Reklam vermek için [email protected]

Uluslararası Kodlama Sistemi

  • Konuyu başlatan 6ok
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 1
  • Görüntüleme 88

6ok

Level 10
Fahri Üye
TM Üye
Katılım
27 Kas 2013
Konular
5,000
Mesajlar
5,716
Reaksiyon Skoru
1,314
Altın Konu
0
Başarım Puanı
396
TM Yaşı
9 Yıl 2 Gün
Online Süresi
4d 3h 43m
MmoLira
485
DevLira
0
Takipçiler
60

LordMt2 | 1-127 Level ve Bol Dönüşümlü Yapısı ile 02 Aralık Cuma Günü Saat 20:00’da Açılıyor. Sende Bu Heyecana Ortak Ol !

NATO fonetik alfabesi şeklinde de isimlendirilen ve havacılık, denizcilik ve askeriye alanlarında kullanılan bu alfabeyi inceliyoruz.

8AXO8F8zO9MDA5B5-637836295305846878.jpg


Nedir, ne değildir?

uluslararası kodlama sistemi... bilhassa lisan güçlükleri halinde iletişimin hayati önem taşıyabildiği havacılık, denizcilik, askeri kullanımı yanında gündelik yaşamda kullanıldığında, iletişimin kalite ve doğruluğunu arttırmak amacıyla, uluslararası platformda kabul görmüş kod sistemi.
açık lisan ve kod kullanımında, bu kodların telafuzunda bazı heceleri burada belirtemediğim şekilde vurgulanarak söylendiğinde, telsiz yayını gibi kesinti ve parazitlerle uğrayabilen iletişimde bile ; hazır bazı kalıpların kısaltmaları kullanılırken ifadede bazı kayıplar olsa da, anlatımın büyük ölçüde anlaşılabilir olacağı bir kod sistemidir.

türkiye de dahil, çoğu ülkelerin kendi alfabelerine ait kendi kod sistemi mevcuttur, türkiye'de deniz ve hava sektörleri standart olan ingilizce sistemi kullansa da; asker ayrı, polis ayrı ve herkes kendi kafasına göre kodlama geliştirdiğinden türkçe kod sisteminde ufak çaplı bir kaos mevcuttur.

alfabetik sıralama

a. alfa, b. bravo, c. charlie, d. delta, e. echo, f. foxtrot, g. golf, h. hotel, i. india, j. juliet, k. kilo, l. lima, m. mike, n. november, o. oscar, p. papa, q. quebec, r. romeo, s. sierra, t. tango, u. uniform, v. victor, w. whiskey, x.x-ray, y. yankee, z. zulu

sayılar 0. nadazero, 1. unaone, 2. bissotwo, 3. terrathree, 4. kartefour, 5. pantafive, 6. soxisix, 7. setteseven, 8. oktoeight, 9. novenine ve nokta stop.

CDqeNuZI2z5wSZlL-637836280241413823.jpg


Alfabenin tarihi ve NATO

1950'lerin ortalarında nato, yeni alfabeyi onaylayan ve kullanan ilk organizasyon oldu. bu nedenle de alfabe "nato fonetik alfabesi" adını aldı. ancak, günümüzdeki versiyonu yürürlüğe girmeden önce birkaç versiyonu daha kullanıldı.
1920'lerde, birleşmiş milletler uluslararası telekomünikasyon birliği (itu) fonetik alfabenin ilk versiyonunu üretmiştir. bu sürümde dünyadaki bilinen şehir ve ülkelerin isimleri kullanılmıştır.

"amsterdam, baltimore, casablanca, denmark, edison, florida, gallipoli, havana, ıtalia, jerusalem, kilogramme, liverpool, madagascar, new york, oslo, paris, quebec, roma, santiago, tripoli, uppsala, valencia, washington, xanthippe, yokohama, zurich"

1941 yılında ise abd ordu ve donanması, adını ilk iki kelimesinden alan "able baker" alfabesini oluşturdu. able, baker, charlie... iki yıl sonra ingiliz hava kuvvetleri de bu alfabeyi kullanmaya başladı.

"able, baker, charlie, dog, easy, fox, george, how, item, jig, king, love, mike, nan, oboe, peter, queen, roger, sugar, tare, uncle, victor, william, x-ray, yoke, zebra"
nato'nun fonetik alfabe tarihçesine göre bu eski sürümlerde kullanılan kodlamalar, ingilizce kullanılmayan ülkelerde yaşayanların aşina olmadığı kelimelere sahipti ve iletişimde karışıklıklara neden olacağı gerekçesiyle eleştirildi.

alfabenin fazla ingilizce merkezli olduğu eleştirilerine yanıt olarak kanada merkezli, uluslararası hava taşımacılığı birliği (iata) yalnızca ingilizce, fransızca ve ispanyolca'da ortak olan sesleri içeren yeni bir alfabe önerisinde bulundu. bu versiyon 1951'de yalnızca sivil havacılık için yürürlüğe girdi ve bugünkü nato fonetik alfabesi'nde kullanılan kelimelerin birçoğunu içeriyordu. ancak bu alfabe biraz kafa karıştırıcıydı. örneğin c harfi için kullanılan kelime coca idi ve x için x ile başlamayan extra kelimesi kullanılıyordu.
en sonunda bugün kullandığımız nato fonetik alfabesi oluşturuldu ve nato'da kabulü ile genel geçer hale geldi. bu alfabe uluslararası sivil havacılık örgütü (icao) tarafından kabul edilmiş ve kullanılmaktadır. ayrıca uluslararası denizcilikte de kullanılır.

lpD8GRmIEUQx70qI-637836274184341188.jpg


"alfa, bravo, charlie, delta, echo, foxtrot, golf, hotel, india, juliett, kilo, lima, mike, november, oscar, papa, quebec, romeo, sierra, tango, uniform, victor, whiskey, x-ray, yankee, zulu"

ulusal haberleşmede (amatör telsizcilik) kullanılmak üzere milli fonetik alfabe'miz de bulunur. bundaki kodlamalar şu şekildedir:

"ankara, bursa, ceyhan, çankırı, denizli, edirne, fatsa, giresun, hopa, ısparta, izmir, jale, kayseri, lüleburgaz, manisa, nazilli, ordu, ödemiş, pazar, rize, samsun, şarköy, trabzon, urfa, ünye, van, yalova, zonguldak"
örneğin ekşi sözlük'ü kodlamamız gerekirse şu şekilde kodlamamız gerekir:

edirne, kayseri, şarköy, izmir
samsun, ödemiş, zonguldak, lüleburgaz, ünye, kayseri

kaynak: -
 

Replicant

Co Administrator
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Co Admin
Katılım
7 May 2010
Konular
10,885
Mesajlar
57,404
Reaksiyon Skoru
15,508
Altın Konu
424
Başarım Puanı
686
TM Yaşı
12 Yıl 6 Ay 27 Gün
Online Süresi
249d 2h 57m
MmoLira
23,368
DevLira
595
Takipçiler
256
Paylaşım için teşekkürler.
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst