’un Palantir’i
Gandalf’ı, Sam’i ve Üç Avcı’dan (Legolas, Aragorn, Gimli) herhangi birini 10. level’a getirdiğinizde bu bölüm açılıyor. Burası da Saruman’ın Palantir’i bölümüyle aynı, sadece daha değişik mekanlarda geçiyor ve daha zor düşmanlar çıkıyor.

İşte, muhteşem bir aksiyon oyunu olan Return of the King’in tam çözümü. Umarım yeterince anlaşılır olmuştur. Herkese kolay gelsin....
 

iNcußuS*

Level 8
TM Üye
Üye
Katılım
15 Mar 2009
Konular
413
Mesajlar
2,608
Reaksiyon Skoru
69
Başarım Puanı
145
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
oyunu bitirmistim saol..
 

PcManYaG-ı-

Level 6
TM Üye
Üye
Katılım
13 Mar 2009
Konular
129
Mesajlar
1,220
Reaksiyon Skoru
15
Başarım Puanı
122
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
evet güzel bir oyundu..
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst