Reklam vermek için turkmmo@gmail.com

POPMUNDO Genel Tanıtım

5.00 yıldız(lar) 1 Değerlendirme Değerlendirenler

ErtugrulSengul

Level 3
TM Üye
Katılım
23 Eyl 2012
Konular
5
Mesajlar
126
Reaksiyon Skoru
5
Altın Konu
0
Başarım Puanı
75
TM Yaşı
10 Yıl 6 Ay 3 Gün
Online Süresi
21m
MmoLira
12
DevLira
0
Takipçiler
0

6 Ayın Ardından Rohan2 Lorien 1-120 Sunucumuz Sizlerle HEMEN TIKLA!

Eğer siz de birçok insan gibi bilgisayar başında uzunca zaman geçiriyorsanız ve sıkılıyorsanız bu oyun tam da size göre. Günde sadece 5-10 dakika ayırarak oynanabilecek bir internet tarayıcısı oyunu olmasına karşın, oynayan kişilerin günde ortalama 2-3 saatlerini ayırdıkları eğlenceli bir rol yapma oyunu Popmundo. Yabancı şirket çıkışlı olmasına rağmen kullanıcılarının %60-70 gibi büyük bir bölümünü Türklerin oluşturması ve Türkçe dil desteği oyunu gerçekten cazip kılıyor. Yaklaşık 12 yıldır online olan browser oyunları arasında dinazor sayılabilecek Popmundo’da 16-40 yaş aralığında birçok farklı oyuncu yer alıyor. Oyuna girdiğiniz ilk dakika oluşturduğunuz karakterinizle senelerce sürecek bir serüvene başlıyorsunuz. Yeni arkadaşlıklar kuruyor, yeni diller öğreniyor ve bambaşka mesleklerde kendinizi geliştiriyorsunuz.

Tabii, bunun bir oyun olduğunu da unutmamak gerek değil mi? Popmundo’da seçebileceğiniz çeşitli kariyerler ve bu kariyerlerdeki becerilerinize göre kazanabileceğiniz toplamda 4500’e yakın başarı mevcut. 10 yıldır aktif olarak oynayan kişiler olsa bile, henüz tüm başarıları toplayabilmiş biri yok.
kG4Qb7.jpg


J. Farnsworth, B. Mackenzie ve B. Samuels’in geliştirip yayımladığı Popmundo, internet aracılığıyla dünyanın dört bir yanından kullanıcıların oynayabileceği çevrimiçi bir rol yapma oyunu. Oyun, 2004 yılında internet kullanıcılarının beğenisine sunuldu ve başta ismi “Popomundo” idi. Daha sonra Popomundo ismi bazı ülkelerde yanlış anlaşılmalara yol açtığı için, İspanyolca’da ”popüler dünya” anlamına gelen “Popmundo” olarak değiştirildi. Oyunun işleyişi aslında çok kolay, siz bilgisayar başında değilken bile hayat devam ediyor. Bu dünyada; birçok öge, önemli günler vs. içinde yaşadığımız gerçek dünyadan etkilenilerek oluşturuluyor. Tabi bunlar dışında geliştiricilerin, bu dünya için oluşturdukları senaryolar da var. Buna örnek olarak, Ölüler Günü’nü verebiliriz. Bu özel günde zombi vurup içinizdeki avcılık yeteneğini keşfetmeniz için bir fırsat yakalamış oluyorsunuz.Bu dünyada oyuncunun kendisine temel ve basit bir amaç belirlemesi kolay değil. Çünkü, iki farklı oyuncunun kişisel tercih ve konumlarına göre ‘yaşam tarzları’ bir diğerinden oldukça farklı olabiliyor. Kimi oyuncular Popmundo’da aktif müzisyenlik yolunda yoğunlaşıp efsane ve başarılı bir grubun lideri veya sanatçısı olmak için uğraşabilicekken, bir başka kullanıcı ise, doktor, polis, zombi avcısı, CEO, itfaiyeci gibi birçok meslekte de başarılı olabilir. Bundan daha fazlasını isteyen kullanıcılar içinse bu seçim büyük bir ihtimalle müzisyenlikten yana olacaktır. Müzik endüstrisinde tanınan bir isim olmak için bir müzik grubu kurarak veya üst sıralarda yer alan bir gruba katılarak efsane bir müzisyen olma yolunda ilerleyebilirsiniz.Popmundo dünyası aslında bilinmezliklerle dolu desek yeridir. “Nasıl oynanır?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Popmundo metin bazlı bir oyun. Grafikleri ve sesi olan geleneksel bir bilgisayar oyunu değil. Oyun hiçbir zaman bir bilgisayara karşı oynanmaz, etkileşimde bulunduğunuz veya konuştuğunuz her kullanıcı sizin gibi dünyanın bir noktasından oyunu oynayan gerçek bir kişi. Popmundo dünyasında tabi ki Türk şehirleri de mevcut. Türkiye’yi İstanbul, Ankara , İzmir ve Antalya şehirleri temsil ediyor. Türk şehirlerinden biri olan Ankara’nın şehir sayfasında ise sazlı, Türk bayrak manzaralı bir fotoğraf yer alıyor. Gerçek hayatta yapamadığınız her şeyi Popmundo sayesinde yapabiliyorsunuz. Sadece oyunda yer alan, haftalık yayımlanan “It’s Pop” isimli dergide oyundaki kullanıcılar tarafından oluşturulan makaleler, karikatürler ve röportajlar yayımlanmakta. It’s Pop dergisi 29 dilde yayımlanıyor ve makale sayısı 100.000’i aşmış durumda. It’s Pop artık dijital olarak yayımlanıyor, örneğin bir Popmundo oyuncusu istediği zaman oyuna girip etrafı kontrol ederek, kullanıcıların dergide yazdığı makaleleri ve röportajları okuyup, yaptıkları karikatürlere bakarak güzel vakit geçirebilir. Diğer kullanıcıların sizin hakkınızda ne düşündüğünü öğrenmek, bulunduğunuz şehirdeki haftalık gelişmeleri takip etmek gibi oyun için önemli sayılacak işleri gözden kaçırmamak için ideal.

njzdOl.jpg


Bu sanal dünyada sistemin kendiliğinden yarattığı karakterlere karşı oynamıyorsunuz. Karşınızdaki karakterlerin hepsinin arkasında dünyanın farklı yerlerinden oyuna bağlanan gerçek kişiler tarafından kontrol ediliyor. Bununda açıklaması karakterlerin davranışları, konuşmaları ve stratejileri yapay değil, gerçek bir zeka ürünüdür. Arkadaşlık kuracağınız, aynı grupta müzik yapacağınız, bulunduğunuz mekanlarda tanışacağınız her karakterin arkasında sizin gibi canlı, kanlı bir sahibi olduğunu unutmayınız.Oyunda ne kadar zaman harcadığınız tamamiyle size bağlı olan bir durum. Oyuna çok fazla zaman ayıramayacaksınız sakın üzülmeyin. Karakteriniz kendisi ile her dakika ilgilenilmedi diye oturup ağlamaz. Oyunda olan bitenleri haftada birkaç defa kısa aralıklarla kontrol etmeniz kariyerinizi geliştirmenize yetecektir. Diğer yandan, oyunla daha sık ilgilenen başka bir oyuncunun da anlık gelişmelerden haberdar olacağı için, haftada bir defa oyun ile ilgilenen başka bir oyuncuya göre bir adım daha önde olacağı da kaçınılmaz bir gerçek. Bu tercih tamamıyla gerçek hayattaki yaşam tarzınıza kalmış bir şey.

Bitti mi? HAYIT BİTMEDİ!! Bu saydıklarım Popmundo’da yapılabilecek şeylerin çeyreği bile değil düşünün! Popmundo’da arkadaşlarınız ile sportif aktiviteler yapabilirsiniz. Takımlar haline gelip futbol, tenis, plaj voleybolu, yastık savaşı gibi aktiviteler yapabilirsiniz! Graffitinizi elinize alıp mekanların duvarlarına imzanızı atabilir, oyunda ki şehirlerin başına geçip politika bile yapabilirsiniz!


Popmundo dünyasına kayıt olmak için ;
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst