Reklam vermek için [email protected]

ByESiNTi

ByESiNTi TURKMMO
Yönetici
VIP Üye
Dergi Editörü
Ayın Üyesi
Paylaşım
Admin
Altın Üye
Katılım
21 Nis 2021
Konular
1,018
Mesajlar
4,503
Reaksiyon Skoru
1,749
Altın Konu
343
Başarım Puanı
259
Yaş
46
TM Yaşı
9 Ay 11 Gün
Online Süresi
105d 15h 32m
MmoLira
3,008
DevLira
12
Takipçiler
12

Nileya2 ortaokul /kolay emek Global bir sunucudur, PvP ve PvM içeriği kapsamlıdır, özel kostümler ve diğer özellikler sunucuyu ayırt eder Hemen tıkla, aramıza katıl!

Run-System-file-checker-Windows-10-750x430.jpg


Windows 10'da Bozuk Sistem Dosyaları Nasıl Onarılır..

Çoğu zaman yeni yazılım uygulamalarını yükledikten / kaldırdıktan, Son güncellemeleri yükledikten veya bazı Windows sistem dosyalarının bozulmasının başka bir nedeni var. Bu, işletim sistemi içinde bir delik oluşturur ve sonunda bir karışıklığa yol açar. Bu sistem dosyası bozulması, Windows bilgisayarlarda Mavi Ekran hataları, Başlangıç Hataları, Farklı hata kodları vb. gibi farklı sorunlara neden olur. Ve bu tür durumlarla başa çıkmak için Windows 10, 8.1 veya 7, eksik bozuk sistem dosyalarını otomatik olarak algılayan ve doğru olanı ile geri yükleyen SFC Yardımcı Programına (sistem dosyası denetleyici Aracı) sahiptir.

Bu gönderide, sistem dosyası denetleyici yardımcı programı ve Windows 10, 8.1 ve 7'de eksik veya bozuk sistem dosyalarını onarmak için Sistem Dosyası Denetleyicisi aracının nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi sahibiyiz.


Sistem Dosyası Denetleyicisi

Sistem Dosyası Denetleyicisi veya sfc.exe, Microsoft Windows'ta C:\Windows\System32 klasöründe bulunan bir yardımcı programdır . Sistem dosyası denetleyicisi yardımcı programını çalıştırmak, eksik bozuk sistem dosyalarını otomatik olarak tarar ve algılar ve mümkünse SFC yardımcı programı bunları %WinDir%System32\dllcache bulunan sıkıştırılmış bir klasörden doğru dosyayla otomatik olarak geri yükler .

En son Windows 10 ile birlikte SFC Yardımcı Programı, kritik sistem dosyalarının yanı sıra kayıt defteri anahtarlarını ve klasörlerini koruyan Windows Kaynak Koruması ile entegre edilmiştir . Böylece Bu aracı çalıştırırken, korunan bir sistem dosyasında herhangi bir değişiklik algılanırsa, değiştirilen dosya Windows klasörünün kendisinde bulunan önbelleğe alınmış bir kopyadan geri yüklenir.


Sistem Dosyası Denetleyici Aracı Nasıl Çalıştırılır

Bu nedenle, Windows'un iyi performans göstermediğini fark ettiğiniz herhangi bir noktada, dizüstü bilgisayar başlangıçta donuyor veya sık sık mavi ekran hatası alıyor. Tüm bunlar Sistem Dosyası Bozulmasının Belirtileridir ve Windows 10 sistem dosyası denetleyici yardımcı programını çalıştırmak sizin için iyi bir çözüm olacaktır. Windows 10'da Bozuk sistem dosyalarının nasıl onarılacağı aşağıda açıklanmıştır.
 • Baştan, cmd için menü araması
 • Komut istemine sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştır'ı seçin,
 • Komut istemi açıldığında aşağıdaki komutu yazın ve komutu yürütmek için enter tuşuna basın.
sfc /scannow

Run-sfc-utility (1).jpg

Şu metni görüyorsunuz: Sistem taraması başlatılıyor. Bu işlem biraz zaman alır. Sistem taramasının doğrulama aşaması başlıyor. Doğrulama %2 tamamlandı.

Eh bazen sfc / scannow komutu hata “karşılaşabilir çalışırken Windows Kaynak Koruması istenen hizmeti veya Başlat Tamir Servisi gerçekleştiremedi ” Bu, çoğunlukla nedeniyle bağımlılık hizmeti “nin oluşur Windows Modül Yükleyicisi hizmeti başlatılmadı” veya devre dışı olduğunu. Ve aşağıdaki adımları izleyerek hizmeti başlatmanız gerekir.
 • Windows 10 + R tuşlarına basın, services.msc yazın ve tamam'a tıklayın
 • Bu, Windows hizmetleri konsolunu açacaktır,
 • Aşağı kaydırın ve Windows Modül Yükleyici hizmetini bulun
 • Windows Modül Yükleyici hizmetine sağ tıklayın ve başlat'ı seçin
 • Hepsi bu kadar her şeyi kapatın ve sfc /scannow komutunu tekrar çalıştırın .
Tarama işlemi sırasında, SFC komutu, Windows kurulum klasörünüzdeki tüm korunan sistem dosyalarını tarar ve bozuk, eksik dosyaları kontrol eder. Herhangi bir dosya bozuk veya eksik bulunursa, bunları %WinDir%System32\dllcache konumunda sıkıştırılmış bir klasörde bulunan önbelleğe alınmış bir kopyayla değiştirir . %100 tarama işlemini tamamlayana kadar bekleyin. Daha sonra pencereleri yeniden başlattıktan sonra etkinleşmesi için sfc komutu ile değişiklikler yapılmıştır.

Sistem Dosyası denetleyicisi Sonuçları

Tarama tamamlandığında, aşağıdaki mesajlardan birini göreceksiniz:
 • Windows Kaynak Koruması herhangi bir bütünlük ihlali bulamadı: Bu, sisteminizde eksik veya bozuk dosya olmadığını gösterir.
 • Windows Kaynak Koruması istenen işlemi gerçekleştiremedi: Bu mesaj, tarama sırasında bir sorun olduğu ve çevrimdışı taramanın gerekli olduğu anlamına gelir.
 • Windows Kaynak Koruması bozuk dosyalar buldu ve bunları başarıyla onardı. Ayrıntılar CBS.Log %WinDir%\Logs\CBS\CBS.log dosyasına dahil edilmiştir: SFC sorunu çözebildiğinde bu mesajı alacaksınız. Artık devam edebilir veya daha fazla ayrıntı almak için günlükleri görüntüleyebilirsiniz.
 • Windows Kaynak Koruması bozuk dosyalar buldu ancak bazılarını düzeltemedi. Ayrıntılar CBS.Log %WinDir%\Logs\CBS\CBS.log dosyasında bulunur : Bu durumda, bozuk dosyaları manuel olarak onarmanız gerekir.

SFC günlük dosyası nasıl görüntülenir?

sfc.exe programı, her doğrulama işleminin ve her onarım işleminin ayrıntılarını %windir%\Logs\CBS klasöründe bulunan CBS.log dosyasına yazar . Bu dosyadaki her sfc.exe program girişi bir [SR] etiketine sahiptir. Ve SFC.exe program girişlerini bulmaya yardımcı olması için [SR] etiketlerini arayabilirsiniz. Bu tür bir arama yapmak ve sonuçları bir metin dosyasına yönlendirmek için şu adımları izleyin:

Komut istemini yönetici olarak açın ve aşağıdaki komutu yazın ve komutu çalıştırmak için enter tuşuna basın.

findstr /c:”[SR]” %windir%\Logs\CBS\CBS.log >”%userprofile%\Desktop\sfcdetails.txt

Bu , kullanıcı masaüstünde, SFC.exe programı bilgisayarda her çalıştığında günlüğe kaydedilen girdileri içeren sfcdetails.txt adlı bir dosya oluşturacaktır.

DISM Aracını Çalıştırın

DISM Aracını Doğrudan Çalıştırabilirsiniz Sistem dosyası kontrol aracının çalışması sırasında oluşan hataları düzeltmek için DISM aracını Çalıştırmak için komut istemini yönetici olarak açın ve komutu yürütmek için Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth tuşuna basın. %100 tarama işlemi tamamlandıktan sonra Tekrar sfc /scannow komutunu çalıştırın %100 tamamlanana kadar bekleyin. Umarım bu sefer herhangi bir hata mesajı almamışsınızdır, Şimdi SFC yardımcı programı tarafından yapılan değişikliklerin yürürlüğe girmesi için pencereleri yeniden başlatın.


 

Replicant

Süper Yönetici
Telefon Numarası Onaylanmış Üye TC Kimlik Numarası Doğrulanmış Üye
Yönetici
VIP Üye
Dergi Editörü
Yarışma
Paylaşım
Admin
Katılım
7 May 2010
Konular
10,121
Mesajlar
52,841
Reaksiyon Skoru
8,932
Altın Konu
399
Başarım Puanı
656
TM Yaşı
11 Yıl 8 Ay 28 Gün
Online Süresi
138d 8h 51m
MmoLira
18,793
DevLira
469
Takipçiler
189
Konunun en az %75 - %80 oranında orjinal olması gerekmektedir. Yani kendi anlatımınız olmalı.
 

Şu an konuyu görüntüleyenler (Toplam : 1, Üye: 0, Misafir: 1)

Üst