Reklam vermek için [email protected]

Blue Origin’in havada patlayan uzay roketi soruşturma altında

  • Konuyu başlatan 6ok
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 1
  • Görüntüleme 49

6ok

Level 10
Fahri Üye
TM Üye
Katılım
27 Kas 2013
Konular
5,000
Mesajlar
5,717
Reaksiyon Skoru
1,314
Altın Konu
0
Başarım Puanı
396
TM Yaşı
9 Yıl 14 Gün
Online Süresi
4d 6h 30m
MmoLira
495
DevLira
0
Takipçiler
60
blue-origin-1.jpg.webp


Blue Origin’in geçtiğimiz günlerde fırlatma sırasında havada infilak eden uzay roketi soruşturma altında.

Jeff Bezos’un kurucusu olduğu uzak şirketi Blue Origin, uzay seyahati konusunda SpaceX’in hemen ardından en başarılı ikinci şirket olarak kabul ediliyor olsa da geçtiğimiz günlerde ciddi bir aksaklık yaşayarak kendisine dair soru işaretleri doğmasına sebep oldu. 12 Eylül Pazartesi günü gerçekleştirilen fırlatma sırasında şirketin uzay roketi uçuş ortasında alev alarak havada infilak etti. Neyse ki bu insansız bir uçuştu. Bu sayede ne patlama sırasında ne de yere düşen parçalar yüzünden kimse yaralanmadı.

Ancak şirket hem uzay turizmi çalışmaları kapsamında hem de NASA ile kontratlı uçuşlarında insanlı uçuşlar da gerçekleştirdiği için, yaşanan bu olay şirketin uzay roketlerinin güvenliğine dair soru işaretleri yarattı. Nitekim bu soru işaretleri resmi bir soruşturmayı da beraberinde getirdi.

Blue-Origin-2.jpg.webp


Amerikan havacılık kurumu FAA, 12 Eylül’de yaşanan bu patlamanın detaylarını soruşturmaya devam ederken, Amerikan Kongresi de olaya dahili oldu. Amerikan Kongresinde bu alana odaklanan komitede yer alan senatörler, FAA’in yaşanan patlama hakkında topladığı bilgileri kendileriyle paylaşmasını istedi.

Yaşanan patlama sonrası Blue Origin’i mercek altına alan Amerikan Kongresi, FAA’in 10 gün içinde kendilerine sunacağı rapor sırasında olabildiğince şeffaf olmasını ve ele geçridikleri tüm bilgileri kendileriyle paylaşmasını talep etti. Görünüşe bakılırsa Blue Origin önümüzdeki günlerde Amerikan Kongresi karşısında da hesap vermek zorunda kalabilir. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi Jeff Bezos’un şirketi NASA’nın başlıca ortakları arasında yer alıyor ve devlet parasıyla finanse edilen uzay uçuşları için milyarlarca dolarlık ihaleler alıyor. Bu yüzden Amerikan Kongresinden çıkacak olumsuz bir karar şirket için vahim sonuçlar doğurabilir.

 

Replicant

Co Administrator
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Co Admin
Katılım
7 May 2010
Konular
10,886
Mesajlar
57,462
Reaksiyon Skoru
15,633
Altın Konu
425
Başarım Puanı
686
TM Yaşı
12 Yıl 7 Ay 9 Gün
Online Süresi
253d 10h 14m
MmoLira
23,461
DevLira
595
Takipçiler
257
Paylaşım için teşekkürler.
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst