Sitemize reklam vermek için [email protected] adresine mail atabilirsiniz
For Advertising Contact [email protected]


Şok--> Warcraft III - Tam Çözüm JJPP

JoJoPaPi

Level 8
TM Üye
Katılım
29 Mar 2009
Konular
697
Mesajlar
2,980
Reaksiyon Skoru
120
Başarım Puanı
175
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
PROLOQUE

Bu bölüm oyuncunun oyuna alışması için hazırlanmış. Bu bölümü oynamadan direk Human kampanyasına geçebilirsiniz. Bu yüzden bu bölüm için açıklama yapmayacağım. Sadece iki bölümden oluştuğunu ve eğitim bölümleri olduklarını bilin yeter. Eğer şimdiye kadar hiç Warcraft oynanamamışsanız, Human kampanyasına geçmeden önce bu bölümleri oynamanızda da fayda olduğunu belirtmeliyim.
Chapter 2: Blackrock n Roll

Oyunda ilk defa üs kurma işlemini bu bölümde yapıyorsunuz. Sizden istenilen ana görevde 2 Farm ve 1 Barracks inşa edip Barracks’dan 6 adet Footman çıkartmak. Bu işlemler yapılırken Arthas ile haritanın sağ tarafında bulunan Dragon Hunter karakteriyle konuşun. Sizden Searinox ismindeki Ejderhayı yok ederek kalbini ona getirmenizi isteyecek. Ejderhayı bu bölümde sadece Rifleman’lar ile yok edebiliyorsunuz. Dragon Hunter’ın size verdiği 4 Rifleman’ın yanına sizde Rifleman üreterek sayılarını çoğaltabilirsiniz. Daha sonra Rifleman’ları alarak haritanın en sağına gidin ve karşınıza çıkan 4 küçük ejderhayı yok edin. Daha sonra da Searinox’u (Hasar puanı: 25-100 / HP: 1250) yok edin. Bring the Heart of Searinox’u Arthas ile alarak Dragon Hunter’a götürün. Size hediye olarak Orb of Fire verecek.

Bu sırada Blade Master, Uther ile konuşmaya gelecek ama bunun hologram olduğunu anlayacaksınız. İşte bundan sonra yapmanız gereken toparlayabildiğiniz kadar adamı toplayıp, haritanın en sağ üst köşesinde bekleyen Blade Master’a saldırmak. Onu öldürünce bölümde bitecek.

Chapter 3: Ravages of the Plague

Buradaki ana göreviniz haritayı araştırmak ve bilgi toplamak. Haritada ilerledikçe yeni görevler de alacaksınız. İlk önce yolu takip edip karşınıza çıkan kadınla konuşun. Daha sonra kırık köprüye doğru gidin. Köprünün önündeki köylüler geçiş için başka bir yol olduğunu ama çok tehlikeli olduğunu söyleyecekler. Sağ taraftan ilerleyerek yolunuza devam edin. Karşınıza sürekli Gnoll ve Skeleton Warriors’lar çıkacak. Onları yok ederek haritanın en sol üst köşesindeki Fountain of Health’a kadar gidin. Bu bina tüm birimlerinizin sağlığını dolduracaktır. Sıkıştıkça geri dönebilirsiniz.

Daha sonra bulunduğunuz bölgeden aşağı doğru inin, ta ki Priest birimleri ile karşılaşana kadar. Onlarda size katılacak ve ilerdeki köye girerek Grain Warehouse binasını yıkmanız gerekecek. Oraya doğru gidin. Kel’Thuzad sizinle konuşarak ortadan kaybolacak. Sizde Grain Warehouse binasını yıkarak etraftaki birkaç yaratığı öldürün ve bölümü bitirin.

Chapter 4: Cult of the Damned

Oyuna üssünüzü kurarak başlayın. Yeterli askeri birimleri toparladıktan sonra yukarıdaki Undead üssünü basın. Üssü yok etmekte fazla zorlanmayacaksınız. Daha sonra aynı yoldan ilerleyin ve bir köye ulaşın. Burada Kel’Thuzad ile tekrar karşılaşacaksınız. Yine konuşup kaçacak. Bu sefer arayarak, sağ üst köşede bulacağınız Kel’Thuzad’ı yok edin.

Chapter 5:March of the Scourge

Buradaki ana göreviniz 30 dakika boyunca üssünüzü düşman saldırılarına karşı korumak. Eğer oyunun daha erken bitmesini isterseniz iki ayrı yerde bulunan Undead üslerini yok edebilirsiniz ama oralara saldırmanızı hiç tavsiye etmiyorum çünkü çok sağlam yapılandırılmışlar. Bu yüzden yapacağınız tek şey iki giriş bulunan üssünüzün etrafına kuleler dikerek birkaç takım da Rifleman çıkartarak savunmayı sağlamlaştırmak.

20. dakikadan itibaren size yeni bir görev daha verilecek. Oda geçtikleri bütün köylere salgın hastalık bulaştıran bir Undead konvoyunu durdurmak. Bunun için üssünüzden ayrılmanız gerekecek ama sakın Undead üslerinin olduğu yoldan gitmeyin. Sağ üstteki yolu deneyin. Bu görevi yapmak da mecburi değil. İsterseniz yapmayabilirsiniz. 30 dakika sonra Uther gelerek size yardım edecek ve bölüm de bitecek.

Chapter 6: The Culling

İlk başta karışık gibi gelse de aslında fazla zor olmayan bir bölüm. Bu bölümde yapmanız gereken tek şey 100 zombi öldürmek. Oyuna başlar başlamaz Knight yapılabilecek binaları dikin ve birkaç Knight çıkartın. Bu sırada Mal’Ganis ortaya çıkacak. Hemen saldırın ve onu öldürün. bu size 3 dakika kazandıracak. 3 dakika sonra Mal’Ganis tekrar geri dönecektir. Bu yüzden hemen etraftaki Plagued Villager Houses evlerine saldırın. Saldırıyı sağ tıklayarak yapamazsınız. Bu işlemi atak komutu ile yada kısayolu olan A tuşuna basıp, yıkılacak evi işaretleyerek yapabilirsiniz. Her yıkılan evden 4 insan çıkıp zombiye dönüşecek. İşte yapmanız gereken de bunları öldürmek. Mal’Ganis 100 insanı zombiye çevirmeden, 100 zombiyi öldürmeyi başarırsanız bölümde bitecek. Unutmayın ki Mal’Ganis’in ölmesi size 3 dakika gibi uzun bir süre kazandıracaktır. Bu yüzden her seferinde ona saldırmanız avantajınıza olacaktır.

Chapter 7: The Shores of Northland

Bu bölümdeki ilk amacınız bir altın madeni bulup, madenin etrafına ana üssünüzü kurmaya çalışmaktan ibaret. Önünüzdeki yolu takip ederek altın madenine giden yolu kolayca bulabilirsiniz ama bu iş o kadar kolay değil. Yol boyunca karşınıza Troll ve Wolf’lar çıkacak. Onları temizleyerek yolunuza devam edin ve haritanın en batısına geldiğinizde altın madenini bulacaksınız.

Madene yaklaştığınızda ortaya Muradine Bronzeboard ve adamları çıkarak size katılacaklar. Katılmalarıyla birlikte yeni bir görev alacaksınız oda; haritanın en sağ üst köşesinde bulunan Muradine Bronzeboard’ın adamlarını ve üssünü Undead’lerin saldırılarından kurtarmak.

İki taraftan da üssünüze giriş olduğunu göreceksiniz. Hemen Guard Tower’lardan kurun ve bol bol Rifleman çıkartın, çünkü bir diğer Mal’Ganis ordusu sürekli hava birlikleri yollayacak üssünüze. Bu yüzden gafil avlanmamaya bakın. Muradin’in üssünün önündeki Undead’lar sizi fazla zorlamayacaktır. Birkaç takım adamı yanınıza alarak saldırıda bulunun ve üssü kurtarın. Artık o üs ve üsteki adamlarda sizin kullanımınıza girdi. Son olarak yapmanız gereken şey, sol taraftaki tüm Mal’Ganis üssünü yok etmek. Gücünüzü toparlayarak oraya da saldırın.

Chapter 8: Dissension

Kralın emriyle tüm askerleriniz ülkenize geri dönmek isteyecek. Onların geri dönememesi için etraftaki 5 ayrı gemiyi yok etmeniz gerekiyor. Bunun içinde belli bir süreniz var. Eğer zamanında 5 gemiyi de yok edemezseniz askerler geri dönecektir.

Anlayacağınız üzere bu bölümde bize askerlerden fayda yok. Yanımız da iki Mortar Team birimi bulunuyor ki gemileri onlarla yok edeceğimiz için ölmemeleri gerek! Bu bölümde Mercant’lardan kendinize asker sağlayabilirsiniz. Buralardan mutlaka asker almalısınız (Ogre ve Troll askerleri) yoksa karşınıza çıkan düşmanlara karşı bir şey yapamazsınız. Arthas’ın Holy Light ve Resurrection büyüleri bu bölümde oldukça işinize yarayacaktır.

Tek yapmanız gereken yol boyunca ilerleyerek önünüzdeki düşmanları temizlemek ve gemileri yok etmek. 3. gemiyi yok etmeye gittiğinizde ağaçların size engel olduğunu göreceksiniz. Telaşa gerek yok, Mortar Team birimleri ile ağaçları yok edebilirsiniz. Neden ölmemeleri gerektiğini de anlamışsınızdır sanırım. 5 gemiyi de yok ettikten sonra bölüm bitecek ve askerlerde sizinle kalmaya mecbur kalacaklar.

Bu bölümde dikkat etmeniz gereken şey güçlü hava birimleridir. Bunun içinde satın alacağınız askerlerin ağ atma özelliklerini kullanabilirisiniz. Bir diğer tehlike de Undead kuleleri ile çevrili bir patikanın bulunması. Buradan zarar almadan geçmenin kolay yolu yakındaki Mercant’dan alınacak gerdanlık ile iki Hero’yu karşıya geçirmek ve daha sonra diğer adamlarınızı bu gerdanlık sayesinde yanınıza ışınlamaktır.

Chapter 9: Frostmourne

Bu bölümde Muradin ve Arthas’ın ölmemesi gerek. Tek yapmanız gerekende önünüzdeki yolu takip ederek Frostmourne’un kılıcını bulmak. The Guardian’a ulaşana kadar yolda ilerleyin. Sürekli Skeletal Marksman, Frost Wolf ve Wendigo’lar çıkacak karşınıza. Onları da öldürmelisiniz. The Guardian’ın yanına vardığınızda onu öldürüp kılıcın olduğu yere geleceksiniz. Muradin Arthas’a kılıcı almaması için uyarı yapmasına rağmen Arthas onu dinlemeyecek ve bu Muradin’in sonu olacak.

Daha sonra Way Gate’den geçerek başka bir yere ışınlanacaksınız. Tam ilerde bir üs sizi bekliyor. Artık bölümü bitirmek için tek göreviniz kaldı o da Mal’Ganis’in üssünü yok etmek. Harita da Mal’Ganis’in üssünün dışında sağ tarafta başka bir Undead üssüde bulunuyor. Orayı yok etmeniz gerekmiyor ama isterseniz yok edebilirsiniz. Fazla zorlu bir üs değil. Son olarak tüm Upgrade’leri yapıp güçlü bir ordu oluşturun ve Mal’Ganis’in üssünü basın. Tüm binaları yok edince bir demo izleyeceksiniz ve bu demoda Arthas, Mal’Ganis’i öldürecek. Bununla birlikte Human kampanyası da sona eriyor. Artık Undead kampanyasına başlayabilirsiniz.

UNDEADS KAMPANYASI

Chapter 1: Trudging Through the Ashes

Bu bölümde amaç köylü kılığına girmiş 20 Acolyte’yi kurtarmak. Oyuna 2 Ghoul ve karanlık tarafa geçen Arthas ile başlıyoruz. Önünüzdeki yolu takip ederek sola gidin ve karşınıza çıkan adamla konuşun. Oda köylü kılığına girmiş bir Acolyte. Size Kel’Thuzad’tan haberler verecek ve kasabadaki köylülerin geldiğinizi öğrenmeleri ile askerleri çağıracaklarını öğreneceksiniz. Kasabaya doğru gittiğinizde size bir Shade birimi katılacak. Bu birim savaşamaz ama görünmezlik özelliği ile sizin gözünüz olacaktır.

Kasabaya doğru ilerleyin ama unutmayın köylüler sizi gördüklerinde askerleri harekete geçirecek. Kasabada sayıca sizde üstün Knight ve Footman savaşçıları bulunuyor. Bazıları ile savaşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden Arthas’ın ölmemesine dikkat edin. Üzerlerinde Acolytes in Hiding yazan köylülere sağ tıkladığınızda Acolyte’ler kurtulacaktır. Kasabanın dört bir yanına dağılmış bu köylüleri bulun ve kurtarın. 20 tanesini kurtardığınız vakit bölümü de bitirmiş olacaksınız.

Chapter 2: Digging up the Dead

Önünüzdeki yoldan batıya doğru ilerleyin. Karşınıza birkaç Footman çıkacak. Onları öldürüp daha da ilerleyin. Karşınıza ufak bir üs çıkacak. Elinizdeki Meat Wagon’lar kuşatma silahı olduğu için bu üsse yaptığınız saldırınızda çok fazla işinize yarayacaktır. Üste bir Paladin göreceksiniz. Bu Paladin’i öldürmek ana göreviniz olduğundan görevinizi yerine getirin. Paladin’i öldürdükten sonra Kel’Thuzad’ın kabrine doğru gidin. Circle of Power yazan yerde durunca araya bir demo girecek ve diğer görevlerinizde belirecek.

İkinci görevinizde bulunduğunuz yere Necropolis, Crypt, Graveyard ve 3 Ziggurat kurmak. Bunları yaparken üçüncü göreviniz olan haritadaki 3 Paladin’i öldürme işlemlerine de başlayın. Bu Paladinler’den ilk ikisini rahatlıkla öldürebilirsiniz. Bu yüzden Arthas’ın yanına bir grup askeri takıp kuzeydoğuya doğru gidin ve ilk Paladin olan Ballador the Bright’ı (4 Level) öldürün. Diğer Paladin Sage Truthbearer’i (5 Level) de hemen aşağı yoldan ilerleyerek, bulup öldürebilirsiniz. Yolu takip ederek daha önce omuz omuza savaştığımız Uther’i (10 Level) bulun. Uther diğer Paladin’lere nazaran daha güçlü, zaten 10 level olması da bunu kanıtlıyor, bu yüzden dikkatli olmanızda fayda var. Onu da öldürünce bölüm bitecek.

Bu bölümde haritanın sağ alt köşesinde yani güney batıda Golem’ler var. Bunlardan 9 levellik olanını (Ağaçların arkasındaki) öldürürseniz Pendant of Energy eşyasını düşürecektir (150 Mana veren bir eşya). İsterseniz onlara da saldırabilirsiniz.

Chapter 3: Into the Realm Eternal

Bu bölümdeki amacımız Silvermoon’a doğru açılan dış ana kapıyı koruyan Elf köyünü yok etmek. Bu bölümde Meat Wagon ve Necromancer’lar çok fazla işinize yarayacaktır. Kapıyı koruyan Elf köyü dışında 2 ayrı Elf üssü daha bulunuyor. Biri tam sağda diğeri de sol altta ve yok etmemiz gereken Elf köyüne gidebilmemiz için sol attaki üsten mutlaka geçmemiz gerekiyor.

Spirit Tower’lardan üssünüzün girişine oldukça fazla dizin, çünkü Elf’ler menzilli birimleri ile sürekli saldıracak. Ortada bir köprü göreceksiniz, yalnız oraya gidebilmeniz için yolu kapatan ağaçları da Meat Wagon birimleri ile temizlemelisiniz. Yeterli orduyu sağladıktan sonra daha önce bahsettiğim ilk Elf üssünü basın. Oradan da asıl yok etmeniz gereken Elf köyüne doğru gidin. Elf köyünde oldukça etkili savunma kuleleri bulunuyor. Bunları Meat Wagon’lar ile uzaktan halledin. Kapıyı da yok ettikten sonra görev tamamlanacak.

Bu bölümde Sylvanas Windrunner isminde bir Elf Hero’su siz öldürdükçe belli bir süre sonra geri dönecektir. Onu da hafife almayın!...

Chapter 4: Key of the Three Moons

Buradaki ana görev haritanın belli bölgelerinde bulunan 3 High Elf Altars binasını yok etmek ve kapıyı açmak için gerekli olan 3 Moon Cyrstal’ini ele geçirmek. Son olarak da Arthas’ı kapıya götürmeniz gerekiyor.

İlk bulunduğunuz bölgeden aşağı doğru inerek altın madenini bulun. Burası Elf’ler tarafından korunuyor ama kolayca ele geçirebilirsiniz. Elfleri yok ettikten sonra üssünüzü buraya kurun. Kurulduğunuz bölgenin diğer bölgelerle karadan bir bağlantısı yok. Bu yüzden yerden saldırılar olmayacak ama oldukça fazla havadan saldırıya maruz kalacaksınız. Bu vesileyle üssünüzün etrafını Spirit Tower binaları ile korumaya alın. Bulunduğunuz bölgenin en sağında bir Goblin Laboratory binası bulacaksınız. Bu binanın üstündeki iki Goblin Zeppelin de size katılacak. İşte diğer bölgelere bu hava taşıma araçları sayesinde ulaşacaksınız. Yalnız Elflerin Earth-Fury Tower binaları oldukça güçlü ve sayıları da oldukça fazla. Goblin Laboratory binasından satın alacağınız Goblin Sapper birimleriyle bu binaları bir kerede yıkabilirsiniz. Bu birimler binaları yıkmak için kendilerini feda ediyorlar, yani intihar ediyorlar. Birkaç kuleyi bu şekilde yok etseniz o bile kardır.

Daha sonra Crypt Fiend birimlerinden oluşturacağınız birkaç takım asker ile birlikte Arthas ve Meat Wagon birimlerini sağdaki Elf üssünün yakınına zeplinlerle götürün. İlk yok edeceğiniz Altar binası burada. Yok ettikten sonra binadan düşecek Moon Cyrstal’i Arthas ile alın. Yukarı doğru ilerleyerek diğer üssüde yok edin. Burada diğer bölgeye açılan bir Way Gate bulacaksınız. Altınınız azalırsa buraya da kurulabilirsiniz. Diğer bölgelere de daha önce uyguladığınız taktikle saldırın. Diğer iki Altar binasını da yıkıp Moon Cyrstal’leri ele geçirin.

Son olarak kuzey batıdaki bölgeye Arthas ile birlikte Crypt Fiend ve Meat Wagon dan oluşacak birliklerinizi zeplinlerle indirip buradaki Elf birim ve binalarını yok edin. Tam kapının önündeki Circle of Power yazan yere Arthas ile gelin ve bölümü bitirin.

Chapter 5: The Fall of Silvermoon

Bu bölümdeki ana göreviniz Sunwell gardiyanlarını öldürmek. Bir diğer görevinizde, tabi bu isteğe bağlı bir görev ama önemli; Sylvanas’ın yolladığı habercileri Sunwell’e ulaşmadan durdurmak ile birlikte Sylvanas Windrunner'in köyünü yok etmek. Bu sırada Gargoyle hava birimleri de size katılacak ve haberciyi rahatlıkla bu birimlerle öldürebileceksiniz. Yalnız köyü yok edecek olursanız bir daha haberci çıkmayacak ve Arthas Sylvanas Windrunner’ı bir büyü ile başka bir şekle sokup sizin yanınıza katacak. Bu yüzden Meat Wagon, Necromancer ve Crypt Fiend birimlerinden oluşan bir orduyla bu köyü yağmalamanızda fayda var.

Daha sonra ana göreviniz olan Sunwell gardiyanlarına doğru yönelin. oraya açılan iki yol var. ilki daha önce yok ettiğiniz Elf köyünün altından giden güney doğu yolu. Diğeri de sizin üssünüzün altından giden güney batı yolu. Güney batı yolu biraz zorlu bir yol olduğu için size güney doğu yolunu tavsiye ediyorum. Aynı zamanda güney doğuda bir de Mercenery Camp var. Buradan satın alabileceğiniz Ogre Maul ve Troll savaşçıları ile daha da güçlenebilirsiniz. Frost Troll Shadow Priest biriminin Heal özelliği de vardır. Yani sağlığı azalan birimlere otomatikman sağlık kazandırabilir. Bu yüzden kullanmanız faydalı olacaktır. Daha sonra Meat Wagon birimleri ile savunma kulelerini uzaktan ve diğer birimleri de diğer adamlarınızla yok ederek gardiyanların oraya gelin. 4 Granite Golem burada gardiyanlık yapıyor ve sizinde görebileceğiniz gibi kolay lokma değiller. Dördüne birden aynı anda saldırmak gibi bir hata etmeyin sakın. Teker teker avlamanızda fayda var. Sunwell’in içine Arthas ile girince bölümde bitecek.

Chapter 6: Blackrock & Roll, Too !

Bu bölümdeki ana göreviniz Demon Gate'i koruyan Orc köyünü yok etmek. Diğer görevlerinizde 5 Orc Hero’sunu öldürmek.

Kurulduğunuz bölgeye gelecek saldırılar için kuzey ve batı girişlerini Spirit Tower binaları ile güçlendirin. Savunmayı sağlamlaştırırken Frost Wyrm ünitesine de ağırlık verip Freezing Breath araştırmasını yapın. Bu şekilde özellikle binalara karşı daha da etkili bir hava biriminiz olacak. İlk olarak sol taraftaki Orc köyünü basın. Khanzo’yu orada öldürerek ilk Hero’yu halledebilirsiniz. Burası en basit köy diyebilirim. Altın madenini de ele geçirmiş olacaksınız.

Daha sonra kuzeyde ki köyü basarak Throk'Feroth’u öldürün. buraya çok yakın bir yerde Dragon kampı olduğunu göreceksiniz. Bunlardan simetrik olarak iki tane var. Diğeri de batı da bulunuyor. Bu Dragon’larla uğraşmayın, çünkü kuzey batıda ki köyde 3 tane 10 Levellik Dragon (Hasar puanı:63-108 / HP:1800) ile zaten karşılaşacaksınız. Daha fazla kasmaya gerek yok!.

Daha sonra sağınızda kalan ilk köyü basıp, Genjuros’u öldürün. bu köyün kuzey batısındaki köyü basarak Mazrigos’u da öldürebilirsiniz. En son olarak kuzey batıdaki köyü basmanız gerekiyor. Son Hero Jubei'Thos’da orada. Ama daha önce de dediğim gibi burada 3 güçlü Dragon ile birlikte oldukça fazla askeri birlik var. Bu yüzden buraya sağlam gitmelisiniz. Frost Wyrm, Meat Wagon ile birlikte Arthas ve diğer Hero’nuz Kel’Thuzad’ın özelliklerini kullanarak onları geçmeye çalışın.

Chapter 7: The Siege of Dalaran

Sizinde gördüğünüz gibi önünüzdeki şehir büyülü bir koruma kalkanı ile kaplanmış durumda. Eğer içine girerseniz canınızda saniye başına belli bir miktar azalacaktır. Görevinizde koruma kalkanlarını delmek üzere şehrin belli bölgelerine dağılmış 3 Archmage’iyi öldürmek. Son olarak Antonidas’ı öldürmeniz gerekiyor.

İlk Archmage tam önünüzdeki yolun en sonunda. Ama fazla uzak değil ve fazla koruması da yok. Arthas, Crypt Fiend ve yanınıza alabileceğiniz başka bir birimle kolaylıkla halledebilirsiniz. Batı da ve doğu da iki köy bulunuyor. Bunları da yok etmeniz demek size saldırmalarını önlemek demektir. İlk önce daha kolay olan batıda ki köyü yok edin. Daha sonra doğudaki köye Meat Wagon ve diğer güçlü birimlerinizle saldırın. Diğer Archmage’de tam bu köyün kuzeyinde bulunuyor. Frost Wyrm’ları da kullanarak diğer Archmage’i ve Antoniadas’ı öldürüp bölümü bitirin.

Bu bölümde kilitli sandıklar bulunuyor. Bunları kırarak Ogre Magi ve Rock Golem birimlerini yanınıza katabilirisiniz.

Chapter 8: Under the Burning Sky

İşte en çok zorlanacağınız son bölüme de geldiniz. Burada yapmanız gereken 30 dakika boyunca Kel'Thuzad’ın ölmemesini sağlamak. Kel'Thuzad bu süre içerisinde Summon büyülerle çeşitli yaratıklar çıkartacak (9 adet Felhound ve 4 adet İnfernal) ve 30 dakikanın sonunda da Nilas Arcanister belirecek.

Hemen ana üssünüzün ve Kel'Thuzad’ın bulunduğu bölgenin etrafını Spirit Tower binaları ile güçlendirin ve arkalarında en az 2 tane Acolyte bulundurun ki kolayca tamir edebilesiniz. Daha sonra Frost Wyrm ve Crypt Fiend birimlerini çıkartarak Upgrade’lerini tamamlayın. Bunları Kel'Thuzad’ın yanına götürün ve koruma sağlayın. Arthas’ı da burada bulundurmalısınız. Bu arada bir opsiyonel görev daha alacaksınız oda doğu tarafta bulunan Orc’ların kara mayınlarını ele geçirmek.

İlk 20 dakika boyunca düşman fazla saldırmıyor. Bu yüzden gerekli savunmayı kurmanız için gerekli süreniz var ama son 10 dakika sürekli Gryphon Rider ve Knight birimleri saldırı da bulunacak. Kel'Thuzad’ın yarattığı Felhound ve İnfernal birimlerinin de büyük faydasını göreceksiniz. Ama unutmayın ki son 5 dakika kala ataklar çok fazla sıklaşacak ve son 1 dakika da düşman elinde ne var ne yoksa üzerinize salacak. Bu yüzden elinizdeki orduyu iyi kullanın. Eğer Kel'Thuzad’ın oluşturduğu birimleri son dakikaya kadar ayakta tutabilirseniz çok rahatlarsınız. Oyunun bu son dakikalarında bir Save yapın ki emekleriniz boşa gitmesin!.

Arthas bu son dakikalarda Kel'Thuzad’ın ölmemesi için çok önemli. Dead Coil özelliğini Kel'Thuzad’ın üzerinde kullanabilirsiniz. 30 dakika dolunca güzel bir demo izleyecek ve Undead kampanyasını bitireceksiniz.

ORCS KAMPANYASI

Chapter 1: Landfall

Orc klanlarının çoğu dağılmış durumda. Bazı klanlar eski büyülerin etkisi altından çıkmış olmanın çöküntüsünü yaşarken, bazıları da ıssızlığın ortasında yaşam mücadelesi veriyor. İşte bu durumdaki klanları tekrar bir araya getirmek isteyen genç Orc şefi Thrall ile Orc kampanyasına başlıyoruz.

Thrall ve birkaç yandaşı verimli topraklar aramak üzere yola çıkacaklar ama gemiler kullanılmayacak durumda. Yeni gemi bulmak için bölgede araştırma yapılması gerekli. Önünüzdeki yoldan başlayın ilerlemeye. Daha sonra iki ayrı yol çıkacak karşınıza. Sağdakinden devam edin. Yağmalanmış bir Tauren köyü göreceksiniz. Köyün sağ altındaki yoldan ilerlemeye devam edin. Sahile doğru inerek sağdan ilerleyin, 2 Troll size katılacak, yolu takip ederseniz az ilerde 3 adamınız daha olacak. Oradan da yukarı doğru ilerleyin. Solunuzda bir Centaur sürüsü göreceksiniz. Sağdan ilerlerseniz 3 adam daha katılacak ve Tauren şefi Cairne Bloodhoof karşınıza çıkacak. Thrall ona Centaur sürüsünden ve nereye gittiklerinden bahsedince, Cairne telaşlanacak. Çünkü o yönde Tauren köyü bulunuyor. Bu noktada yeni görevinizi alacaksınız, oda; Tauren köyüne kadar Cairne’yi takip etmek. Bu bölümde Cairne ve Thrall’da ölmemeli bu yüzden dikkat edin. Karşınıza da sürekli Centaur ve diğer yaratıklardan çıkacak, yani bol bol savaşacaksınız.

Tauren köyüne geldiğinizde dört bir yandan Centaur baskınına uğrayacaksınız ama fazla zorlanacağınızı zannetmiyorum. Onları savuşturduktan sonra Cairne size katılacak ve bölüm bitecek. Böylece Tauren ırkının Orc’ların yanında neden yer aldıklarını da anlıyoruz....

Chapter 2: The Long March

Bu bölümde tek yapmanız gereken şey Cairne’nin karavanını güvenli bir şekilde 3 farklı bölgeden geçirerek, son bölgeye sağ salim götürmeye çalışmak. Gideceğiniz yerler haritada belirecektir. Bu yüzden onları bulamamanız imkansız. Zaten siz yanlış bir yola girerseniz, karavan sizi izlemeyi bırakacaktır. Yalnız karavanda bulunan 4 Kodo Beast birimden son bölüme kadar en az ikisi sağ olarak ayakta kalmalı. Birde Thrall ve Cairne ölmemeli. Cairne’yi siz yönetemiyorsunuz ama o kendisi savaşabiliyor. Aynı zamanda karavana arkadan saldırı olursa Cairne sizi uyaracaktır. Yol boyunca arkadan ve önden sürekli Centaur’lar saldıracak. Bu yüzden karavanı tamamen başı boş bırakmayın. Gitmeniz gereken 3 Oasis noktası var. Her noktada da Fountain of Healt bulacaksınız. Bu sayede Kodo Beast’ler kaybolan sağlıklarını geri kazanabilirler.

Son noktaya kadar karavana öncülük edin, Centaur’lara aman vermeyin, bölümü kolaylıkla bitirirsiniz. Yol boyunca size çeşitli Orc birimleri de katılacak. Mesela 3 Raider ve 3 Catapult katılacak ki işinizi bir hayli kolaylaştıracak.

Chapter 3: Cry of the Warsong

Bir Grunt savaşçısı Centaur’larla savaşmaktan bıktığını artık gerçek savaşçılara karşı mücadele vermek istediğini söylerken muradına erecek. Demo da sizinde izleyeceğiniz gibi bir başka Orc klanı ve klanın şefi Grom Hellscream bir insan köyüne saldırmış durumda....

Oyunun kontrolü size geçince hemen köye saldırın ve Grom’a yardım edin. Tüm binaları yıkınca hızlı bir şekilde kurulmaya başlayın. Artık diğer klan da sizin yanınızda ama onları siz yönetemiyorsunuz. Onlar sürekli diğer insan köylerine saldırıp duracaklar. Siz hemen gerekli binaları kurup, üssünüzün önüne savunma kulelerinden dikmeye başlayın. Bu bölümde Troll ve Raider birimleri oldukça işinize yarayacak. Görevinizde haritanın kuzey doğusunda bulunan ve Harpy’ler tarafından korunan bir Goblin Laboratory’den 2 Goblin Zeppelin satın alarak üssünüze geri dönmek. Bunu yaptığınız zaman oyunda bitmiş olacak.

Haritada sizinde görebileceğiniz gibi 4 insan köyü bulunuyor ve bunlar sırayla sürekli size saldıracaklar. Bu yüzden üssünüzün savunması mükemmel olmalı ki saldırıya geçtiğinizde savunmasız kalmasın. Sizinde görebileceğiniz gibi Grom birkaç adam toplayarak sürekli bu köylere saldıracak. Ama gücü hiçbir zaman köyleri yok etmeye yetmiyor. Belli bir güce ulaştıktan sonra o saldırı yapınca aynı köye sizde saldırıda bulunabilir ve gücü ikiye katlayabilirsiniz. Yada direk ana görevinizi yapabilirsiniz, orası size kalmış ama Goblin Laboratory’e giden yol bir insan köyünden geçtiği için mutlaka kuzeydeki insan köyüne saldırmanız gerekecek. Bu köyü düşürseniz bile Goblin Laboratory’e gidilen yolda Centaur savaşçıları göreceksiniz. Bunlardan bir de ismi Centaur Khan olanı (8 level) oldukça güçlü ve öldükten sonra tekrar dirilebiliyor (1 kere). Bu yüzden buraya sağlam gitmelisiniz. Harpy’leri de Chain Lighting ile kızartabilir Troll’lerle saldırabilirsiniz. Onları da öldürdükten sonra 2 zeplin satın alın ve üsse Thrall ile birlikte geri dönün.

Chapter 4: The Spirits of Ashenvale

Yavaş yavaş zor bölümler de başlıyor. Bu bölümde Orc’lar Ashenvale topraklarında üs kurmaya niyetleniyorlar. Yalnız üs kurmak için odunları yetersiz. 15.000 odun gerekli ve bu kadar odunu toplamayı başarınca da görevinizde tamamlanacak. Ama odunları Peon’larla toplamak çok uzun sürüyor ve Elf’ler geceleri sürekli menzilli birimleri; Archer ve Hippogryph Rider ile saldırdığı için işiniz hiçte kolay değil. Bu yüzden mutlaka hava saldırıları yapabilen Troll’lerin sayılarını arttırmalı ve bolca kule dikmelisiniz. Tabi bunu yapabilmeniz için altına ihtiyacınız olacak ama üssünüzde altın madeni bulunmuyor. Telaşa gerek yok!.. yakında iki altın madeni var. Biri hemen üssünüzün ilerisinde, ikincisi de solunuzda. Siz ilk önce ileridekini ele geçirin ve savunun.

Sizin de gördüğünüz gibi bu bölümde Thrall yok. Grom Hellscream bizlerle. İlk gelen saldırıları da kolaylıkla atlatabilecek bir Hero’dur, hafife almayın. Şimdi kolayca nasıl odun toplayacağınıza gelelim. Bu bölümde 5 tane Elf üssü bulunuyor. Bunlardan ikisi oldukça korumasız. Diğer 3’ü sizi zorlayabilecek güçteler. İlk önce solunuzdaki üsse saldırın. Grom ve birkaç Orc birimi ile kolayca halledebilirsiniz. Elf’lerin ana binaları sizinde bildiğiniz gibi Tree of Life ismindeki yapılardır. İşte bunları yıkmanız size 3000 odun kazandıracak. İlk Tree of Life burada ve yıkınca 3000 odun kazanacaksınız. Şimdi nasıl 15.000 odunu toplayacağınızı da anlamışsınızdır sanırım. Peon’ların topladığı odunlar sizin masraflarınıza gidecektir. Bu yüzden onları odundan saymayın. Siz hangi altın madenini ele geçirip, oraya üs kurarsanız, Elf’ler o üslere saldıracaktır. Bu yüzden Troll’lere ve kulelere çok iş düşecek.

Haritanın batısında bir Merchant ve etrafında da yaratıklar var. Bunlardan Neeloc Greedyfingers ismindeki yaratık size bir görev verecek. İsterseniz bu görevi tamamlamayabilirsiniz ama ödül olarak 2 Goblin Shredder size katılacak ki, bu birimlerin odun kesişini görünce şaşıracaksınız (Ağaçları resmen yerlerinden söküyorlar ve kasanıza da her seferinde 200 odun kazandırıyorlar). Size daha önce söylediğin zorlu Elf üslerine saldırmanıza gerek kalmadan bu birimler hızlıca odun kesecekler ve kısa sürede tüm odun ihtiyacınız da sağlanacak. Görev tamamlandıktan sonra bu birimlerden sizde satın alabilirsiniz. Görevinizde oraya göre tam doğuda ki bir kampta bulunan Furbolg Chieftain’i öldürmek. Yalnız yanında birkaç yandaşı var, bu yüzden fazla küçümsemeyin!. Onu öldürdükten sonra geri dönün ve yeni birimlerinizi odun kesimine yollayın.

Kolayca halledebileceğiniz diğer Elf üssü de hemen bu Merchant’ın yukarısında, orayı da basın ve Tree of Life’ı yıkın. 3000 odununuz daha olacak. 15.000 odunu sağlayınca bölümde bitiyor...

Chapter 5: The Hunter of Shadows

Bu bölümde ara demoyu izleyerek başlıyoruz oyuna. Cenarius ve birlikleri bütün üslerinizi yok edecekler. Siz ana üssünüzü sağlama almaya bakın, çünkü diğer üsleri kurtarmanız imkansız gibi bir şey. 15.000 odun kestiğimiz için Cenarius kızgın tabi. Ondan izin almadan topraklarına girdiğimiz ve ağaçlarını kestiğimiz için Allah ne verdiyse saldırıyor....

Chimaera, Hippogryph Rider, Archer ve Huntress birimleri ile saldıracaklar. Bunlardan Chimaera, Hippogryph Rider ve menzilli ve hava birimleri olduğu için bolca Troll Headhunter çıkartmanız ve bolca kule dikmeniz lazım. Diğer üsler fazla dayanmayacağı için bunları hızlıca yapın. Savunmanız iyi olursa bu bölümde fazla zorlanmayacaksınız. Tek zorlanacağınız şey Cenarius’u öldürmeniz olacak ama onu da öldürmeniz gerekiyor. Yoksa bölüm bitmez!. Cenarius’un 4000 HP’si 1000 Manası ve 111-167 gibi korkunç bir hasar gücü var. Bu yüzden öldürmek kolay olmayacak ama iyice güçlendikten sonra o bile karşınızda duramayacaktır.

Biraz güçlendikten sonra kuzeye doğru ilerleyin. Önünüzdeki yaratıkları öldürün. Ağaçları da Catapult veya peon yardımıyla yok edebilirsiniz. ilerleyerek Way Gate'i koruyan yaratıkları öldürün. Way Gate'e tıklayarak Elf üssünün arka tarafına ışınlanın. İlerdeki Fountain of Health binasını kullanarak ordunuzu iyileştirebilirsiniz. Daha sonra ilerleyerek karşınıza çıkan yaratıkları öldürün ve ilk görevi tamamlayın. (Bu görevi yapmak zorunda da değilsiniz)

İyice güçlendikten sonra ne var ne yok Mavi Elf üssüne doğru saldırın. Ortaya çıkan Cenarius’u öldürüp bölümü bitirin.

Chapter 6: Where Wyverns Dare

Başlar başlamaz özellikle hava saldırıları için sağlam bir savunma oluşturun. Yerden gelecek saldırıları çıkartacağınız yer birimleri ile kolaylıkla savuşturabilirsiniz. Aynı zamanda burada iki ayrı Hero’nuz var. Cairne Chieftain’i ilk defa bu bölümde yönetiyoruz. Tauren olduğu için oldukça sağlam bir Hero.

Hava savunmanız için üssünüzün ön tarafını kulelerle çevirin. Uçan birimler üssün sağ üst tarafından da saldıracağı için o tarafa yani üssün içine de kule dikmelisiniz.

Bu bölümde altın ve odun sıkıntınız olmayacak. Görevleri fazla zorlanmadan yapabilirsiniz. İlk önce solunuzda bulunan Defiled Fountain’e doğru gidin. Sizinde gördüğünüz gibi çalışmıyor. Çalışması için Centaur Khan’ı öldürmeniz ve ondan düşecek eşyayla geri dönmeniz gerekiyor. Centaur Khan’ı kuzeydeki bir patika yolundan giderek bulabilirsiniz. Ama öldürünce tekrar dirilebildiği için kolay lokma değil, diğer bölümlerden zaten tanıyorsunuz onu. Öldürün ve düşen eşyayı alıp geri dönün. Artık fountain çalışacak ve enerjinizi doldurabileceksiniz.

Siz Centaur Khan’ı öldürmeye gittiğinizde Harpy Wynern görevinizde otomatikman tamamlanacak. Onlarla karşılaşacaksınız ve Harpy’ler uzaklaşacak, hepsi bu kadar. Şimdi Wynern’leri kurtarmak üzere kuzey doğuya doğru gidin ve oradaki yaratıkları öldürüp kilitli kutulardaki Wynern’leri kurtarın. Bunlar mavi üsse yapacağınız saldırıda oldukça işinize yarayacak.

Bütün bu görevleri yapmadan kuzey doğudaki insan köyünü de kolaylıkla halledebilirsiniz. Size sürekli yerden saldırmalarını istemiyorsanız, biraz güç topladıktan sonra oraya saldırmanızda da fayda var.

Son olarak Goblin Laboratory’den satın alacağınız zeplinlere tüm ordunuzu doldurup kuzey batıdaki üsse doğru gidip, hepsini indirin. Wynern’lerde oldukça işinize yarayacak burada, çünkü burası hava birimleri tarafından korunuyor. Zeplinlerinize zarar vermelerine izin vermeyin.

Üssü yok ettikten sonra Hero’larınızı alın ve en üstteki mağaranın önüne gelin. Bölüm de böylece bitiyor.

Chapter 7: The Oracle

Bu bölüme Thrall ile oynayarak başlıyoruz. Daha sonra kontrol Cairne’e geçecek. İlk görevimizde bir Ejderhadan düşecek Herar of Azsune eşyasını alarak karşınıza çıkan bir heykele geri götürmek. Bunun için önünüzde ki kapıyı kırarak ilerleyin. Karşınıza sürekli düşmanlar çıkacak. Bu yüzden elinizdeki adamları iyi kullanın. İlerledikçe aranıza birkaç Troll birimi de katılacak. Etrafta bulunan kutucukları da kırarsanız çeşitli sağlık ve mana parşömenleri bulabilirsiniz. Etrafı alevlerle kaplı bir yola gelene kadar ilerleyin. Köprüden geçin, sol üst de kilitli bir kapı var. Eğer kilidini açarsanız içeriden Crown of Kings +5 eşyasını bulabilirsiniz. Bu eşya Agility, İntelligence ve Strenght değerlerinizi +5 arttırıyor. Eğer almak isterseniz bulunduğunu bölgede ki ark arkaya dizilmiş iki kapıyı kırarak Blood Key’i bulabilirsiniz. Yalnız orayı 7 levellik bir Salamder Vizier’ın koruduğunu da unutmayın.

Önünüzdeki yoldan ilerlemeye devam edin. Karşınıza birkaç koyun çıkacak ve onlar Footman savaşçısına dönüşecek. Eğer Thrall ile yaklaşırsanız tuzaktan da kurtulabilirsiniz. İlerlemeye devam edin. Ta ki bir Ejderha’nın Harpy’lerle savaştığı yere kadar. Bırakın onlar savaşsın. Büyük ihtimale Harpy’ler Ejderhayı öldürecektir, ölmese bile siz öldürün. Ejderhadan düşen eşyayı alıp daha önce rastladığınız heykele doğru gidin. Thrall eşyayı heykele yerleştirecek ve ilk görev bitecek.

Şimdi Cairne ile birlikteyiz. Yapmamız gereken şeyde Enchanted Gemstone eşyasını bularak Thrall’ ın yanına gitmek. Yukarıdan ilerlemeye başlayın. Kısa süre sonra Gemstone’ u ve ona doğru giden kapının da kilitli olduğunu göreceksiniz. Kuzeyde Circle of Power yazan yere Cairne ile girerseniz o kapı açılacaktır ama Gemstone’ un bulunduğu yerde bir sürü yaratık var. Onları da öldürmesi kolay. Hemen orada bir Circe of Power daha olacak. Oraya da Cairne ile girerseniz bir tuzak çalışıp hepsini öldürecek. Daha sonra Gemstone’ u alın ve sağdaki yoldan devam edin. Yalnız Thrall’ a giden yolda karşınıza sürekli güçlü yaratıklar çıkacak. Bunlardan ilki 10 levellik bir yaratık ve sürekli hareket ediyor. Onu mutlaka öldürmelisiniz, yoksa Thrall’ ın yanına giden kapıyı açamazsınız. Onu öldürünce Ghost Key düşecek. Onu aldıktan sonra yoldan devam edin ama yolda çok güçlü yaratıklar çıkacak karşınıza, bu yüzden onlarla vakit kaybetmeden (savaşmadan) Cairne’yi kapıya doğru götürün. Zaten siz Thrall’ ın yanına vardığınızda Thrall Gemstone ile önünüzdeki alevli yere bir köprü yaratacak ve karşıya geçtiğinizde araya bir demo girecek ve bölüm de bitecek.

Chapter 8: By Demons Be Driven

Dostumuz Grom Hellscream Burning Legion tarafından kara bir büyü ile ele geçirilmiş durumda. Onu kurtarmanız gerekiyor. Grom’ u Thrall ile Soul Gem’ i kullanarak hapsederek, oyuna ilk başlarken gördüğünüz Human Expedition alanına götürebilirseniz Orc kampanyası da sonra erecek.

Yalnız Burning Legion birlikleri belli bir zaman diliminde yukarıdan sürekli Infernal yollayacak. Bunları rasgele yerlere yolluyor ve bazıları size bazıları da diğer insan üssüne saldırıyor. Siz kendi üssünüzün güvenliği için 3 girişe de belli bir sayıda savunma kulesi dikin. Bunların sayıları ne kadar çok tutarsanız işiniz de o kadar kolaylaşır. Diğer üssü önemsemeyin, çünkü onlar kendilerini koruyabiliyorlar....

Peki Grom nerede?... Grom, tam kuzey batı da tahtında oturuyor ve ona giden yolda Doom Guard ve Felhound gibi güçlü yaratıklar tarafından korunuyor. Oraya da iki şekilde gidebilirsiniz. İkisi de ayrı Orc köylerinden geçiyor. Sağdaki köy biraz daha güçsüz diyebilirim, soldaki köye nazaran. Size tavsiyem savunma kuleleri için Catapult, yakın savaş için de Tauren birimlerini kullanmanız. Bir iki takım Tauren yaratarak Thrall ve Cairne’ nin de özellikleri ile bu köyleri dümdüz edebilirsiniz ama bir iki kere uğraşmanız gerekebilir. Grom’ un yanına kadar gidebilirseniz hemen Thrall’ ın envanterinde bulunan Soul Gem’ i tıklayarak Grom’ u işaretleyin. Grom hapis olduktan sonra hızlıca daha önce bahsettiğim Human Expedition noktasına gidin. Grom kurtulacak ve Orc kampanyası da sona erecek.

Orc kampanyasının Final videosu oyundaki en güzel videolardan. Belki de en iyisi. Her şeye rağmen Grom Hellscream’ in ölmesi üzücü !....

NIGHT ELVES KAMPANYASI

Chapter 1: Enemies At The Gate

Night Elf kampanyasına bir üs kurarak başlıyoruz. İlk önce Tree of Life binasını altın madeninin yanına götürün. Bu bina otomatikman altın madenini sarmalayama başlayacak. Sarmalama işlemi sırasında Wisp’leriniz boş durmasınlar, onlara da odun toplatın. Altın madeni tamamlandıktan sonra kurmanız gereken binalar; Moon Well ve Ancient of War. Daha sonra Ancient of War binasından 5 adet Archer üretmeniz gerekiyor. Bu şekilde ilk göreviniz tamamlanıyor. Asıl görevimiz Duke Lionheart ismindeki 6 Levellik bir Paladin’ i öldürmek, oda haritanın güney doğusunda bulunuyor.

Paladin’ i öldürmek için elimizde sadece Archer birimleri olduğu için en az iki takım Archer üretin. Archer’ lar düşük HP’li olsa da yüksek zırhlı birimlere uzaktan etkili ok atışları yapabiliyor.

Bu bölümde birde opsiyonel görevimiz var, bu görevi de isterseniz yapabilirsiniz. Bunun için üssünüzün hemen yakınındaki bir kampta bulunan Furbolg Elder Shaman ile konuşmanız gerekiyor. Sizden haritanın belli yerlerine dağılmış 10 Furbolg’ u kurtarmanızı isteyecek. ilk Furbolg’ lar hemen kuzeyde ve buraya yakın bir yerde 3 Archer’ da size katılacak. Diğerleri de güneyde insanlar tarafından ve kuzey doğuda Orc’lar tarafından tutsak alınmış durumda. Sonuncusu da Paladin’ in bulunduğu köyün yukarısında. Tüm hepsini kurtarabilirseniz 3 Furbolg size ödül olarak katılacak.

Son olarak iyice güçlenin ve Paladin’ i öldürmeye gidin. Paladin kendisini büyülerle belli bir süre koruyabiliyor. Bu yüzden büyülerin etkisi geçene kadar diğer birimlere saldırın. Paladin ölünce bölümde bitecek....

Chapter 2: Daughters of The Moon

Zor gibi gözükse de aslında kolayca halledilebilecek bir bölüm. Demoda sizinde izlediğiniz gibi Night Elf’ lerin mekanları Burning Legion tarafından istila edilmeye başlandı ve Tyrande görünmezlik büyüsü ile kıl payı kurtulmayı başardı. Şimdi Tyrande’ yi gizlice en batıdaki Night Elf köyüne kadar ölmeden götürmeyi başarmanız gerekiyor. Bunun için özellikle Doom Guard birimlerinin nöbet tuttuğu yollardan gizlice gitmeniz çok önemli, çünkü savaşarak bir tanesine bile gücü yetmeyecektir.

Tyrande’ nin Hide yani görünmezlik özelliği var, diğer bütün dişi Night Elf üyelerinde olduğu gibi. Yalnız bu özelliği sadece gece vakitlerinde kullanabiliyorlar. Gündüz vakitlerinde ise ne yazık ki yapamıyorlar. Bu özelliği kullanmak için sürekli Hide simgesine tıklamak zor olacağından bu özelliğin kısayolu olan “I” tuşuna elinizi alıştırsanız iyi olur. Çünkü bu tuşa basmadan da görünmez olabilen Tyrande’ nin yanına düşman geldiği zaman saldıracaktır. Ama bizim saldırmamız gerektiğini söylemiştim, çünkü Doom Guard’ ların sayıları oldukça fazla!.

Hemen yolu takip edin, karşınıza ufak bir dere çıkacak. İleride 2 güzel eşya var, isterseniz o eşyaları da alabilirsiniz. Yalnız 2 koruma var ki nasıl saklanacağınızı biliyorsunuz, sizi fark ettiklerinde hemen size doğru dönerek yavaşlatma büyüsü yapacaklardır ama saklanırsanız hiçbir şey yapamazlar. Şimdi o dereden sola doğru ilerleyin, ta ki bir köprüye gelene kadar. Tabi bu yol da sürekli Doom Guard çıkacak karşınıza. Köprüden geçince bir insan kampı ile karşılaşacaksınız, hemen barikatı yıkıp geçi. 5 Archer size katılacak ve tek Footman’ i öldürecekler. Archer’ ların da görünmezlik özelliği olduğunu unutmayın. İlerlerseniz, insanlarla Undead birimlerinin savaştığını göreceksiniz. Bırakın savaşsınlar, kalanları siz halledersiniz. Biraz daha ilerleyin bir Orc kampının Undead’ ler tarafından basıldığını göreceksiniz. Yine izleyin, Orc’lar bu savaşı kazanacak. Siz hemen az ilerdeki Way Gate’ e yönelin.

Işınlandığınız yerde bir Fountain of Health var ve 3 Huntress birimi de size katılacak. Azalan enerjinizi toparlayın ve kapıyı kırarak ilerleyin. Şimdi burada dikkat, soldan gitmemiz gerek ama yolda Shade birimleri var ve bunlar sizin görünmezliğinizi açabiliyor. Zaten oraya geldiğinizde günde ağarmaya başlayacak ve Hide özelliğini kullanamayacaksınız. Bu yüzden aceleyle Shade birimlerini öldürün ve Doom Guard’ları geçin. Bu sefer kalabalıksınız ve savaşmanız gerekirse teker teker geçebilirsiniz bu yaratıkları.

İlerleyin ve bir kapı olacak onu da kırarak karşıya geçin. Bunu yapınca 4 Huntress ve 2 Archer daha katılacak. Biraz daha ilerleyin 3 Ballista sahibi olacaksınız. Tam kuzey batı da bir Fountain of Health daha var, orada da 3 Ballista ve 4 Archer sizi bekliyor. Bu şekilde iyice güçlendiniz. Artık tek yapmanız gereken Elf köyüne giden yolu kapatmış Undead üssünü yok etmek. Spirit Tower binalarını Ballista ile kolayca halledebilirsiniz. Zaten bu kadar adamla ortada Undead üssü diye bir şeyde kalamayacaktır. Üssü yok ettikten sonra köye uzanan kapıyı kırın ve Tyrande’ yi kız kardeşi Shandris’ in yanına getirin. Bölüm de böylece bitiyor.

Chapter 3: Awakening The Stormrage

Bu bölümde yapmanız gereken şey; Undead’lerin Furion Stormrage’e ulaşmalarını önlemek. Bunun içinde tam kuzeyde bulunan Cenarius Horn’u yani oradaki boruyu Tyrande ile öttürmeniz gerekiyor. Oraya gideceğiniz yolda bir Orc köyünden geçiyor. İlk görevinizde bu Orc savunmasını aşarak Moonglade’e ulaşmak. Daha sonra Primal Guard’ları yok etmeniz gerekecek. Bunlardan 3 tane var ve büyüyle savaşıyorlar. En sonuncusu Chain Lighting gibi güçlü büyülerde yapabiliyor ama Dryad üniteleri (bölümün başında 3 tane katılıyor ve sizde üretebiliyorsunuz) büyülere karşı korumalı oldukları için etkilenmeyecektir. Birde bu Guard’lar 3 savaşçı çıkartıp size saldıracaklar, o yüzden her birine teker teker saldırın. Onları geçmek için bir takım Archers ve bir takımda Huntress yetecektir. Bu bölümde biraz acele etmeniz gerekiyor. Süre kısıtlaması olmasa da Undead’lerin Furion Stormrage’e ulaşmaları için 100 odun kesmeleri gerekiyor ki bu 100 odun kesilmeden boruya ulaşmalısınız. Yoksa bölümü de bitiremezsiniz. Bu yüzden gözünüzde sürekli bu odun sayısında olsun. Ben bu bölümü 24 dakika da tamamlamıştım ki, kalan odun sayısı 25 civarıydı. Yani en az yarım saatiniz olduğunu unutmayın!.

Üssünüzdeki sağ taraftaki girişe sağlı sollu en az iki adet Ancient of Protector binasından dikmenizi de tavsiye ediyorum. Sizi aşan düşman üssünüze saldıracağı için savunmasız tamamen savunmasız kalmayın. İşe de Orc köyünden başlayın. Bu köy aslında güçsüz sayılabilir ama etraftaki Burrow binalarının sayısı fazla olduğundan, Peon’lar bu binalara girerek yaptıkları savunma ile sizi bir hayli zorlayabilir. Bu yüzden uzun menzilli kuşatma silahlarınız Ballista’lar burada çok işe yarayacak. Bu köye yapacağınız saldırı da özellikle Huntress birimlerini kullanmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü bu birimler aynı anda 2 düşmana etkili olabilen saldırılar yapabiliyor ve HP’leri de Archer birimlerinden daha yüksek.

Orc köyünü aştıktan sonra ilerleyerek Primal Guard’ları da yok edin ve bütün Guard’lar öldükten sonra Tyrande ile boruya dokunun. Bu işlemle birlikte araya demo girecek ve bölümde sona erecek....

Chapter 4: The Druids Arise

Bu bölümde yapmanız gereken haritanın kuzeyi batısında bulunan Barrow Dens’e yeni Hero’nuz Furion Stormrage’i sağ salim götürmeyi başarmak ve o yol üzerindeki Burning Legion birlikleri tarafından kara büyülerle ele geçirilmiş Elf köyünü yok etmek....

İlk önce binalarınızı bir altın madeninin etrafına yerleştirin. Altın madeni hemen önünüzdeki yolda bulunuyor. Yalnız Ancient of Protector binalarının köklerini toprağa başlangıçta salmayın (altın madenini bitirene kadar!). Çünkü bu ağaçlar hava saldırısı da yapabiliyor ve sürekli Undead ve Orc hava üniteleri birbirlerine saldırmak için üssünüzün üzerinden geçiyorlar. Bırakın birbirlerini yıpratsınlar.

Bu sırada birkaç Huntress ve Archer yapmanızda da fayda var. Altın madeni bitince biraz daha ilerletin binalarınızı, daha bol kaynaklı bir altın madeni sizi bekliyor orada. Sadece altın madeni değil Furbolg ve Troll’ lerde sizi bekliyor. İşte buraya varınca opsiyonel görevinizde belirecek. Görevinizde; Furbolg Warlord’u öldürmek. Bildiğiniz gibi opsiyonel görevleri tamamlamasanız da ana görevi bitirerek bölümü geçebilirsiniz. O yüzden bu görevleri yapıp yapmamayı size bırakıyorum. Bazı opsiyonel görevler oyunun gidişatına etki edecek türden olduğu için daha önceki kampanyalar için nasıl geçmeniz gerektiğini anlattım....

Madenin etrafına kurulun ve Ancient of Protector binalarını doğuya bakacak şekilde yerleştirin. Bu binaların sayılarını daha güçlü bir savunma için isterseniz arttırabilirsiniz. Buraya kurulduğunuzda yine üzerinizden düşman hava üniteleri geçmeye devam edecek. Bunlara da size saldırmadıkça dokunmamaya bakın.

Daha sonra bir iki takım Huntress ile Furion ve 2-3 Ancient of Protector binasını alarak doğuya doğru ilerleyin. Karşınıza insanların köyü çıktığında kapıyı kırıp içeri girin ve hemen ileriye Ancient of Protector binalarını dikin (Enerjileri azalırsa ağaç yedirirsiniz). Daha sonra Furion ile Force of Nature büyüsü yaparak etraftaki ağaçlardan Treant savaşçıları yaratın. Bu şekilde kademe kademe ilerleyerek köyü düşürün.

Daha sonra güney batıdaki kapıdan geçin ve ilerleyin. Burada diğer opsiyonel göreviniz de belirecek; Dark Reveant’ı öldürmek. Buradan güneye doğru gitmelisiniz ama buradaki hayaletler adamlarınıza büyü yaparak size saldırmasını sağlıyor. Bu yüzden sadece Furion ve Treant birimleri ile ilerleyin. Güneye indiğiniz de karşınıza çıkan Wolf’u öldürün ve Treant’ları kapının ağzına dikin. Hayaletleri halledin ve Furion ile içeri girip Treant’ların üzerine doğru çekin. Onu öldürdüğünüzde güzel bir sahne sizi bekliyor...

Buradan da yukarı doğru gitmeniz gerekiyor ama karşınıza bir Elf köyü çıkacak (yok etmeniz gereken Elf köyü). Buraya oldukça güçlü gitmelisiniz, çünkü köyde oldukça güçlü birimler var. Ancient of Protector binaları da dikebilirsiniz Wisp getirerek. Köydeki Hero sizi bayağı zorlayabilir. Bu yüzden bolca Huntress ve bu binalara ihtiyacınız olacak. Köyü hallettikten sonra Furion ile ilerleyerek Barrow Den’e gelin. Böylece bölümde bitiyor....

Chapter 5: Brothers In Blood

İlk başladığınız yerden güneye doğru yönelin. Bir kayaya yaklaştığınızda doğuya doğru giderseniz 2 Wendigo uyur vaziyette bekliyor. Eğer öldürürseniz sağlık parşömeni düşecek ki bu ileride çok işinize yarayacaktır. Öldürmek için bir Wendigo’ya Druid ile Cyclone büyüsü yapın ve etkisiz hale getirin (zaten bu bölümde bu büyüyü sıkça kullanacaksınız) daha sonra öteki Wendigo’ya Furion ile Entangling Roots büyüsü yapabilirsiniz.

İlerlemeye devam edin, karşınıza biri büyük 3 örümcek çıkacak. Furion’un Entangling Roots büyüsü bu ve karşınıza çıkan diğer yaratıklarda da oldukça işinize yarıyor bu yüzden bolca kullanmaya hazır olun. Güneye doğru ilerlediğinizde karşınıza bu yaratıklardan gene çıkacaktır. Savaşmadan önce Tyrande’nin gizlenme özelliği ile keşfe de çıkabilirsiniz. Batıya ilerlediğinizde bu sefer iki Reveant çıkacak karşınıza onları da öteki yaratıkları öldürdüğünüz taktikle öldürün.

Güneydoğuya doğru ilerlediğinizde Defiled Fountain çıkacak karşınıza. Yalnız etrafta biri gizli 3 örümcek var. Burada yine Entangling büyüsü ile vur-kaç taktiği uygulayın. Üçüncü örümcek çıktığında Cyclone büyüsünü kullanabilirsiniz.

Güneye ilerlediğinizde Furbolg’lar çıkacak karşınıza. Shamanlarının hastalandığını ve Fountain of Healt’dan su getirmemizi isteyecekler. Bununla beraber opsiyonel görevimizde beliriyor. Oradan ayrılın ve patikayı takip edin. Bir yol ayrımına geleceksiniz. Kuzeyden ilerleyin ve bir yol ayrımı daha çıkacak. Kuzeybatı da 3 Lizard sizi bekliyor. Daha önceki yöntemlerle onları da öldürün ve ilerideki Fountain of Health’dan hem kendi canınızı hem de Furbolg’lara götüreceğiniz şişeyi doldurun. Geri döndüğünüzde Talisman of the Wild eşyasını verecekler. 3 sefer kullanabildiğiniz bu eşya ile 180 saniye dayanabilen bir summon yaratığı çıkartabiliyorsunuz.

Bir kapıya geldiğinizde araya demo girecek ve Tyrande Furion’un kardeşini kurtarmak için aranızdan ayrılacak. Yine güneye ilerleyin karşınıza Sludge Monstrosity çıkacak. Nasıl öldürmeniz gerektiğini artık biliyorsunuz

Doğuya doğru gittiğinizde karşınıza Wraith’ler çıkacak ve yaptıkları büyülerden Dyrad’lar etkilenmediği için Furion ve Dyrad’lar önde olsun. Daha sonra karşınıza Watcher’lar çıkacak. En büyüğüne Cyclone yapın diğerlerine de Entangling uygulayın. Daha önce Furbolg’lardan aldığınız eşya ile bir Summon da çıkartabilirsiniz.

Daha sonra ilerleyerek Circle of Power’a kadar gelin ama yine yolunuza düşmanlar çıkacak, bu yüzden dikkatli olun ve adamlarınızı korumaya bakın. Circle of Power’a Furion ile gelin daha sonra ortaya çıkacak Druid of Clawlar’ları sakın öldürmeyin ve ölmemesini de sağlayın. Bunun için bolca Cyclone büyüsünü kullanmanız gerekecek. Soldan ilerleyerek devam edin. Karşınıza çıkan Druid of Claw’lara Cyclone düşmana da Entangling Roots uygulayarak ilerlemeye devam edin. Karşınıza Sludge of Monstrosity çıkacak onu da öldürüp içeri girin.

Şimdi kontrol Tyrande’de. Sürekli güneye doğru ilerleyin ve karşınıza çıkan düşmanları öldürün. İleride yanınıza adamlarda katılacak. Batıya ilerleyin ve karşınıza çıkacak ile Circle of Power’a bir okçu bırakın. Diğeri içinde ilk geldiğiniz yere geri dönerek kuzeydeki koridordan geçmeniz gerekiyor. Karşınıza çıkan düşmanları öldürün ve ikinci Circle of Power’a da girin ve kapıyı açın.

Kapıdan geçerek güneydeki odaya dalın. Huntress ile küçük bölüme girin ve silah alın. Bu şekilde Huntress’ler daha da güçleniyor. Karşınıza çıkanları öldürün ve mahkumları kurtarana kadar devam edin. Daha sonra Way Gate’e kadar ilerleyin. Adamlarınız sağlıklarını doldururken siz Tyrande ile etrafı araştırın bakalım. Araştırmanız sonucu Goblin mayınları bulacaksınız. Oradaki düşmanları öldürüp mayınları alın ve yolunuza devam edin. Koruluğun oradaki ağaçların önüne mayınları sırayla yerleştirin. Ağaçları yok ettikten sonra ilerleyin ve son bekçi ile karşılaşın. Oraya da diğer adamlarınızla destek vererek saldırın ve bekçileri öldürdükten sonra Illidan serbest kalacak.

 
Konu Sahibi
Konu Sahibi
JoJoPaPi

JoJoPaPi

Level 8
TM Üye
Katılım
29 Mar 2009
Konular
697
Mesajlar
2,980
Reaksiyon Skoru
120
Başarım Puanı
175
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
Chapter 6: Destiny of Flame and Sorrow

İlk başladığınızda hemen gerekli binaları oluşturun ve Ancient of Protector binalarının sayılarını arttırın. Menzilli birimlerinizi de Moon Well’lere yakın yerleştirip bu binalara otomatik iyileştirme komutunu verin. (Simgeyi ters tıklayın).

Bütün atakları savuşturduktan sonra Illidan ve birkaç Druid of the Claw ile yanlarına birkaç Ancient of Protector’de alarak kuzeybatıdaki köye kadar ilerleyin (Köye gelene kadar önünüze çıkanları da kolaylıkla halledebilirsiniz). Ancient of Protector binalarını yere dikerek kademeli olarak ilerleyin. Illidan’ın büyüleri oldukça güçlü onları da kullanın. Druid of the Claw’lar Roar büyüsü ile ayı kılığına girerek oldukça güçlü yakın dövüş savaşçıları oluyorlar ama bu şekildeyken büyü kullanamıyorlar. Yakın savaşlar için onların da bu özelliğini kullanın.

Altın madeniniz bittiğinde bu saldırdığınız köydeki altını yada köyün kuzeyinde bulunan madeni kullanabilirsiniz. Illidan ve adamları ile doğuya doru ilerleyin. Karşınıza çıkan yaratıklar sizi zorlamayacaktır ama Demon Gate’e yaklaştığınızda orayı yok etmek bu kadar kolay olmayacak. Bu yüzden adamlarınızın ve Ancient of Protector binalarının sayılarını arttırın. Ancient of Protector binalarını Gate’e yakın bir yere kök saldırın (sayıları en az 4-5 olsun). Daha sonra Illidan ile düşmanı üzerinize çekin ve yok edin. Gate’i yok ettikten sonra Skull’a Illidan ile gidin. Ara demo ve son görevinizde beliriyor; Tichondrius’u öldürmek.
İlerideki kampı bastığınızda yanında korumaları olan Tichondrius’u öldürmeniz gerekecek. Bunun için yine Ancient of Protector binalarını ilk baştan o bölgeye kök saldırmanızda ve daha sonra düşmanı üzerlerine çekmenizde fayda var. Tichondrius ölünce bölümde bitecek.

Illidan’ın Mana Burn ve İmmolation büyüleri zorlu düşman birimleri için işinize fazlasıyla yarayacaktır. Bu yüzden kullanmayı unutmayın. Özellikle Tichondrius’un üzerinde!.

Chapter 7: Twilight of the Gods

Belki de oyundaki en zor bölüm Night Elf’lerin bu son bölümü. Daha önce Undead finalinde olduğu gibi yine belli bir süre boyunca düşmana yenik düşmememiz gerekiyor. Bu sefer 45 dakika boyunca Archimonde ve adamlarına dayanmanız gerekiyor. Yine Archimonde’un büyük ağaca ulaşmasını da önlemelisiniz.

Bu son bölümde İnsanlar, Orc’lar ve Gece Elfleri birleşiyorlar. Archimonde güney doğudan sürekli saldıracak. Savunma hattı da ilk önce İnsanlar sonra Orc’lar sonrada Elf üssünüz olarak yapılandırılmış. Burada Furion ve Tyrande ile birlikte Huntress ve Archer birimleriyle 10-15 dakika rahatlıkla savunma kurabilirsiniz. Priest birimleri ile de otomatik olarak sağlık kazandırabilirsiniz.

Bu sırada Archer, Dryad ve Huntress birimlerinin tüm Upgrade’lerini de yapmaya çalışın. Düşman kısa aralıklarla saldıracak. Bu yüzden aynı anda diğer üsleri de güçlendirin. Elf ve Orc üslerinin önlerine yapabildiğiniz kadar Ancient of Protector binalarından mutlaka yapın. Yine Hippogryph ve Archer birimleri üreterek onları birleştirip Hippogryph Rider birimleri de yapabilirsiniz (uzun menzilli ve etkili saldırabiliyor).

İlk 15-20 dakika da Orc’ların önüne çok sağlam bir savunma hattı kurmalısınız. Bunu da bolca savunma kuleleri dikerek ve Moon Weel binalarının sayılarını arttırıp menzilli birimleri yanlarına dikerek ve bu binalara otomatik iyileştirme komutu vererek sağlayabilirsiniz. Buraya yolladığınız birimler öldükçe yenilerini yollamaya devam edin. Saldırılarda Witch Doctor’un sağlık Trapları ile sağlık sağlayabilirsiniz. Ancient of Protector binalarını da Wisp’lerle iyileştirin.

Orc üssünü son 1-2 dakikaya kadar ayakta tutabilirseniz bölümü de kolaylıkla kazanabilirsiniz ama bu süreden daha önce Orc üssünü kaybetme olasılığınızda çok yüksek. Yani ana üssünüze bir saldırı olasılığı muhtemel.

Bu bölümü bitirmek için izlemeniz gereken yol; çok sağlam bir savunma hattı kurarak, Hero’larınızın büyülerini zamanında ve yerinde kullanmaktan geçiyor. 45 dakika sonra bölüm bitecek ve güzel bir demoyla oyunda sona erecek. Hayırlı uğurlu olsun
 

PcManYaG-ı-

Level 6
TM Üye
Üye
Katılım
13 Mar 2009
Konular
129
Mesajlar
1,220
Reaksiyon Skoru
15
Başarım Puanı
122
MmoLira
0
DevLira
0
En İyi Cevap Puanı
0
Ticaret - 0%
0   0   0
o kdr uzun olmuski iki mesaj xD
 
Üst